Как да се защитите от кибератаки: седем препоръки за онлайн безопасност

В един все по-свързан свят киберпрестъпленията са риск, който не следва да се пренебрегва. Научете как да се защитите.

Записани в бележник компютърни пароли
Сигурна ли е паролата Ви? ©Vitalii Vodolazskyi/AdobeStock

Цифровата трансформация на обществото и бизнеса отваря нови възможности, но крие и опасности, свързани с киберсигурността.

От какви кибезаплахи трябва да се защитим?


Киберпрестъпниците са готови да използват нашите слабости. Те се опитват да фалшифицират популярни страници, да инсталират зловреден софтуер или да използват други измами, за да откраднат данни или да получат достъп до устройства. Това после им дава възможност да оперират с банкови сметки или да използват базите данни на организации.

Киберпрестъпниците все по-често използват изкуствен интелект, за да правят атаките си по-ефективни. Изкуственият интелект помага за създаването на реалистични фалшиви видеа, автоматични кампании за събиране на данни чрез измами и адаптивни вируси, които имат способността да избягват традиционните антивирусни системи.

Дезинформацията също е сред разрастващите се киберзаплахи. Тя се състои в разпространяването на фалшива или подвеждаща информация, която цели да заблуди хората, да манипулира общественото мнение или да навреди на определен човек или общност. Киберпрестъпниците използват социални медии, сайтове за фалшиви новини и подвеждащо съдържание, създадено чрез изкуствен интелект, за да се възползват от доверието на потребителите и да предизвикат объркване.

Как можете да се защитите от кибератаки?


Европейският съюз работи по засилването на киберсигурността на европейско ниво, но много мерки за защита можете да предприемете и лично Вие:


1) Бъдете подозрителни към имейли, обаждания и съобщения

Бъдете особено предпазливи, ако получавате съобщения, които Ви притискат да заобиколите обичайните процедури за сигурност. Киберпрестъпниците знаят, че често е по-лесно да заблудят човек, отколкото да хакнат добре изградена система. Не забравяйте, че държавните служители, банките и други организации никога няма да Ви карат да разкриете паролата си.


2) Научете се да разпознавате съдържание, създадено чрез изкуствен интелект

Можете да разпознаете фалшиво съдържание, като внимавате за несъответствия и аномалии. Видеата често съдържат странни изкривявания като неестествено мигане и движения на лицето, а гласовете, генерирани чрез изкуствен интелект, често съдържат странна интонация и неестествени паузи.


3) Научете се да разпознавате и да се защитавате от дезинформацията

Запознайте се с шест основни тактики за заблуждаване чрез дезинформация. Проверявайте източниците и информацията и бъдете внимателни, преди да споделите твърдения, които не сте проверили.


4) Обезопасете мрежата си вкъщи

Не разчитайте на парола по подразбиране за Wi-Fi мрежата: променете я. Ограничете броя на свързаните в мрежата устройства и допускайте само такива, които познавате.

5) Подобрете паролите си

Използвайте дълги пароли, които включват комбинация от числа, букви и специални символи.

6) Защитете устройствата си

Не забравяйте да актуализирате всички системи и приложения, инсталирайте антивирусен софтуер и го обновявайте.

7) Ограничете правата за достъп за членове на семейството и гости

Децата Ви могат по погрешка да изтрият или да променят информация или дори да заразят Ваше устройство, затова не ги допускайте до устройства, които използвате за работа.


Научете .

Какво прави ЕС за вашата безопасност онлайн?


Европейски институции и органи като Европейската комисия, , и екипа за отговор на информационни инциденти и заплахи следят за злонамерени действия, информират и защитават хората и бизнеса.

Европейският парламент е приел и информационните системи предвид на важната им обществена роля. През май 2022 г. Парламентът и Съветът постигнаха споразумение по правила за засилване на сигурността и противодействие на злонамерени действия в киберпространството.


През 2024 г. Парламентът одобри , който включва широк набор от правила за осигуряване на безопасност при използването на цифрови продукти и услуги.

Европейският месец на кибесигурността

Статии по темата