Радикализацията в ЕС: какво представлява и как да я спрем

Радикализацията е растяща заплаха, която не признава граници. Научете какви са причините за нея и как ЕС работи, за да ѝ се противопостави.

Илюстрация на радикализация онлайн
Интернет е един от основните канали за разпространяване на екстремистки идеи и за набиране на поддръжници

Макар че радикализацията не е ново явление, цифровите технологии и икономическите трудности създават условия за разрастването на проблема.

Какво е радикализацията


Много от последните терористични актове в Европа бяха извършени от европейски граждани. Те са свидетелство за опасността от радикализация на местно ниво. Това е процесът, при който хора в обществото възприемат идеи, гледни точки и мнения, които могат да доведат до терористични актове.


Идеологията, особено религиозният фанатизъм, е важен аспект в процеса на радикализация. Въпреки това рядко основната причина е религията. Обикновено всичко започва с хора, които са недоволни от живота си, от обществото или от вътрешната или външната политика на властите.

Различни видове хора са податливи на радикализация, но на прицел често са членовете на маргинализирани общности, жертвите на дискриминация и на загуба на социална идентичност.


Въвличането на държави, особено от Западна Европа, в конфликти като тези в Афганистан и Сирия, също се смята за рисков фактор, особено сред мигрантските общности.

Кога и как се случва радикализацията


Социалните общности и мрежите онлайн са начини за свързване и поддържане на връзки между хората. Колкото по-затворени са такива групи, толкова по-вероятно е членовете им взаимно да утвърждават и развиват крайните си позиции, без да бъдат подлагани на критика.

Интернет е един от основните канали за разпространяване на екстремистки идеи и за набиране на поддръжници. Социалните мрежи дават достъп на терористичните организации до широка аудитория, но също така възможност за целенасочен подбор и за създаване на армии от тролове в подкрепа на пропагандата.

Според доклада на Европол за в последните години се разширява използването на приложения за криптирани съобщения като WhatsApp и Telegram за координация, планиране и подготовка на атаки.

Известно е, че някои екстремистки организации се опитват да набират членове в училища, университети или религиозни учреждения като джамии. Затворите също са рискова среда поради изолацията на затворниците от техните близки, което ги прави податливи на крайни идеи. Липсата на достатъчно служители в много затвори прави трудно идентифицирането на екстремистката пропаганда.данни за тероризма в Европа през 2023 г.

Борбата на ЕС с радикализацията


Отделните държави в ЕС имат основната отговорност за справяне с радикализацията на собствена територия. На европейско ниво обаче са разработени някои инструменти:


  • свързва хора, които се сблъскват с проблема на предна линия - преподаватели, служители в затворите и полицейски служители
  • следи за разпространяването на терористични материали в интернет и уведомява платформите с искания за премахване. От създаването на отдела през 2015 г. той е сигнализирал компаниите за 130 000 единици съдържание, включително над 25 000 през 2019 г.
  • През декември 2020 г. Парламентът подкрепи . и новата . Сред идеите за предотвратяване на радикализацията в тези документи са осигуряването на възможности за застрашените млади хора и подкрепа на рехабилитацията на затворници
  • В края на 2020 г. Парламентът и Съветът постигнаха политическо споразумение относно правила, които ще накарат цифровите компании да премахват съдържание, подтикващо към тероризъм, в рамките на един час. Депутатите одобриха официално законодателения текст през април 2021 г.

Статии по темата