Plačni razkorak med moškimi in ženskami: opredelitev, dejstva in vzroki
Zaposlene ženske v EU v povprečju na uro zaslužijo 12 odstotkov manj kot moški. Kako se ta razlika izračuna, kakšni so razlogi zanjo in kaj kažejo statistike posameznih držav?
Čeprav je bilo uvedeno z Rimsko pogodbo leta 1957, so razlike med plačami moških in žensk trdno zakoreninjene, napredek v zadnjih letih pa neznaten.
Kaj je plačni razkorak med moškimi in ženskami? Kako je izračunan?
Razlika med plačami moških in žensk je razlika v povprečni bruto urni postavki med moškimi in ženskami. Pri izračunu se upošteva zaposlenemu izplačana bruto plača, preden se odtegnejo davki in prispevki. V izračune so zajeta samo podjetja z vsaj desetimi zaposlenimi.
Razlogov za razlike v plačilu med spoloma je lahko več. Nekateri so lahko povezani s stopnjo izobrazbe, delovnimi izkušnjami ali delom s krajšim delovnim časom. V nekaterih gospodarskih sektorjih, kjer so povprečne plače nižje, je več žensk kot moških. Drug razlog je lahko ta, da moški v določenem sektorju pogosto zasedajo bolje plačana delovna mesta kot ženske.
Statistični podatki o razliki med plačami moških in žensk po državah in v EU
Plačni razkorak med spoloma . Izračunan je bil za podjetja z 10 ali več zaposlenimi.
Razlike med plačami moških in žensk so v posameznih državah članicah . Leta 2025 so bile največje v naslednjih državah: v Latviji (19 odstotkov), v Avstriji (18,3 odstotka), na Češkem (18 odstotkov), na Madžarskem (17 odstotkov) in v Nemčiji (17,6 odstotka). Luksemburgu je uspelo odpraviti razliko med plačami moških in žensk. Ostale države z majhno razliko med plačami pa so Belgija (0,7 odstotka), Italija (2,2 odstotka), Romunija (3,8 odstotka), Malta (5,1 odstotka) in Slovenija (5,4 odstotka).
ձč o tem, kako si Parlament prizadeva spodbujati enakost med spoloma.
Plačni razkorak med spoloma : lahko se poveča zaradi prekinitve poklicne poti žensk, čeprav se ti vzorci med državami razlikujejo. Razlika se kaže tudi po , leta 2023 pa je bila v večini držav EU .
Razlika v plačilu med spoloma pomeni, da so ženske bolj izpostavljene tveganju revščine v starosti. Leta 2020 so ženske v EU, starejše od 65 let, prejemale pokojnine, ki so bile v povprečju za 28,3 % nižje od pokojnin, ki so jih prejemali moški.
Razlogi za plačni razkorak
28 odstotkov žensk opravlja delo s skrajšanim delovnim časom
V povprečju ženske opravijo več ur neplačanega dela (vzgoja otrok ali gospodinjska dela). Zato imajo ženske manj časa za plačano delo: sodeč po skoraj tretjina žensk (28 odstotkov) in le 8 odstotkov moških dela s skrajšanim delovnim časom. Če upoštevamo tako plačano kot neplačano delo, ženske delajo več ur na teden kot moški.
Tretjina žensk prekine kariero zaradi družinskih obveznosti
Čeprav v EU visokošolsko izobraževanje zaključi več žensk kot moških, jih je na trgu dela manj. Za ženske je tudi veliko bolj verjetno, da bodo , leta 2018 je tretjina žensk v EU prekinila svojo poklicno pot zaradi skrbi za otroke, medtem ko je to storilo le 1,3 odstotka moških. Na nekatere poklicne odločitve žensk vplivajo obveznosti v zvezi z nego in družino.
V slabo plačanih sektorjih je več žensk
ʰžԴ četrtino skupne razlike med plačami moških in žensk je mogoče pojasniti s čezmerno zastopanostjo žensk v sektorjih z relativno nizkimi plačami, kot so oskrba, zdravje in izobraževanje.
ʰžԴ , zdravstvu in socialnem varstvu, ki so tradicionalno slabo plačani sektorji, medtem ko je v teh sektorjih zaposlenih. Po drugi strani pa je skoraj tretjina moških zaposlena na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike, ki so bolje plačani sektorji.
Število žensk v sektorjih znanosti, tehnologije in inženirstva je narasel, ženske so leta 2021 zasedale .
Manjkrat na vodilnih položajih in slabše plačane
Pomemben razlog za razlike v plačah med spoloma je, da so ženske pogosto premalo zastopane na položajih z višjimi dohodki v podjetjih. Leta 2021 so na primer ženske v EU v povprečju zasedale .
Če si ogledamo razkorak v različnih poklicih, , da so ženske na vodstvenih delovnih mestih v najbolj neugodnem položaju, saj zaslužijo 23 odstotkov manj na uro kot njihovi moški kolegi.
Kaj pridobimo z odpravljanjem plačnega razkoraka
Zmanjševanje plačnega razkoraka prinaša večjo enakopravnost med spoloma, hkrati pa podpira zmanjševanje revščine in krepitev gospodarstva, saj bi lahko ženske porabljale več. To bi povečalo davčno osnovo in razbremenilo sisteme socialnega varstva. , da bi se z zmanjšanjem razlike med plačami moških in žensk za en sam odstotek bruto domači proizvod povečal za 0,1 odstotka.
Kako proti plačnemu razkoraku ukrepa Evropski parlament
Pogajalci Parlamenta in držav EU so se decembra 2022 dogovorili, da morajo podjetja EU razkriti podatke o plačah, tako da bo lažje primerjati plače in razkriti plačni razkorak.
Parlament je marca 2023 sprejel nove predpise o zavezujočih ukrepih za preglednost plač. Če bo iz poročanja o plačah razvidna vsaj 5-odstotna razlika v povprečnih plačah moških in žensk, bodo morali delodajalci skupaj s predstavniki zaposlenih izvesti pregled plač. Države članice bodo morale za delodajalce, ki ne bodo upoštevali predpisov, določiti učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni.
je v skladu s resolucijo Parlamenta o strategiji EU za enakost med spoloma, ki so jo evropski poslanci sprejeli januarja 2021. Poslanci so pozvali Komisijo, naj sestavi novi akcijski načrt o plačnemu razkoraku med spoloma z jasnimi cilji za države EU za zmanjšanje plačnega razkoraka v naslednjih petih letih.
Novembra 2022 je Parlament odobril prelomne predpise, namenjene izboljšati enakost spolov v upravah podjetij. Namen direktive o zastopanosti žensk v upravnih odborih je uvesti pregledne postopke zaposlovanja v podjetjih, da bodo do konca junija 2026 ženske zasedale vsaj 40 % delovnih mest neizvršnega direktorja oziroma 33 % vseh direktorskih položajev.
ձč o tem, kako si Evropski parlament prizadeva zmanjšati plačni razkorak med spoloma