Varstvo živali: razlaga evropske zakonodaje (video)
Standardi EU na področju dobrobiti živali so med najvišjimi na svetu. Kako zakonodaja ščiti kmetijske in laboratorijske živali, divjad in hišne ljubljenčke?
Evropska unija se že več kot 40 let zavzema za dobrobit živali, njeni standardi so med najvišjimi na svetu. Predpisi EU so pozitivno vplivali tudi na zakonodajo v tretjih državah. Nanašajo se predvsem na kmetijske živali (na kmetiji, med prevozom in pri zakolu), pa tudi na divjad, laboratorijske živali in hišne ljubljenčke.
[...] Unija in države članice v celoti upoštevajo zahteve po dobrem počutju živali kot čutečih bitij, [...].
Dobrobit rejnih živali
V posebni raziskavi , ki je bila objavljena marca 2024, je 84 odstotkov vprašanih dejalo, da bi morala biti dobrobit rejnih živali bolje zaščitena.
EU je prvič sprejela v 80. letih prejšnjega stoletja. iz leta 1998 je določila okvirne standarde za zaščito vseh živali, rejenih za proizvodnjo hrane, volne, usnja, krzna ali drugih kmetijskih namenov - vključno z ribami, plazilci in dvoživkami - in temelji na iz leta 1978.
Predpisi EU glede dobrobiti živali odražajo t.i. "pet pravic":
- zaščita pred lakoto in žejo,
- zaščita pred neudobjem,
- zaščita pred bolečino, poškodbami in boleznijo,
- svoboda normalnega vedenja,
- zaščita pred strahom in stresom.
Predpisi EU postavljajo tudi standarde dobrobiti rejnih živali pri ter vzrejne pogoje za specifične kategorije živali, kot so , in .
Oktobra 2018 so poslanci sprejeli novo uredbo o zdravilih za uporabo v veterini, ki je med drugim namenjena preprečevanju tega, da bi bila zdravila nadomestek za ustrezne življenjske pogoje ali uporabljena za hitrejšo rast živali.
Evropska komisija v skladu s predstavljeno novo strategijo Od vil do vilic, ki je namenjena bolj trajnostnemu kmetijstvu, trenutno ocenjuje vso evropsko zakonodajo s področja rejnih živali.
Parlament poziva k boljši zaščiti živali med prevozom
so bili sprejeti leta 2004, a je Parlament 14. februarja 2019 z resolucijo pozval k bolj strogemu izvajanju predpisov, kaznim za neupoštevanje in skrajšanju časa prevoza.
19. junija 2020 so poslanci ustanovili preiskovalni odbor, katerega cilj je bil preiskati domnevne kršitve in nepravilnosti pri uporabi prava Unije, povezane z zaščito živali med prevozom znotraj EU in pri izvozu.
Na razpravi, ki je potekala 2. decembra 2020, so evropski poslanci pozvali komisarja za kmetijstvo Janusza Wojciechowskega, naj zagotovi, da bo evropska kmetijska politika izboljšala dobrobit živali med prevozom. Komisijo so pozvali, naj skrajša dobavne verige, spodbuja prevoz mesa namesto prevoza živih živali in zagotovi, da za vse uvoženo veljajo evropski standardi dobrobiti živali.
Aprila 2021 je preiskovalni odbor o zaščiti živali med prevozom (ANIT) dejal, da je nesprejemljivo, da se veljavni predpisi glede dobrobiti živali med prevozom ne izvajajo, in pozval k konkretnim ukrepom, ki bi popravili stanje, med drugim tudi postopke za ugotavljanje neizpolnitve obveznosti proti državam članicam, ki ne izvajajo obstoječih evropskih predpisov.
Odbor je po vsej EU odkril sistemske napake glede izvajanja predpisov o prevozu živali. Parlament je sprejel poročilo na plenarnem zasedanju januarja 2022.
Pobuda Končajmo dobo kletk: poslanci hočejo prepoved reje v kletkah
Evropski poslanci so 10. junija 2021 na plenarnem zasedanju obravnavali evropsko državljansko pobudi , ki jo je podpisalo 1.4 milijona Evropejcev. Poslanci so pozvali Komisijo k oblikovanju predlogov za postopno prepoved reje v kletkah v EU do leta 2027.
Preberite, kako predlagati ali prispevati k evropski državljanski pobudi.
Zaščita divjih živali
500 vrst divjih ptic, ki živijo v naravi v EU, ščiti , cilj pa je zagotavljanje ohranjanja redkih, ogroženih ali endemičnih živalskih vrst in posebnih tipov habitatov.
Pobuda EU o DZš𱹲 je bila zagnana leta 2018 z namenom boja proti upadanju števila opraševalcev, še posebej čebel. Vendar Parlament poziva k nadaljnjemu zmanjšanju uporabe pesticidov in povečanju sredstev za raziskave. Parlament je že v poročilu, sprejetem januarja 2018, dejal, da je treba bolje zaščititi regionalne in lokalne vrste čebel, kakršna je tudi kranjska čebela.
Junija 2021 so ob glasovanju o strategiji EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030 evropski poslanci pozvali k nujni reviziji , ki da naj vključuje nov evropski okvir nadzorovanja opraševalcev z zanesljivimi ukrepi, jasnimi časovno omejenimi cilji in kazalniki, vključno s kazalniki vpliva in krepitvijo zmogljivosti. Januarja 2023 je .
pred ulovom in ubijanjem. Še več: Evropska unija se je vedno zavzemala za polno izvedbo , ki je bil sprejet 1986.
Uredba EU prepoveduje trgovanje z izdelki iz tjulnjev.
V veljavi so tudi , ki prepovedujejo uporabo pasti, ki žival ujamejo za nogo, in predpisujejo standarde humanega ravnanja.
EU upošteva določbe in jih še nadgrajuje s , da bi zagotovila, da trgovanje z izdelki iz prostoživečih vrst ne pripelje do ogrožanja vrst.
Junija 2021 je Evropski parlament sprejel svoje stališče glede nove strategije o biotski raznovrstnosti, ki je del novega evropskega zelenega dogovora.
EU se želi boriti tudi proti svetovni izgubi gozdov, ki ogroža življenjski prostor številnih vrst. Aprila 2023 je parlament odobril nova pravila, ki podjetja zavezujejo k preverjanju, da izdelki, ki se prodajajo na evropskem trgu, niso prispevali h krčenju ali degradaciji gozdov kjer koli na svetu.
Živalski vrtovi
Namen je okrepiti njihovo vlogo v ohranjanju biotske raznovrstnosti in postaviti standarde za njihovo zaščito, vključno z ustreznimi življenjskimi pogoji.
Testiranje na živalih v znanstvene namene
EU je oblikovala zakonodajni okvir, ki za razvoj novih zdravil, za fiziološke preizkuse in za preizkuse novih aditivov k hrani ali kemikalij. Predpisi temeljijo na treh točkah:
- Բdzšč (spodbujanje uporabe drugih metod),
- š𱹲 (prizadevanje za uporabo manj živali za isti namen),
- izpopolnjevanje (prizadevanja za š𱹲 bolečine in trpljenja).
Evropska zakonodaja prepoveduje preizkuse na živalih za kozmetiko in trženje takšnih izdelkov. Parlament je v resoluciji, sprejeti leta 2018, pozval k globalni prepovedi testiranja na živalih za kozmetične izdelke.
Parlament hoče še korak dlje. Septembra 2021 se je zavzel za povečanje sredstev za razvoj inovativnih načinov testiranja, da se bo uporabo živali v raziskavah in testiranju lahko odpravilo.
Zaščita hišnih ljubljenčkov
Da bi zatrli nezakonito trgovino s psi in mačkami, je Parlament v resoluciji, sprejeti 12. februarja 2020, pozval k oblikovanju evropskega akcijskega načrta, strožjim kaznim in obvezni registraciji. Po tej zahtevi je Komisija nezakonito trgovino s hišnimi ljubljenčki priznala kot organizirani kriminal.
V odgovor na pomisleke mnogih Evropejcev, za katere so hišni ljubljenčki del družine, je . Zakonodaja prepoveduje prodajo, uvoz in izvoz mačjega in pasjega krzna ter vseh izdelkov, ki vsebujejo takšno krzno.
ܲč usklajenim evropskim predpisom glede potovanj s hišnimi ljubljenčki ljudje lahko potujejo po EU s svojimi štirinožnimi prijatelji. ali potrdila o zdravju živali so edine zahteve pri potovanju psov, mačk in belih dihurjev preko notranjih meja EU, z nekaterimi izjemami.