Prihodki Unije
Proračun EU se vveliki meri financira iz virov lastnih sredstev, dopolnjujejo pa ga drugi prihodki. Letni prihodki morajo vceloti pokriti letne odhodke, saj proračunski primanjkljaj ni dovoljen. Osistemu virov lastnih sredstev odloča Svet ssoglasjem, pri čemer upošteva mnenje Evropskega parlamenta, države članice pa ga morajo ratificirati. Komisija je vletih2022 in2023 predlagala reformo sistema virov lastnih sredstev, ki ga sestavljata dva svežnja novih virov lastnih sredstev.
Pravna podlaga
- Člena311 in322(2) Pogodbe odelovanju Evropske unije ter člena106a in171 Pogodbe oustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo;
- osistemu virov lastnih sredstev Evropske unije;
- odoločitvi izvedbenih ukrepov za sistem virov lastnih sredstev Evropske unije, onačinih in postopkih za dajanje tradicionalnih lastnih sredstev ter lastnih sredstev iz naslovov DDV in BND na razpolago ter ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev, odokončni enotni ureditvi zbiranja lastnih sredstev, pridobljenih iz davka na dodano vrednost, in oizračunu lastnih sredstev iz naslova odpadne plastične embalaže, ki se ne reciklira, načinih in postopkih za dajanje teh lastnih sredstev na razpolago, oukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev in onekaterih vidikih lastnih sredstev iz naslova bruto nacionalnega dohodka.
Cilj
Zagotoviti Evropski uniji finančno samostojnost vmejah proračunske discipline.
Način delovanja
je Evropski gospodarski skupnosti (EGS) omogočil razpolaganje zlastnimi sredstvi. Vskladu s je raven lastnih sredstev, ki je letno na voljo, trenutno omejena na največ 1,4% bruto nacionalnega dohodka (BND) EU. Ker skupna poraba ne sme presegati skupnih prihodkov, ta zgornja meja velja tudi za odhodke vskladu ssedanjim večletnim finančnim okvirom za obdobje 2021–2027 (1.4.3.).
Sestava prihodkov
1. Lastna sredstva
Tradicionalna lastna sredstva sestavljajo carinske in kmetijske dajatve ter prelevmani na sladkor, ki se zbirajo od leta1970. Odstotek, ki ga države članice lahko zadržijo za kritje stroškov zbiranja teh sredstev, se je z20% dvignil na 25%. Tradicionalna lastna sredstva zdaj običajno predstavljajo približno 10–15% prihodkov iz lastnih sredstev[1].
Lastna sredstva iz naslova DDV predstavlja ocenjeni davek na dodano vrednost (DDV), ki ga pobirajo države članice in se prenese vproračun Unije. Čeprav je bil predviden že vsklepu iz leta1970, se ni uporabljal, dokler sistemi DDV vdržavah članicah leta1979 niso bili usklajeni. Iz naslova DDV zdaj tudi izvira približno 10% vseh prihodkov iz lastnih sredstev.
Lastna sredstva iz naslova BND so bila zasnovana kot obdavčitev BND držav članic zenotnim deležem, ki se vsako leto določi vproračunskem postopku, in je bil uveden s. Sprva naj bi sredstva iz tega vira pobirali le, če preostala lastna sredstva ne bi vceloti pokrila odhodkov, vendar se zdaj stemi sredstvi financira znaten del proračuna EU. Lastna sredstva iz naslova BND so se od konca 90.let prejšnjega stoletja potrojila in zdaj predstavljajo 60–70% prihodkoviz lastnih sredstev.
Lastna sredstva iz naslova odpadne plastične embalaže so kategorija, ki je bila uvedena 1.januarja2021 na podlagi iz leta2020. Gre za nacionalni prispevek – neposredni prenos iz proračunov držav članic – na osnovi količine nereciklirane odpadne plastične embalaže zenotno vpoklicno stopnjo vvišini 0,80EUR na kilogram. Prispevki držav članic, katerih BND na prebivalca je nižji od povprečja EU, se zmanjšajo za letni pavšalni znesek, ki ustreza 3,8kilograma plastičnih odpadkov na prebivalca. Prihodki iz tega vira sestavljajo približno 3–4% proračunaEU.
2. Drugi prihodki in saldo, prenesen iz prejšnjega leta
Med druge prihodke sodijo davki, ki jih uslužbenci EU plačujejo od svojih plač, prispevki za programe EU iz držav, ki niso članice Unije, ter plačilo obresti in denarne kazni, ki jih plačujejo podjetja zaradi kršitve zakonodaje Unije. Saldo iz vsakega proračunskega leta se vprimeru presežka vnese vproračun za naslednje leto kot prihodek. Drugi prihodki, saldo in tehnične prilagoditve običajno predstavljajo od dveh do osem odstotkov skupnih prihodkov.
Izposojanje je zajeto tudi pod „drugimi prihodki“ in trenutno znaša 25–30% proračuna. Proračun EU ne more imeti primanjkljaja, financiranje odhodkov znajemanjem posojil pa ni dovoljeno. Vendar je bila Komisija izjemoma in začasno pooblaščena, da si za financiranje nepovratnih sredstev in posojil, ki jih zagotavlja instrument za okrevanje NextGenerationEU, na kapitalskih trgih izposodi do 750milijardEUR (vcenah iz leta2018). Novo neto izposojanje bi se moralo končati konec leta2026, nato pa bodo dovoljene le operacije refinanciranja.
3. Popravni mehanizmi
Ssistemom virov lastnih sredstev se poleg tega popravljajo proračunska neravnovesja med neto prispevki držav članic. Čeprav ni več zmanjšanja za Združeno kraljestvo, ki je bilo uvedeno leta1984, bodo pavšalni popravki vobdobju 2021–2027 še naprej koristili Danski, Nemčiji, Nizozemski, Avstriji in Švedski.
Reformi virov lastnih sredstev EU naproti
Lizbonska pogodba znova navaja, da se mora proračun vceloti financirati iz lastnih sredstev, Svet pa ohranja pooblastila, da po posvetovanju sParlamentom soglasno sprejme sklep osistemu lastnih sredstev Unije[2], skaterim določi nove kategorije lastnih sredstev in odpravi obstoječe. Določa tudi, da lahko Svet izvedbene ukrepe za te sklepe sprejme samo, če jih odobri Parlament, sčimer se je okrepila vloga Parlamenta vtem postopku.
Na osnovi novih določb Lizbonske pogodbe je Parlament vštevilnih stališčih in resolucijah vpreteklih letih večkrat pozval ktemeljiti reformi sistema virov lastnih sredstev[3]. Izpostavil je težave stem sistemom, predvsem njegovo pretirano kompleksnost in finančno odvisnost od nacionalnih prispevkov.
Januarja2017 je skupina Monti na visoki ravni, oblikovana leta2014, da bi izvedla splošni pregled sistema virov lastnih sredstev, predstavila obolj preglednih, enostavnih, pravičnih in demokratično odgovornih načinih financiranja proračuna EU. Njena glavna ugotovitev je bila, da je potrebna reforma proračuna EU – tako prihodkov kot odhodkov –, da se bo mogoče odzvati na trenutne izzive in doseči oprijemljive rezultate za državljaneEU.
Na podlagi tega poročila in kasnejšega je Komisija 2.maja2018 predstavila [4] za poenostavitev sedanjega vira lastnih sredstev iz naslova DDV in uvedbo košarice novih virov lastnih sredstev. Predlagala je tudi, da bi odpravili vse rabate in da bi se delež carinskih prihodkov, ki jih države članice zadržijo za stroške pobiranja, zmanjšal z20% na 10%. Poleg tega je predlagala, da bi se zgornja meja za letne razpise za lastna sredstva dvignila, da bi se upoštevala zmanjšani skupni BND EU-27 in predlog, da bi se vproračun Unije vključil Evropski razvojni sklad.
Da bi dosegli stabilnejši proračun EU, ki bi podpiral cilje politike Unije, je večkrat pozval kambiciozni in uravnoteženi košarici novih lastnih sredstev EU, ki bi bila pravična, preprosta, pregledna in davčno nevtralna za državljane. Parlament si je prizadeval za reforme, ki bi omogočile poenostavljeno, preglednejše in bolj demokratično pobiranje prihodkov, zmanjšanje deleža prispevkov na podlagi BND, spremembo ali odpravo sredstev iz naslova DDV in postopno odpravo vseh oblik rabatov.
Predlogi za reformo
Voditelji držav in vlad so se na zasedanju Evropskega sveta od 17.do 21.julija2020 dogovorili onovem večletnem finančnem okviru, instrumentu za okrevanje NextGenerationEU, zvišanju zgornje meje za plačila in novem viru lastnih sredstev, ki bo temeljil na prihodkih iz nereciklirane odpadne plastične embalaže in začel veljati januarja2021.
Instrument za okrevanje NextGenerationEU je temeljil na predlogu Komisije zdne , vkaterem je za odpravo posledic pandemije covida-19 predlagala najem posojila vznesku do višine 750milijardEUR zizdajo obveznic na mednarodnih trgih vimenu EU zzapadlostjo od 3do 30let. Predlagala je, da bi se zgornja meja lastnih sredstev poleg predlaganega stalnega povečanja deleža BND z1,2% na 1,4% zaradi novih gospodarskih razmer izjemoma in začasno povišala še za dodatnih 0,6% BND. Tako bi krili obveznosti, ki jih je sprejela EU, in sčasoma povrnili finančna sredstva, zbrana na trgu.
Parlament se je v odzval in poudaril, da lahko le uvedba dodatnih novih virov lastnih sredstev pripomore kodplačilu dolga EU, ki je nastal zaradi najemanja posojil, povezanih zinstrumentom NextGenerationEU, in obenem reši proračun Unije ter zmanjša davčni pritisk na nacionalne blagajne in državljane Unije. je vmnenju vokviru posvetovalnega postopka ponovno pozval kuvedbi novih lastnih sredstev vskladu sčasovnim načrtom in kodpravi vseh rabatov.
Pogajalci Parlamenta, Sveta in Komisije so 10.novembra2020 dosegli politični dogovor ovečletnem finančnem okviru, lastnih sredstvih in nekaterih vidikih upravljanja instrumenta za okrevanje. Nova priloga k posledično določa časovni načrt za uvedbo novih virov lastnih sredstev vobdobju 2021–2027. Prihodki iz novih virov lastnih sredstev bi morali zadostovati za kritje odplačevanja stroškov instrumenta za okrevanje NextGenerationEU, vsi preostali prihodki pa naj bi financirali proračun Unije.
Vskladu ssklepom ovirih lastnih sredstev, sprejetim 14.decembra2020, so se rabati za nekatere države članice ohranili, stroški pobiranja carin pa zvišali z20% na 25%. Sklep ovirih lastnih sredstev so 31.maja2021 ratificirale vse države članice, uporablja pa se retroaktivno od 1.januarja2021.
Po predlogih za in zdne 14.julija2021 je bil 22.decembra2021 objavljen . Predlog določa, da bi bilo vproračun EU kot lastna sredstva vplačanih 25% prihodkov, pridobljenih zdražbo pravic iz sistema trgovanja zemisijami, 75% prihodkov, ustvarjenih zmehanizmom za ogljično prilagoditev na mejah, in 15% deleža preostalega dobička, prerazporejenega državam članicam EU vskladu ssporazumom Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj/skupine G20 omednarodnem obdavčevanju dohodkov pravnih oseb (prvi steber).
Komisija je 20.junija2023 objavila , med katerimi je tudi začasni statistični vir lastnih sredstev, plačan kot nacionalni prispevek na dobiček podjetij vvišini 0,5% teoretične osnove za dobiček podjetij vEU (na podlagi bruto poslovnega presežka za sektor finančnih in nefinančnih družb, ki ga izračuna Eurostat). Sčasoma bo ta vir nadomestil dejanski vir lastnih sredstev, ki temelji na obdavčitvi dohodkov pravnih oseb. To bo prispevek iz prihodnjega predloga . Vpredlogu je predvideno tudi, da se bo vpoklicna stopnja za lastna sredstva iz sistema trgovanja zemisijami povečala s25% na 30%, kar je utemeljeno znaraščajočimi cenami ogljika. Predlagani sveženj bi lahko od leta2024 prinesel dodatne letne prihodke vvišini približno 23milijardEUR, od leta2028 pa 36milijardEUR, kar ustreza približno 18–20% skupnih prihodkov.
Vsi nedavno predlagani novi viri lastnih sredstev še čakajo na odločitev Sveta.
Stališča Evropskega parlamenta
Med postopkom posvetovanja oprvi košarici novih virov lastnih sredstev je Parlament na splošno podprl predlog znekaterimi . 10.maja2023 je sprejel tudi resolucijo, vkateri je Svet pozval, naj sprejme prvo košarico, in predlagal dodatne nove vire lastnih sredstev.
Andras Schwarcz