Ϸվ

Europos Audito Rūmai yra atsakingi už ES finansų auditą. Kaip ES išorės auditorius jie padeda tobulinti ES finansų valdymą ir veikia kaip nepriklausomas Sąjungos piliečių finansinių interesų sergėtojas.

Teisinis pagrindas

  • Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 285–287straipsniai.
  • 2018m. liepos 18d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr.2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių (visų pirma žr. XIVantraštinę dalį „Išorės auditas ir biudžeto įvykdymo patvirtinimas“).

ٰܰū

A. Nariai

1. 첹čܲ

Kiekvienai valstybei narei atstovauja vienas narys (ši tvarka, anksčiau buvusi tik įprasta praktika, Nicos sutartimi įtvirtinta oficialiai), taigi iš esmės yra 27 nariai.

2. Reikalavimai

Audito Rūmų nariai privalo:

  • savo šalyse priklausyti (dabar arba anksčiau) išorės audito įstaigoms arba būti ypač kompetentingi šioje srityje;
  • įrodyti, kad jų nepriklausomumas nekelia abejonių.

3. Skyrimo procedūra

Audito Rūmų narius skiria:

  • Taryba kvalifikuota balsų dauguma
  • pagal kiekvienos valstybės narės pateiktas rekomendacijas dėl jai skiriamos vietos,
  • pasikonsultavusi su Europos Parlamentu.

B. Kadencija

1. հܰ쳾ė

Šešeri metai, gali būti pratęsiama.

2. Statusas

Audito Rūmų nariams taikomos tos pačios privilegijos ir imunitetai kaip ir Teisingumo Teismo teisėjams.

3. Pareigos

Audito Rūmų nariai, eidami savo pareigas, turi būti visiškai nepriklausomi. Tai reiškia, kad:

  • jie nesiekia gauti ir nepriima jokių nurodymų iš išorės;
  • jie privalo susilaikyti nuo bet kokios su savo pareigomis nesuderinamos veiklos;
  • negali imtis jokios kitos mokamos ar nemokamos profesinės veiklos;
  • jei jie nesilaiko šių sąlygų, Teisingumo Teismas gali atleisti juos iš pareigų.

C. Organizacija

Kolegija iš savo narių trejų metų kadencijai išsirenka pirmininką. Jis gali būti perrenkamas kitai kadencijai.

Audito Rūmus sudaro penkios kolegijos, kurios yra atsakingos už konkrečias išlaidų ir pajamų sritis:

  • Ikolegija. Tvarus gamtos išteklių naudojimas;
  • IIkolegija. Investicijos, siekiant sanglaudos, augimo ir įtraukties;
  • IIIkolegija. Išorės veiksmai, saugumas ir teisingumas;
  • IVkolegija. Rinkų reguliavimas ir konkurencinga ekonomika;
  • Vkolegija. Sąjungos finansavimas ir administravimas.

Kiekviena kolegija turi dvi atsakomybės sritis: pirma, tvirtinti specialiąsias ataskaitas, specialiąsias metines ataskaitas ir nuomones; antra, rengti pastabų dėl ES bendrojo biudžeto ir Europos plėtros fondo metinių ataskaitų projektus ir nuomonių projektus ir teikti juos tvirtinti Audito Rūmams.

Audito Rūmų būstinė yra Liuksemburge, juose dirba apie 980 darbuotojų.

Įᾱ

A. Audito Rūmų auditai

1. Atsakomybės sritis

Audito Rūmų kompetencija– tikrinti Europos Sąjungos arba bet kurios ES įstaigos pajamų ar išlaidų ataskaitas. Atlikdami auditą jie siekia gauti pakankamą patikinimą dėl:

  • Europos Sąjungos metinių sąskaitų patikimumo (finansinis auditas);
  • pagal jas atliktų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo (atitikties auditas) ir
  • finansų valdymo patikimumo (veiklos auditas).

2. Audito metodai

Audito Rūmų auditas atliekamas nuolat; jis gali būti atliekamas prieš uždarant atitinkamų finansinių metų sąskaitas. Vykdant auditą remiamasi apskaitos dokumentais. Jis taip pat gali būti atliekamas vietoje, t.y.

  • ES institucijose ir agentūrose;
  • bet kurioje pajamas ar išlaidas ES vardu tvarkančioje įstaigoje;
  • bet kurio iš ES biudžeto išmokas gavusio fizinio ar juridinio asmens patalpose.

Valstybėse narėse auditas atliekamas bendradarbiaujant su aukščiausiomis nacionalinėmis audito institucijomis. Audituojami subjektai privalo Audito Rūmams pateikti visus dokumentus arba informaciją, kurie, jų nuomone, būtini atliekant auditą.

Audito Rūmai neturi tyrimo įgaliojimų. Todėl jie praneša apie galimo sukčiavimo ir korupcijos atvejus Europos kovos su sukčiavimu tarnybai ir (arba) Europos prokuratūrai, kurios juos nagrinėja pagal savo atitinkamą kompetenciją.

3. Audito ataskaitos

Atlikę auditą, Audito Rūmai paskelbia:

  • metines ES biudžeto vykdymo ir Europos plėtros fondo naudojimo ataskaitas, įskaitant patikinimo pareiškimą, kur dėmesys, visų pirma, skiriamas atitikčiai ir tvarkingumui (iki lapkričio 15d. arba anksčiau); nuo 2022m. veiksmingumo aspektai vėl nagrinėjami metinėse ataskaitose ir specialiosiose ataskaitose (priešingai nei 2019–2021m., kai buvo rengiama metinė ES biudžeto veiksmingumo ataskaita);
  • specialiąsias ES agentūrų, decentralizuotų įstaigų ir bendrųjų įmonių metines ataskaitas;
  • specialiąsias ataskaitas aktualiomis temomis, visų pirma, patikimo finansų valdymo ir konkrečių sričių išlaidų ar politikos klausimais;
  • apžvalgas bendromis politikos ir valdymo temomis, jose analizuojami dar neaudituoti aspektai ar sritys arba nustatomas faktinis pagrindas, susijęs su tam tikromis temomis.

B. Patariamieji įgaliojimai

Pagal SESV 287straipsnio 4dalį prireikus kitos institucijos gali prašyti Audito Rūmų pareikšti nuomonę. Audito Rūmų nuomonė privaloma, kai Taryba:

  • tvirtina finansinius reglamentus, kuriais nustatoma biudžeto sudarymo ir vykdymo procedūra bei sąskaitų pateikimo ir audito procedūra;
  • nustato metodus ir procedūrą, pagal kuriuos Komisijai suteikiama galimybė naudotis ES nuosavais ištekliais;
  • nustato taisykles, susijusias su finansų kontrolierių, leidimus suteikiančių pareigūnų ir apskaitos pareigūnų atsakomybe, arba
  • tvirtina kovos su sukčiavimu priemones.

Audito Rūmų 2022m. metinės ataskaitos

A.

Bendras klaidų lygis išlaidų atveju padidėjo: nuo 3,0proc. 2021m. iki 4,2proc. 2022m. 66proc. audituotų išlaidų sudarė didelės rizikos išlaidos, t.y. daugiausia kompensavimu pagrįstos išlaidos, kurioms taikomos sudėtingos taisyklės ir tinkamumo kriterijai. Šio tipo mokėjimai dažnai atliekami pagal sanglaudos politiką ir kaimo plėtros programas, kurios administruojamos Komisijai ir valstybėms narėms vykdant pasidalijamąjį valdymą.

Tikėtinas šio tipo mokėjimų klaidų lygis siekė 6proc. (4,7proc. 2021m, 4,90proc. 2020m.), taigi viršijo reikšmingumo ribą ir buvo įvardytas kaip linkęs plisti. Todėl Audito Rūmai ketvirtus metus iš eilės pateikė neigiamą (o ne sąlyginę, kaip 2016–2018m.) nuomonę dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų tvarkingumo ir joje nurodė pasikartojančias problemas, kurias reikia spręsti.

Be įprasto ES biudžeto išlaidų audito, Audito Rūmai pateikė atskirą nuomonę dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP) išlaidų. Jie ir toliau tai darys visą priemonės gyvavimo laikotarpį. Finansavimas pagal EGADP išmokamas pasiekus tam tikras tarpines ir siektinas reikšmes. 2022m. Audito Rūmai auditavo visus 13 dotacijų mokėjimų, kurių suma siekė 46,9mlrd.EUR, įskaitant susijusį 6,8mlrd.EUR išankstinio finansavimo patvirtinimą, ir patikrino, ar buvo pasiekta 281 tarpinė ir siektina reikšmė, susijusios su šiais dotacijų mokėjimais, įskaitant Komisijos preliminarius vertinimus. Jie nustatė, kad 15 iš 281 tarpinių reikšmių ir siektinų reikšmių atveju būta tvarkingumo problemų ir kad jos nebuvo tinkamai pasiektos arba buvo neįvykdytos tinkamumo finansuoti sąlygos. Nors apskaičiuota, kad minimalus finansinis poveikis yra artimas reikšmingumo ribai, klaidų lygis nenurodytas, nes Komisijos mokėjimų sustabdymo metodika grindžiama sprendimais, taigi ją galima interpretuoti. Audito Rūmai rekomenduoja Komisijai patobulinti preliminarius vertinimus ir Dz auditus siekiant: a) užtikrinti, kad mokėjimai būtų atliekami tinkamumo finansuoti laikotarpiais ir kad dotacijos nebūtų naudojamos pasikartojančioms nacionalinėms biudžeto išlaidoms pakeisti, ir b) užtikrinti, kad jau pasiektos siektinos reikšmės ir tarpinės reikšmės nebūtų atšauktos. Be to, Komisija turėtų patikrinti, ar peržiūrėtuose nacionaliniuose ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose aiškiai apibrėžtos visos tarpinės reikšmės ir siektinos reikšmės ir ar jie apima visus pagrindinius priemonės elementus.

B. . Metinės ataskaitos 3skyrius

2019m., 2020m. ir 2021m. Audito Rūmai vykdė bandomąjį projektą ir rengdami savo metinę ataskaitą ją padalijo į dvidalis: į (pirma) metinę ataskaitą, kurioje daugiausia dėmesio skiriama ES finansinių ataskaitų patikimumui ir jose atspindimų operacijų teisėtumui ir tvarkingumui, ir (antra) į ES biudžeto išlaidų programų veiksmingumo ataskaitą.

2022m. Audito Rūmai metinės veiksmingumo ataskaitos daugiau nerengė ir veiksmingumo aspektus integravo į metinės ataskaitos 3skyrių. Šiame skyriuje apžvelgiami 2022m. 28 Audito Rūmų specialiųjų ataskaitų rezultatai penkiose strateginėse srityse: i) atsako į COVID-19, ii) konkurencingumo, iii) atsparumo ir Europos vertybių, iv) klimato kaitos, aplinkos ir gamtos išteklių, v) fiskalinės politikos ir viešųjų finansų. Po kiekvienos srities pagrindinės informacijos santraukos metinėje ataskaitoje pateikiami Komisijos veiksmų, susijusių su specialiosiomis ataskaitomis, pavyzdžiai ir apibendrinamos Europos Parlamento ir Tarybos nuomonės.

Europos Parlamento vaidmuo

Audito Rūmai buvo įsteigti 1977m. Parlamento iniciatyva. 1993m. Audito Rūmai tapo ES institucija. Nuo to laiko jie padeda Parlamentui ir Tarybai atlikti biudžeto vykdymo kontrolės funkciją. Parlamentas per kasmetinę biudžeto įvykdymo patvirtinimo procedūrą visų pirma remiasi metinėmis ataskaitomis ir specialiosiomis ataskaitomis.

Audito Rūmų nariai kviečiami pristatyti savo ataskaitas komitetų posėdžiuose ir atsakyti į EP narių iškeltus klausimus, visų pirma Parlamento Biudžeto kontrolės (CONT) komitete, taip pat jungtiniuose CONT komiteto posėdžiuose, kuriuose kartu dalyvauja vieno ar kelių specialių komitetų atstovai, arba kartais tik specialiame komitete, kai temos aktualumas CONT komitetui yra ribotas. Kiekvienais metais Audito Rūmai ir CONT komitetas rengia posėdžius, per kuriuos CONT komiteto nariai su Audito Rūmų nariais aptaria politinius prioritetus, Audito Rūmų metinę darbo programą, išsamią bendradarbiavimo tvarką ir kt. Kartą per metus Audito Rūmų pirmininkas dalyvauja Europos Parlamento Komitetų pirmininkų sueigos posėdyje, kuriame pristato Audito Rūmų metinę darbo programą ir pakviečia visus komitetus pateikti savo pasiūlymus dėl kitos programos. Parlamentas savo metinėse rezoliucijose dėl Audito Rūmų biudžeto įvykdymo patvirtinimo taip pat teikia pasiūlymų šiais klausimais.

Taip pat pažymėtina, kad CONT komitetas rengia paskirtųjų Audito Rūmų narių klausymus. Be to, rengdami teisės aktus finansiniais klausimais Parlamento nariai naudojasi Audito Rūmų ekspertinėmis žiniomis.

Daugiau informacijos šia tema rasite pasilankę Biudžeto kontrolės komiteto interneto svetainėje.

Vera Milicevic