Kako EU podpira Ukrajino
EU podpira Ukrajino ne le odkar je to državo februarja 2022 napadla Rusija, temveč si je prizadevala podpreti Kijev in splesti tesnejše odnose že od bistveno prej.
Ozadje
Od izstopa iz Sovjetske zveze leta 1991 je Ukrajina na lastni poti, na kateri med drugim spleta tesnejše odnose s preostalo Evropo.
Ruska agresija proti Ukrajini
Odnosi Ukrajine z Rusijo so že dolgo napeti zaradi ruske odločenosti, da državo ohrani znotraj svojega vplivnega območja. Leta 2014 si je Rusija v nasprotju z mednarodnim pravom priključila Krim, kar je EU strogo obsodila. Ukrajino napada tudi s hibridnimi taktikami, kot sta gospodarski pritisk in dezinformacijski napadi.
Nekaj mesecev pred rusko invazijo Ukrajine so evropski poslanci izrazili zaskrbljenost nad rusko vojaško nevarnost in pozvali k enotnemu odgovoru EU.
Rusija je 24. februarja 2022 pričela obsežen napad na Ukrajino. EU se je odzvala z vrsto sankcij poroti Rusiji in s pobudami za pomoč Ukrajini.
Zakaj EU in Evropski parlament podpirata Ukrajino
Ne samo da je ruska nezakonita in neizzvana invazija Ukrajine napad na ozemeljsko celovitost Ukrajine, temveč predstavlja tudi veliko nevarnost za varnost in stabilnost celotne Evrope. To je tudi napad na temeljne vrednote EU, kot sta svoboda in demokracija.
Preverite na naši časovnici, kako EU in Evropski parlament podpirata Ukrajino v letu 2025, kako sta jo podpirala v letu 2024, v letu 2023 in kako v letu 2022.
Perspektiva Ukrajine za pridružitev EU
Evropski parlament je leta 2024 podal soglasje k pridružitvenemu sporazumu med EU in Ukrajino. Dogovor je omogočil politično in gospodarsko povezovanje med EU in Ukrajino ter medsebojni prost dostop do trga.
Ukrajina se je februarja 2022 prijavila za članstvo v EU. Parlament je podpiral prijavo in pozval države EU, da Ukrajini odobrijo status kandidatke. To se je zgodilo junija 2022, pristopna pogajanja pa so se decembra 2023 tudi uradno začela.
Za priključitev EU mora imeti Ukrajina, tako kot ostale kandidatke, stabilne institucije, ki lahko zagotovijo demokracijo in pravno državo, delujočo tržno gospodarstvo in sposobnost, da opravlja zahteve, ki jih zahteva članstvo v EU.
Za več informacij o pridružitvenemu procesu preverite, kako se države pridružijo EU.
EU je , saj je EU v letu 2022 predstavljala več kot 55 odstotkov mednarodnega trgovanja države.
Vizumi
Aprila leta 2017 je Evropski parlament podprl dogovor, po katerem državljanom Ukrajine ni treba izpolnjevati pogojev EU za izdajanje kratkoročnih vizumov.
Ukrajinci, ki imajo biometrični potni list, lahko vstopijo v EU brez vizuma za 90 dni v obdobju 180 dni, pa naj bo namen obiska turizem, obisk sorodnikov ali prijateljev ali posel, ne smejo pa delati. To velja za vse države EU razen za Irsko.
Drugi načini podpore
EU z spodbuja gospodarstvo Ukrajine, ji pomaga pri zelenem prehodu in državo podpira pri reformah. Od ruske invazije februarja 2022 je EU podpirala Ukrajino tako, da je obsodila rusko agresijo, uvedla sankcije proti odgovornim ter poslala Ukrajini finančno in materialno podporo.
Parlament je leta 2022 odobril številna posojila Ukrajini in podprl ukrepe za pomoč državam, ki so sprejele ukrajinske begunce.
Evropski poslanci so oktobra 2022 pozvali k znatnemu povečanju vojaške pomoči Ukrajini.
Parlament je v letu 2023 pozval Nato, naj povabi Ukrajino v zavezništvo, predlagal povečanje proizvodnje streliva, zahteval ustanovitev posebnega sodišča za ruske zločine in podpiral državo na mnoge druge načine.
Evropski poslanci so februarja 2024 sklenili dogovor s Svetom o reviziji dolgoročnega proračuna EU, ki bo zagotovil stabilno finančno rešitev za Ukrajino. EU bo Ukrajini namenila 50 milijard evrov posojil in nepovratnih sredstev do konca leta 2027.
Begunci
Za pomoč milijonom beguncem, ki bežijo iz Ukrajine, je EU prvič aktivirala direktivo o začasni zaščiti. Tako bo lahko beguncem nemudoma nudila začasno zaščito v EU.
Parlament je sprejel predloge za pomoč državam, ki skrbijo za ukrajinske begunce.
Nagrada Saharova
Parlament je pogumnim ljudem iz Ukrajine podelil nagrado Saharova za leto 2022. Predsednica Parlamenta Roberta Metsola je na podelitvi govorila o pogumu in žrtvovanjih Ukrajincev: "Ukrajinsko ljudstvo se ne bori samo v vojni za neodvisnost, ampak se bori v vojni za vrednote. Vrednote, na katerih temelji naše življenje v Evropski uniji in ki smo si jih že dolgo privoščili vsak dan za samoumevne."
Metsola je poudarila neomajno podporo EU Ukrajini in boju proti ruski agresiji: "Sporočilo Evrope je jasno: Stojimo z Ukrajino. Ne bomo pogledali stran."