Ϸվ

šć - A10-0041/2025šć
A10-0041/2025

IZVJEŠĆEo Prijedlogu uredbe Vijeća o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje

24.3.2025-( – C10‑0112/2024 – )-*

Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove
Izvjestitelj: Malik Azmani


ʴDzٳܱ貹:
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument:
A10-0041/2025
Podneseni tekstovi :
A10-0041/2025
Rasprave :
Doneseni tekstovi :

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE EUROPSKOG PARLAMENTA

o Prijedlogu uredbe Vijeća o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje

( – C10‑0112/2024 – )

(Posebni zakonodavni postupak – savjetovanje)

Europski parlament,

uzimajući u obzir Prijedlog Komisije upućen Vijeću (),

uzimajući u obzir članak77. stavak3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, na temelju kojeg se Vijeće savjetovalo s Parlamentom (C10‑0112/2024),

uzimajući u obzir članak 84. Poslovnika,

uzimajući u obzir izvješće Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (A10‑0041/2025),

1.prihvaća Prijedlog Komisije s predloženim izmjenama;

2.poziva Komisiju da shodno tomu izmijeni svoj Prijedlog u skladu s člankom293. stavkom2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije;

3.poziva Vijeće da ga obavijesti ako namjerava odstupiti od teksta koji je Parlament prihvatio;

4.poziva Vijeće da se ponovno savjetuje s Parlamentom ako namjerava bitno izmijeniti Prijedlog Komisije;

5.nalaže svojoj predsjednici da stajalište Parlamenta proslijedi Vijeću, Komisiji i nacionalnim parlamentima.

Amandman1

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava19.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(19)Ova Uredba ne predstavlja pravnu osnovu za uspostavu ili održavanje baza podataka na nacionalnoj razini za pohranu biometrijskih podataka u državama članicama, što je pitanje nacionalnog prava koje treba biti u skladu s pravom Unije o zaštiti podataka, što uključuje zahtjeve o nužnosti i proporcionalnosti. Nadalje, ova Uredba ne predstavlja pravnu osnovu za uspostavu ili održavanje centralizirane baze podataka na razini Unije.

(19)Ova Uredba ne predstavlja pravnu osnovu za uspostavu ili održavanje baza podataka na nacionalnoj razini za pohranu biometrijskih podataka u državama članicama. Nadalje, ova Uredba ne predstavlja pravnu osnovu za uspostavu ili održavanje centralizirane baze podataka na razini Unije. Kako je Europski nadzornik za zaštitu podataka ponovio u svojem Mišljenju21/2024, uspostava ili održavanje baza podataka na nacionalnoj razini za pohranu biometrijskih podataka u državama članicama ili, slično tome, uspostava ili održavanje centralizirane baze podataka na razini Unije, zajedno s mogućom upotrebom takvih podataka u druge svrhe, trebala bi zadovoljiti strogo ispitivanje nužnosti i proporcionalnosti u skladu s Poveljom, kako se tumači u relevantnoj sudskoj praksi Suda.

Amandman2

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava20.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(20)Biometrijski identifikatori trebali bi se prikupljati i pohranjivati na nosaču podataka osobnih iskaznica i boravišnih isprava za potrebe provjere vjerodostojnosti isprave i identiteta nositelja. S obzirom na elektronički potpis na nosaču podataka osobnih iskaznica, identifikacija nositelja preko nosača podataka, koji sadržava iste biografske podatke koji su otisnuti na iskaznici, pouzdanija je od vizualne provjere iskaznice. Stoga bi građanima Unije trebalo dopustiti da upotrebljavaju podatke pohranjene na nosačima podataka na osobnim iskaznicama kako bi se identificirali pred privatnim subjektima. Međutim, provjeru otisaka prstiju pohranjenih na nosaču podataka trebalo bi provoditi samo propisno ovlašteno osoblje i samo kad je davanje isprave na uvid propisano zakonom.

(20)Prikazu lica pohranjenom na nosaču podataka na osobnim iskaznicama i boravišnim ispravama trebalo bi moći pristupiti isključivo propisno ovlašteno osoblje nadležnih nacionalnih tijela, agencija Unije i privatnih subjekata za potrebe provjere vjerodostojnosti isprave ili provjere identiteta nositelja. Takav pristup trebao bi biti u skladu s pravom Unije o zaštiti podataka. Prikazi lica ne bi se smjeli pohranjivati dulje nego što je potrebno u te svrhe, trebalo bi ih izbrisati čim se te svrhe ostvare i ne bi ih smjelo prenositi trećim zemljama ili međunarodnim organizacijama osim ako je to dopušteno pravom Unije o zaštiti podataka. Tim se zaštitnim mjerama nastoji osigurati odgovarajuća zaštita prikaza lica, a da se pritom ne zabranjuje njegova upotreba.

Amandman3

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava20.a (nova)

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(20.a)Provjeru otisaka prstiju pohranjenih na nosaču podataka trebalo bi provoditi samo propisno ovlašteno osoblje nadležnih nacionalnih tijela i agencija Unije i samo kad je davanje isprave na uvid propisano pravom Unije ili nacionalnim pravom.

Amandman4

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava23.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(23)Države članice trebale bi moći odlučiti hoće li na ispravi obuhvaćenoj ovom Uredbom navoditi rod nositelja. Ako država članica na takvoj ispravi navodi rod nositelja, trebalo bi primjenjivati specifikacije iz dokumenta9303 ICAO-a, odnosno „F”, „M” ili „X”, ili odgovarajuće početno slovo koje se upotrebljava u jeziku ili jezicima te države članice, ovisno o slučaju.

(23)Ne dovodeći u pitanje sudsku praksu Suda1a, države članice trebale bi moći odlučiti hoće li na ispravi obuhvaćenoj ovom Uredbom navoditi rod nositelja. Ako država članica na takvoj ispravi navodi rod nositelja, trebalo bi primjenjivati specifikacije iz dokumenta9303 ICAO-a, odnosno „F”, „M” ili „X”, ili odgovarajuće početno slovo koje se upotrebljava u jeziku ili jezicima te države članice, ovisno o slučaju.

_________________

1.a Presuda Suda od 4.listopada2024., Mirin, C-4/23, ECLI:EU:C:2024:845

Amandman5

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava26.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(26)U slučaju poteškoća pri prikupljanju biometrijskih identifikatora države članice trebale bi osigurati da su uspostavljeni odgovarajući postupci kojima se poštuje dostojanstvo osobe čiji se biometrijski identifikatori prikupljaju. Stoga bi trebalo u obzir uzeti posebne potrebe povezane s rodnom perspektivom, kao i posebne potrebe djece i ranjivih osoba.

(26)U slučaju poteškoća pri prikupljanju biometrijskih identifikatora države članice trebale bi osigurati da su uspostavljeni odgovarajući postupci kojima se poštuje dostojanstvo osobe čiji se biometrijski identifikatori prikupljaju. Stoga bi trebalo u obzir uzeti posebne potrebe povezane s rodnom perspektivom, kao i posebne potrebe djece i ranjivih osoba. Kvalificirano osoblje trebalo bi proći osposobljavanje o najboljim praksama prikupljanja biometrijskih identifikatora djece i ranjivih osoba, čime se osigurava osjetljivost na potrebe koje odgovaraju njihovom rodu i dobi te se poštuje dostojanstvo svih pojedinaca.

Amandman6

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava32.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(32)Države članice trebale bi međusobno razmjenjivati takve informacije koje su potrebne za pristup informacijama pohranjenima na sigurnom nosaču podataka, utvrđivanje njihove vjerodostojnosti i njihovu provjeru. Formati koji se koriste za sigurni nosač podataka trebali bi biti interoperabilni, među ostalim i u pogledu automatiziranih graničnih prijelaza.

(32)Države članice trebale bi međusobno razmjenjivati takve informacije koje su potrebne za pristup informacijama pohranjenima na sigurnom nosaču podataka, utvrđivanje njihove vjerodostojnosti i njihovu provjeru. Formati koji se koriste za sigurni nosač podataka trebali bi biti interoperabilni, među ostalim i u pogledu automatiziranih graničnih prijelaza. Komisija bi trebala promicati suradnju država članica u podupiranju takvih ciljeva.

Amandman7

Prijedlog uredbe

Uvodna izjava43.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(43)U skladu s Međuinstitucijskim sporazumom o boljoj izradi zakonodavstva9 od 13.travnja2016. Komisija bi trebala provesti evaluaciju ove Uredbe najranije šest godina od datuma početka njezine primjene na osnovi informacija prikupljenih u okviru specifičnih dogovora o praćenju kako bi procijenila stvarne učinke ove Uredbe i ima li potrebe za dodatnim djelovanjem. Za potrebe praćenja, države članice trebale bi prikupljati statističke podatke o broju izdanih osobnih iskaznica i boravišnih isprava.

(43)Komisija bi dvije godine i 11 godina nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe trebala podnijeti izvješće o njezinoj provedbi, među ostalim i o primjerenosti razine sigurnosti, uzimajući u obzir njezin učinak na temeljna prava i načela u pogledu zaštite podataka. U skladu s Međuinstitucijskim sporazumom o boljoj izradi zakonodavstva9 od 13.travnja2016. Komisija bi trebala provesti evaluaciju ove Uredbe šest godina od datuma njezina stupanja na snagu i nakon toga svakih šest godina na osnovi informacija prikupljenih u okviru specifičnih dogovora o praćenju kako bi procijenila stvarne učinke ove Uredbe i ima li potrebe za dodatnim djelovanjem. Za potrebe praćenja, države članice trebale bi prikupljati statističke podatke o broju izdanih osobnih iskaznica i boravišnih isprava.

_________________

_________________

9 SLL123, 12.5.2016., str.1., ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_interinstit/2016/512/oj.

9 SLL123, 12.5.2016., str.1., ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_interinstit/2016/512/oj.

Amandman8

Prijedlog uredbe

Članak 3. – stavak 2. – podstavak 2.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

Odstupajući od prvog podstavka, broj isprave može se unijeti u zonu I., a navođenje roda osobe nije obvezno.

Odstupajući od prvog podstavka, broj isprave može se unijeti u zonu I., a navođenje roda osobe nije obvezno. Ako država članica na ispravi obuhvaćenoj ovom Uredbom navodi rod nositelja, prema potrebi se upotrebljavaju specifikacije iz dokumenta9303 ICAO-a, odnosno oznake „F”, „M” ili „X”, ili odgovarajuće početno slovo koje se upotrebljava u službenom jeziku ili jezicima te države članice.

Amandman9

Prijedlog uredbe

Članak 3. – stavak 5.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

5.Osobne iskaznice sadržavaju visoko siguran nosač podataka na kojem su pohranjeni prikaz lica nositelja iskaznice i dva otiska prstiju, u interoperabilnim digitalnim formatima. Za uzimanje biometrijskih identifikatora države članice primjenjuju tehničke specifikacije kako su utvrđene Provedbenom odlukom Komisije C(2018)776712 kako su utvrđene Provedbenom odlukom Komisije C(2021)372613.

5.Osobne iskaznice sadržavaju visoko siguran nosač podataka na kojem su pohranjeni prikaz lica nositelja iskaznice i dva otiska prstiju, u interoperabilnim digitalnim formatima. Za uzimanje tih dviju vrsta biometrijskih identifikatora države članice primjenjuju tehničke specifikacije kako su utvrđene Provedbenom odlukom Komisije C(2018)776712 kako je izmijenjena Provedbenom odlukom Komisije C(2021)372613.

_________________

_________________

Provedbena odluka Komisije C(2018)7767 od 30.studenoga2018. o utvrđivanju tehničkih specifikacija za jedinstveni format boravišnih dozvola za državljane trećih zemalja i stavljanju izvan snage Odluke C(2002)3069.

Provedbena odluka Komisije C(2018)7767 od 30.studenoga2018. o utvrđivanju tehničkih specifikacija za jedinstveni format boravišnih dozvola za državljane trećih zemalja i stavljanju izvan snage Odluke C(2002)3069.

Provedbena odluka Komisije C(2021)3726 od 4.lipnja2021. o izmjeni Priloga III. Provedbenoj odluci C(2018)7767 u pogledu popisa normativnih upućivanja.

Provedbena odluka Komisije C(2021)3726 od 4.lipnja2021. o izmjeni Priloga III. Provedbenoj odluci C(2018)7767 u pogledu popisa normativnih upućivanja.

Amandman10

Prijedlog uredbe

Članak 10. – stavak 3.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

3.Osim ako su potrebni u svrhu obrade u skladu s pravom Unije i nacionalnim pravom, biometrijski identifikatori pohranjeni u svrhu personalizacije osobnih iskaznica ili boravišnih isprava čuvaju se na visoko siguran način i samo do datuma preuzimanja isprave, a u svakom slučaju najdulje 90 dana od datuma izdavanja te isprave. Nakon isteka tog razdoblja biometrijski identifikatori odmah se brišu ili uništavaju.

3.Biometrijski identifikatori pohranjeni u svrhu personalizacije osobnih iskaznica ili boravišnih isprava čuvaju se na izrazito siguran način i samo do datuma preuzimanja isprave, a u svakom slučaju najdulje 90 dana od datuma izdavanja te isprave. Nakon isteka tog razdoblja biometrijski identifikatori odmah se brišu ili uništavaju. Obrada tih podataka u druge svrhe podliježe ograničenjima i uvjetima predviđenima nacionalnim pravom ili pravom Unije o zaštiti podataka.

Amandman11

Prijedlog uredbe

Članak 11. – stavak 4.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

4.Suradnja s vanjskim pružateljima usluga ne isključuje bilo kakvu odgovornost države članice koja proizlazi iz prava Unije ili nacionalnog prava zbog kršenja obveza u pogledu osobnih podataka.

4.Suradnja s vanjskim pružateljima usluga ne isključuje bilo kakvu odgovornost države članice koja proizlazi iz prava Unije ili nacionalnog prava zbog kršenja obveza u pogledu osobnih podataka. Države članice osiguravaju da svi vanjski pružatelji usluga poštuju pravo Unije i nacionalno pravo u području zaštite podataka te se donose odgovarajuće mjere za sprečavanje neovlaštenog pristupa osobnim podacima ili njihove zlouporabe tijekom procesa koji su dodijeljeni vanjskim izvođačima.

Amandman12

Prijedlog uredbe

Članak 11. – stavak 6. – podstavak 1. – uvodni dio

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

Biometrijski podaci pohranjeni na nosaču podataka na osobnim iskaznicama ili boravišnim ispravama upotrebljavaju se samo u skladu s pravom Unije i nacionalnim pravom za potrebe provjere:

Prikazu lica nositelja iskaznice pohranjenom na nosaču podataka na osobnim iskaznicama i boravišnim ispravama moći će pristupiti isključivo propisno ovlašteno osoblje nadležnih nacionalnih tijela, agencija Unije i privatni subjekti, u skladu s pravom Unije o zaštiti podataka za potrebe provjere:

Amandman13

Prijedlog uredbe

Članak 11. – stavak 6. – podstavak 1.a (novi)

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

Za pristup privatnih subjekata prikazu lica potreban je i pristanak nositelja, osim ako je pristup bez obzira na pristanak nužan za svrhe utvrđene u prvom podstavku i predviđen pravom Unije ili nacionalnim pravom u skladu s pravom Unije o zaštiti podataka.

Amandman14

Prijedlog uredbe

Članak 11. – stavak 6. – podstavak 2.

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

Isključivo propisno ovlašteno osoblje nadležnih nacionalnih tijela i agencija Unije smije pristupiti dvama otiscima prstiju pohranjenima na nosaču podataka.

Isključivo propisno ovlašteno osoblje nadležnih nacionalnih tijela i agencija Unije smije pristupiti dvama otiscima prstiju nositelja pohranjenima na nosaču podataka za potrebe navedene u prvom podstavku u skladu s pravom Unije ili nacionalnim pravom u području zaštite podataka.

Amandman15

Prijedlog uredbe

Članak 13. – naslov

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

Evaluacija

Izvješćivanje i evaluacija

Amandman16

Prijedlog uredbe

Članak 13. – stavak -1. (novi)

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

-1.Do [dvije godine nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe] i [11godina nakon datuma stupanja na snagu ove Uredbe]Komisija Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru podnosi izvješće o provedbi ove Uredbe, osobito u pogledu zaštite temeljnih prava i osobnih podataka.

Amandman17

Prijedlog uredbe

Članak 13. – stavak 1. – uvodni dio

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

1.Komisija provodi evaluaciju ove Uredbe najranije [šest godina nakon njezinog stupanja na snagu] te glavne zaključke predstavlja u izvješću Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. U tom se izvješću posebno razmatra sljedeće:

1.Komisija provodi evaluaciju ove Uredbe najkasnije [šest godina nakon njezinog stupanja na snagu] i svakih šest godina nakon toga te glavne zaključke predstavlja u izvješću Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. U tom se izvješću posebno razmatra sljedeće:

Amandman18

Prijedlog uredbe

Članak 13. – stavak 1. – točka da (nova)

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(da)potreba za uvođenjem zajedničkih sigurnosnih obilježja identifikacijskih isprava koje se koriste na privremenoj osnovi radi njihova boljeg priznavanja;

Amandman19

Prijedlog uredbe

Članak 13. – stavak 1. – točka db (nova)

Tekst koji je predložila Komisija

Izmjena

(db)potreba za daljnjim usklađivanjem sigurnosnih obilježja boravišnih isprava;


鴡ܳŽ

Uredba (EU)2019/1157 Europskog parlamenta i Vijeća od 20.lipnja2019. o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje počela se primjenjivati 2.kolovoza2021. Njome su utvrđeni zajednički minimalni standardi za sigurnosna obilježja i format dokumenata obuhvaćenih njezinim područjem primjene te je dio akcijskog plana iz prosinca2016. za jačanje europskog odgovora na krivotvorenje putnih isprava kao pokretača terorizma i organiziranog kriminala ().

Europski parlament u svojem je stajalištu iz 2018. naglasio važnost poboljšanja sigurnosnih standarda za takve dokumente ne samo u borbi protiv krivotvorenja isprava i krađe identiteta, već i u olakšavanju ostvarivanja prava na slobodno kretanje unutar EU-a. Posebna je važnost dana uvođenju najviših mogućih standarda zaštite i sigurnosti podataka, posebno u pogledu biometrijskih podataka, kao i zaštiti maloljetnika. Parlament je također ustrajao da na svim osobnim iskaznicama i boravišnim ispravama uz nacionalni identitet građana bude istaknuta zastava EU-kao vidljivi simbol „građanstva EU-a”, čime bi im se pružila dodatna zaštita i prava.

Sud Europske unije je u presudi od 21.ožujka2024. (predmet C-61/22, Landeshauptstadt Wiesbaden) proglasio Uredbu (EU)2019/1157 nevaljanom zbog odabira pogrešne pravne osnove. Prema mišljenju Suda, Uredba (EU)2019/1157 trebala je, umjesto članka21. stavka2. UFEU-a, biti donesena na temelju članka77. stavka3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), kojim se predviđa poseban zakonodavni postupak. Sud je također odlučio da učinke Uredbe2019/1157 treba održati na snazi do stupanja na snagu valjane uredbe koja je zamjenjuje te je kao razuman rok za donošenje nove uredbe odredio razdoblje od dvije godine počevši od 1.siječnja godine koja slijedi nakon datuma objave presude.

Ostali mogući razlozi za nevaljanost Uredbe (EU)2019/1157 podneseni Sudu, tj. njezino navodno nepoštovanje Povelje Europske unije o temeljnim pravima i Opće uredbe o zaštiti podataka, odbačeni su.

Europska komisija je 23.srpnja2024. predstavila Nacrt uredbe Vijeća o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava

koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje,

koji se, kako je propisao Sud, temeljio na članku77. stavku3. UFEU-a. U novom prijedlogu u velikoj se mjeri preuzima tekst Uredbe (EU)2019/1157 kako su ga donijeli Parlament i Vijeće. Kako je navedeno u obrazloženju prijedloga Komisije, predložen je ograničen broj izmjena teksta iz 2019. kako bi se uključile potrebne postupovne prilagodbe i uzeo u obzir razvoj događaja od donošenja Uredbe (EU)2019/1157.

Izvjestitelj pozdravlja prijedlog Komisije jer u osnovi odražava tekst koji je Parlament odobrio 2019., čiji su pristup i ciljevi u trenutačnom kontekstu i dalje valjani, te se slaže s procjenom da bi u Uredbu Vijeća koja se razmatra trebalo uvesti samo ograničene izmjene u usporedbi s Uredbom (EU)2019/1157.


PRILOG: SUBJEKTI ILI OSOBEOD KOJIH JE IZVJESTITELJ PRIMIO INFORMACIJE

U skladu s člankom 8. Priloga I. Poslovniku izvjestitelj izjavljuje da je tijekom pripreme izvješća, prije njegova usvajanja u odboru, primio informacije od sljedećih subjekata ili osoba:

Subjekt i/ili osoba

Koninklijke Marechaussee

Navedeni popis sastavljen je pod isključivom odgovornošću izvjestitelja.

Ako su fizičke osobe na popisu navedene imenom, funkcijom ili imenom i funkcijom, izvjestitelj izjavljuje da je tim fizičkim osobama dostavio Obavijest Europskog parlamenta o zaštiti podataka br. 484 (/data-protect/index.do), u kojoj se navode uvjeti za obradu njihovih osobnih podataka i prava povezana s tom obradom.



POSTUPAK U NADLEŽNOM ODBORU

Naslov

Jačanje sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje

Referentni dokumenti

– C10-0112/2024 –

Datum savjetovanja s Parlamentom

27.9.2024

Nadležni odbor

LIBE

Izvjestitelji

Datum imenovanja

Malik Azmani

21.11.2024

Razmatranje u odboru

3.12.2024

Datum usvajanja

19.3.2025

Rezultat konačnog glasovanja

+:

–:

0:

42

30

0

Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju

Giuseppe Antoci, Francisco Assis, Malik Azmani, Pernando Barrena Arza, Nikola Bartůšek, Ioan-Rareş Bogdan, Krzysztof Brejza, Saskia Bricmont, Jorge Buxadé Villalba, Jaroslav Bžoch, Damien Carême, Susanna Ceccardi, Caterina Chinnici, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Alessandro Ciriani, Lena Düpont, Marieke Ehlers, Estrella Galán, Raquel García Hermida-Van Der Walle, Branko Grims, Paolo Inselvini, Irena Joveva, Erik Kaliňák, Marina Kaljurand, Mariusz Kamiński, Fabienne Keller, Mary Khan, Moritz Körner, Alice Kuhnke, Fabrice Leggeri, Jeroen Lenaers, Juan Fernando López Aguilar, Michael McNamara, Ana Catarina Mendes, Verena Mertens, Ana Miguel Pedro, Emil Radev, Chloé Ridel, Birgit Sippel, Krzysztof Śmiszek, Petra Steger, Cecilia Strada, Tineke Strik, Georgiana Teodorescu, Alice Teodorescu Måwe, Milan Uhrík, Tom Vandendriessche, Kristian Vigenin, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Charlie Weimers, Sophie Wilmès, Isabel Wiseler-Lima, Alessandro Zan, Javier Zarzalejos, Tomáš Zdechovský

Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju

Konstantinos Arvanitis, David Casa, Javier Moreno Sánchez, Karlo Ressler, Sandro Ruotolo, Nacho Sánchez Amor, Anna Strolenberg, Pekka Toveri, Sebastian Tynkkynen, Roberto Vannacci, Petar Volgin, Maciej Wąsik, Lucia Yar

Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju prema čl. 216. st. 7. Poslovnika

Hildegard Bentele, Sebastião Bugalho, Dick Erixon, Pär Holmgren

Datum podnošenja

24.3.2025


POIMENIČNO KONAČNO GLASOVANJE U NADLEŽNOM ODBORU

42

+

PPE

Hildegard Bentele, Ioan-Rareş Bogdan, Krzysztof Brejza, Sebastião Bugalho, David Casa, Caterina Chinnici, Lena Düpont, Branko Grims, Jeroen Lenaers, Verena Mertens, Ana Miguel Pedro, Emil Radev, Karlo Ressler, Alice Teodorescu Måwe, Pekka Toveri, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Isabel Wiseler-Lima, Javier Zarzalejos, Tomáš Zdechovský

Renew

Malik Azmani, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Raquel García Hermida-Van Der Walle, Irena Joveva, Fabienne Keller, Moritz Körner, Michael McNamara, Sophie Wilmès, Lucia Yar

S&D

Francisco Assis, Marina Kaljurand, Juan Fernando López Aguilar, Ana Catarina Mendes, Javier Moreno Sánchez, Chloé Ridel, Sandro Ruotolo, Nacho Sánchez Amor, Birgit Sippel, Krzysztof Śmiszek, Cecilia Strada, Kristian Vigenin, Alessandro Zan

The Left

Giuseppe Antoci

30

-

ECR

Alessandro Ciriani, Dick Erixon, Paolo Inselvini, Mariusz Kamiński, Georgiana Teodorescu, Sebastian Tynkkynen, Maciej Wąsik, Charlie Weimers

ESN

Mary Khan, Milan Uhrík, Petar Volgin

NI

Erik Kaliňák

PfE

Nikola Bartůšek, Jorge Buxadé Villalba, Jaroslav Bžoch, Susanna Ceccardi, Marieke Ehlers, Fabrice Leggeri, Petra Steger, Tom Vandendriessche, Roberto Vannacci

The Left

Konstantinos Arvanitis, Pernando Barrena Arza, Damien Carême, Estrella Galán

Verts/ALE

Saskia Bricmont, Pär Holmgren, Alice Kuhnke, Tineke Strik, Anna Strolenberg

0

0

Korišteni znakovi:

+:za

-:protiv

0:ܳžԾ

Posljednje ažuriranje: 27. ožujka 2025.
Pravna obavijest-Politika zaštite privatnosti