Nepripravljenost Sveta za napredek pri evropskem čezmejnem mehanizmu
10.9.2021
Vprašanje za ustni odgovor O-000061/2021
za Svet
Člen 136 Poslovnika
Younous Omarjee
v imenu Odbora za regionalni razvoj
Komisija je maja 2018 na priporočilo nekdanjega luksemburškega predsedstva Sveta objavila predlog uredbe o evropskem čezmejnem mehanizmu (COM(2018)0373), s katero bi vzpostavili mehanizem, ki bi v čezmejni regiji omogočal, da se lahko v eni državi članici uporabijo pravne določbe druge, če bi sicer uporaba pravnih določb prve države pravno ovirala izvajanje skupnega projekta.
To bi veljalo za posamezne časovno omejene projekte ali ukrepe, ki se izvajajo v obmejni regiji in so jih začeli lokalni in/ali regionalni javni organi. Glede na notranjo študijo primera, ki jo je pripravila Komisija, ter na zunanjo uporabnoznanstveno študijo avtorja Medeirosa in drugih, objavljeno v publikaciji Regional studies, bi lahko s sprejetjem predlagane uredbe pripomogli k odpravi najmanj 30 %, verjetneje pa celo 50 % ugotovljenih ovir za čezmejno sodelovanje.
Parlament je 2. oktobra 2019 po sprejetju v prvi obravnavi glasoval za začetek pogajanj za dosego dogovora. V svojem stališču je posebej ubesedil prostovoljno uporabo opisanih rešitev, da bi s tem odgovoril na verjetne pomisleke držav članic.
Nasprotno pa je delovna skupina Sveta za strukturne ukrepe pripravila več razprav o predlogu pred obravnavo mnenja pravne službe Sveta in po njej. Skupina je 10. maja 2021 sklenila, da Svet ne bo nadaljeval obravnave predloga.
- 1.Kdaj bo Svet sprostil zakonodajni postopek za evropski čezmejni mehanizem in kako utemeljuje odločitev, da dejansko blokira sprejetje predlagane uredbe o evropskem čezmejnem mehanizmu glede na odprtost in pripravljenost Parlamenta za njeno sprejetje?
- 2.Ali je Svet seznanjen z analizami in študijami, ki jasno kažejo negativne posledice, ki bi jih imelo nesprejetje predlagane uredbe o evropskem čezmejnem mehanizmu?
- 3.Kaj Svet predlaga za odpravo ovir v čezmejnem sodelovanju, saj bi lahko s sprejetjem tega mehanizma odpravili najmanj 30 % ovir za čezmejno sodelovanje in s tem izboljšali življenja številnih državljanov EU?
Vloženo: 10.9.2021
Rok za odgovor: 11.12.2021