Sektory energochłonne
19.3.2025
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000010/2025
do Komisji
Art. 142 Regulaminu
Giorgio Gori, Wouter Beke, Jana Nagyová, Mariateresa Vivaldini, Brigitte van den Berg, Benedetta Scuderi
w imieniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
Sektory energochłonne stanowią trzon europejskiej gospodarki i odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, zwłaszcza na obszarach i w regionach, w których są skoncentrowane. Mają one kluczowe znaczenie dla wzmocnienia strategicznej autonomii i konkurencyjności UE oraz dla postępów w dekarbonizacji naszej gospodarki, zgodnie z założeniami Paktu dla czystego przemysłu. Aktualnie sektory energochłonne stoją przed poważnymi wyzwaniami: wysokimi i niestabilnymi cenami energii, złożonym przejściem na czyste i wydajne procesy produkcyjne, niepotrzebnymi obciążeniami administracyjnymi, brakiem odpowiednich inwestycji publicznych i prywatnych, zależnością UE i jej ograniczonym dostępem do surowców pierwotnych i wtórnych wraz z brakiem funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym, nieuczciwą konkurencją ze strony państw spoza UE oraz wpływem tej transformacji na regiony i pracowników w całej UE.
- 1.Jakie dalsze działania rozważa Komisja w celu wdrożenia struktury rynku energii elektrycznej, w szczególności w celu promowania umów zakupu energii elektrycznej i dwustronnych kontraktów różnicowych oraz w celu wdrożenia pilnych środków w celu usunięcia istniejących barier? Czy Komisja przyspieszy analizę rynków krótkoterminowych do 2025 r., aby ocenić dodatkowe sposoby oddzielenia cen paliw kopalnych od cen energii elektrycznej, w tym w celu zwiększenia liczby kontraktów długoterminowych zgodnie ze strukturą rynku energii elektrycznej i Planem działania na rzecz przystępnej cenowo energii, oraz aby przenieść przystępne cenowo koszty odnawialnych źródeł energii na odbiorców energii, w szczególności sektory energochłonne? W jaki sposób Komisja zwiększy przejrzystość rynków energii i CO2?
- 2.W jaki sposób Komisja planuje zwiększyć publiczne i prywatne inwestycje w dekarbonizację sektorów energochłonnych w perspektywie krótkoterminowej? Czy Komisja rozważy zwiększenie finansowania w nadchodzących wieloletnich ramach finansowych i czy opracuje konkretne środki zorientowane na sektory energochłonne, w tym MŚP?
- 3.W jaki sposób akt w sprawie przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu będzie upraszczał dekarbonizację sektorów energochłonnych i sprzyjał jej, włączając w to szybszy proces wydawania pozwoleń?
- 4.Jakie konkretne kroki podejmie Komisja, aby uczynić recykling odpadów surowców krytycznych w UE bardziej atrakcyjnym od ich wywozu, biorąc pod uwagę ich znaczenie gospodarcze i środowiskowe? Zmniejszyłoby to zależność UE od dostawców zewnętrznych oraz zwiększyło efektywność wykorzystania zasobów i dostępność surowców wtórnych, takich jak złom stalowy i metalowy, pod względem ilości i jakości, które są niezbędne do obniżenia emisyjności naszego przemysłu.
- 5.Jakie konkretne kroki podejmie Komisja w celu terminowego monitorowania skuteczności mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, biorąc pod uwagę wpływ równoległego wycofywania bezpłatnych uprawnień w ramach systemu handlu emisjami, oraz wdrożenia rozwiązań dla eksporterów z UE i unikania wszelkich form praktyk mających na celu obejście przepisów, aby zapewnić równe warunki działania, w szczególności dla sektorów energochłonnych?
- 6.Jakiego rodzaju trwałe rozwiązanie rozważa Komisja, aby pilnie zająć się strukturalną subsydiowaną nadwyżką mocy produkcyjnych, która stawia nasz przemysł w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej?
- 7.Czy Komisja wyda zalecenia dotyczące powiązania finansowania publicznego wspierającego przewidywanie zmian i zarządzanie nimi oraz transformację przemysłową z zobowiązaniem do ochrony zatrudnienia i warunków pracy w UE oraz zapobiegania offshoringowi?
Przedłożone: 19.3.2025
Termin ważności: 20.6.2025