Przyszłość Europy: od pomysłów obywateli do polityki UE
Dowiedz się, jak Parlament Europejski odpowiada na propozycje obywateli dla bardziej skutecznej i demokratycznej UE.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy umieściła obywateli w centrum unijnego procesu decyzyjnego i umożliwiła im wpływ na kierunek, jaką obierze Unia Europejska. Rozpoczęła się w 2021 r., a rok później obywatele przedstawili 49 propozycji i ponad 300 konkretnych środków do wdrożenia w różnych obszarach - od zmiany klimatu i transformacji cyfrowej po migrację i zagrożenia dla budżetu UE.
Podczas Konferencji spotkały się trzy główne instytucje UE, obywatele, przedstawiciele UE, parlamentów krajowych i władz regionalnych.
Od tego czasu Parlament Europejski z zaangażowaniem traktuje i wprowadza w życie propozycje obywateli dotyczące wzmacniania zdolności UE do działania, a także jej legitymacji demokratycznej i odpowiedzialności.
Na każdej sesji plenarnej , które są bezpośrednio powiązane z pomysłami sformułowanymi podczas Konferencji.
Dodatkowo, według Parlamentu, niektóre propozycje przedstawione przez obywateli wymagają głębokich zmian w sposobie funkcjonowania Unii Europejskiej. Dlatego posłowie i posłanki do PE przedstawili .
„Parlamentowi zależy na zapewnieniu konkretnych i znaczących wyników” Konferencji, powiedziała przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola. „Wspólnie możemy utrzymać dynamikę niezbędną do dostosowania UE do celów XXI wieku.”