Šiaurės Airijos programa PEACE PLUS
ES PEACE PLUS programos tikslas – remti taiką ir susitaikymą, skatinti socialinį, ekonominį ir regioninį stabilumą bei bendradarbiavimą Šiaurės Airijoje ir Airijos pasienio regione.
Teisinis pagrindas
Penktosios programos PEACE (PEACE PLUS), apimančios 2021–2027m. programavimo laikotarpį, teisinis pagrindas yra 2021 m. birželio 24 d. Reglamentas (ES) 2021/1059 ir 2021 m. birželio 24 d. Reglamentas (ES) 2021/1060.
Bendroji informacija
ES finansinė parama Šiaurės Airijos taikos procesui skiriama nuo 1989m. įgyvendinant ES regioninę politiką ir skiriant ES paramą Tarptautiniam Airijos fondui (TAF).
1995 m. buvo patvirtinta pirmoji PEACE programa (1995–1999 m.). 1999m. Europos Vadovų Taryba nusprendė, kad speciali programa, pavadinta PEACEII, turėtų būti tęsiama iki 2004m. Vėliau ši programa buvo pratęsta iki 2006m. Po šių dviejų programų buvo vykdoma programa PEACE III, apimanti 2007–2013 m. programavimo laikotarpį, ir programa PEACE IV, apimanti 2014–2020 m. programavimo laikotarpį.
2016m. birželio 23d. surengtame referendume dauguma balsavusiųjų (51,9proc.) balsavo už Jungtinės Karalystės išstojimą iš Europos Sąjungos. Jungtinė Karalystė iš ES išstojo 2020 m. sausio 31 d. Šiaurės Airija gauna dideles išmokas iš ES lėšų, o Jungtinės Karalystės išstojimas sukėlė susirūpinimą ilguoju laikotarpiu daugeliui sektorių Šiaurės Airijoje, taip pat kalbant apie taikos procesą ir tarpvalstybinį bendradarbiavimą po 2020m. (Šiaurės Airija yra vienintelis JK regionas, turintis sausumos sieną su valstybe nare: praktiškai ES išorės siena dabar yra Airijos saloje.)
Derybose dėl JK išstojimo sąlygų daug dėmesio skirta PEACE IV ir INTERREG VA programoms. Įsipareigojimas užtikrinti jų tęstinumą iki jų pabaigos 2023 m. buvo įtrauktas į JK ir ES susitarimą dėl išstojimo. Šiomis aplinkybėmis 2019 m. kovo 25 d. buvo priimtas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/491, siekiant sudaryti sąlygas toliau vykdyti teritorinio bendradarbiavimo programas PEACE IV (Airija ir Jungtinė Karalystė) ir Jungtinės Karalystės ir Airijos (Airija, Šiaurės Airija ir Škotija) programas.
Tikslai ir prioritetai
Programa PEACE PLUS yra nauja tarpvalstybinė ES programa, skirta taikai, susitaikymui ir tarpvalstybiniam Airijos ir Šiaurės Airijos bendradarbiavimui stiprinti. Pagal ją ankstesnės INTERREG ir PEACE finansavimo kryptys sujungiamos į naują 2021–2027 m. programavimo laikotarpio programą.
Programa PEACE PLUS investicijos sutelktos šešiose pagrindinėse teminėse srityse:
- Taikių ir klestinčių bendruomenių kūrimas,
- Socialinio sektoriaus ir ekonomikos atgaivinimo ir pertvarkymo užtikrinimas,
- Galių suteikimas mūsų jaunimui ir investavimas į jį,
- Sveikos ir įtraukios bendruomenės,
- Tvarios ir geriau susietos ateities rėmimas,
- Partnerystės ir bendradarbiavimo kūrimas ir įtvirtinimas.
Kiekvienoje teminėje srityje yra kelios investicijų sritys, kurioms skiriama daugiau dėmesio arba kurios skirtos konkrečioms organizacijoms, pavyzdžiui, vietos valdžios institucijoms ar bendruomenių grupėms. Iš viso yra 22 investicijų sritys.
Finansavimas
1995–2020m. buvo įgyvendintos keturios programos PEACE, joms skirta 1,6mlrd.EUR finansinė parama. Lėšos programoms PEACEI (1995-1999m.) ir PEACEII (2000-2006m.) buvo skiriamos iš visų struktūrinių fondų, o programos PEACEIII (2007-2013m.) ir PEACE IV (2014-2020) buvo finansuojamos tik iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF).
2021–2027 m. laikotarpiu programai PEACE PLUS ES skirs 235 mln. EUR iš ERPF Europos teritorinio bendradarbiavimo asignavimo. Kartu su Jungtinės Karalystės finansiniu įnašu ir papildomu nacionaliniu bendru finansavimu iš Airijos ir Šiaurės Airijos, pagal programą PEACE PLUS iš viso bus skirta 1,1 mlrd. EUR investicijų.
Valdymas
Teritoriją, kuri gali būti įtraukta į PEAACE PLUS programą, sudaro Šiaurės Airija ir Airijos pasienio regionas (pastarasis apima Lauto, Monachano, Kavano, Leitrimo, Slaigo ir Donegolo grafystes).
PEACE PLUS valdoma integruotu būdu, Jungtinės Karalystės įnašą integruojant į programą kaip asignuotąsias išorės pajamas. ES specialiųjų programų įstaiga yra programos PEACE PLUS vadovaujančioji institucija. Tai viena iš šešių tarpvalstybinių įstaigų, įsteigtų pagal Belfasto susitarimą.
ėᾱ
Įgyvendinant programas PEACE buvo sudarytos dalyvavimo ir dialogo galimybės ir buvo užtikrinta, kad žmonės aktyviau dalyvautų sprendimų priėmimo procese ir jiems tektų daugiau atsakomybės už bendruomenės vystymą (t.y. buvo taikomas principas „iš apačios į viršų“). Pagal šias programas finansuota daug įvairių projektų, įskaitant projektus, kuriuos įgyvendinant teikiama parama aukoms ir nukentėjusiesiems, jaunimui, MVĮ, infrastruktūrai ir miestų atkūrimui, taip pat projektus, kuriais remiami imigrantai ir skatinama tautinė visos visuomenės įvairovė.
Svarbiausia yra tai, kad šios programos dabar laikomos taikos stiprinimo politikos pavyzdžiu, sektinu Europoje ir kituose regionuose.
Europos Parlamento vaidmuo
Parlamentas visada pritarė tam, kad programoms PEACE būtų skiriama ES finansinė parama. Atsižvelgdamas į JK referendumo rezultatus, Parlamentas savo 2017m. balandžio 5d. rezoliucijoje dėl derybų su Jungtine Karalyste išreiškė susirūpinimą dėl JK išstojimo iš ES pasekmių ir pabrėžė, kad reikia saugoti taiką tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.
Savo 2018m. rugsėjo 11d. rezoliucijoje dėl ES sanglaudos politikos poveikio Šiaurės Airijai Parlamentas atkreipė dėmesį į Komisijos pasiūlymą tęsti programas PEACE ir INTERREG, taip pat į Jungtinės Karalystės 2018m. balandžio mėn. pozicijos dokumentą dėl sanglaudos politikos ateities, kuriame JK nurodė esanti pasirengusi ištirti galimybes tęsti programą PEACE IV su Šiaurės Airijos vykdomąja valdžia, Airijos Vyriausybe ir ES. Parlamentas išreiškė nuomonę, kad turėtų ir toliau būti teikiama ES parama teritoriniam bendradarbiavimui, visų pirma kalbant apie tarpvalstybinius ir tarpbendruomeninius projektus, atsižvelgiant į Šiaurės Airijai skirtų specialių ES sanglaudos programų, ypač programų PEACE ir INTERREG, kurios yra itin svarbios regiono stabilumui, pasiekimus.
Parlamentas kaip vienas iš sanglaudos teisės aktų rinkinio (šiuo atveju– Bendrųjų nuostatų reglamento ir Reglamento dėl konkrečių Europos regioninės plėtros fondo paramos Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslui nuostatų) leidėjų tvirtai pritarė tam, kad programos PEACE būtų toliau įgyvendinamos 2021-2027m. laikotarpiu.
Kelly Schwarz