Ϸվ

Skupna klasifikacija statističnih teritorialnih enot (NUTS)

Evropska unija je vzpostavila skupno statistično klasifikacijo teritorialnih enot, znano pod imenom NUTS, da bi omogočila zbiranje, razvoj in objavo usklajenih regionalnih statističnih podatkov vUniji. Ta hierarhični sistem se uporablja tudi za socialno-ekonomske analize regij in oblikovanje posegov vokviru kohezijske politikeEU.

Pravna podlaga

Uredba (ES) št.1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta zdne 26.maja2003, ki je bila večkrat spremenjena (vletih2005, 2008, 2013 in2017), predvsem ob pristopu novih držav članic kEvropski uniji. Zadnja sprememba leta2017 je prinesla temeljitejše spremembe: (1)vzpostavitev pravnega priznanja teritorialnih tipologij za namene evropske statistike, (2)določitev temeljnih opredelitev in statističnih meril za različne teritorialne tipologije, (3)zagotovitev usklajenega in preglednega izvajanja in uporabe teritorialnih tipologij na ravni EU in vdržavah članicah ter pojasnitev prenosa pooblastil na Komisijo.

Tudi priloge so bile že večkrat spremenjene zuredbami Komisije. Zadnja dopolnitev je bila sprejeta decembra2022 in kot običajno obravnava spremembe vupravni teritorialni razdelitvi več držav članic. Od 1.januarja2024 se uporablja pri pošiljanju podatkov Komisiji (Eurostatu).

Cilji

Regionalni statistični podatki so temelj statističnega sistema EU in osnova za opredelitev regionalnih kazalnikov. Določeni so bili na začetku 70.let prejšnjega stoletja, in sicer po pogajanjih med nacionalnimi statističnimi uradi držav članic in Eurostatom, statističnim uradom Evropske unije.

Uporabniki statističnih podatkov so izrazili vse večjo potrebo po uskladitvi na ravni Unije, da bi pridobili primerljive podatke za celotno Unijo. Da bi omogočila zbiranje, obdelavo in objavo usklajenih regionalnih statističnih podatkov, je EU vzpostavila sistem klasifikacijeNUTS.

Enoten pravni okvir, ki je bil tako oblikovan zUredbo(ES) št.1059/2003, zagotavlja dolgoročno stabilnost regionalnih statističnih podatkov.

Struktura

Klasifikacija NUTS členi gospodarsko območje držav članic, ki obsega tudi njihovo zunajozemeljsko območje. To je sestavljeno iz delov gospodarskega območja, ki jih ni mogoče priključiti posamezni regiji: zračni prostor, teritorialne vode in epikontinentalni pas, ozemeljske enklave (veleposlaništva, konzulati in vojaška oporišča) ter črpališča virov vmednarodnih vodah, ki jih izkoriščajo enote ssedežem na ozemlju.

Primerljivost regionalnih statističnih podatkov zahteva, da so tudi geografska območja primerljiva zvidika števila prebivalcev. Opredeliti je treba tudi njihovo politično, upravno in institucionalno stanje. Če je treba, morajo neupravne enote odražati gospodarske, družbene, zgodovinske, kulturne, geografske ali okoljske razmere.

Klasifikacija NUTS je hierarhična, ker deli vsako državo članico na tri ravni: ճ1, ճ2 in ճ3. Druga in tretja raven sta podrazdelka prve oziroma druge ravni. Države članice se lahko odločijo za dodatne hierarhične ravni zdelitvijo ravni ճ3.

Veljavna klasifikacija ճ2021 se uporablja od 1.januarja2021 in obsega 92regij na ravni ճ1, 242regij na ravni ճ2 in 1166regij na ravni ճ3.

Delovanje

A. Opredelitev pojmov

Opredelitev teritorialnih enot temelji na obstoječih upravnih enotah vdržavah članicah. Upravna enota pomeni geografsko območje zupravnim organom, ki je vskladu spravnim in institucionalnim okvirom države članice pristojen za sprejemanje upravnih ali strateških odločitev.

Nekatere obstoječe upravne enote, ki se uporabljajo za hierarhično klasifikacijo NUTS, so navedene vPrilogiII kUredbi (ES) št.1059/2003, na primer:

1. ճ1: „gewesten/régions“ vBelgiji; „Länder“ vNemčiji; „Continente“, „Região dos Açores“ in „Região da Madeira“ na Portugalskem;

2. ճ2: „provincies/provinces“ vBelgiji; „comunididades yciudades autónomas“ vŠpaniji; „régions“ vFranciji; „Länder“ vAvstriji;

3. ճ3: „amtskommuner“ na Danskem; „départements“ vFranciji; „län“ na Švedskem; „megyék“ na Madžarskem; „kraje“ na Češkem; „oblasti“ vBolgariji.

Klasifikacijo NUTS dopolnjuje sistem lokalnih upravnih enot. Lokalne upravne enote so temeljni kamni NUTS in vključujejo občine in lokalne skupnosti Evropske unije. Vvsaki državi članici lokalne upravne enote dodatno razčlenijo raven ճ3 na eno ali dve nadaljnji ravni teritorialne enote. Poleg tega klasifikacijo NUTS dopolnjujejo tako imenovane statistične mreže, ki se uporabljajo za izračun teritorialnih tipologij na podlagi prebivalstva. Komisija (Eurostat) mora vposebnem razdelku svojega spletišča vzdrževati in objavljati tipologije Unije, sestavljene iz teritorialnih enot na ravneh NUTS, lokalnih upravnih enot in mrežnih celic.

B. Pragovi

Raven NUTS, vkatero se uvršča upravna enota, je določena na podlagi števila prebivalcev:

Raven Najmanj ᱹč
ճ1 3 milijoni 7 milijonov
ճ2 800.000 3 milijoni
ճ3 150.000 800.000

Če za dano raven klasifikacije vdržavi članici ni dovolj velike upravne enote, se raven sestavi zzdružitvijo ustreznega števila manjših sosednjih upravnih enot. Nastale združene enote se imenujejo „neupravne enote“.

C. Spremembe

Spremembe klasifikacije NUTS se lahko sprejmejo vdrugi polovici koledarskega leta, vendar ne pogosteje kot vsaka tri leta. Če pa pride do temeljite reorganizacije ustrezne upravne strukture države članice, se lahko spremembe sprejmejo vkrajših časovnih presledkih. Države članice morajo Komisijo obvestiti ovseh spremembah vupravnih enotah ali drugih spremembah, ki lahko vplivajo na klasifikacijo NUTS, kot so na primer spremembe elementov, ki lahko vplivajo na pragove na ravni ճ3.

Spremembe vmajhnih upravnih enotah lahko spremenijo klasifikacijo NUTS, če povzročijo pretok več kot enega odstotka prebivalstva zadevnih teritorialnih enot ճ3.

Sprememba klasifikacije NUTS za neupravne enote vdržavi članici je možna, če zmanjša standardni odklon velikosti vseh teritorialnih enot vEU (glede na število prebivalstva).

Vloga Evropskega parlamenta

Parlament je vskladu ssvojo vlogo pri pregledu sprememb klasifikacije, ki jih predlaga Komisija, večkrat poudaril, da je treba posebno pozornost nameniti nekaterim vidikom, kot je obravnava manjših upravnih enot. Vzpostavitev ravni NUTS za manjše upravne enote bi pripomogla ktemu, da bi se vceloti upoštevale dejanske okoliščine in preprečile neenakosti, zlasti ker so regionalne enote, ki so zelo različne po številu prebivalcev, razvrščene visto ravenNUTS.

Vzadnjem postopku za spremembo uredbe leta2017 je Parlament vvlogi sozakonodajalca zaradi vse večje potrebe po podatkih vokviru kohezijskega in teritorialnega razvoja podprl predlog Komisije za prilagoditev uredbe NUTS glede teritorialnih tipologij vuredbi.

Frédéric Gouardères