Kybernásilí na ženách: co to je a jak mu předcházet?

Obtěžování a kybernetické násilí jsou problémy, se kterými se ženy na internetu často setkávají. Evropský parlament se zabývá bojem proti těmto formám násilí.

Dospívající dívka, která se stala obětí online obtěžování, se smutným výrazem a mobilním telefonem v ruce.
Kybernetické násilí je rostoucím celosvětovým problémem pro ženy a dívky

Co je kybernetické násilí?


Násilí může mít mnoho podob, které se neomezují jen na fyzické ublížení. Stejně škodlivé může být i psychické násilí. Může mít například podobu nátlaku, pomluv, slovních urážek nebo obtěžování a může k němu docházet offline i online.

Rostoucí dosah internetu, rychlé rozšíření mobilních komunikačních technologií a využívání sociálních médií vedly k tomu, že se stalo rostoucím celosvětovým problémem.

Kybernetické obtěžování může zahrnovat přijímání nevyžádaných a/nebo urážlivých sexuálně explicitních e-mailů, textových zpráv nebo videozpráv, jakož i urážlivé a/nebo nevhodné návrhy na sociálních sítích.

Obzvláště znepokojivé jsou technologie deep-fake, které se vydávají za hlas, tvář, tělo nebo jednání určité osoby. Hlavním cílem deep fake jsou ženy, zejména vytváření nahých snímků osob bez jejich souhlasu.

Tyto druhy útoků mohou mít pro oběti závažné dlouhodobé důsledky a pro společnost mohou znamenat značné náklady, neboť mohou ženy odradit od aktivnějšího zapojení se do veřejného a politického života.

 ukazuje, že většina obyvatel EU odmítá myšlenku, že kybernásilí může být ospravedlnitelné. Přibližně tři čtvrtiny respondentů tvrdí, že pokud ženy sdílejí svůj názor na sociálních sítích, neznamená to, že by měly akceptovat sexistické, ponižující a/nebo urážlivé odpovědi.

Průzkum pro Agenturu EU pro základní práva z roku 2014 ukázal, že .

Online násilí na ženách v politice


Ženy jsou v zemích EU stále nedostatečně zastoupeny na všech úrovních politického rozhodování i v politických stranách. Příčiny této situace jsou složité, ale jedním z důvodů je offline a online násilí vůči ženám působícím v politice, které může být pro vstup žen do politické arény značně demotivující.

Političky, novinářky a obhájkyně lidských práv v EU čelí v online světě vyšší míře veřejného zneužívání než jejich mužské protějšky. Útoky a zneužívání političek se na internetu rozmáhají, protože k těmto činům dochází anonymně, dosahují velkého publika a jejich cílem je umlčet svůj cíl.

Nové právní předpisy EU k prevenci kybernetického násilí na ženách


V dubnu 2024 Parlament přijal vůbec první pravidla EU pro boj proti násilí na ženách. Směrnice požaduje přísnější zákony proti kybernetickému násilí, lepší pomoc obětem a také kroky k lepšímu vymezení sexuálního souhlasu.

Nová pravidla vymezují konkrétní pokyny pro trestné činy spáchané na internetu, jako je zveřejňování soukromých informací a zasílání obscénních fotografií lidem. Země EU budou muset přizpůsobit své vnitrostátní právní předpisy těmto požadavkům nejpozději do června 2027.

Směrnice rovněž stanoví, že násilí na veřejných představitelích, novinářích a obráncích lidských práv je přitěžující okolností trestného činu.

Cílem právních předpisů EU o ochraně soukromí je rovněž omezit kybernetické násilí. Například nový akt o digitálních službách ukládá velkým digitálním platformám v EU povinnost odstraňovat ze svých internetových stránek škodlivý obsah. To by mělo pomoci s odstraňováním intimních nebo zmanipulovaných snímků, které jsou na internetu šířeny bez souhlasu dané osoby.

Akt o umělé inteligenci se snaží zmírnit rizika spojená s technologiemi deep fakes. Pravidla vyžadují, aby umělé nebo zmanipulované obrázky, zvukový nebo video obsah (deepfakes) byly jako takové jasně označeny.

Bezpečnost na internetu jako é Týdne rovnosti žen a mužů 2024


Evropský parlament chce upozornit na rostoucí problém obtěžování a kybernetického násilí na internetu a hledat řešení. Proto je hlavním étem jeho Týdne rovnosti žen a mužů v roce 2024 é Ženy v digitálním světě: bezpečnost a posílení postavení.

Parlamentní výbory, delegace, politické skupiny a administrativa pořádají celou řadu akcí. Zjistěte více informací v našem programu.

Obraz lidí držících se za ruce
Týden rovnosti žen a mužů je iniciativou Evropského parlamentu, jejímž cílem je zhodnotit pokrok v posilování práv žen.

Jak Evropský parlament podporuje rovnost žen a mužů


Evropský parlament hájí práva žen v celé EU. Jeho úsilí o zajištění rovnosti žen a mužů v práci, politice a dalších oblastech vedlo k přijetí přelomových právních předpisů. Nová právně závazná opatření se týkají široké škály otázek: pomáhají ukončit nerovné odměňování, odstraňují diskriminaci na základě pohlaví, zvyšují zastoupení žen ve správních radách podniků a bojují proti násilí na ženách.