Помощ за възстановяване в полза на сближаването и териториите на Европа (REACT-EU)
REACT-EU е програма за отстраняване на социалните и икономическите щети, причинени от пандемията от COVID-19, и за подготовка за екологосъобразно, цифрово и устойчиво възстановяване. REACT-EU цели да мобилизира допълнителни 47,5милиарда евро от структурните фондове за 2021г. и 2022г. и да увеличи гъвкавостта на разходите за политиката на сближаване.
Правно основание
Членове 177 и 322 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).
Регламент (ЕС) 2020/2221 на Европейския парламент и на Съвета от 23 декември 2020г. за изменение на Регламент (ЕС) № 1303/2013 по отношение на допълнителните средства и уредбата за изпълнение с цел оказване на помощ за улесняване на преодоляването на последиците от кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и социалните последици от нея и за подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката (REACT-EU).
Контекст
От началото на пандемията от COVID-19 забавянето на икономическата активност в целия Съюз нанесе значителни щети, като доведе по-специално до нарастваща безработица и свиваща се икономика. На 28 май 2020 г. Комисията предложи пакета REACT-EU за смекчаване на последиците от пандемията от COVID-19 в регионите, които са най-силно засегнати от кризата. Този пакет допълва две предходни предложения — Инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса (CRII) и Инвестиционна инициатива в отговор на коронавируса — плюс (CRII +), с които се изменят правилата за разходите в рамките на политиката на сближаване. REACT-EU приема формата на целенасочени изменения на Регламент (ЕС) №1303/2013 — Регламента за общоприложимите разпоредби, който представлява правната рамка, уреждаща настоящия програмен период в рамките на политиката на сближаване.
Предложение на Комисията
Първоначално Комисията предложи 54,8 милиарда евро (по цени от 2018г.) под формата на допълнителни средства за периода 2020–2022 г. за Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд (ЕСФ) и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица (FEAD).
От тази обща сума 4,8 милиарда евро трябваше да бъдат предоставени през 2020г. като допълнение към съществуващите програми по политиката на сближаване, докато допълнителните средства в размер на 50милиарда евро за периода 2021–2022 г. трябваше да бъдат предоставени чрез Европейския инструмент за възстановяване (NextGenerationEU).
За ЕФРР и ЕСФ трябваше да бъдат предоставени допълнителни средства в рамките на нова единна тематична цел — „насърчаване на преодоляването на кризата в контекста на пандемията от COVID-19 и подготовка на екологосъобразно, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката“ по целта „Инвестиции за растеж и работни места“.
По ЕФРР тези допълнителни средства трябваше да се използват предимно в подкрепа на инвестициите в продукти и услуги за здравно обслужване и за осигуряване на подпомагане под формата на оборотен капитал или инвестиционна подкрепа за МСП, включително оперативни разходи и разходи за персонал, както и мерки за опазване на здравето и безопасността.
По ЕСФ допълнителните средства трябваше да се използват предимно в помощ на запазването на заетостта, включително чрез схеми за заетост с намалено работно време и подкрепа за самостоятелно заети лица, създаване на работни места, по-специално за хора в уязвимо положение, подпомагане на мерки за младежка заетост, за развитие на умения и за подобряване на достъпа до социални услуги от общ интерес, включително за децата.
До 4% от допълнителните средства, налични за програми по ЕФРР и ЕСФ, могат да бъдат разпределени за техническа помощ.
Средствата трябваше да се разпределят между държавите членки въз основа на решение за изпълнение на Комисията и в съответствие с определени критерии за разпределение, които отчитат относителния просперитет на държавите членки и степента на въздействието на настоящата криза върху техните икономики и общества. Няма разбивка по региони, както е обичайно за политиката на сближаване.
Комисията предложи висок процент на предварително финансиране (50%), за да се гарантира, че подкрепата се предоставя бързо на реалната икономика. Освен това допълнителната подкрепа може да бъде изцяло финансирана от бюджета на ЕС, без да е необходимо национално съфинансиране, което се отклонява от обичайните правила на политиката на сближаване.
Позиция на Съвета
На срещата на върха на Европейския съвет от 17–21 юли 2020г. държавните и правителствените ръководители от ЕС одобриха бюджет от 47,5 милиарда евро за REACT-EU за периода 2021–2022г. като част от споразумението относно Европейския план за възстановяване. Това обаче е с 5% по-малко от първоначалното предложение на Комисията. В съответствие с насоките на Европейския съвет, на 22 юли 2020г. Съветът постигна съгласие по частичен мандат за преговори с Европейския парламент. Съветът подчерта необходимостта от повече инвестиции в културата и туризма — сектори, които са сериозно засегнати от пандемията. Освен това той добави нова разпоредба, даваща възможност за приемане на временни мерки за гъвкаво използване на средствата в бъдещи периоди на криза.
Ролята на Европейския парламент
Предложението REACT-EU имаше за цел да измени Регламента за общоприложимите разпоредби. То беше прието в съответствие с обикновената законодателна процедура, която поставя Парламента и Съвета на равни начала. Ето защо Парламентът трябваше да изиграе решаваща роля. В рамките на Парламента водещата роля по досието пое комисията по регионално развитие (REGI), която прие своя доклад на 7 септември 2020г. Докладът включваше редица важни изменения на предложението на Комисията. По-специално в него се подчертаваше необходимостта от запазване на първоначалния бюджет от 58 милиарда евро, предложен от Комисията, въпреки съкращенията, направени от Европейския съвет. В него също така се препоръчваше инвестициите да бъдат съсредоточени върху следното: здравна и социална инфраструктура; здравни системи и услуги за всички, включително в трансграничните райони, най-отдалечените региони и районите, засегнати от индустриалния преход и обезлюдяването; туризма и културата; младежката заетост и групите в неравностойно положение. Освен това в него се подчертаваше необходимостта от използване на допълнителните средства за бюджетни задължения и през 2023г. и 2024г., което надхвърля крайния срок на Комисията, а именно 2022г. В доклада се припомняше също, че каквито и да било дерогации от нормалните правила за разходите по политиката на сближаване могат да имат само временен характер и че принципите на демократична отчетност трябва да бъдат гарантирани. На пленарното си заседание през септември 2020г. Парламентът потвърди мандата за започване на междуинституционални преговори със Съвета въз основа на доклада на комисията REGI. На последната тристранна среща от 18 ноември 2020г. беше постигнато политическо споразумение със Съвета, като бяха взети предвид много от основните опасения на Парламента, включително значението на подкрепата за социалното сближаване и целите в областта на климата при възстановяването от кризата и възможността за подкрепа на инициативата за младежка заетост. В споразумението се потвърждава и решението на Европейския съвет от юли, с което бюджетът на REACT-EU се определя на 47,5 милиарда евро за периода 2021–2022 г., без допълнително финансиране за сближаване за 2020г. Парламентът потвърди споразумението по време на пленарното си заседание на 15 декември 2020г. Регламентът REACT-EU влезе в сила на 24 декември 2020г.
Освен това на 12 април 2022г. Парламентът прие за предоставяне на повече предварително финансиране по линия на REACT-EU. Тези допълнителни средства следва да помогнат на държавите членки да се справят с предизвикателствата, породени от изключително големия брой на хората, бягащи от войната в Украйна. Средствата следва също така да подкрепят прехода на държавите членки към устойчиво икономическо възстановяване от пандемията от COVID-19.
Frédéric Gouardères