Međunarodni dan žena: Rodni aspekti energetskog siromaštva

Ženama i samohranim majkama plaćanje računa za energiju teže pada nego muškarcima. Saznajte više o posljedicama nedavne krize uzrokovane porastom troškova života.

Energetsko siromaštvo veliki je problem u mnogim dijelovima Europe i mnoga kućanstva teško plaćaju sve veće troškove energije. Žene i samohrane majke imaju više poteškoća kod plaćanja računa za energiju nego muškarci, pokazuju iz 2022. godine.

To je često posljedica nižih prosječnih primanja i češćeg rada na slabo plaćenim i nesigurnim radnim mjestima, kao i rada na nepuno radno vrijeme. Razlika u plaćama žena i muškaraca u EU-u 2020. i dalje je bila 13 posto, a tijekom posljednjeg desetljeća tek se minimalno promijenila. To znači da žene u prosjeku po satu zarađuju 13 posto manje od muškaraca.

Kriza uzrokovana većim troškovima života negativno utječe na gospodarsku i socijalnu uključenost žena, njihovo zdravlje i temeljna prava. Ženama s niskim primanjima ili bez prihoda otežava bijeg od nasilja u obitelji i partnera s kojim su financijski vezane.

Parlament radi na osnivanju Socijalnog fonda za klimatsku politiku kako bi svi Europljani, pogotovo najranjiviji, imali pristup cjenovno pristupačnoj energiji. Fondom bi se trebale financirati konkretne mjere za kratkoročno i dugoročno rješavanje problema siromaštva u području energije i mobilnosti.

Zastupnici iz Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost (FEMM) sastali su se 1. ožujka sa zastupnicima iz zemalja EU-a i obilježili Međunarodni dan žena (8. ožujka) te raspravljali o rodnim aspektima energetskog siromaštva. Događanje je organizirao predsjednik odbora Robert Biedroń, a gosti su bili Katharina Habersbrunner iz organizacije „Žene se angažiraju za zajedničku budućnost“ i Juliana Whalgren, direktorica Europske mreže za borbu protiv siromaštva. Događaj je bio prilika za razmjenu informacija, iskustava i najboljih praksi za rješavanje energetske krize i njezinih društvenih i gospodarskih posljedica za žene.

Članci o istoj temi