Kratki vodič kroz Europski parlament
Europski parlament zakonodavni je ogranak Europske unije i jedna od njezinih sedam institucija. Sastoji se od izravno izabranih zastupnika koji predstavljaju sve države članice EU-a.
Europski parlament zajedno s Vijećem Europske unije (vlade država članica EU-a) odlučuje o zakonodavstvu Unije i višegodišnjem proračunu. Doznajte više o ovlastima Europskog parlamenta.
Europski parlament poziva na odgovornost druge institucije EU-a, primjerice Europsku komisiju. Bira predsjednika Europske komisije i ima ključnu ulogu u provjeri kandidata za povjerenike putem pojedinačnih saslušanja.
Organizacija Parlamenta
U svojem desetom sazivu Parlament ima 720 članova. O broju zastupnika iz svake države odlučuje se prije svakih izbora i temelji se na načelu opadajućeg razmjera, što znači da svaki zastupnik iz države s većim brojem stanovnika predstavlja više ljudi od zastupnika iz države s manjim brojem stanovnika.
Zastupnici djeluju u skupinama koje se formiraju temeljem sličnih političkih stajališta, a ne temeljem nacionalnosti, i pridružuju se klubovima zastupnika koji imaju predstavnike iz raznih država. Saznajte broj zastupnika po državama i klubovima zastupnika
Predsjednika se, uz mogućnost reizbora, bira na razdoblje od dvije i pol godine, što je pola trajanja parlamentarnog saziva. Predsjednik predstavlja Europski parlament u međunarodnim odnosima i u odnosima s drugim institucijama Europske unije. Predsjednica Metsola ponovno je izabrana za predsjendicu u srpnju 2024., a mandat joj traje do siječnja 2027.
Predsjednik nadgleda rad Parlamenta i tijela u njegovu sastavu, kao i rasprave na plenarnoj sjednici, te vodi računa o tome da se poštuje Poslovnik Parlamenta. Na početku svakog sastanka Europskog vijeća predsjednik Europskog parlamenta iznosi stajalište Parlamenta te izražava njegove nedoumice o određenim temama na dnevnom redu i drugim pitanjima. Nakon što Parlament usvoji proračun Europske unije, predsjednik ga potpisuje, čime on stupa na snagu. I predsjednik Parlamenta i predsjednik Vijeća potpisuju sve zakonodavne akte usvojene u redovnom zakonodavnom postupku.
Parlamentarni odbori
Odbori mijenjaju zakonodavne prijedloge usvajanjem izvješća, predlažu amandmane na plenarnom zasjedanju i imenuju pregovaračke timove za pregovore s Vijećem o zakonodavstvu EU-a. Usvajaju i izvješća o vlastitim inicijativama, organiziraju saslušanja sa stručnjacima i nadziru druga tijela i institucije EU-a.
U desetom sazivu zastupnici su raspoređeni u 22 specijalizirana stalna odbora i dva pododbora, u kojima je u svakome između 25 i 90 zastupnika, te jednak broj njihovih zamjenika. Popis trenutačnih stalnih odbora i pododbora. U prosincu 2024., Parlament je osnovao dva nova posebna odbora, jedan o inicijativi za zaštitu demokracije, dok se drugi bavi krizom stanovanja u EU-u.
Na svojem osnivačkim sastanku, svaki je odbor izabrao predsjednika i do četvoro podpredsjednika (formirajući tako predsjedništvo odbora) na mandat od dvije i pol godine. Politički sastav odbora odražava sastav cijelog Parlamenta.
Predsjednici odbora koordiniraju radom odbora u okviru Konferencije predsjednika odbora.
Klubovi zastupnika
Za službeno osnivanje kluba zastupnika potrebno je najmanje 23 zastupnika iz najmanje četvrtine država članica (tj. najmanje njih sedam), u skladu s člankom 33. Poslovnika Parlamenta. Osnivanjem kluba zastupnici automatski prihvaćaju zajedničku političku pripadnost. Politička izjava kojom se ustanovljuje cilj kluba upućuje se predsjednici Parlamenta. Klub zastupnika može se ustanoviti u bilo kojem trenutku tijekom mandata Parlamenta.
Klubovi zastupnika mogu zaposliti osoblje i dobivaju administrativne mogućnosti za rad koje se financiraju iz proračuna. ʰԾšٱ Parlamenta utvrđuje pravila o upravljanju i nadzoru tih sredstava. Fondovi namijenjeni klubovima zastupnika ne upotrebljavaju se samo za administrativne i operativne troškove osoblja, već i za troškove političkih i informativnih aktivnosti povezanih s političkim prioritetima Europske unije.
Sredstva se ne smiju koristiti za financiranje bilo kojeg oblika europske, nacionalne, regionalne ili lokalne izborne kampanje ili za financiranje političkih stranaka ili njihovih nezavisnih tijela na nacionalnoj ili europskoj razini.
Zastupnici ne moraju nužno biti članovi klubova: oni koji ne pripadaju nijednom klubu nazivaju se „nezavisni zastupnici”. I njima je na raspolaganju osoblje te im prema propisima koje utvrđuje ʰԾšٱ pripadaju određena prava.
Trenutačno u Europskom parlamentu djeluje sedam klubova zastupnika.
- Klub Patrioti za Europu
Svaki klub zastupnika izabire svojeg predsjednika ili supredsjednike.
Predsjednici klubova zastupnika i predsjednik Parlamenta sačinjavaju Konferenciju predsjednika Europskog parlamenta.
Konferencija predsjednika Europskog parlamenta organizira posao i zakonodavno planiranje, odlučuje o nadležnostima i članovima odbora i delegacija te je odgovorna za odnose s ostalim institucijama EU-a, nacionalnim parlamentima i zemljama izvan Europske unije.