Ϸվ

Politika priseljevanja

Glavni cilj Evropske unije je vprihodnost usmerjena in celovita evropska migracijska politika, ki temelji na solidarnosti. Njen namen je vpeljati uravnotežen pristop kobravnavanju zakonitega in nezakonitega priseljevanja.

Pravna podlaga

Člena79 in80 (PDEU).

Pristojnosti

Zakonito priseljevanje:Evropska unija je pristojna, da določi pogoje za vstop državljanov tretjih držav vdržavo članico in zakonito prebivanje vnjej, tudi kadar je namen vstopa združitve družine. Države članice ohranijo pravico, da določijo kvote za sprejem posameznikov iz tretjih držav, ki iščejo zaposlitev.

հč𱹲: Evropska unija lahko države članice spodbuja ksprejemanju ukrepov za pospeševanje vključevanja državljanov tretjih držav, ki vnjih zakonito prebivajo, ter jih pri tem podpira, vendar pa vpravu EU ni določb za usklajevanje nacionalnih zakonov in predpisov.

Preprečevanje nezakonitega priseljevanja: Evropska unija mora preprečiti in zmanjšati nezakonito priseljevanje, zlasti zučinkovito politiko vračanja, pri čemer pa mora spoštovati temeljne pravice.

Sporazumi oponovnem sprejemu: Evropska unija je pristojna za sklepanje sporazumov stretjimi državami za ponovni sprejem državljanov tretjih držav, ki ne izpolnjujejo ali več ne izpolnjujejo pogojev za vstop, navzočnost ali prebivanje veni ali več državah članicah, vdržavo izvora ali porekla.

Cilji

Opredelitev uravnoteženega pristopa kpriseljevanju: cilj Unije je oblikovati uravnotežen pristop kupravljanju zakonitega priseljevanja in boju proti nezakonitemu priseljevanju. Ustrezno obvladovanje migracijskih tokov zajema pravično obravnavanje državljanov tretjih držav, ki zakonito prebivajo vdržavah članicah, in strožje ukrepe proti nezakonitemu priseljevanju, vključno strgovino zljudmi in tihotapljenjem, ter spodbujanje tesnejšega sodelovanja stretjimi državami na vseh področjih. Unija si prizadeva, da bi zagotovila enotno raven pravic in obveznosti priseljencev zurejenim statusom, primerljivo spravicami in obveznostmi državljanovEU.

Načelo solidarnosti: vskladu zLizbonsko pogodbo za politike priseljevanja velja načelo solidarnosti in pravične delitve odgovornosti med državami članicami, tudi na finančnem področju (člen80PDEU).

ٴDzž쾱

A. Institucionalne spremembe, uvedene zLizbonsko pogodbo

Lizbonska pogodba, ki je začela veljati decembra2009 (1.1.5.), je uvedla glasovanje skvalificirano večino na področju zakonitega priseljevanja ter novo pravno podlago za ukrepe vključevanja. Zdaj se redni zakonodajni postopek uporablja za politike nezakonitega in zakonitega priseljevanja, kar pomeni, da je Parlament sozakonodajalec na tem področju zenakimi pristojnostmi kot Svet. Vprimeru nenadnega prihoda velikega števila državljanov iz tretjih držav pa lahko začasne ukrepe še vedno sprejme zgolj Svet po posvetovanju sParlamentom (člen78(3)PDEU).

VLizbonski pogodbi je tudi pojasnjeno, da si Unija pristojnosti na tem področju deli zdržavami članicami, zlasti glede števila migrantov, ki lahko zakonito vstopijo vdržavo članico, da bi si poiskali delo (člen79(5)PDEU). Omeniti velja tudi, da ima Sodišče Evropske unije zdaj polno pristojnost na področju priseljevanja in azila.

B. Politični razvoj dogodkov

1. Globalni pristop kvprašanju migracij in mobilnosti

Komisija je leta2011 sprejela globalni pristop kvprašanju migracij in mobilnosti () ter vnjem določila splošni okvir za odnose Unije stretjimi državami na področju migracij. Pristop temelji na štirih stebrih: zakonito priseljevanje in mobilnost, nezakonito priseljevanje in trgovina zljudmi, mednarodna zaščita in azilna politika ter maksimiziranje razvojnega učinka migracij in mobilnosti. Vokviru pristopa je vseskozi prisotno vprašanje temeljnih pravic migrantov.

2. Strateške smernice iz junija2014

Stockholmski program za območje svobode, varnosti in pravice je bil sprejet decembra2009, iztekel pa se je decembra2014 (4.2.1.). Komisija je marca2014 objavila novo ǰč, vkaterem je predstavila svoje videnje prihodnje agende na področju območja svobode, varnosti in pravice, znaslovom . Vskladu sčlenom68 PDEU je Evropski svet vsvojih sklepih zdne 26.in 27.junija2014 določil „ za zakonodajno in operativno načrtovanje na območju svobode, varnosti in pravice“ za obdobje 2014–2020. To ni več program, ampak smernice spoudarkom na prenosu, izvajanju in konsolidaciji pravnih instrumentov in veljavnih ukrepov. Vnjih je poudarjeno, da je treba sprejeti globalni pristop kmigraciji, da se čim bolje izkoristijo prednosti zakonite migracije in zaščitijo vsi, ki zaščito potrebujejo, obenem pa se rešuje problematika nezakonitih migracij in učinkovito upravljajo meje. Nove strateške smernice še niso bile sprejete.

3. Evropska agenda omigracijah

Komisija je maja2015 objavila . Vagendi so predlagani takojšnji ukrepi za spoprijemanje skrizo vSredozemlju ter ukrepi, ki naj bi jih sprejeli vprihodnjih letih, da bi bolje obvladovali vse vidike priseljevanja.

Komisija je aprila2016 na podlagi agende objavila ssmernicami za zakonito migracijo in azil. Vsmernicah na področju zakonite migracije so predvidene štiri glavne osi: pregledati direktivo omodri karti, pritegniti inovativne podjetnike vEvropsko unijo, oblikovati skladnejši in učinkovitejši model upravljanja zakonitega priseljevanja na ravni Unije, zlasti zoceno obstoječega okvira, in poglobiti sodelovanje sključnimi državami izvora, da bi zagotovili zakonite poti vEU, hkrati pa izboljšali vračanje tistih, ki nimajo pravice do bivanja vnjej.

Komisija je oktobra2019 objavila svoje zadnje poročilo onapredku priizvajanju evropske agende omigracijah, vkaterem je pregledala napredek in pomanjkljivosti pri njenem izvajanju. Komisija je septembra2021, leto po sprejetju novega pakta omigracijah in azilu, sprejela prvo , vkaterem je obravnavala vse vidike upravljanja migracij ter ključne dogodke na področju migracijske in azilne politike vzadnjem letu in pol. je bilo objavljeno 6.oktobra2022.

Vse dogajanje na področju te politike pozorno spremlja , ki je bila ustanovljena leta2008. Gre za mrežo strokovnjakov spodročja migracij in azila iz vseh držav članic, ki skupaj pripravljajo objektivne, primerljive in za to politiko pomembne informacije.

4. Novi pakt omigracijah in azilu

Komisija je, kot je napovedala vsvojem delovnem programu za leto2020, septembra istega leta objavila novi pakt. Cilj novega pakta je vključiti azilni postopek vcelovito upravljanje migracij ter ga povezati spredhodnim pregledom in vračanjem, hkrati pa zajeti upravljanje zunanjih meja, odločnejše predvidevanje, pripravljenost na krize in odzivanje nanje vpovezavi ssolidarnostnim mehanizmom ter zunanje odnose sključnimi tretjimi državami izvora in tranzita zunaj EU (4.2.2.). Slednje vključuje za razvoj dopolnilnih zakonitih poti za zaščito, kot so preselitev in druge oblike humanitarnega sprejema, na primer programi pokroviteljstva skupnosti, pa tudi poti, povezane zizobraževanjem in delom.

Komisija je 15.novembra2023 predlagala , ki vključuje predlog oblikovanje nabora talentov EU, ter ukrepe za poenostavitev postopkov priznavanja kvalifikacij za spodbujanje mobilnosti študentov in trga dela.

C. Razvoj zakonodaje

Od leta2008 je bilo sprejetih več pomembnih direktiv na področju priseljevanja, od katerih jih je bilo nekaj že spremenjenih.

1. Zakonito priseljevanje

Po težavah, ki so nastale pri sprejemanju splošnih določb za priseljevanje vseh vrst delavcev vEU, sedanji pristop zajema sprejemanje področne zakonodaje glede na kategorijo migrantov, da bi oblikovali politiko ozakonitem priseljevanju na ravniEU.

opogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visoko kvalificirane zaposlitve je bila uvedena „modra karta EU“, tj. hitri postopek za izdajo posebnega dovoljenja za prebivanje in delo pod privlačnejšimi pogoji za zaposlitev visokokvalificiranih delavcev iz tretjih držav vdržavah članicah. Komisija je junija2016 predlagala revizijo sistema, ki vključuje manj stroga merila za sprejem, nižji plačni prag/zahtevano minimalno trajanje pogodbe ozaposlitvi, boljše določbe ozdružitvi družine in odpravo vzporednih nacionalnih sistemov, čemur so države članice nasprotovale. Po objavi novega pakta sta Parlament in Svet ponovno začela delo vzvezi sto revizijo, Parlament pa je 15.septembra2021 potrdil dogovor, ki je bil dosežen sSvetom. Nova pravila določajo prožnejša merila za sprejem (dovolj je veljavna pogodba ozaposlitvi ali zavezujoča šestmesečna ponudba za zaposlitev), hkrati pa znižujejo prag minimalne plače, ki jo morajo prosilci zaslužiti, da so upravičeni do modre karte, in imetnikom modre karte olajšajo potovanje med državami EU in ponovno združitev združino. je začela veljati 27.novembra2021, rok za njen prenos pa je bil 18.november2023.

določa skupen in poenostavljen postopek za državljane tretjih držav, ki zaprosijo za dovoljenje za prebivanje in delo vdržavi članici, in skupen niz pravic, ki se zagotovijo priseljencem zurejenim statusom. V, ki je bilo objavljeno marca2019, je bilo ugotovljeno, da državljani tretjih držav niso dovolj seznanjeni ssvojimi pravicami in da to ovira njihovo integracijo in nediskriminacijo, kar je cilj te direktive. Komisija je aprila2022 predlaga prenovo direktive znamenom poenostavitve in razjasnitve področja uporabe. Parlament in Svet sta politični dogovor dosegla decembra2023. Direktiva2024/1233 je bila vuradnem listu objavljena 30.aprila2024 in racionalizira postopek pridobitve enotnega delovnega dovoljenja in dovoljenja za prebivanje za prosilce in delodajalce ter uvaja nove ukrepe za krepitev zaščite delavcev iz tretjih držav pred izkoriščanjem.

, sprejeta februarja2014, ureja pogoje za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav zaradi sezonske zaposlitve. Sezonski delavci migranti lahko zakonito začasno prebivajo vEU največ pet do devet mesecev (odvisno od države članice) za opravljanje sezonskega dela ali dela, vezanega naletni čas, pri čemer ohranijo stalno prebivališče zunaj EU. Vdirektivi so tudi pojasnjene pravice teh delavcev migrantov. Komisija je julija2020 izdala , vkaterih je napovedala tudi prvo poročilo oizvajanju za leto2021. Vendar je bilo poročilo preloženo in bo predvidoma objavljeno vprvi polovici leta2024.

opogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav zaradi premestitve znotraj podjetja je bila sprejeta 15.maja2014. Podjetjem in večnacionalnim družbam olajšuje začasno premestitev vodstvenih delavcev, strokovnjakov ali zaposlenih na pripravništvu vizpostave ali podružnice vEvropski uniji. Rok za pripravo prvega poročila onjenem izvajanju je bil novembra2019.

opogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene raziskovanja, študija, opravljanja pripravništva, prostovoljskega dela, programov izmenjave učencev ali izobraževalnih projektov in dela varušk au pair, je bila sprejeta11.maja2016, vnacionalno zakonodajo pa jo je bilo treba prenesti do 23.maja2018. Nadomestila je prejšnje instrumente, ki so se nanašali na študente in raziskovalce. Njeno področje uporabe je širše, uporaba pa enostavnejša.

Končno pa status državljanov tretjih držav, ki so vEvropski uniji rezidenti za daljši čas, še vedno ureja , kakor je bila spremenjena leta2011, ko se je področje uporabe razširilo tudi na begunce in druge upravičence do mednarodne zaščite. V iz marca2019 je bilo ugotovljeno, da države članice, namesto da bi dejavno spodbujale evropski status rezidenta za daljši čas, raje izdajajo nacionalno dovoljenje oprebivanju za daljši čas. Ugotovljeno je bilo tudi, da malo državljanov tretjih držav uveljavi svojo pravico in se preseli vdrugo državo članico. Komisija je aprila2022 prenovitev direktive, da se ustvari pravi status rezidenta EU za daljši čas, zlasti skrepitvijo pravice rezidentov za daljši čas, da se preselijo vdruge države članice in delajo vnjih. Evropski parlament je pogajalski mandat sprejel aprila2023, Svet pa novembra istega leta. Parlament in Svet sta 30.novembra2023 začela medinstitucionalna pogajanja za sklenitev končnega pravnega besedila.

2. հč𱹲

Svet je sprejel , ki vsebuje določbe opravici do združitve družine, ki je širša od spoštovanja zasebnega in družinskega življenja iz 8. člena Evropske konvencije ovarstvu človekovih pravic. Ker je bilo leta2008 vporočilu oizvajanju Direktive2003/86/ES ugotovljeno, da je države članice ne uporabljajo vceloti in pravilno, je Komisija aprila2014 objavila osmernicah državam članicam za njeno uporabo. V (marec2019) je bilo ugotovljeno, da se je stanje izvajanja direktive od leta2008 izboljšalo. To je bilo deloma posledica postopkov za ugotavljanje kršitev, ki jih je sprožila Komisija, smernic iz leta2014 in številnih sodb Sodišča Evropske unije.

Pristojnosti Evropske unije na področju integracije so omejene. Komisija je julija2011 sprejela . Novembra2020 je predstavila tudi akcijski načrt za integracijo in vključevanje za obdobje 2021–2027, ki določa in konkretne pobude za pomoč državam članicam pri integraciji in vključevanju približno 34milijonov državljanov tretjih držav, ki zakonito prebivajo na območju Unije, vizobraževanje, zaposlovanje, zdravstveno varstvo in reševanje stanovanjske problematike. Načrt združuje ukrepe spremljanja in uporabo novih digitalnih orodij ter prizadevanja za spodbujanje udeležbe migrantov vdružbi, povečanje priložnosti za financiranje EU in oblikovanje partnerstev zveč deležniki na različnih ravneh upravljanja. Obstoječi instrumenti vključujejo , , ter novo strokovno skupino za stališča migrantov na področju migracij, azila in vključevanja, ki se je sestala novembra2020 in se od takrat sestaja redno.

Specializirani instrumenti financiranja za podporo nacionalnim politikam vključevanja temeljijo na ter Evropskem socialnem skladu () vokviru novega večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027.

3. Nezakonito priseljevanje

EU je sprejela nekaj pomembnih zakonodajnih aktov za spopadanje znezakonitim priseljevanjem:

  • tako imenovani sveženj opreprečevanju nudenja pomoči vključuje , vkateri je enotno opredeljeno kaznivo dejanje nudenja pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju, in , vkaterem so določene kazenske sankcije za ta dejanja. Sveženj dopolnjuje , vkateri je določeno, da se pretihotapljenim osebam ali žrtvam trgovine zljudmi, ki sodelujejo spristojnimi organi, izda dovoljenje za prebivanje (glede tihotapljenja gl. tudi preglednico dejstev opravosodnem sodelovanju vkazenskih zadevah 4.2.6.). Komisija je maja2015 sprejela in vskladu znjim po javnem posvetovanju opravila vrednotenje vprogramu REFIT ouporabi obstoječega pravnega okvira. Ugotovila je, da takrat ni bilo dovolj dokazov za pregon posameznikov ali organizacij za humanitarno pomoč, in sklenila, da je pravni okvir EU na področju tihotapljenja migrantov vtrenutnem okviru še vedno potreben. Parlament je v zdne 5.julija2018 Komisijo pozval, naj oblikuje smernice za države članice za preprečevanje kriminalizacije humanitarne pomoči, tako je na to temo septembra2018 potekala tudi . Komisija je vokviru novega pakta izdala , vkaterem je navedla smernice za razlago direktive oolajšavah, in sicer da izvajanja pravne obveznosti reševanja ljudi vstiski na morju ni mogoče opredeliti kot kaznivo dejanje, prenehala pa je pozivati kdodatnim prizadevanjem, pri čemer so dejavnosti iskanja in reševanja prepuščene nevladnim organizacijam in zasebnim plovilom. Komisija je po septembra2021 sprejela prenovljen . Komisija je 28.novembra2023 predstavila ookrepitvi policijskega sodelovanja vzvezi spreprečevanjem, odkrivanjem in preiskovanjem tihotapljenja migrantov in trgovine zljudmi, ookrepitvi Europolove podpore pri preprečevanju teh kaznivih dejanj in boju proti njim. Predstavila je tudi odoločitvi minimalnih pravil za preprečevanje pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju vUniji in boj proti njej ter onadomestitvi Direktive Sveta2002/90/ES in Okvirnega sklepa Sveta2002/946PNZ.
  • določa skupne standarde in postopke EU za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav. Prvo poročilo onjenem izvajanju je bilo sprejeto marca2014. Komisija je septembra2015 objavila akcijski , oktobra istega leta pa so bili sprejeti sklepi Sveta oprihodnosti politike vračanja. Komisija je marca2017 dopolnila akcijski načrt s oučinkovitejši politiki vračanja vEvropski uniji sprenovljenim akcijskim načrtom in obolj učinkovitem vračanju. Septembra2017 je objavila prenovljeni , ki vsebuje smernice glede izvajanja dolžnosti nacionalnih organov, pristojnih za opravljanje nalog vzvezi zvračanjem. Poleg tega sta Parlament in Svet leta2016 sprejela ouvedbi evropske potne listine za vračanje nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav. , ki je bila pred kratkim prenovljena in okrepljena, državam članicam zagotavlja vse večjo podporo za opravljanje nalog vzvezi zvračanjem. Komisija je septembra2018 predlagala prenovitev direktive ovračanju, da bi pospešili postopke, vključno zjasnejšimi postopki in pravili za preprečevanje zlorab, učinkovitimi programi prostovoljne vrnitve, ki se vzpostavijo vdržavah članicah, in jasnejšimi pravili opridržanju. Parlament je voceni učinka, ki je bila ciljno usmerjena, ugotovil, da bi predlog zaradi večjega števila pridržanj povzročil precejšnje stroške za države članice. Prav tako ni bilo jasno dokazano, da bi predlog privedel do učinkovitejšega vračanja, temveč bi verjetno povzročil več kršitev temeljnih pravic migrantov zneurejenim statusom. Parlament je vresoluciji zdne 17.decembra2020 o poudaril, da je treba učinkovitost politike vračanja EU meriti ne le glede na stopnjo vračanja, temveč mora upoštevati tudi spoštovanje temeljnih pravic in postopkovnih jamstev. Poročevalka (Tineke Strik (Zeleni/ESZ) je svoj osnutek poročila objavila 21.februarja2020. Delo vzvezi z še poteka. Vnovem paktu se Komisija približuje skupnemu sistemu EU za vračanje zbolj operativno podporo državam članicam ter Frontexom kot operativno vejo politike vračanja EU, poleg tega pa se imenuje koordinator za vračanje, ki ga podpira nova mreža na visoki ravni za vračanje. Prva koordinatorka EU za vračanje Mari Juritsch je bila imenovana marca2022. Komisija je objavila (april2021), dokument o (januar2023) in ovzajemnem priznavanju odločb ovrnitvi in pospešitvi vračanja (marec2023).
  • določa sankcije in ukrepe, ki se vdržavah članicah uporabijo proti delodajalcem nezakonito prebivajočih državljanov iz tretjih držav. Prvo poročilo oizvajanju te direktive je bilo predstavljeno 22.maja2014. Komisija je septembra2021 po objavi vnovem paktu sprejela , da bi okrepila izvajanje in hkrati zaščitila pravice migrantov brez urejenega statusa.
  • Države članice od leta2001 medsebojno priznavajo odločbe oizgonu (), kar pomeni, da se odločba ene države članice za izgon državljana tretje države spoštuje in izvrši vdrugi državi članici.

EU se obenem zizvornimi in tranzitnimi državami pogaja o in jih sklepa, da se tako omogoči vračanje migrantov brez urejenega statusa in sodelovanje pri preprečevanju trgovine zljudmi. Vteh sporazumih je določeno, da njihovo izvajanje spremljajo skupni odbori za ponovni sprejem. Ti sporazumi so povezani ssporazumi opoenostavitvi vizumskih postopkov, ki zagotavljajo potrebno spodbudo za pogajanja oponovnem sprejemu vzadevni tretji državi brez povečanja nezakonitih migracij.

Komisija je sklenila tudi neformalne dogovore ovračanju in ponovnem sprejemu, do katerih je Parlament zelo kritičen, saj nad njimi nima nadzora, poleg tega pa se odpirajo tudi vprašanja glede odgovornosti in preglednosti.

Komisija je predlagala akcijske načrte EU za (ԴDZ𳾲2022), (𳦱𳾲2022), (junij2023) ter pot (oktober2023).

Vloga Evropskega parlamenta

Parlament od začetka veljavnosti Lizbonske pogodbe kot sozakonodajalec dejavno sodeluje prisprejemanju nove zakonodaje, ki obravnava zakonito in nezakonito priseljevanje.

Sprejel je tudi številne samoiniciativne resolucije omigracijah. Med drugim orazmerah vSredozemlju in potrebi po celostnem pristopu EU kmigracijam, onovih poteh za zakonite delovne migracije in zakonodajno spriporočili Komisiji opolitiki in pravu na področju zakonitih migracij.

Za več informacij otej temi glej:

Pablo Abril Marti / Georgiana Sandu