Ϸվ

Գٱá - G-001003/2021Գٱá
G-001003/2021

Posilnenie systému ochrany označení CHOP a CHZO v EÚ po prípade Prosecco/Prosek

Väčšie interpelácie na písomné zodpovedanie  G-001003/2021
Komisii
článok 139 rokovacieho poriadku
Mara Bizzotto
v mene skupiny ID

Komisia 22. septembra 2021 uverejnila v úradnom vestníku[1] žiadosť o ochranu tradičného názvu „Prosek“ predloženého Chorvátskom pre štyri vína s chráneným označením pôvodu (CHOP) podľa článku 113 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa stanovuje spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami.

Žiadosť o uznanie názvu „Prosek“, ktoré sa nepredpokladá v zmluve o pristúpení Chorvátska k EÚ, je zjavne v rozpore s talianskym CHOP „Prosecco“, ktorý je uznaný a chránený právom EÚ a ktorý chráni viac ako 8 000 talianskych výrobcov.

Dňa 15. júla 2013 komisár Ciolos v odpovedi na otázku E-006284/2013[2] uviedol: „Obchodné používanie označenia "Prosek" môže spôsobiť právne problémy [...], keďže chorvátsky názov môže byť v rozpore s ochranou talianskeho CHOP Prosecco. Chorvátske orgány si sú vedomé tohto právneho problému.“

Uverejnením žiadosti o ochranu označenia „Prosek“ v úradnom vestníku vytvorila Európska komisia nebezpečný precedens, ktorý vážne ohrozuje celý systém CHOP a CHZO v EÚ.

Prípadné uznanie chorvátskeho vína by bolo v rozpore so systémom chránených označení pôvodu a zemepisných označení EÚ, ktoré sú podľa článku 103 ods. 2 písm. b) nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 „[...] chránené pred akýmkoľvek zneužitím, napodobňovaním alebo vyvolaním mylnej predstavy vrátane [...], ak je chránený názov preložený [...]“.

V rozsudku Súdneho dvora EÚ vo veci C-783/19[3] týkajúcom sa názvu "Champanillo" (malé šampanské) sa uvádza, že vyvolávanie mylnej predstavy môže vyplývať z "pojmovej blízkosti" chráneného označenia a predmetného označenia, pričom rozhodujúcim kritériom je to, či spotrebiteľ v prítomnosti sporného názvu je navádzaný priamo na to, aby mal výrobok chránený CHOP ako referenčný obraz“.

Preto je nevyhnutné posilniť systém zemepisných označení, ktoré zaručujú pravosť, kvalitu a ochranu viac ako 3 400 názvov poľnohospodárskych a potravinových výrobkov, produktov rybolovu a akvakultúry, vín, liehovín a vinárskych výrobkov EÚ.

V rámci verejnej konzultácie, ktorá sa skončila 9. apríla 2021, Európska komisia vyzvala zainteresované strany, aby predložili svoje návrhy na zlepšenie režimu zemepisných označení; po nej budú nasledovať legislatívne opatrenia Európskej komisie v súvislosti s budúcou reformou systému zemepisných označení EÚ v kontexte stratégie „z farmy na stôl“.

Vzhľadom na uvedené skutočnosti vyzývam Komisiu, aby odpovedala na tieto otázky:

Posledná úprava: 7. februára 2023
Právne upozornenie-Politika ochrany súkromia