Hogyan nevezik ki a Bizottság elnökét és a biztosokat?
A Bizottság elnöke
A választások után az újonnan hivatalba lépő EP-képviselők egyik első feladata az Európai Bizottság (az EU végrehajtó szerve) következő elnökének megválasztása.
A tagállamok egy jelöltet neveznek meg a tisztségre, de figyelembe kell venniük az európai választási eredményeket. A Parlamentnek abszolút többséggel (azaz 50 százalék plusz egy szavazat mellett) kell jóváhagynia a Bizottság új elnökét. Amennyiben a jelölt nem kapja meg a szükséges számú szavazatot, a tagállamoknak az Tanácson keresztül egy hónapon belül, minősített többséggel javaslatot kell tenniük egy új jelöltre. A 2014. évi választások előtt a Parlament bevezette a csúcsjelöltek – németül Spitzenkandidaten – elvét. A választásokat követően a legnagyobb európai politikai párt szerezte meg a jogot arra, hogy a Parlament jelöltet javasoljon a Bizottság elnöki tisztségére.
Biztosok
A biztosjelölteknek alapos parlamenti átvilágítási eljáráson kell átesniük.
A Tanács a Bizottság megválasztott elnökével egyeztetve elfogadja a biztosjelöltek listáját, amelyen tagállamonként egy-egy jelölt szerepel. A biztosjelöltek először a parlamenti bizottságok előtt mutatkoznak be egy meghallgatás keretében, amely a felelősségi körüknek megfelelő témákra vonatkozik. Ezt követően minden bizottság értékeli a jelölt szakértelmét, és értékelését megküldi a Parlament elnökének. Egy esetleges negatív értékelés nyomán a jelöltek visszaléphetnek az eljárástól, amint az a múltban már megtörtént. A Parlamentnek ezután egy egyetértésről szóló szavazás keretében kell jóváhagynia a Bizottság teljes összetételét, többek között a Bizottság elnökét és az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét.
Miután a Parlament jóváhagyja a biztosi testületet, az Tanács minősített többséggel hivatalosan kinevezi őket. Ha a Bizottság megbízatása alatt lényeges változás következik be a biztosi feladatkörökben, megüresedett tisztséget kell betölteni, vagy új tagállam csatlakozása miatt újabb biztost kell kinevezni, akkor az érintett biztos újra megjelenik az illetékes parlamenti bizottság előtt.