Znečištění ovzduší hlukové znečištění
Znečištění ovzduší je jedním znejvětších environmentálních rizik vEvropě. Akční plán EU pro nulové znečištění přijatý vroce 2021 si klade za cíl snížit znečištění ovzduší hlukové znečištění na úroveň, která již není považována za škodlivou pro zdraví přírodní ekosystémy. Cílem právních předpisů icelounijní monitorovací sítě je zajistit, aby znečištění nedosahovalo kritických hodnot aby EU usilovala osnížení znečištění ovzduší na úroveň, která již nebude považována za škodlivou, do roku 2050.
Právní základ
Články 191 až 193 (Životní prostředí) Smlouvy ofungování Evropské unie.
Obecné souvislosti
Znečištění ovzduší může způsobovat kardiovaskulární, respirační ionkologická onemocnění je hlavní environmentální příčinou předčasných úmrtí vEU. Některé látky jako arzen, kadmium, nikl polycyklické aromatické uhlovodíky představují lidské genotoxické karcinogeny, které mohou vyvolat rakovinu. Jsou totiž schopny přímo měnit genetický materiál cílových buněk. Znečištění ovzduší má také negativní vliv na kvalitu vody půdy například vdůsledku eutrofizace (nadměrné znečištění dusíkem) kyselých dešťů poškozuje ekosystémy. Jsou tedy zasaženy zemědělské plochy lesní porosty, ale irůzné materiály budovy. Znečištění ovzduší má mnoho zdrojů, vprvní řadě je však způsobeno průmyslem, dopravou, výrobou energie zemědělstvím. Normy kvality ovzduší nejsou často dodržovány zejména vměstských oblastech, tedy místech, která jsou zhlediska znečištění ovzduší nejproblematičtější, kde však zároveň žije většina Evropanů. Většinu problematických znečišťujících látek vtěchto oblastech dnes představují jemné částice, oxidy dusíku přízemní ozon. Brífink Evropské agentury pro životní prostředí o (Europe’s air quality status 2023) ukazuje, že ovzduší vEU je velmi znečištěné, překračuje normy EU často ipokyny Světové zdravotnické organizace (WHO). Akční plán EU pro nulové znečištění má za cíl snížit do roku 2050 znečištění ovzduší, půdy vody, hlukové znečištění znečištění plasty na úroveň, která již není považována za škodlivou pro zdraví přírodní ekosystémy. Tento dlouhodobý cíl byl rozdělen na klíčové cíle pro rok 2030 pokrok při plnění cílů je průběžně sledován posuzován. Cíl snížit počet předčasných úmrtí způsobených znečištěním ovzduší o55% bude pravděpodobně splněn. Toto snížení však může být ještě výraznější podle dosáhne 66% do roku 2030.
V městských oblastech stoupají hladiny hluku ve venkovním prostředí, to zejména kvůli rostoucímu objemu dopravy zintenzivnění průmyslových rekreačních činností. Podle je přibližně 20% obyvatel EU vystaveno hladinám hluku, které jsou pokládány za nepřijatelné. Tento stav se může odrazit na kvalitě života, vést kzávažnému stresu, vyvolat poruchy spánku mít nepříznivé zdravotní dopady, například působit kardiovaskulární potíže. Hluk má rovněž negativní dopad na volně žijící živočichy. Cílem akčního plánu EU pro nulové znečištění je snížit podíl osob, které jsou chronicky rušeny hlukovým znečištěním způsobeným dopravou, o30%, ale tohoto cíle do roku 2030.
Výsledky dosažené vboji proti znečištění ovzduší
Od 70. let, kdy se EU začala tímto problémem poprvé zabývat, se kvalita ovzduší vEvropě velmi zlepšila. Koncentrace látek, jako je oxid siřičitý (SO2), oxid uhelnatý (CO), benzen (C6H6) olovo (Pb), od té doby výrazně klesly. EU vtéto oblasti používá různé právní mechanismy: definování všeobecných norem kvality ovzduší pro koncentrace látek znečišťujících ovzduší ve vnějším prostředí, stanovení vnitrostátních mezních hodnot celkových emisí znečišťujících látek přijímání právních předpisů ve vztahu ke konkrétním zdrojům znečištění, jako jsou předpisy omezující průmyslové emise nebo stanovující normy pro emise zvozidel, energetickou účinnost nebo jakost paliv. Kromě toho se prostřednictvím mezinárodní spolupráce se strategickými partnery řeší také přeshraniční znečištění. Tyto právní předpisy jsou doplněny strategiemi opatřeními na podporu ochrany životního prostředí jejího začlenění do dalších odvětví, což je klíčový cíl Zelené dohody pro Evropu.
A. Kvalita vnějšího ovzduší
Právní předpisy týkající se kvality ovzduší se skládají ze dvou klíčových směrnic. okvalitě vnějšího ovzduší vstoupila vplatnost včervnu 2008 vztahuje se na látky, unichž lze určit prahovou koncentraci ve vnějším ovzduší, pod níž nepředstavují riziko pro lidské zdraví. Jde oarsen, kadmium, rtuť, nikl polycyklické aromatické uhlovodíky. obsahuje opatření kvymezení stanovení cílů kvality vnějšího ovzduší (tj. mezní hodnoty, které nesmí být překročeny nikde vEU) ve vztahu klátkám, které ovzduší znečišťují nejvíce: oxid siřičitý, oxid dusičitý/oxidy dusíku, částice, ozon, benzen, olovo, oxid uhelnatý, arsen, kadmium, nikl benzo[a]pyren. Členské státy mají povinnost vymezit zóny městské aglomerace za účelem posouzení řízení kvality vnějšího ovzduší, sledování dlouhodobých tendencí zpřístupnění informací veřejnosti. Tyto údaje jsou shromažďovány prostřednictvím celounijní monitorovací sítě. Tam, kde je kvalita ovzduší dobrá, musí být zachována; tam, kde jsou překročeny mezní hodnoty, je třeba přijmout opatření. Vrámci Zelené dohody pro Evropu navrhla Komise revidovat obě směrnice okvalitě vnějšího ovzduší blíže sladit normy EU pro kvalitu ovzduší sdoporučeními WHO. Vúnoru 2024 dosáhly Rada Parlament , která ještě musí být formálně přijata.
(směrnice onárodních emisních stropech) stanoví přísnější emisní stropy pro pět klíčových znečišťujících látek – těmi jsou oxid siřičitý, oxidy dusíku, nemethanové těkavé organické sloučeniny, amoniak jemné částice. Směrnice vyžaduje od členských států, aby vypracovaly národní programy omezování znečištění ovzduší.
B. Silniční doprava
Bylo přijato několik směrnic, jejichž cílem je snížit znečištění ze silniční dopravy stanovením výkonnostních emisních norem pro různé kategorie vozidel, např. pro osobní vozidla, lehká užitková vozidla vozidla nákladní, autobusy motocykly, regulací jakosti paliv. Současná emisní norma Euro6 pro osobní automobily lehká užitková vozidla stanoví mezní hodnoty emisí pro řadu látek znečišťujících ovzduší, zejména pro oxidy dusíku tuhé znečišťující látky. Vsouladu se Strategií Komise pro udržitelnou inteligentní mobilitu zroku 2020 zavede nařízení Euro 7 přísnější normy týkající se znečištění ovzduší. Předběžnou dohodu mezi Parlamentem Radou schválil Parlament vbřeznu 2023. Odzáří 2017 se používají realističtější zkoušky: unových modelů automobilů se emise nyní stanovují vreálném provozutak, aby lépe odrážely skutečné jízdní podmínky. Kromě toho existují upravující shodnost vprovozu (která vyžadují, aby vozidla nadále splňovala normy vdobě jejich oběhu), životnost zařízení kregulaci znečišťujících látek, palubní diagnostické systémy, měření spotřeby paliva přístup nezávislých provozovatelů kinformacím oopravách údržbě vozidla. Podobná pravidla platí ipro , jako jsou autobusy nákladní automobily. Dne 1. září 2020 vstoupilo vplatnost nařízení o zroku 2018, jehož cílem je zvýšit kvalitu nezávislost technických služeb ověřit, zda vozidla, která jsou již vprovozu na silnici, tyto požadavky splňují.
C. Emise zostatních druhů dopravy
S cílem snížit znečištění ovzduší zlodí, které jsou údajně zodpovědné za 50000 případů předčasných úmrtí každý rok, stanovila EU mezní hodnoty vpalivech určených pro námořní plavidla vevropských mořích. Všeobecná mezní hodnota obsahu síry se do roku 2020 snížila z3,5% na 0,5% vsouladu smezními hodnotami odsouhlasenými Mezinárodní námořní organizací. Vněkterých ustanovených „kontrolních oblastech emisí oxidů síry“, jako jsou Baltské moře, Lamanšský průliv Severní moře, platí od roku 2015 ještě přísnější norma ve výši 0,1%. Další výkonnostní emisní normy byly vroce 2016 stanoveny pro , jako jsou rypadla, buldozery řetězové pily, rovněž pro zemědělské lesní traktory rekreační plavidla, jako jsou sportovní lodě.
V prosinci 2022 schválila Rada program kompenzace snižování emisí vmezinárodní letecké dopravě – globální systém pro snižování emisí CO2 zmezinárodní letecké dopravy, který se vztahuje ina členské státy EU. Cílem , které je použitelné od ledna 2024, je snížit dopad letectví na životní prostředí prostřednictvím opatření, jako je používání udržitelných leteckých paliv. Analogické vstoupilo vplatnost vříjnu 2023 jeho cílem je dosáhnout do roku 2050 snížení energetické náročnosti plavidel o80% podpořit používání obnovitelných nízkouhlíkových paliv.
D. Průmyslové emise
zroku 2010 se týká velmi znečišťujících průmyslových činností, jež se významnou měrou podílejí na znečištění vEvropě. Konsoliduje spojuje všechny příslušné směrnice (ospalování odpadu, těkavých organických sloučeninách, velkých spalovacích zařízeních, integrované prevenci omezování znečištění atd.) do jednotného legislativního nástroje, aby bylo usnadněno provádění právních předpisů minimalizováno znečištění zrůzných průmyslových zdrojů. Tato směrnice stanoví povinnosti, jež musí splňovat veškerá průmyslová zařízení, zahrnuje soupis opatření na ochranu vody, ovzduší půdy slouží jako základ pro vydávání provozních licencí povolení pro průmyslová zařízení. Využívá integrovaný přístup zohledňuje celkovou environmentální výkonnost zařízení, včetně využívání surovin, hlukového znečištění nebo energetické účinnosti. Ústřední úlohu hraje koncept „nejlepších dostupných technik“, stejně jako flexibilita, inspekce voblasti ochrany životního prostředí účast veřejnosti. Směrnice oprůmyslových emisích byla vroce 2015 doplněna oemisích ze středních spalovacích zařízení.
V listopadu 2023 normotvůrci dosáhli prozatímní dohody orevizi směrnice oprůmyslových emisích, jejímž cílem je například zajistit úplné důsledné provádění směrnice oprůmyslových emisích ve všech členských státech spřísnějšími kontrolami emisí do ovzduší vody. Tuto dohodu schválil Parlament vbřeznu 2024.
Výsledky snah oomezení hlukového znečištění
EU khlukovému znečištění má dvě části: obecný rámec pro určení úrovní hlukového znečištění, které vyžadují opatření núrovni členských států inúrovni EU, soubor právních předpisů týkajících se hlavních zdrojů hluku, jako je hluk ze silniční, letecké železniční dopravy ze zařízení pro venkovní použití.
zroku 2002 má za cíl snížit hladinu expozice hluku ve venkovním prostředí prostřednictvím harmonizace ukazatelů hluku metod hodnocení. Na jejím základě se také shromažďují informace oexpozici hluku vpodobě „hlukových map“ zveřejňují se dostupné informace. Členským státům je uložena povinnost vypracovat akční plány pro řešení problémů shlukem. Hlukové mapy akční plány musí být nejméně jednou za pět let revidovány. Zatím , zveřejněná vbřeznu 2023, potvrdila, že většina členských států dosáhla při provádění směrnice celkově dobrého pokroku, to ipřesto, že zpočátku došlo kurčitým zpožděním.
Nařízení o zroku 2014 zavádí novou zkušební metodu pro měření emisí hluku, snižuje současné mezní hodnoty hluku zahrnuje další ustanovení týkající se emisí hluku do postupu schvalování typu. Další nařízení stanoví mezní hodnoty hluku pro odvalování pneumatik.
Odčervna 2016 platí vsouladu s„vyváženým přístupem“, který vytvořila Mezinárodní organizace pro civilní letectví, proletiště svíce než 50000 pohyby civilních letadel ročně. Tento přístup se skládá ze čtyř hlavních prvků, jejichž cílem je stanovit nákladově nejúčinnější způsob řešení hluku zletecké dopravy na každém jednotlivém letišti: snížit hlučnost uzdroje provozováním moderních letadel, udržitelně hospodařit spozemky vblízkosti letišť, přizpůsobit provozní postupy vzájmu omezení dopadu hluku vmístě vpřípadě potřeby zavést provozní omezení, jako je zákaz nočních letů.
V souvislosti se zroku 2016 stanoví týkající se hluku, která byla pozměněna vroce 2019, maximální hladiny hluku, který mohou způsobit nová (konvenční) železniční vozidla.
Velká průmyslová zemědělská zařízení, na něž se vztahuje směrnice oprůmyslových emisích, mohou být provozována pouze spovolením, které je vázáno na plnění mezních hodnot emisí, včetně hluku, používání nejlepších dostupných technik. Regulován je rovněž hluk vyzařovaný stavebním zařízením, jakož irekreačními plavidly nebo zařízeními pro venkovní použití.
Úloha Evropského parlamentu
Při tvorbě progresivní environmentální politiky, která bojuje proti znečištění ovzduší hlukovému znečištění, hraje Evropský parlament rozhodující úlohu. Poslanci Evropského parlamentu například odmítali pokusy odložit lhůtu pro snížení škodlivého obsahu síry vlodních palivech na 0,5% zroku 2020 na rok 2025. Poté, co vUSA vyšlo najevo, že skupina Volkswagen používala podvodný software ke snížení zjištěných emisí oxidů dusíku, zřídil Parlament kprošetření této věci dočasný vyšetřovací výbor pro měření emisí vautomobilovém průmyslu. Vesvé závěrečné zprávě zroku 2017 požadoval, aby byly členské státy výrobci automobilů pohnáni kodpovědnosti, důrazně je žádal, aby vysoce znečišťující automobily stáhli ztrhu nebo je modernizovali.
Dne 25. března 2021 přijal Parlament oprovádění obou směrnic okvalitě vnějšího ovzduší. , že evropské normy voblasti kvality ovzduší měly jen částečný úspěch, uvítal závazek přijatý vZelené dohodě pro Evropu, podle nějž budou normy kvality ovzduší revidovány vsouladu sreferenčními úrovněmi WHO.
Parlament vܲԱí rovněž vyzval Komisi členské státy, aby posoudily účinnost stávajících právních předpisů týkajících se emisí, požadoval, aby byl co nejdříve stanoven soubor minimálních požadavků osvědčených postupů jak pro vypracování, tak pro provádění plánů kvality ovzduší členskými státy. Vzáří 2023 přijal Parlament stanovisko krevidovaným právním předpisům, jejichž cílem je zlepšit kvalitu ovzduší vcelé EU. Scílem chránit lidské zdraví, přírodní ekosystémy biologickou rozmanitost před znečištěním ovzduší navrhl Parlament ve srovnání spůvodními doporučeními Komise přísnější cíle pro různé znečišťující látky.
Vsouvislosti shlukem ve venkovním prostředí Parlament opakovaně kladl důraz na další snižování mezních hodnot zlepšení postupů měření. Požadoval stanovení hodnot EU pro hluk vokolí letišť žádal, aby opatření ke snižování hluku byla rozšířena ina vojenská podzvuková proudová letadla. Dále schválil postupné zavádění nových nižších mezních hodnot hluku pro osobní vozidla a súspěchem se zasadil ozavedení označení, která spotřebitele informují ohladině hluku.
Další informace ktomuto tématu naleznete na internetových stránkách Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví bezpečnost potravin(ENVI).
Christian Kurrer / Zuzanna Wala