Vloga Evropskega parlamenta v zunanji politiki 

Kako Evropski parlament prispeva k zunanji politiki EU?

Evropski parlament ima pomembno vlogo pri oblikovanju odnosov EU z državami, ki niso članice EU. Pri tem uporablja različna orodja, med drugim uradne pristojnosti in političen vpliv, pa tudi nekatere inovativne pobude, s katerimi prispeva k diplomaciji EU in k doseganju ciljev Pogodb EU.

Raziskave kažejo, da državljani EU menijo, da je zunanja politika pomembna, predvsem v povezavi z varnostjo in obrambo, kar se odraža v vse večjem sodelovanju Parlamenta pri vseh politikah, ki obravnavajo vprašanja in države zunaj EU.

Uradne pristojnosti Evropskega parlamenta v zunanji politiki

Parlament lahko uporabi svoje zakonodajne, nadzorne in proračunske pristojnosti za oblikovanje zunanje politike:

  • Zakonodajne pristojnosti: Parlament skupaj s sprejema zakone na področjih, kot so trgovina in zunanja pomoč, ter na drugih področjih politike s pomembno zunanjo razsežnostjo, kot so migracije, podnebje, energija in digitalna vprašanja.
  • Nadzor nad mednarodnimi sporazumi: Parlament mora odobriti večino sporazumov EU z državami, ki niso članice EU, ali regijami zunaj EU, nato pa zagotoviti, da se ti sporazumi pravilno uporabljajo.
  • Parlamentarni nadzor: Parlament spremlja zunanjepolitične dejavnosti in , slednji pa mu za svoje delovanje odgovarjata.
  • Proračunske pristojnosti: Parlament skupaj s Svetom odobri proračun EU in zagotavlja, da se sredstva ustrezno uporabljajo, tudi za zunanje politike, kot je na primer pomoč za sodelovanje, ki se zagotavlja prek .

Kako Parlament uporablja parlamentarno diplomacijo za sodelovanje v zunanji politiki? 

1. Politični dialog z oblastmi

Parlament sodeluje z vladami, parlamenti in civilno družbo v državah, ki niso članice EU, na več načinov:

  • Mednarodno udejstvovanje: diplomacijo na visoki ravni vodijo in vodilni poslanci Evropskega parlamenta.
  • Dejavnosti odborov: poslanci Evropskega parlamenta razpravljajo z uradniki in predstavniki držav, ki niso članice EU, med drugim v okviru rednih izmenjav z zunanjimi ministri v Odboru Evropskega parlamenta za zunanje zadeve.
  • Medparlamentarne mreže: uradne delegacije poslancev Evropskega parlamenta vzpostavijo odnose med EU in drugimi državami ter pogosto zastopajo EU v medparlamentarnih organih, ustanovljenih z mednarodnimi sporazumi.
  • Uradni obiski: poslanci Evropskega parlamenta obiskujejo države, ki niso članice EU, kjer se srečajo s številnimi deležniki in predstavniki z namenom boljšega razumevanja in krepitve sodelovanja.
  • Udeležba na mednarodnih konferencah in forumih: Parlament je zastopan na parlamentarnih srečanjih skupin narodov, kot sta skupini G7 in G20.

2. Vpliv na zunanjo politiko

Z uradnim stališčem, ki ga izrazi v svojih resolucijah o zunanjepolitičnih vprašanjih, Parlament prispeva k oblikovanju stališč in strategij EU o zunanjih zadevah. To vključuje:

  • človekove pravice in demokracijo: obravnava kršitev človekovih pravic in spodbujanje demokratičnih vrednot v določenih državah ali regijah,
  • poročanje o politikah: ocena napredka pri širitvi EU, mednarodnih sporazumih in zunanjepolitičnih ciljih.

3. Podpora demokraciji po vsem svetu

Prizadevanja Parlamenta za spodbujanje demokracije in vzpostavitev močne parlamentarne kulture vodi njegova skupina za podporo demokraciji in usklajevanje volitev. Glavne dejavnosti skupine so:

  • povečevanje zmogljivosti parlamentov: podpora zakonodajnim organom v državah, ki niso članice EU,
  • spremljanje volitev: opazovanje volitev na 6–10 lokacijah letno,
  • mediacija, pomoč in dialog: spodbujanje miru in razumevanja s pobudami, kot sta dialog Jeana Monneta in program za mlade politične voditelje,
  • spodbujanje človekovih pravic: priznanje zagovornikov človekovih pravic z nagrado Saharova in podpora poslankam v okviru programa Simone Veil.

Učinkovito sodelovanje med parlamentarnimi odbori, delegacijami in skupino za podporo demokraciji in usklajevanje volitev zagotavlja, da so dejavnosti EU v državah, ki niso članice EU, učinkovite in skladne. Podporo nudijo posebno upravno osebje, pisarne za stike v državah članicah EU, pa tudi v mestih, kot sta Washington in London, ter osebje Parlamenta, ki je napoteno na diplomatska predstavništva EU.

Zakaj je parlamentarna diplomacija pomembna?

Ϸվary diplomacy builds trust and long-term partnerships with parliaments around the world. It helps non-EU parliaments align with EU values and laws, developing closer ties and enabling countries to progress towards EU membership. It also brings EU foreign policy closer to citizens, ensuring transparency and public debate on key issues.

Through its external policies, Ϸվ not only shapes the EU’s foreign relations but also strengthens the EU’s position as a global advocate for democracy, peace and human rights.