ʰٳܱ貹čԴDz zgrada 

Europski parlament čvrsto se zalaže za to da se svim korisnicima, bez obzira na to je li riječ o zastupnicima, osoblju ili posjetiteljima, omogući pristupačno fizičko okruženje i najveća razina neovisnosti u korištenju svim zgradama.

Prvi koraci

Europska unija ratificirala je 2010. (UNCRPD). To je označilo početak ambicioznog programa poboljšanja pristupačnosti zgrada Europskog parlamenta.

Parlament je od 2015. do 2019. ispitao pristupačnost u svim svojim zgradama. Ispitivanja su pokazala općenito dobru razinu pristupačnosti, uz određena područja koja bi se mogla poboljšati kako bi se omogućilo neovisno korištenje zgradama.

Istaknuta je i potreba za usklađenim standardom pristupačnosti za zgrade Europskog parlamenta kako bi se zajamčilo jednako postupanje prema svim korisnicima na svim lokacijama.

Prva institucija EU-a s politikom fizičke pristupačnosti

Europski parlament donio je 2023. vlastitu politiku o fizičkoj pristupačnosti i tako postao prva institucija EU-a koja je osmislila sveobuhvatnu i dobro definiranu politiku u tom području.

Glavni je cilj te politike utvrditi jedinstvene kriterije pristupačnosti kojima se prevladaju razlike u zakonodavstvima različitih država članica i omogućuje usklađena provedba u svim prostorima Parlamenta.

Nadalje, tom je politikom predviđen niz mjera za olakšavanje provedbe zajedničkog standarda pristupačnosti u svim budućim velikim projektima obnove, nabave i izgradnje zgrada, i to na održiv i dosljedan način.

Uključivanjem aspekata pristupačnosti u buduće građevinske projekte u pripremnoj fazi omogućit će se održivo i pouzdano planiranje i upravljanje resursima, a ujedno i izbjeći nepotrebni troškovi uklanjanja projektnih nedostataka zgrada u kasnijoj fazi.