Ϸվ

Chemické látky pesticidy

Právní předpisy EU ochemických látkách pesticidech mají za cíl chránit lidské zdraví životní prostředí bránit vytváření překážek obchodu. Tyto předpisy jsou tvořeny pravidly pro uvádění některých kategorií chemických výrobků na trh pro jejich používání, souborem harmonizovaných omezení pro uvádění nebezpečných látek na trh jejich používání protokoly pro řešení závažných havárií pro vývoz nebezpečných látek. Dvěma nejdůležitějšími úspěchy na úrovni EU jsou nařízení CLP (oklasifikaci, označování balení chemických látek) nařízení REACH (oregistraci, hodnocení, povolování omezování chemických látek). Právní předpisy EU ochemických látkách pesticidech nyní procházejí revizí, aby byly sladěny se Zelenou dohodou pro Evropu, zejména se strategií pro udržitelnost chemických látek, strategií „od zemědělce ke spotřebiteli“ strategií pro zachování biologické rozmanitosti.

Právní základ

Články 191 až 193 .

Cíle výsledky

A. Registrace, hodnocení, povolování omezování chemických látek

Nařízení (ES)1907/2006 oregistraci, hodnocení, povolování omezování chemických látek (), které vstoupilo vplatnost dne 1.červn2007, vytvořilo nový právní rámec pro regulaci vývoje, zkoušek výroby chemických látek, jejich uvádění na trh používání nahradilo přibližně 40předchozích právních předpisů. Nařízení REACH zavedlo jednotný systém pro všechny chemické látky důkazní břemeno posouzení rizik chemických látek je tímto nařízením přeneseno zorgánů veřejné moci na společnosti. Zavádí také požadavek, aby nejnebezpečnější látky byly nahrazovány jinými vhodnými alternativami. Za správu technických, vědeckých administrativních aspektů nařízení REACH zodpovídá Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) se sídlem vHelsinkách, zřízená na základě tohoto nařízení, která současnězajišťuje, aby bylo toto nařízení vpraxi uplatňováno jednotně.

Komise následně nařízení REACH vletech 2013 2017 přezkoumala. První přezkum dospěl kzávěru, že by bylo možné dosáhnout pokroku, pokud jde osnižování finančního administrativního zatížení průmyslu hledání alternativních metod ke zkouškám na zvířatech. Při druhém přezkumu bylo zjištěno, že nařízení REACH je všeobecně účinné, nicméně existuje prostor pro další zjednodušení snížení zátěže, čehož lze dosáhnout provedením opatření uvedených ve . Tato opatření by měla být provedena vsouladu sobnovenou strategií průmyslové politiky EU, sakčním plánem pro oběhové hospodářství se 7.akčním programem pro životní prostředí. Od červn2018 musí průmyslová odvětví registrovat všechny vyráběné nebo dovážené látky, jejichž množství činí1 až 100tun/rok.

Komise dne 14.říjn2020 zveřejnila novou . Je součástí cíle EU dosáhnout nulového znečistění, který je klíčovým závazkem . Strategie zahrnuje přezkum nařízení REACH zakazuje používání nejškodlivějších chemických látek ve spotřebitelských výrobcích, jako jsou hračky, výrobky pro děti, kosmetika, detergenty, materiály vkontaktu spotravinami textil, neprokáže-li se jejich zásadní důležitost pro společnost. Strategie zároveň zajišťuje bezpečnější udržitelnější způsob používání všech chemických látek.

Veřejnou konzultaci orevizi nařízení REACH zahájila Komise dne 20.ledn2022.

B. Klasifikace, balení označování

í oklasifikaci, označování balení látek směsí, přijatého vroce 2008, je uvést systém EU do souladu sglobálně harmonizovaným systémem OSN (GHS) zvýšit úroveň ochrany lidského zdraví životního prostředí. Předchozí směrnice onebezpečných látkách přípravcích byly včervnu2015 zrušeny.

Dne 19.prosince2022 navrhla Komise , která se zaměřila na informování onebezpečnosti, online prodej oznámení určená toxikologickým střediskům. Dne 31.březn2023 byl přijat akt vpřenesené pravomoci (), který definuje třídy nebezpečnosti, včetně endokrinních disruptorů.Dne 5.prosince2023 byla mezi Parlamentem Radou uzavřena předběžná dohoda o. Nová opatření zlepší fungování trhu EU svýrobky obsahujícími nebezpečné chemické látky zároveň lépe ochrání spotřebitele, pracovníky iživotní prostředí. Revidované znění rovněž urychlí identifikaci nebezpečných látek směsí vEU.

C. Vývoz dovoz nebezpečných látek

Pravidla EU pro vývoz dovoz nebezpečných chemických látek byla definována v, jehož cílem je prosazovat sdílení odpovědnosti společné úsilí voblasti mezinárodního pohybu nebezpečných chemických látek provádět Rotterdamskou úmluvu opostupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky pesticidy vmezinárodním obchodu. Postup předchozího souhlasu spočívá vpředání informací otoxických chemických látkách ve vyčkání na výslovné svolení státu před vyvezením dotčeného výrobku. Dne 25.srpn2023 zveřejnila Komise nařízení vpřenesené pravomoci , kterým se mění nařízení (EU)649/2012 nařízení opředchozím souhlasu se doplňuje odalších 35nebezpečných chemických látek.

D. Závažné havárie

Směrnice Seveso (82/501/EHS) pojmenovaná podle italského města, vněmž znedaleké chemičky vroce1976 při havárii unikl do ovzduší dioxin, si klade za cíl předcházet závažným haváriím, jako jsou požáry výbuchy, omezit jejich případné následky. Stanoví proto povinnost podávat zprávy obezpečnosti, vypracovat havarijní plány poskytovat informace veřejnosti. Vroce1996 zavedla směrnice SevesoII (96/82/ES) okontrole nebezpečí závažných havárií spřítomností nebezpečných látek nové požadavky na systémy řízení bezpečnosti, plánování pro případ mimořádných událostí územní plánování zpřísnila ustanovení oinspekcích prováděných členskými státy. Sohledem na řadu závažných průmyslových havárií na základě studií okarcinogenech látkách nebezpečných pro životní prostředí byla oblast působnosti směrnice SevesoII rozšířena směrnicí 2003/105/ES. byla přijata včervenci2012. Směrnice zohledňuje aktuální mezinárodní klasifikace látek dohodnuté na úrovni OSN, což umožní lepší hodnocení rizik nakládání slátkami.

Vzáří2021 zveřejnila Komise oprovádění účinném fungování směrnice SevesoIII, která ukazuje, že vletech 2015 až 2018 se počet závažných průmyslových havárií vEU ustálil na nízké úrovni: 25ročně na 12000zařízení.

E. Udržitelné využívání pesticidů

Jako „pesticidy“ jsou označovány látky používané kpotlačení, vymýcení prevenci organismů, které jsou považovány za škodlivé. Tento termín zahrnuje přípravky na ochranu rostlin používané na rostliny vzemědělství, zahradnictví, vparcích vzahradách takébiocidní přípravky, které slouží kjinému použití, například jako dezinfekční prostředek nebo kochraně materiálů. Vroce 2009 byl přijat balíček právních předpisů týkajících se pesticidů, který tvoří: oudržitelném používání pesticidů (SUD), jejímž cílem je snížit rizika pro životní prostředí zdraví současně zachovat úroveň produkce plodin zkvalitnit kontrolu používání distribuce pesticidů, ouvádění přípravků na ochranu rostlin na trh ostatistice pesticidů, které stanovuje pravidla pro shromažďování informací otom, jaké množství pesticidů je ročně uvedeno na trh použito vkaždém zčlenských států.

Směrnice oudržitelném používání pesticidů požadovala od členských států, aby přijaly vnitrostátní akční plány stanovující kvantitativní cíle, úkoly, opatření harmonogramy scílem omezit rizika dopady používání pesticidů na lidské zdraví životní prostředí. Zpráva oprovádění této směrnice ze dne 25.květn2020 ukázala, že ani ne jeden stát ze tří dokončil přezkum svých národních akčních plánů vpětileté zákonné lhůtě (většina znich nezvládla vyřešit nedostatky, na které Komise poukázala vjejich původních národních akčních plánech).

V důsledku karcinogenity glyfosátu ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) agentury ECHA panují od roku2015 neshody votázce prodlužování povolení pro tuto látku, která je jednou zcelosvětově nejčastějších účinných látek vširokospektrálních herbicidech. Komise nakonec vprosinci2017 prodloužila povolení pro glyfosát na pět let dne 19.září2023 předložila , kterým se toto povolení prodlužuje na dalších desetlet.

Na základě Zelené dohody pro Evropu, zejména vrámci své strategie strategie na , učiní Komise kroky ke snížení používání chemických pesticidů omezení jejich nebezpečí o50% do roku2030. Za tímto účelem na revizi směrnice oudržitelném používání pesticidů bude prosazovat větší využívání alternativních způsobů na ochranu úrody před škůdci chorobami. však Parlament vlistopadu2023 zamítl vúnoru2024 jej Komise sohledem na snahy oprosazení zájmů stáhla.

F. Biocidní přípravky

Biocidní přípravky, jako jsou antibakteriální dezinfekční prostředky spreje proti hmyzu, jsou nezbytné pro regulaci škodlivých organismů ovlivňujících zdraví lidí zvířat. Mohou však představovat riziko pro lidi, zvířata životní prostředí. zjednodušilo mechanismy povolování posílilo úlohu agentury ECHA vprocesu přezkoumávání schválených dokumentací na základě přísnějších podmínek. Tento právní předpis reguluje uvádění biocidních přípravků na trh jejich použití scílem řešit otázku souvisejících rizik pro životní prostředí zdraví lidí zvířat. Tyto látky jsou povoleny pouze tehdy, jsou-li uvedeny ve výčtu, zatímco nejtoxičtější chemické látky jsou zakázány. Vsouladu se zásadou vzájemného uznávání mohou být látky povolené vjednotlivých členských státech používány vcelé EU. stanoví vědecká kritéria pro určení vlastností biocidních přípravků přípravků na ochranu rostlin vyvolávajících narušení činnosti endokrinního systému.

G. Perzistentní organické znečišťující látky

Perzistentní organické znečišťující látky jsou látky, které dlouhodobě přetrvávají vživotním prostředí vdůsledku své schopnosti odolávat různým formám rozkladu (chemickému, biologickému apod.). Prostřednictvím potravního řetězce probíhá jejich bioakumulace mohou mít negativní účinky na lidské zdraví iživotní prostředí. Tato skupina prioritních znečišťujících látek je tvořena pesticidy (např. DDT), průmyslovými chemickými látkami (např. polychlorovanými bifenyly – PCB) nezáměrně vznikajícími vedlejšími produkty průmyslových procesů (např.dioxiny furany). EU se na mezinárodní úrovni zavázala ke kontrole nakládání sperzistentními organickými znečišťujícími látkami jejich vývozu dovozu vsouladu sAarhuským protokolem operzistentních organických znečišťujících látkách (v platnosti od roku2003) se Stockholmskou úmluvou operzistentních organických znečišťujících látkách (vplatnosti od roku2004). EU dosáhla dalšího pokroku přijetím , které doplňuje dřívější právní předpisy EU operzistentních organických znečišťujících látkách uvedlo je dosouladu smezinárodními dohodami.

řDZé zahrnuje všechny změny opravy nařízení operzistentních organických znečišťujících látkách do 25.červn2019. Mezní hodnota „nezáměrné stopové kontaminující látky“ je ulátek uvedených vpříloze Itohoto nařízení stanovena n10mg/kg. Vroce2021 přijala Komise á na přezkum přílohIVV nařízení operzistentních organických znečišťujících látkách. Zaměřuje se na řešení negativního dopadu přítomnosti některých perzistentních organických znečišťujících látek vodpadech vmateriálech, které se zodpadu získávají. Díky lepšímu nakládání sodpady se tedy rovněž minimalizují emise perzistentních organických znečišťujících látek do ovzduší, vody půdy.

H. Azbest

Azbest je vláknitý minerál, jehož vdechování je zdraví nebezpečné. Vminulosti byl hojně využíván jako izolační materiál pro další účely spojené sjeho odolností vůči ohni teplu. Směrnice 1999/77/ES zavedla zákaz používání azbestu, který vEvropské unii platí od 1.ledn2005. Směrnice 2003/18/ES (zrušená ) dále zakazuje těžbu zpracování azbestu výrobu předmětů zněj, zároveň stanovuje strategie stahování azbestu zoběhu, které mají členské státy uplatňovat. Dne 28.září2022 představila Komise komplexní přístup klepší ochraně lidského zdraví životního prostředí před azbestem. Součástí balíčku je .

I. Detergenty

Detergenty se rozumí veškeré látky nebo přípravky obsahující mýdla anebo jiné povrchově aktivní látky určené kpraní čištění. harmonizuje předpisy obiologické rozložitelnosti,omezeních zákazech platných pro povrchově aktivní látky, oúdajích, které výrobci musí poskytovat, ooznačování složek detergentů. Nařízení bylo následně pozměněno, to vletech 2006 (nařízení (ES)č.907/2006), 2009 (nařízení (ES)č.551/2009) 2012 () scílem zavést nové zkoušky biologické rozložitelnosti, zajistit tak vyšší úroveň ochrany vodního prostředí. Rozsah zkoušek byl navíc rozšířen ovšechny třídy povrchově aktivních látek. Dne 28.dubn2023 předložila Komise na zrušení nařízení (ES)648/2004. Co se týče označování, rozšiřuje předpisy tak, že výrobci jsou nyní povinni poskytnout pracovníkům ve zdravotnictví pečujícím opacienty salergiemi úplný seznam jednotlivých složek. Od 30.červn2013 platí zákaz používání fosforečnanů vpracích prostředcích omezení obsahu dalších sloučenin obsahujících fosfor.

Úloha Evropského parlamentu

Evropský parlament hrál klíčovou úlohu při přípravě nařízení REACH. Zajistil uplatňování cíleného přístupu, pokud jde opožadavky na údaje oexistujících látkách vyráběných vmenších množstvích (1-10tun), přístupu „jedna látka, jedna registrace“, jehož cílem je minimalizovat náklady. Parlament rovněž zajistil zavedení požadavku, aby si podniky předávaly údaje ze zkoušek na zvířatech, došlo tak kmaximálnímu omezení zkoušek na zvířatech. Dále podpořil přísnější přístup, na jehož základě mohou být všechny látky vzbuzující mimořádné obavy povoleny pouze tehdy, pokud neexistují vhodné alternativní látky nebo technologie.

Svými pozměňovací áy kbalíčku týkajícímu se pesticidů zajistil vytvoření přiměřeně rozsáhlých zón pro ochranu vodních organismů zavedení ochranných opatření pro nejohroženější skupiny. Vroce2013 vyzval Parlament Komisi krozhodným krokům nochranu včelích populací přijal .

V reakci na obavy vyjádřené vsouvislosti srizikem, které představuje herbicidní látka glyfosát, rozhodl Parlament dne 6.únor2018 ozřízení zvláštního výboru pro postup Unie pro povolování pesticidů (PEST).

Dne 16.ledn2019 přijal Parlament á zvláštního výboru pro postup Unie pro povolování pesticidů, která mimo jiné dospěla ktěmto závěrům: veřejnosti by měl být zaručen přístup kestudiím používaným vpovolovacím řízení; rámec EU by měl stimulovat inovace podporovat pesticidy představující nízké riziko; vědci by měli přezkoumat studie, jež se týkají karcinogenity glyfosátu; požadavky, jež se týkajíúdajů opřípravcích nochranu rostlin, by měly zahrnovat dlouhodobou toxicitu.

Dne 10.července2020 přijal Parlament , podle nichž je třeba rozvíjet soudržnost synergii mezi právními předpisy voblasti chemických látek, bezpečnosti zdraví při práci příslušnými právními předpisy EU včetně specifických iobecných právních předpisů ovýrobcích, právních předpisů ovodě, půdě ovzduší, právních předpisů ozdrojích znečistění včetně průmyslových zařízení právních předpisů oodpadech.

Další informace ktomuto tématu naleznete na internetových stránkách Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví bezpečnost potravin(ENVI).

Georgios Amanatidis / Filip Karan