Vykdomosios pirmininko pavaduotojos M. Vestager atsakymasEuropos Komisijos vardu
4.11.2024
Reglamentu (ES)2022/2065 (toliau – Skaitmeninių paslaugų aktas (SPA))[1] nustatomos tarpininkavimo paslaugų teikėjams, įskaitant interneto platformas, skirtos deramo stropumo taisyklės. Šiuo reglamentu siekiama padėti kurti saugią, nuspėjamą ir patikimą interneto aplinką, kurioje būtų sudarytos palankios sąlygos inovacijoms ir veiksmingai saugomos Chartijoje įtvirtintos pagrindinės teisės, kaip antai žodžio laisvė.
Pagal SPA 56straipsnį Komisija turi prižiūrėti ir užtikrinti subjektams, kuriems pagal SPA suteiktas labai didelių interneto platformų statusas, nustatytų deramo stropumo pareigų vykdymą. Visos tų pareigų vykdymo stebėjimo ir užtikrinimo procedūros bei teisiniai pagrindai yra nustatyti SPA IVskyriaus 4skirsnyje ir Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES)2023/1201[2].
2023m. balandžio 25d. įmonei „X“ pagal SPA 33straipsnio 4dalį buvo suteiktas labai didelės interneto platformos statusas. 2023m. gruodžio 18d. Komisija pagal SPA 66straipsnio 1dalį pradėjo tyrimą dėl to, kaip „X“ laikosi SPA. 2024m. liepos 12d. Komisija pagal SPA 73straipsnio 2dalį priėmė preliminarias išvadas dėl galimų SPA pažeidimų, „X“ padarytų nevykdant pareigų, susijusių su tamsiaisiais modeliais, reklamos skaidrumu ir tyrėjų prieiga prie duomenų. Kartu Komisija toliau tiria, kaip „X“ laikosi SPA nustatytų reikalavimų, susijusių su neteisėto turinio sklaida, ir kiek veiksmingos priemonės, kurių imtasi siekiant kovoti su manipuliavimu informacija (tai paminėta ir 2023m. gruodžio 18d. sprendime pradėti tyrimą). Priėmus preliminarias išvadas, įmonė „X“ turėjo galimybę pasinaudoti SPA 79straipsnyje nustatyta teise būti išklausytai ir susipažinti su byla, taip pat atsakyti į preliminarias išvadas; būtent tai „X“ ir padarė.
Teiginys, kad Komisija ir „X“ sudarė kažkokį slaptą susitarimą, yra akivaizdžiai nepagrįstas. Vykstant procedūrai, nei su įmone „X“, nei su jokiu kitu reguliuojamuoju subjektu niekada nebuvo sudarytas joks slaptas susitarimas ir jiems niekada nebuvo siūlyta tokį slaptą susitarimą sudaryti. Visus SPA pagrįstus aktus ir sprendimus Komisija priima neviršydama savo įgaliojimų ir laikydamasi tinkamos procedūros ir jie gali būti peržiūrimi teisme. Veikdama Komisija privalo laikytis skaidrumo principo.
Bet kuriuo procedūros metu, tiek prieš pateikiant, tiek pateikus preliminarias išvadas, bet kuris paslaugų teikėjas, dėl kurio vykdoma SPA numatyta procedūra, gali pagal SPA 71straipsnį pasisiūlyti Komisijai prisiimti įsipareigojimus, kuriais būtų užtikrintas SPA nustatytų jo pareigų vykdymas. Jei Komisija su tokiais įsipareigojimais sutinka, atitinkami sprendimai pagal SPA 80straipsnį visiškai skaidriai paskelbiami viešai (žr., pavyzdžiui, neseniai paskelbtą su „TikTok Lite“ susijusį sprendimą dėl įsipareigojimų).
Europos žiniasklaidos laisvės aktas[3] yra atskiras teisės aktas, kuriame nustatomos taisyklės, skirtos tinkamam žiniasklaidos paslaugų vidaus rinkos veikimui užtikrinti kartu apsaugant žiniasklaidos nepriklausomumą ir pliuralizmą. Jame numatytos žiniasklaidos paslaugų teikėjams skirtos apsaugos priemonės, susijusios su jų turinio, kurį labai didelės interneto platformos laiko nesuderinamu su jų sąlygomis, moderavimu.