Nové pravidlá pre udržateľnejšie a etické batérie

Batérie sa stávajú strategickými produktami, Európsky parlament preto prijal nové pravidlá týkajúce sa enronmentálnej záťaže, etických a sociálnych otázok.

Ilustrácia zobrazujúca rôzne druhy batérií
Batérie - typy batérií

Predpokladá sa, že na európskych cestách bude do roku 2030 jazdiť minimálne . Hoci sa očakáva, že elektromobily výrazne znížia emisie skleníkových plynov, majú environmentálne škodlivú stránku, ktorou sú ich batérie.

Európsky parlament prijal aktualizáciu s cieľom zabezpečiť, aby bolo batérie možné po skončení ich životnosti opätovne použiť, regenerovať alebo recyklovať.

Tieto nové pravidlá spájajú akčný plán pre obehovú ekonomiku s priemyselnou stratégiou EÚ a majú za cieľ pokryť celý životný cyklus výrobkov, od dizajnu cez spotrebu až po recykláciu na nové produkty.

Po formálnom schválení Radou nové pravidlá vstúpia ihneď do platnosti. Umožnia tak, aby sa batérie stali udržateľnejšími, výkonnejšími a odolnejšími.


Klasifikácia batérií


Poslanci požadujú zaviesť novú kategóriu batérií pre “ľahké dopravné prostriedky”, akými sú elektrické bicykle, elektrické skútre a kolobežky, vzhľadom na ich rastúce využitie a technický pokrok. Nová kategória sa zaradí k existujúcim prenosným, automobilovým (napríklad na dodanie energie pri štartovaní, svietení vozidiel) a priemyselným kategóriám.

Infografika ilustrujúca tri odlišné kategórie batérií v EÚ: autobatérie, priemyselné batérie a prenosné batérie.
Druhy batérií

Batérie: strategické odvetvie pre EÚ


Očakáva sa, že globálny dopyt po batériách sa znásobí 14-krát do roku 2032 a EÚ bude tvoriť 17 % tohto dopytu. Táto situácia je najmä dôsledkom rastu digitálnej ekonmiky, obnoviteľných zdrojov a nízko-emisnej mobility. Nárast počtu elektrických vozidiel využívajúcich batérie spôsobí, že toto odvetie sa stane strategickým na celosvetovej úrovni.


Znižovanie uhlíkovej stopy batérií


Batérie budú musieť mať štítok, ktorý bude obsahovať informáciu o ich uhlíkovej stope, takže ich dopad na životné prostredie bude viac transparetný. Táto povinnosť bude platiť pre batérie elektrických vozidiel (EV), batérie ľahkých dopravných prostriedkov (tzv. LMT) a dobíjateľné priemyselné batérie s kapacitou nad 2 kWh. Naviac, táto informácia bude pokrývať celý životný cyklus batérie a garanciu, aby nové batérie obsahovali určité minimálne úrovne recyklovaných materiálov.

Infografika ilustrujúca mieru recyklácie prenosných batérií a akumulátorov v EÚ (51%) a podľa EÚ krajín v roku 2019. Chorvátsko, Poľsko a Luxembursko majú najvyššiu mieru recyklácie. Portugalsko, Estónsko a Malta najnižšiu.
Miera zberu prenosných batérií určených na recykláciu

Zvyšovanie recyklácie batérií


V roku 2020 bolo na recykláciu vyuberaných 47 % prenosných batérií a akumulátorov, ktoré sa predali v EÚ. Po zbere nasleduje recyklačný proces, ktorý sa odlišuje podľa typu batérie a zloženia kovov a zlúčenín použitých na ich výrobu.

Prísnejšie ciele zberu sú zahrnuté do nových pravidiel pre prenosné batérie (45 % do roku 2023, 63 % do roku 2027 a 73 % do roku 2030) a pre batérie ľahkých dopravných prostriedkov (51 % do roku 2028, 61 % do roku 2031). 

Ďalej správa požaduje, aby odpad z autobatérií, priemyselných batérií a batérií použitých v elektrických autách a v ľakých dopravných prostriedkoch podiehal zberu bez poplatkov zo strany konečného spotrebiteľa, bez ohľadu na pôvod, chemické zloženie, stav, značku a pôvod.

Podľa nových pravidiel sa v nových batériách musí opätovne použiť minimálne množstvo zhodnoteného kobaltu (16 %), olova (85 %), lítia (6 %) a niklu (6 %) z výrobného a spotrebiteľského odpadu.

Riešenie problémov pri získavaní surovín pre batérie


Výroba batérií je do veľkej miery závislá od dovozu kritických surovín, najmä kobaltu, lítia, niklu a mangánu, a tento dovoz má významné environmentálne a sociálne dopady.

S cieľom riešiť porušenia ľudských práv a zabezpečiť, aby bola výroba batérií viac etická, nové pravidlá zavádzajú povinnosť náležitej starostlivosti výrobcami batérií. Títo budú musieť spĺňať požiadavky týkajúce sa sociálnych a environmentálnych rizík spojených so získavaním, spracovaním a obchodovaním so surovinami a druhotnými surovinami.

Všetky hospodárske subjekty, ktoré uvádzajú batérie na trh EÚ, s výnimkou malých a stredných podnikov, budú povinné vypracovať a uplatňovať túto politiku náležitej starostlivosti.


Zjednodušenie vyberania a výmeny batérií 


Nové pravidlá predpokladajú, že batérie sa budú dať ľahšie vybrať a vymeniť a že sa spotrebiteľom poskytnú lepšie informácie. Prenosné batérie v spotrebičoch by mali byť navrhnuté tak, aby ich používatelia mohli ľahko vybrať a vymeniť. Táto požiadavka sa stane povinnou tri a pol roka po nadobudnutí účinnosti pravidiel. Bude sa poskytovať viac informácií o kapacite, výkone, životnosti, chemickom zložení, ako aj možnosti "separovaného zberu" batérií.


Prečítajte si viac o obehovom hospodárstve:


Súvisiace články