Ϸվ

Bendras teritorinių statistinių vienetų klasifikatorius (NUTS)

Europos Sąjunga statistikos tikslais yra nustačiusi bendrą teritorinių vienetų klasifikatorių, vadinamą NUTS, kad būtų sudarytos geresnės sąlygos suderintiems regioniniams statistiniams duomenims rinkti, tvarkyti ir skelbti ES. Ši hierarchinė sistema taip pat naudojama atliekant regionų būklės socialinę ir ekonominę analizę ir numatant vykdytinus ES sanglaudos politikos veiksmus.

Teisinis pagrindas

2003m. gegužės 26d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas(EB) Nr.1059/2003, keletą kartų iš dalies pakeistas (2005, 2008, 2013 ir 2017m.), daugiausia dėl to, kad į ES įstojo naujų valstybių narių. 2017m. naujausiais pakeitimais padaryta svarbesnių pokyčių: 1)nustatytas teisinis teritorinių tipologijų, taikomų Europos statistikos tikslais, pripažinimas, 2)nustatytos pagrindinės apibrėžtys ir statistiniai kriterijai, taikomi įvairioms teritorinėms tipologijoms, 3)užtikrintas suderintas ir skaidrus teritorinių tipologijų taikymas ir naudojimas ES lygmeniu ir valstybėse narėse ir 4)aiškiau išdėstytos įgaliojimų delegavimo Komisijai nuostatos.

Priedai taip pat buvo kelis kartus pakoreguoti Komisijos reglamentais; naujausias pakeitimas priimtas 2022m. gruodžiomėn. ir, kaip paprastai, juo atsižvelgiama į kelių valstybių narių administracinio teritorinio suskirstymo pasikeitimus. Jis taikomas perduodant duomenis Komisijai (Eurostatui) nuo 2024m. sausio 1d.

Tikslai

Regioniniai statistiniai duomenys yra ES statistikos sistemos pamatas ir jais remiamasi nustatant regioninius rodiklius. Praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje šių statistinių duomenų struktūra parengta susitarus valstybių narių nacionalinėms statistikos institucijoms ir Europos Bendrijų statistikos tarnybai Eurostatui.

Statistinių duomenų naudotojai pabrėžia, kad vis labiau reikalinga derinti statistinius duomenis Sąjungos lygmeniu, kad jiems būtų teikiami palyginami duomenys apie visą ES. Tam, kad būtų sudarytos geresnės sąlygos suderintiems regioniniams statistiniams duomenims rinkti, perduoti ir skelbti, ES sukūrė NUTS klasifikatoriaus sistemą.

Taikant Reglamentu(EB) Nr.1059/2003 sukurtą bendrą teisinį pagrindą užtikrinama, kad laikui bėgant regioninių statistinių duomenų struktūra nesikeistų.

ٰܰū

Pagal NUTS klasifikatorių suskirstyta valstybių narių ekonominė teritorija, įtraukiant ir už regiono ribų esančią jų teritoriją. Už regiono ribų esančią teritoriją sudaro ekonominės teritorijos dalys, kurių negalima priskirti konkrečiam regionui: oro erdvė, teritoriniai vandenys ir žemyninis šelfas, teritoriniai anklavai (ambasados, konsulatai ir karinės bazės), išteklių telkiniai, kurie yra tarptautiniuose vandenyse ir kuriuos eksploatuoja teritorijoje veikiančios įmonės.

Kad regioninius statistinius duomenis būtų galima palyginti, geografiniai regionai taip pat turi būti palyginamo dydžio pagal gyventojų skaičių. Be to, reikia nurodyti politinę, administracinę ir institucinę regiono padėtį. Prireikus neadministraciniai vienetai taip pat turi atspindėti ekonomines, socialines, istorines, kultūrines, geografines ar aplinkos sąlygas.

NUTS klasifikatorius yra hierarchinis, nes pagal jį kiekviena valstybė narė skirstoma į trijų lygių teritorijas: NUTS 1, NUTS 2 ir NUTS 3. Antrasis ir trečiasis lygmuo yra atitinkamai pirmojo ir antrojo lygmens subteritorijos. Valstybė narė gali naudoti dar smulkesnį, pačios nustatytą hierarchinį NUTS 3 lygio teritorinių vienetų skirstymą.

Dabartinis 2021m. NUTS klasifikatorius galioja nuo 2021m. sausio 1d. ir jame išvardyti 92 ճ1 lygio regionai, 242 ճ2 lygio regionai ir 1166 ճ3 lygio regionai.

Veikimas

A. 辱ėžپ

Teritorinių vienetų apibrėžtis grindžiama esamais valstybių narių administraciniais vienetais. Administracinis vienetas yra geografinė teritorija, kurioje administracinė institucija turi įgaliojimus priimti administracinius ar strateginius sprendimus pagal atitinkamos valstybės narės teisinę ir institucinę struktūrą.

Kai kurie hierarchiniame NUTS klasifikatoriuje naudojami dabartiniai administraciniai vienetai išvardyti Reglamento(EB) Nr.1059/2003 IIpriede. Štai jų pavyzdžiai.

1. ճ1: Belgijos „Gewesten/Régions“; Vokietijos „Länder“; Portugalijos „Continente“, „Regiao dos Açores“ ir „Regiao da Madeira“.

2. ճ2: Belgijos „Provincies/Provinces“; Ispanijos „Comundidades y ciudades autónomas“; Prancūzijos „Régions“; Austrijos „Länder“.

3. ճ3: Danijos „Amtskommuner“; Prancūzijos „départements“; Švedijos „län“; Vengrijos „megyék“; Čekijos „kraje“; Bulgarijos „oblasti“.

NUTS klasifikatorių papildo vietos administracinių vienetų (LAU) sistema. Vietos administraciniai vienetai yra NUTS sudarančios dalys ir apima Europos Sąjungos savivaldybes ir komunas: kiekvienoje valstybėje narėje vietos administraciniai vienetai padalija ճ3 lygmenį į vieną ar du kitus teritorinių vienetų lygmenis. Be to, NUTS klasifikatorių papildo vadinamieji statistiniai tinkleliai – jais naudojamasi nustatant teritorines tipologijas pagal gyventojų skaičių. Komisija (Eurostatas) privalo prižiūrėti ir tam skirtoje savo interneto svetainės dalyje skelbti Sąjungos tipologijas, kurias sudaro NUTS, LAU ir tinklelio gardelės lygmens teritoriniai vienetai.

B. Ribos

NUTS lygis, kuriam priklauso administracinis vienetas, nustatomas pagal gyventojų skaičių:

Lygis Ѳžܲ Daugiausiai
ճ1 3DzԲ 7DzԲ
ճ2 800000 3DzԲ
ճ3 150000 800000

Jei valstybėje narėje nėra pakankamo dydžio administracinio vieneto, lygis yra sukuriamas agreguojant pakankamą skaičių šalia esančių mažesnių administracinių vienetų. Šie agreguoti vienetai vadinami neadministraciniais vienetais.

C. Pakeitimai

NUTS klasifikatoriaus pakeitimai priimami antroje kalendorinių metų pusėje, ne dažniau nei kas trejus metus. Nepaisant to, jei atitinkama valstybės narės administracinė struktūra buvo iš esmės reorganizuota, pakeitimai gali būti priimami trumpesniais intervalais. Valstybės narės turi pranešti Komisijai apie visus administraciniuose vienetuose įvykusius pakitimus arba kitus pokyčius, kurie gali turėti įtakos NUTS klasifikatoriui (pavyzdžiui, sudedamųjų dalių pokyčius, kurie gali lemti ճ3 lygio ribas).

Dėl pokyčių mažuose administraciniuose vienetuose pasikeičia NUTS klasifikatorius, jei atitinkamų ճ3 lygio teritorinių vienetų gyventojų skaičius pakinta daugiau nei vienu procentu.

NUTS klasifikatoriaus pakeitimai, susiję su valstybės narės neadministraciniais vienetais, gali būti atliekami, jei šie pakeitimai sumažina gyventojų skaičiaus nukrypimą nuo standarto visuose ES teritoriniuose vienetuose.

Europos Parlamento vaidmuo

Be savo vaidmens tikrinant Komisijos pasiūlytus klasifikatoriaus pakeitimus, Parlamentas daug kartų pabrėžė, kad ypatingą dėmesį reikėtų skirti tam tikriems aspektams, pavyzdžiui, požiūriui į mažesnius administracinius vienetus. Nustačius mažesniems administraciniams vienetams skirtą NUTS lygį bus galima geriau atsižvelgti į faktinę padėtį ir išvengti skirtumų, atsirandančių visų pirma dėl to, kad tam pačiam NUTS lygiui priskiriami regioniniai vienetai, kurių gyventojų skaičius labai skiriasi.

Per naujausią reglamento pakeitimų procedūrą 2017m. Parlamentas, kaip viena iš teisėkūros institucijų, pritarė Komisijos pasiūlymui patikslinti NUTS reglamentą (atsižvelgiant į jame pateikiamas teritorijų tipologijas), siekiant atsižvelgti į vis didėjantį duomenų poreikį sanglaudos ir teritorinio vystymosi kontekste.

Frédéric Gouardères