Укрепване на системата за закрила на наименованията ЗНП и ЗГУ в ЕС след делото Prosecco/Prosek
10.11.2021
Запитване с искане за писмен отговор G-001003/2021
до Комисията
Член 139 от Правилника за дейността
Mara Bizzotto
от името на групата ID
На 22 септември 2021 г. Европейската комисия публикува в Официален вестник[1] внесено от Хърватия искане за защита на традиционното наименование „Prosek“ по отношение на четири вина със защитено наименование за произход (ЗНП) по смисъла на член 113 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти.
Искането за признаване на наименованието „Prosek“, което не е предвидено в Договора за присъединяване на Хърватия към ЕС, очевидно се сблъсква с италианското ЗНП „Prosecco“, признато и защитено от правото на ЕС и защитаващо повече от 8000 италиански производители.
На 15 юли 2013 г., в отговор на въпрос E-006284/2013[2], тогавашният член на Комисията Чолош заяви, че: „търговската употреба на термина „Prosek“ може да създаде юридически проблеми [...], тъй като хърватското наименование може да се окаже в противоречие със защитата на италианското ЗНП Prosecco. Хърватските органи са запознати с този юридически проблем.“
С публикуването на искането за наименованието „Prosek“ в Официален вестник Европейската комисия създаде опасен прецедент, който сериозно застрашава цялата система на ЗНП и ЗГУ в ЕС.
Евентуалното признаване на хърватското вино би било в нарушение на системата на защитените наименования за произход и защитените географски указания на ЕС, която съгласно член 103, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 1308/2013, „[...] осигурява защита срещу всяка узурпация, имитация или позоваване, дори защитеното наименование да представлява превод [...]”.
В решението на Съда на ЕС по дело C-783/19[3] относно наименованието „Champanillo”(малко шампанско) се посочва, че пресъздаването може да произтича от „концептуално сходство” между защитеното наименование и оспорвания знак [...], определящият критерий е дали онова, което потребителят пряко си представя, когато срещне спорно наименование, е ползващият се от ЗНП продукт”.
Поради това е от съществено значение да се укрепи системата от географски указания, които гарантират автентичността, качеството и защитата на повече от 3400 наименования на селскостопански и хранителни продукти, на продукти от рибарството и аквакултурите, вина, спиртни напитки и лозаро-винарски продукти от ЕС.
По време на обществената консултация, която приключи на 9 април 2021 г., Европейската комисия прикани заинтересованите страни да представят своите предложения за подобряване на режима на географските указания; консултацията ще бъде последвана от законодателно действие от страна на Европейската комисия за бъдещата реформа на системата на ЕС за географски указания в контекста на стратегията „От фермата до трапезата“.
В тази връзка би ли отговорила Комисията на следните въпроси:
- 1.В рамките на реформата на системата на географските указания на ЕС как възнамерява да укрепи правилата, уреждащи наименованията, омонимите и пресъздаването, за да се гарантира максимална защита на всички ЗНП и ЗГУ срещу всякакви опити за измама?
- 2.Как ще се гарантира способността на ЕС да защитава наименования на ЗНП/ЗГУ/ГУ/ХТСХ както на вътрешния пазар, така и извън Европа, от множество опити за измама или инструментализиране от страна на държави, организации или частни дружества?