Krótki przewodnik po Parlamencie Europejskim  

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament Europejski to organ ustawodawczy Unii Europejskiej, wybierany w wyborach bezpośrednich i jedna z jej siedmiu instytucji. Składa się z posłów i posłanek, z wszystkich krajów UE.

Parlament Europejski razem z Radą Unii Europejskiej, czyli rządami państw członkowskich, decyduje o kształcie unijnego prawa (w tym o wieloletnim budżecie Unii). Dowiedz się więcej o uprawnieniach Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski sprawdza finanse instytucji unijnych oraz rozlicza Komisją Europejską z podjętych zobowiązań. Wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i odgrywa ważną rolę w weryfikacji kandydatów na komisarzy, organizując ich wysłuchania.

Organizacja Parlamentu


Podczas dziesiątej kadencji w Parlamencie zasiada 720 posłanek i posłów. Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju.


Posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego zrzeszają się według podobieństwa poglądów politycznych, a nie narodowości, dołączając do grup politycznych składających się z przedstawicieli z wielu krajów. Klikając tutaj sprawdzisz ilu posłów wybieranych jest z każdego kraju UE.

Przewodniczący są wybierani na odnawialny okres dwóch i pół roku, to jest na połowę kadencji Parlamentu. Przewodniczący/przewodnicząca reprezentuje Parlament Europejski wobec świata zewnętrznego oraz w stosunkach Parlamentu z pozostałymi instytucjami UE. W styczniu 2022 roku, Roberta Metsola została wybrana na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczący nadzoruje funkcjonowanie Parlamentu i jego organów, przewodniczy posiedzeniom plenarnym oraz czuwa nad przestrzeganiem Regulaminu PE.

Podczas otwarcia każdego posiedzenia Rady Europejskiej przewodniczący Parlamentu przedstawia stanowisko i kwestie zajmujące uwagę Parlamentu związane z punktami porządku obrad i innymi tematami.

Po przyjęciu budżetu Unii przez Parlament przewodniczący podpisuje budżet, umożliwiając jego wykonanie. Przewodniczący PE i przewodniczący Rady podpisują wszystkie akty legislacyjne przyjęte w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.

Komisje parlamentarne


Komisje wprowadzają zmiany do wniosków ustawodawczych poprzez przyjmowanie sprawozdań, proponują poprawki na posiedzeniu plenarnym i wyznaczają zespół negocjacyjny do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE. Przyjmują również sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania ekspertów i kontrolują inne organy i instytucje UE.


W dziesiątej kadencji posłowie zostali podzieleni między 22 wyspecjalizowanych komisji stałych oraz dwie podkomisje, które liczyą od 25 do 90 pełnoprawnych członków i taką samą liczbę zastępców. Listę obecnych stałych komisji i podkomisji można znaleźć tutaj.

W grudniu 2024, Parlament utworzył dwie nowe komisje specjalne, jedna to tzw. komisja specjalna ds. Europejskiej Tarczy Demokracji, a druga to komisja specjalna ds. kryzysu mieszkaniowego w Unii.

Każda komisja posiada przewodniczącego i do czterech wiceprzewodniczącychwybranych spośród swoich pełnoprawnych członków, podczas inauguracyjnego spotkania komisji. Tworzą oni razem "prezydium komisji" na dwuipółletnią kadencję. Skład polityczny komisji odzwierciedla skład całego Parlamentu.

Przewodniczący komisji koordynują prace komisji w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji (CCC).


Grupy polityczne

Grupa polityczna musi składać się z co najmniej 23 posłów do PE wybranych w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich (tj. w co najmniej siedmiu krajach), zgodnie z art. 33 Regulaminu PE. Tworząc grupę, posłowie do PE z definicji akceptują fakt, że łączy ich więź polityczna - deklaracja polityczna określająca cel grupy jest zawarta w oświadczeniu przesłanym Przewodniczącemu PE. Grupa polityczna może zostać utworzona w dowolnym momencie kadencji.


Grupy polityczne mogą zatrudniać pracowników i mają zapewnione zaplecze administracyjne, finansowane z budżetu Parlamentu. Prezydium Parlamentu określa zasady zarządzania tymi funduszami i obiektami oraz ich kontroli. Fundusze dostępne dla grup mają na celu nie tylko pokrycie kosztów administracyjnych i operacyjnych personelu grupy, ale także kosztów działań politycznych i informacyjnych związanych z działalnością polityczną Unii Europejskiej.


Budżet nie może być wykorzystywany do finansowania jakiejkolwiek formy europejskiej, krajowej, regionalnej lub lokalnej kampanii wyborczej ani do finansowania partii politycznych na szczeblu krajowym i europejskim lub ich organów zależnych.


Nie wszyscy posłowie do PE zasiadają w grupie. Ci, którzy tego nie robią, nazywani są posłami niezrzeszonymi. Są oni również uprawnieni do zatrudniania pracowników i mają prawa wynikające z przepisów określonych przez Prezydium.


Obecnie w Parlamencie Europejskim istnieje osiem grup politycznych:

  • Patrioci

Każda grupa polityczna wybiera swojego przewodniczącego lub współprzewodniczących.


Przewodniczący grup politycznych i przewodniczący PE tworzą Konferencję Przewodniczących PE.


Konferencja Przewodniczących organizuje działalność Parlamentu i planuje prace legislacyjne, decyduje o obowiązkach i członkostwie w komisjach i delegacjach oraz odpowiada za stosunki z innymi instytucjami UE, parlamentami narodowymi i krajami spoza UE.


Grupy polityczne wybierają "koordynatorów" w komisjach parlamentarnych. Są oni politycznymi liderami każdej grupy w komisji. Koordynują punkt widzenia swojej grupy na tematy rozpatrywane przez komisję i wraz z przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi organizują pracę w komisji.


 
 

Udostępnij tę stronę: