Mida oleks vaja teada ELi pikaajalisest eelarvest? 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 

Jaga seda lehte: 

2025. aastal algavad liikmesriikide ja institutsioonide vahel läbirääkimised ELi järgmise pikaajalise eelarve üle. Alljärgnevalt ülevaade sellest, mida ELi pikaajaline eelarve endast kujutab.

  • ELi pikaajaline eelarve ehk mitmeaastane finantsraamistik määrab kindlaks liidu eelarve vähemalt viieks aastaks, et prognoosida tulusid ja planeerida kulutusi. ELi raha kasutatakse liidu strateegiliste eesmärkide saavutamiseks ja liiduüleste murede lahendamiseks, näiteks võitluseks kliimamuutuste vastu, julgeoleku ja kaitse tagamiseks, rände haldamiseks ja tööhõive parandamiseks. ELi eelarve peaeesmärk on aga edendada liidus majanduskasvu ja suurendada solidaarsust.

    Mitmeaastase finantsraamistikuga kehtestatakse igale poliitikavaldkonnale (mida eelarves nimetatakse rubriigiks) igaks aastaks kulutuste ülempiir. Seda tehakse enamasti seitsmeks aastaks ette. Erinevalt riikide eelarvest ei tohi ELi pikaajaline eelarve olla puudujäägis. ELi praeguses, aastate 2021–2027 eelarves, on kulukohustusi kokku 1,21 triljoni euro jagu, see tähendab, et neil aastatel võib liit kulutada kokku sellise summa, mitte rohkem (2018. aasta hindades).

    Milleks on ELil vaja eelarvet?

    ELi eelarve täiendab liikmesriikide eelarveid ja sellest toetatakse algatusi, mida on mõttekam teha liiduüleselt. See annab mastaabisäästu, väldib dubleerimist ning loob kogu ELile lisandväärtust. ELi raha kasutatakse peamiselt investeeringuteks: ligikaudu 93% sellest läheb inimeste, piirkondade, linnade, põllumajandustootjate, ülikoolide ja ettevõtjate aitamiseks. Liidu halduskulud moodustavad eelarvest vähem kui 7%. Liikmesriigid teevad liidu ühisesse eelarvesse osamakseid ja saavad sellest omakorda toetusi. Osamaksete ja toetuste suhte hindamisel on oluline ühtse turu, Schengeni ala ja ühtekuuluvuspoliitika positiivne mõju. näitavad, et kasu, mida liikmesriigid ühtsest turust said, oli kuus korda suurem kui nende rahaline panus liidu eelarvesse.

    Esimene vahehindamine ja taastefond

    Praegune ELi pikaajaline eelarve hõlmab aastaid 2021–2027. Sel perioodil on EL seisnud silmitsi ennenägematute probleemidega, nagu Venemaa Ukraina-vastane sõda, kiire inflatsioon ja intressimäärade tõus. Nendega toimetulemiseks otsustas EL mitmes olulises valdkonnas eelarvet suurendada. Seda tehti eelarve vahehindamise äܲ.

    COVID-19 pandeemia järel leppisid ELi juhid ja seadusandjad kokku tohutus majanduse taastamise paketis, mis sai nimeks . Selle tuuma moodustab taaste- ja vastupidavusrahastu, mille abil investeerib EL ühiste laenude kaudu liikmesriikidesse 806,9 miljardit eurot (750 miljardit eurot 2018. aasta hindades). Raha kulutamist kontrollib Euroopa Parlament.

    Lisalugemist:

    Mitmeaastast finantsraamistikku tutvustav teabeleht

    /factsheets/et/sheet/29/multiannual-financial-framework

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade aastate 2021–2027 ELi pikaajalisest eelarvest

    /thinktank/et/document/EPRS_BRI(2023)749790

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi pikaajalise eelarve esmakordsest läbivaatamisest /RegData/etudes/BRIE/2024/757651/EPRS_BRI(2024)757651_EN.pdf

    Euroopa Komisjoni ülevaade ELi aastate 2021–2027 eelarvest

    Parlamentaarne järelevalve taaste- ja vastupidavusrahastu üle

    /recovery-and-resilience-facility/en/ep-role

    Lingid taaste- ja vastupidavusrahastuga seotud dokumentidele

    /recovery-and-resilience-facility/en/documents-links

  • Komisjonide esimehed

    Johan Van Overtveldt, eelarvekomisjoni esimees /meps/et/125106/JOHAN_VAN+OVERTVELDT/home

    Niclas Herbst, eelarvekontrollikomisjoni esimees /meps/et/197412/NICLAS_HERBST/home

    Mitmeaastase finantsraamistiku raportöörid

    Siegfried Mureșan, kaasraportöör /meps/et/124802/SIEGFRIED_MURESAN/home

    Carla Tavares, kaasraportöör /meps/et/257071/CARLA_TAVARES/home

    Omavahendite küsimuste eest vastutavad raportöörid

    Sandra Gomez Lopez, kaasraportöör /meps/et/256997/SANDRA_GOMEZ+LOPEZ/home

    Danuše Nerudová, kaasraportöör /meps/et/256847/DANUSE_NERUDOVA/home

    Lisalugemist:

    ELi järgmist pikaajalist eelarvet käsitlev infotund raportööride Mureșani ja Tavaresega (18.12.2024)

    Eelarvekomisjoni koosolekute videosalvestised

    /committees/et/budg/meetings/webstreaming

  • ELi pikaajalise eelarve esialgse ettepaneku koostab Euroopa Komisjon, kes määrab kindlaks prioriteetsed valdkonnad (need võivad olla näiteks põllumajandus, teadusuuringud, ühtekuuluvuspoliitika), kui palju neile kulutada ja kui pikk on eelarveperiood (üldjuhul seitse aastat). Komisjoni projekt sisaldab tavaliselt ka ettepanekut nn omavahendite süsteemi kohta, milles määratakse kindlaks, millistest allikatest ELi eelarvetulu pärineb. Järgmise pikaajalise eelarve esialgset ettepanekut on oodata eeldatavasti 2025. aasta juulis.

    Enne seda, kui komisjon oma ettepaneku esitab, sõnastab Euroopa Parlament ka oma ootused järgmisele pikaajalisele eelarvele. Parlamendi esialgsed prioriteedid esitatakse resolutsioonis, mille projekti eelarvekomisjon juba 19. veebruaril 2025. Pärast seda, kui komisjon on oma eelarveettepaneku avaldanud, koostab parlament ka vaheraporti üksikasjalikumate kommentaaridega komisjoni ettepaneku kohta.

    Lõpliku otsuse finantsraamistiku üle teeb ELi nõukogu, kuhu kuuluvad kõikide liikmesriikide valitsuste esindajad. Otsus peab olema ühehäälne. Liikmesriikide läbirääkimised nõukogus on keerulised ja arutelud jõuavad sageli riigipeade ja valitsusjuhtide tasandile. Need arutelud toimuvad Euroopa Ülemkogus ja lõplik poliitiline kokkulepe sünnib seal. Seejärel peab parlament andma lõplikule eelarveprojektile oma nõusoleku. Parlamendiliikmed saavad nõukogu seisukoha heaks kiita või tagasi lükata, aga muudatusettepanekuid nad teha ei saa. Eelarve heakskiitmiseks on vaja parlamendiliikmete absoluutset häälteenamust. Kui aga parlament ettepanekut ei toeta ja see ei saa täiskogu hääletusel vajalikke toetushääli, peab nõukogu selle ümber tegema.

    Ka omavahendite otsus tuleb nõukogus vastu võtta ühehäälselt ja selle vastu võtmiseks tuleb parlamendiga konsulteerida. Otsus jõustub alles siis, kui kõik liikmesriigid on selle ratifitseerinud.

    Mitmeaastase finantsraamistikuga kaasnevad lisaks ka õigusaktid eri poliitikaprogrammide kohta. Nende tingimusi räägitakse läbi paralleelselt. Kui üldine finantsraamistiku kokkulepe on vastu võetud, kehtestatakse valdkondlike programmide kohta (nt teadusprogramm „Euroopa horisont“, haridusprogramm „Erasmus+“) eraldi õigusaktid, millega nähakse ette nende rahastamine vastavalt finantsraamistiku prioriteetidele.

    Kui ELi pikaajaline eelarve on vastu võetud, võetakse iga konkreetse aasta eelarve selle raames vastu eraldi menetlusena. Komisjon esitab igal aastal uue aastaeelarve ettepaneku. Parlament ja nõukogu peavad selle üle läbirääkimisi ja lepivad kokku eelarve üksikasjades. Eelarve täitmise eest vastutab Euroopa Komisjon ning parlament ja nõukogu kontrollivad tema tegevust. Kui eelarveperioodi jooksul soovitakse eelarvet muuta, peavad nõukogu ja parlament muudatused heaks kiitma.

    Lisalugemist:

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 312

    Ülevaade Euroopa Parlamendi ülesannetest ja volitustest eelarvemenetluses

    /about-parliament/et/powers-and-procedures/the-lisbon-treaty

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade Euroopa Ülemkogu rollist mitmeaastase finantsraamistiku vastuvõtmisel

    /thinktank/et/document/EPRS_BRI(2018)615644

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi eelarve ajaloost

    /thinktank/et/document/IPOL_STU(2024)636475

    • Parlament koostab raporti oma prioriteetide kohta – selle esialgne ettepanek valmis 19. veebruaril 2025 ja täiskogu hääletab ettepaneku üle mais 2025
    • Ülemkogu esimene arutelu ELi pikaajalise eelarve üle – toimus märtsis 2025
    • Ülemkogu arutelu – jätkub juunis 2025
    • Komisjoni esialgne ettepanek aastate 2028–2034 eelarve kohta – esitatakse eeldatavalt juulis 2025
    • Parlamendi raport Euroopa Komisjoni ettepaneku kohta – valmib sügiseks 2025
    • Läbirääkimised – peavad jõudma lõpule 2027. aasta lõpuks
  • Aastatel 2021–2027 on ELi eelarve 1,211 triljonit eurot (1,074 triljonit eurot 2018. aasta hindades). Sellele lisandus 806,9 miljardit eurot (750 miljardit eurot 2018. aasta hindades) lisaraha ELi ajutisest taasterahastust „NٳұԱپDzԷ“. Kokku on ELil käesoleva pikaajalise finantsraamistiku ajal seega kasutada 2,018 triljonit eurot (1,8 triljonit eurot 2018. aasta hindades).

    2024. aasta eelarve läbivaatamisel lisati pikaajalisse eelarvesse 64,6 miljardit eurot, et toetada Ukrainat, luua Euroopa strateegilise tehnoloogia platvorm, parandada rändehaldust, tegeleda välisprobleemidega ja katta taasterahastuga „NٳұԱپDzԷ“ seotud lisakulud, mis on tingitud laenumaksete kallinemisest (intressimäärade tõusu tõttu).

    Kuna paljud pikaajalisest eelarvest rahastatavad projektid kestavad mitu aastat, eristatakse ELi eelarves kulukohustuste assigneeringuid (kõik konkreetse eelarveaasta jooksul võetavad lepingulised kohustused) ja maksete assigneeringuid (aasta jooksul reaalselt välja makstud raha, näiteks et täita varasematel aastatel võetud kulukohustusi). Tavaliselt on kulukohustuste assigneeringuid rohkem mitmeaastase finantsraamistiku tsükli esimestel aastatel ning maksete assigneeringud jäävad pigem raamistiku viimastesse aastatesse, kuna projektid lõpevad ja raha makstakse välja varasemate kulukohustuste järgi.

    Lisalugemist:

    Parlamendi uuringuteenistuse lühiülevaade aastate 2021–2027 mitmeaastase finantsraamistiku muutmisest

    /RegData/etudes/ATAG/2024/759581/EPRS_ATA(2024)759581_EN.pdf

    Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi pikaajalise eelarve esmakordsest läbivaatamisest

    /RegData/etudes/BRIE/2024/757651/EPRS_BRI(2024)757651_EN.pdf

    Pressiteade ELi eelarve muutmist käsitleva parlamendi hääletuse kohta

    /news/et/press-room/20240223IPR18077/parlament-kiitis-heaks-eli-eelarve-muutmise-toetuse-ukrainale-ja-platvormi-step

    Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi rahastamisest aastatel 2021–2027

    /RegData/etudes/BRIE/2020/659371/EPRS_BRI%282020%29659371_EN.pdf

    Teabeleht mitmeaastase finantsraamistiku kohta
    /factsheets/et/sheet/29/multiannual-financial-framework

    Euroopa Komisjoni veebileht ELi kulude ja tulude kohta aastatel 2021–2027

  • ELi eelarve on liikmesriikide omadega võrreldes suhteliselt väike, kuid sellel on oluline roll Euroopa ühiste eesmärkide saavutamisel. ELi ühe aasta eelarve moodustab ligikaudu 1% ELi kogurahvatulust, mis teeb aastatel 2021–2027 ligikaudu 160–180 miljardit eurot aastas. Liikmesriigi eelarve moodustab samal ajal riigi kogurahvatulust keskmiselt ligi 50%. ELi 160–180 miljardi euro suurune aastaeelarve on seega ligi 30% väiksem kui 38 miljoni elanikuga Poola riigieelarve ning mahult näiteks 5,6 miljoni elanikuga Taani riigieelarvega.

    ELi eelarve eesmärk on täiendada liikmesriikide tegevust, rahastades valdkondi, kus ühine tegutsemine loob lisandväärtust. Nendeks on näiteks investeeringud teadusuuringutesse, taristusse ja põllumajandusse. Ühiselt kogutud raha aitab saavutada eesmärke, mida üksikud riigid eraldi täita ei suuda.

    Lisalugemist:

    Euroopa Komisjoni veebileht ELi eelarve kohta

    ELi saavutusi tutvustav veebiplatvorm „Mida Euroopa minu heaks teeb?“

    Teabeleht ELi tulude kohta

    /factsheets/et/sheet/27/the-union-s-revenue

  • ELi eelarvet rahastatakse nn omavahenditest. Ligikaudu kaks kolmandikku tuludest saadakse liikmesriikide osamaksudest, mis sõltuvad iga riigi majandussuutlikkusest ja mida arvutatakse kogurahvatulu järgi. Tänu sellisele süsteemile panustavad rikkamad riigid rohkem. Ülejäänud kolmandik tuleb imporditollimaksudest ja muudest allikatest, näiteks ringlusse võtmata plastpakendijäätmete maksust ja liikmesriikide kogutavast käibemaksust. EL otsib pidevalt ka uusi otseseid sissetulekuallikaid, et rahastada ühiseid eesmärke ja laene ilma riikide eelarveid ja kodanikke koormamata.

    Lisalugemist:

    Euroopa Komisjoni veebileht ELi eelarvetulude kohta

    Teabeleht ELi tulude kohta

    /factsheets/et/sheet/27/the-union-s-revenue

    Pressiteade parlamendi seisukoha kohta uute omavahendite küsimuses

    /news/et/press-room/20231201IPR15523/own-resources-parliament-s-position-on-new-eu-revenue

  • 2020. aastal leppisid ELi institutsioonid ja liikmesriikide valitsused praeguse mitmeaastase finantsraamistiku läbirääkimistel kokku õiguslikult siduvas tegevuskavas võtta kasutusele uued ELi omavahendid. 2021. aastal kehtestatud plastjäätmete maks oli esimene uus otsene ELi eelarve tuluallikas 1988. aastast saadik. Lisaks kolm võimalikku tuluallikat, mida arvestataks kasvuhoonegaaside heite, ettevõtete kasumi ja süsiniku piirimeetme alusel. Parlament andis sellele plaanile nõuandemenetluse raames oma heakskiidu. Kuna aga vaja on ka nõukogu ühehäälset toetust, mida liikmesriigid ei ole suutnud saavutada, on teema praegu soiku vajunud.

    Eelarve jaoks uute sissetulekuallikate leidmine muutub siiski järjest olulisemaks, sest 2058. aastaks tuleb ELil tagasi maksta taasterahastu „NٳұԱپDzԷ“ kaudu kapitaliturgudelt laenatud 800 miljardit eurot. Taasterahastu kapitali- ja intressimakseid tuleb hakata tasuma alates 2028. aastast ja sellele kulub prognoosi kohaselt ligikaudu 20–30 miljardit eurot aastas.

    Lisalugemist:

    Pressiteade parlamendi seisukoha kohta uute omavahendite küsimuses /news/et/press-room/20231201IPR15523/own-resources-parliament-s-position-on-new-eu-revenue

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade Euroopa Liidu omavahendite süsteemist

    /RegData/etudes/BRIE/2023/751480/EPRS_BRI(2023)751480_EN.pdf

    Teabeleht ELi tulude kohta

    /factsheets/et/sheet/27/the-union-s-revenue

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse lühiülevaade Euroopa Liidu omavahendite süsteemi muutmist käsitlevast uuest ettepanekust

    /thinktank/et/document/EPRS_ATA(2023)754572

    Euroopa Komisjoni veebileht omavahendite kohta

  • Mitmeaastase finantsraamistikuga ette nähtud raha makstakse välja aastaeelarvete kaudu. ELi iga aasta eelarve peavad heaks kiitma nii nõukogu kui ka parlament, kellel on eelarvepädevate institutsioonidena iga-aastases eelarvemenetluses võrdsed õigused.

    ELi aastaeelarve peab kinni pidama mitmeaastases finantsraamistikus kokku lepitud ülemmääradest, st ette on teada, kui palju raha tohib EL igal aastal eri programmidele ja valdkondadele, näiteks ühtekuuluvuspoliitikale, põllumajandusele ja välissuhetele kulutada. Eelarvesse kuuluvad aga ka erivahendid, mille eesmärk on tuua eelarvesse pisut paindlikkust, et EL saaks reageerida ettenägematutele olukordadele, nagu hiljutised rände- ja finantskriis või loodusõnnetused.

    Raha kasutamist jälgib ja kontrollib Euroopa Komisjon, kuid rohkem kui poolt kogu rahast hallatakse koos liikmesriikide valitsustega, nii et liikmesriikide ametiasutused teevad vajalikud asjatoimetused ja komisjon kontrollib lihtsalt nende aruandlust. Aastatel 2021–2027 haldavad riiklikud asutused ja Euroopa Komisjon ühiselt 56% eelarverahast (eelarve jagatud täitmine); komisjon, komisjoni rakendusametid ja kolmandates riikides asuvad esindused 37% (eelarve otsene täitmine) ning muud rahvusvahelised organisatsioonid, riiklikud asutused ja kolmandad riigid 7% (eelarve kaudne täitmine).

    Lisalugemist:

    Euroopa Komisjoni veebileht ELi eelarvekulutuste kohta

    Ülevaade, kuidas ELi eelarvet kulutatakse

    Teabeleht ELi kulude kohta

    /factsheets/et/sheet/28/the-union-s-expenditure

    ELi institutsioonide eelarvepädevust tutvustav joonis

    /about-parliament/et/powers-and-procedures/budgetary-powers

  • Liikmesriigid ja nende kodanikud . EL rahastab põhitaristut, näiteks Doonau silla ehitamist Bulgaaria ja Rumeenia vahele, Rail Balticut ning sadamate kliimasõbralikumaks muutmist Hollandis, Prantsusmaal, Saksamaal ja Portugalis. ELi eelarvest antakse piimakarjakasvatajatele sissetulekutoetust, samuti toetatakse väiketootjaid ja noori põllumajandustootjaid. Eelarveraha jõuab ka tuhandete üliõpilaste ja praktikantideni, kes saavad programmi „Erasmus+“ kaudu osaleda õpivahetuses. ELi eelarvest toetatakse Euroopa filmitööstust ja kultuuripärandi säilitamist. Lisaks edendab EL koostööd kliima-, kaitse- ja rändevaldkonnas.

    Arvutamine, kui mitu eurot mingi riik ELi eelarvesse panustab ja kui palju sealt investeeringutena tagasi saab, annab teemast vaid vildaka ja ühekülgse pildi. Nii ei saa ülevaadet arvestatavast majanduslikust ja mitterahalisest kasust, mida liikmesriigid ELi kuulumisest saavad. Ainuüksi ühtsest turust võidavad kõik liikmesriigid rohkem, kui ise ELi eelarvesse maksavad, ja seda isegi kõige konservatiivsemate hinnangute järgi. Ilma ELi ühtse turuta oleks Euroopa riikide SKP 8,7% väiksem, kui see on praegu. See tähendab, et tänu ELi ühtsele turule on igal ELi kodanikul igal aastal keskmiselt 840 eurot rohkem raha.

    Palju on ka poliitikavaldkondi, mis tegelevad piiriüleste küsimustega ja millega ongi mõttekas tegeleda ühiselt, ELi tasandil, sest üksi jäävad riikidel käed liiga lühikeseks.

    Lisalugemist:

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade Euroopa mõõtme puudumise kuludest

    /thinktank/et/document/EPRS_STU(2019)631745

    ELi saavutusi tutvustav veebiplatvorm „Mida Euroopa minu heaks teeb?“

  • Kui arutelud uue pikaajalise eelarve üle algavad, koondab parlament kõigepealt oma prioriteedid raportisse, et komisjon saaks neid oma ettepaneku koostamisel arvesse võtta. Parlamendi eelarvekomisjon koostas uut pikaajalist eelarvet käsitleva raporti 19. veebruaril 2025 ning aprillis kiitis parlamendi eelarvekomisjon selle ametlikult heaks. Raporti hääletus parlamendi täiskogul leiab aset mais. Kui parlament on oma raporti vastu võtnud, esitab Euroopa Komisjon ametlikult oma eelarveettepaneku. Sellele vastab parlament üksikasjalikuma vaheraportiga. Eelarveläbirääkimistel nõukoguga ja aastaeelarvete vastuvõtmisel esindab parlamenti ja selle seisukohti eelarvekomisjon.

    Aastate 2021–2027 pikaajalise eelarve läbirääkimistel võitles parlament selle eest, et eraldada rohkem raha teadusuuringutele, haridusele, keskkonnale, kliimale, taristule, VKEdele, digiüleminekule ja sotsiaalsete õiguste edendamisele. Tänu parlamendi jõulisele tegutsemisele otsustati kasutusele võtta uued omavahendid, millest katta COVID-19 taastefondi loomiseks võetud laenude intressikulud. Samuti sai parlament õiguse kontrollida taastefondi kulutusi. Vastu võeti ka õigusriigi tingimuslikkuse määrus, millega kehtestati uus mehhanism ELi eelarve kaitsmiseks õigusriigi põhimõtte rikkumise korral.

    Lisalugemist:

    Raporti projekt liidu uue pikaajalise eelarve kohta muutuvas maailmas

    /doceo/document/BUDG-PR-766828_ET.html

    Parlamendi esialgse seisukoha tutvustus eelarvekomisjoni koosolekul

    Parlamendi seisukohta tutvustav pressiteade

    /news/et/press-room/20250210IPR26805/leading-meps-support-flexible-budget-stress-strong-parliamentary-oversight

    ELi järgmist pikaajalist eelarvet käsitlev infotund raportööride Mureșani ja Tavaresega (18.12.2024)

    • Euroopa Parlament saadab olulistel hetkedel välja pressiteated ja uudiskirjad, nende tellimiseks saab registreeruda aadressil .
    • Euroopa Parlamenti pääsemiseks ning ajakirjanikele mõeldud ruumide ja varustuse kasutamiseks on vaja akrediteeringut. Üksikasjalik ja praktiline teave erinevate akrediteeringute kohta on olemas parlamendi veebilehel. Akrediteeringut saab taotleda aadressil .
    • Parlamendi pressiametnikud on alati valmis vastama teie küsimustele, nende kontaktandmed leiab aadressilt /news/et/press-room/contacts.
  • Liidu finantshuvide kaitse on ELi ja liikmesriikide jaoks äärmiselt oluline, sest inimesed peavad saama olla kindlad, et nende raha kasutatakse vastutustundlikult. Kui ELi eelarve on vastu võetud, vastutab selle täitmise eest Euroopa Komisjon (v.a institutsioonide halduseelarve, mille eest vastutab iga institutsioon ise). Kuna lõviosa ELi eelarvest haldavad liikmesriigid, on nende kohustus enamasti ka kulude esialgne kontroll.

    Pärast kontrollib raha eesmärgipärast kasutamist eelkõige Euroopa Parlament, kes teeb seda eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetluse abil. Parlamendi kontroll peab tagama, et Euroopa Komisjon ja teised ELi institutsioonid kasutavad ELi raha vastutustundlikult.

    Parlamendi kontroll seisneb selles, et parlamendi eelarvekontrollikomisjon (CONT) vaatab läbi Euroopa Komisjoni ja aruanded ja iga institutsiooni iga eelarveaasta finantsjuhtimise. Muu hulgas kontrollib parlament, kas raha kulutamisel on tuvastatud rikkumisi, ja küsitleb eelarvega töötavaid ametnikke. Kui kõik on korras, soovitab eelarvekontrollikomisjon parlamendil anda eelarve täitmisele heakskiit ning see soovitus pannakse parlamendi täiskogul hääletusele. Kui parlament otsustab aga eelarve täitmisele heakskiitu mitte anda, võidakse asutuselt nõuda parandusmeetmete võtmist, samuti võib see kaasa tuua rangema finantskontrolli või poliitilised tagajärjed.

    Selline kontrollimehhanism tagab, et eelarvet kasutatakse läbipaistvalt ja maksumaksjate raha kulutatakse vastutustundlikult.

    Õigusriigi tingimuslikkuse mehhanism

    Alates 2021. aasta jaanuarist kehtib ELis õigusriigi tingimuslikkuse mehhanism. See tähendab, et EL maksab liikmesriigile oma eelarvest raha ainult tingimusel, et riik järgib õigusriigi põhimõtteid. Mehhanismi eesmärk on võimaldada jätta maksmata ELi raha riikidele, kus on ohus kohtusüsteemi sõltumatus, korruptsioonivastane võitlus või demokraatlikud põhimõtted. Kui liikmesriik õigusriigi õ󾱳õٱt rikub ja eelarveraha kasutamise vastutustundlikkus seeläbi kahtluse alla satub, saab Euroopa Komisjon teha ettepaneku väljamaksed peatada või neid vähendada. 2022. aastal läkski see mehhanism esimest korda käiku: Euroopa Komisjon heitis Ungarile ette korruptsiooni ja rikkumisi kohtusüsteemi sõltumatuse asjus ning jätta riigile välja maksmata .

    Pettusevastane võitlus

    ELi finantshuve kaitsevad ka (EPPO) ja (OLAF). EPPOs on esindatud 24 liikmesriiki 27st ning see uurib raskeid finantskuritegusid, mis kahjustavad Euroopa Liidu huve, näiteks piiriüleseid käibemaksupettusi, omastamist ja korruptsiooni. EPPO toob rikkumiste toimepanijad kohtu ette ja nõuab neilt raha tagasi ning tugevdab seega õigusriigi õ󾱳õٱt ja liidu usaldusväärsust.

    OLAF omakorda viib ELi rahastatavates programmides ja ametkondades läbi haldusjuurdlusi, et ennetada ja avastada pettusi, korruptsiooni ja muid rikkumisi. Amet teeb tihedat koostööd liikmesriikide ja ELi asutustega ning annab soovitusi raha tagasinõudmiseks ja pettusevastaste meetmete parandamiseks.

    Euroopa Parlament kontrollib mõlema ameti tegevust. Parlamendi eelarvekontrollikomisjon jälgib EPPO ja OLAFi töö tulemuslikkust, hindab nende aruandeid ning tagab, et liikmesriigid ja ELi institutsioonid võtavad nende soovitusi kuulda. Parlament aitab täiendada ka õigusnorme, et tõhustada pettusevastaseid meetmeid ja muuta seeläbi ELi finantsjuhtimine usaldusväärsemaks.

    Lisalugemist:

    Eelarvekontrolli tutvustav teabeleht

    /factsheets/et/sheet/31/budgetary-control

    ELi finantshuvide kaitset tutvustav teabeleht

    /factsheets/et/sheet/32/combating-fraud-and-protecting-the-eu-s-financial-interests

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetlusest /RegData/etudes/BRIE/2020/649410/EPRS_BRI(2020)649410_EN.pdf

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse lühiülevaade ELi eelarve kaitsmisest õigusriigi põhimõtte rikkumise korral

    /RegData/etudes/ATAG/2023/747931/IPOL_ATA(2023)747931_EN.pdf

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse lühiülevaade ELi pettustevastase võitluse struktuurist
    /RegData/etudes/ATAG/2025/767810/IPOL_ATA(2025)767810_EN.pdf

    Euroopa Komisjoni veebileht ELi tasandil kasutatavate pettusevastaste meetmete kohta

    Euroopa Komisjoni veebileht õigusriigi tingimuslikkuse määruse kohta

  • ELi heitkogustega kauplemise süsteem (HKS) on mehhanism kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks. Sellega kehtestatakse saastavatele sektoritele, näiteks energeetikale ja tööstusele, lubatud heitenormid, mida aja jooksul järk-järgult vähendatakse. Ettevõtted peavad tegutsema nende lubatud normide piires ning ettevõtted, kes ei suuda oma tekitatavat heidet nendega kooskõlas vähendada, peavad ostma oma heite kompenseerimiseks teistelt ettevõtetelt saastekvoote. Selline korraldus ärgitab ettevõtjaid heitkoguseid vähendama, sest heite vähendamine võimaldab neil kulusid kokku hoida või oma kvoote teistele müües lausa rahalist kasu teenida.

    Erivahendid – ettenägematute sündmuste korral, mida ei osata ette eelarvestada, kasutatakse erivahendeid, mille eesmärk on tagada ELile reaktsioonisuutlikkus ja teatav paindlikkus. Erivahendite ja eelarvevahendite kulukohustuste assigneeringud kokku ei tohi siiski mingil juhul ületada omavahendite ülemmäära. Erivahendid on näiteks solidaarsusreserv looduskatastroofide puhuks ja hädaabireserv humanitaarabi andmiseks.

    Korrigeerimismehhanism on teatavatele liikmesriikidele võimaldatav soodustus, et nende netomakse ELi eelarvesse oleks väiksem. Korrigeerimismehhanism aitab muuta liidu eelarve rahastamist õiglasemaks ning tasakaalustab liikmesriikide sissemakseid ja neile tehtavaid väljamakseid. Soodustused räägitakse sageli läbi eelarvearutelude äܲ. Praegu teeb EL osamaksete soodustust ehk nn kindlasummalisi korrektsioone Taanile, Saksamaale, Austriale, Madalmaadele ja Rootsile.

    Kulukohustuste assigneeringud on kohustused, mis liit endale eelarveaasta jooksul sõlmitud lepingutega võtab. Neid on oluline maksetest eristada, sest lepingujärgsete maksete tegemine ei pruugi toimuda kohe samal aastal, vaid hiljem.

    Kvalifitseeritud häälteenamus – Euroopa Komisjoni või liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekute vastuvõtmiseks Euroopa Liidu Nõukogus on vaja kvalifitseeritud häälteenamust. See tähendab, et ettepaneku poolt peab hääletama 55% liikmesriikidest (15 liikmesriiki 27st) ja need riigid peavad esindama vähemalt 65% ELi kogurahvastikust. Et vähemus saaks heakskiitu blokeerida, peab vastu hääletama vähemalt neli nõukogu liiget (ehk neli liikmesriiki).

    Maksete assigneeringud on konkreetse aasta jooksul reaalselt välja makstav raha, sealhulgas raha, mis makstakse välja varem sõlmitud lepingute alusel.

    Ѳöö岹ܳܳ on vahe omavahendite ülemmäära ja maksete ülemmäära vahel, see tähendab selle vahel, kui palju võib EL maksimaalselt liikmesriikidelt oma finantskohustuste täitmiseks taotleda, ja selle vahel, kui palju võib liit maksimaalselt kulutada. Taasterahastuga „NٳұԱپDzԷ“ suurendati omavahendite ülemmäära ajutiselt (kuni 2058. aastani) 0,6 protsendipunkti võrra, st 2%-ni.

    MFF on ingliskeelne lühend, mis tähistab mitmeaastast finantsraamistikku ehk ELi pikaajalist eelarvet (multiannual financial framework). Tavaliselt on eelarveperiood seitse aastat. Mitmeaastases finantsraamistikus määratakse kindlaks eelarveperioodi kulutuste maht tervikuna ja eri valdkondade kaupa. Ka eelarveperioodi iga üksiku aasta kohta kehtivad kulupiirangud ehk ülemmäärad. Kulud jagunevad laiadesse kategooriatesse ehk rubriikidesse, mis vastavad ELi prioriteetidele ja tegevusvaldkondadele.

    ääܲ on ELi õigusakt, mida kohaldatakse liikmesriikides otse. Seevastu direktiiv on selline ELi õigusakt, milles sätestatakse ainult eesmärk, mille liikmesriigid peavad saavutama, kuid liikmesriikide seadusandjad saavad seejärel ise otsustada, kuidas selleni jõuda. See tähendab, et liikmesriik peab direktiivi „üle võtma“ ehk kehtestama riiklikud õigusaktid, mille abil direktiivi eesmärk saavutada. ääܲt tuleb aga kohaldada sellisel kujul, nagu see ELi tasandil vastu võetakse.

    NGEU ehk taasterahastu „NٳұԱپDzԷ“ on ELi seni suurim toetuspakett, mille eesmärk oli kiirendada majanduse taastumist COVID-19 pandeemiast. Mõnikord kutsutakse seda ka taasterahastuks „NextGenEU“, Euroopa Liidu taasterahastuks või lihtsalt taasterahastuks ning selle kogusumma on 806,9 miljardit eurot, mida saab kasutada kuni 2026. aastani.

    õܲԻ𳾱Աٱܲ ehk konsulteerimine on teine ELi seadusandlik erimenetlus, mida kasutatakse näiteks selleks, et võtta ELi pikaajalises eelarves kasutusele uued omavahendid. Selle menetluse korral peab nõukogu küll küsima parlamendi arvamust, kuid see ei ole talle siduv. Kui nõukogu jätab parlamendiga konsulteerimata, ei ole õigusakt seaduslik ja Euroopa Kohus võib selle tühistada.

    õܲDZܳԱٱܲ on Euroopa Liidu seadusandlik erimenetlus, mida kasutatakse muu hulgas ELi mitmeaastase finantsraamistiku vastuvõtmiseks. Selle kohaselt töötab lõpliku seaduseteksti välja ELi nõukogu, kuid parlament peab andma sellele oma nõusoleku, vastasel juhul ei saa nõukogu õigusakti vastu võtta. Parlamendil on nõusolekumenetluses seega vaid vetoõigus – ta saab õigusakti heaks kiita või tagasi lükata, kuid ei saa seda muuta. Mitmeaastase finantsraamistiku puhul on parlamendi nõusolekuks seejuures vaja absoluutset häälteenamust, vähem tähtsatel nõusolekuhääletusel piisab ka lihthäälteenamusest.

    Omavahendid on ELi eelarve peamised tuluallikad. Nende alla kuuluvad tollimaksud, osa liikmesriikide käibemaksutulust, osa liikmesriikide kogurahvatulust ja plastimaks. EL püüab leida uusi omavahendite allikaid, näiteks võiksid omavahendiks olla teatavad digimaksud ja süsiniku piirimeetmest saadav tulu (vt eespool). Omavahenditest rahastatakse ELi poliitikat ja programme ning need aitavad piirata liikmesriikide osamaksete suurust. Kuna ELi eelarve peab olema tasakaalus, st kulud ei tohi olla suuremad kui tulud, saab EL kulutada ainult nii palju, kui omavahendid võimaldavad.

    Omavahendite ülemmäär tähendab maksimumsummat, mida EL võib liikmesriikidelt konkreetsel eelarveperioodil ELi kulude rahastamiseks küsida. Ü𳾳ääad on kindlaks määratud õigusaktis, millega kehtestatakse ELi eelarve rahastamise tingimused ja mida nimetatakse omavahendite otsuseks. Omavahendite ülemmäär on teatav protsent ELi hinnangulisest kogurahvatulust, mis on kõigi liikmesriikide kogurahvatulu summa.

    鲹ǰöö on Euroopa Parlamendi liige, kes juhib seaduseelnõu menetlemist parlamendis. Igale parlamenti jõudvale seaduseelnõule määratakse oma raportöör, lisaks võivad menetluses osaleda ka nn variraportöörid, kes esindavad ettepaneku üle peetavatel läbirääkimistel teiste fraktsioonide seisukohti. 鲹ǰööi juhtimisel töötatakse seaduseelnõu küsimuses välja parlamendi seisukoht ning hiljem juhib seesama raportöör nõukoguga õigusakti lõpliku teksti üle peetavatel läbirääkimistel parlamendi läbirääkimismeeskonda.

    Rubriik tähendab ELi mitmeaastases finantsraamistikus laia poliitikavaldkonda, mis hõlmab omakorda erinevaid ELi programme ja fonde.

    SPIM ehk süsiniku piirimeede (tuntud ka ingliskeelse lühendi CBAM all) on süsteem, millega kehtestati tollimaksud selliste kaupade impordile, mille tootmine on põhjustanud suurt süsinikuheidet (näiteks teras ja tsement). Nii püüab EL tagada Euroopa ettevõtetele jaoks võrdseid konkurentsitingimusi ning takistada tootmise üleviimist Euroopast kolmandatesse riikidesse, kus kliimaeeskirjad on leebemad. Samuti aitab piirimeede toetada ELi kliimaeesmärke ja soodustada ülemaailmset heite vähendamist. Süsteem kohustab importijaid ostma oma impordimahu ulatuses heitesertifikaate. SPIMide arvestus algas 2023. aastal ja täies mahus rakendatakse seda alates 2026. aastast.

    Subsidiaarsus on ELi õ󾱳õٱ, et otsuseid tuleks teha asjaosalistele võimalikult lähedal. Sellega välistatakse ELi sekkumine valdkondades, kus ELil ei ole ainupädevust ja kus liikmesriikidel on mõttekam tegutseda riiklikul, piirkondlikul või kohalikul tasandil. Siiski lubab see ELil tegutseda (isegi küsimustes, mis ei kuulu ELi ainupädevusse), kui liikmesriigid ei saavuta oma eesmärke ja asjaga saaks paremini tegeleda ELi tasandil.

    Taaste- ja vastupidavusrahastu on ajutine vahend, mille kaudu jaotatakse rahastu „NٳұԱپDzԷ“ raha. Euroopa Komisjon laenab raha kapitaliturgudelt (emiteerib ELi nimel võlakirju) ja liikmesriigid saavad taotleda komisjonilt laenu või toetust. Selleks peavad nad esitama ELile sisukad reformi- ja investeerimiskavad, kus näitavad, kuidas neil on kavas raha kasutada.

    Tingimuslikkuse mehhanism on uus vahend, millega EL kaitseb oma finantshuve. Tingimuslikkuse mehhanismis lepiti kokku 2020. aastal ja see jõustus 2021. aastal. Mehhanism seab ELi raha väljamaksmise eelduseks, et maksete saajariik järgib õigusriigi õ󾱳õٱt ja demokraatlikke väärtusi. Kui liikmesriik neid rikub, võib EL riigile rahalise toetuse andmise peatada või makseid vähendada. Mehhanismi eesmärk on tagada, et ELi vahendeid kasutatakse vastutustundlikult ja et liikmesriigid järgivad ELi põhiväärtusi ning edendavad head valitsemistava ja usaldusväärsust.

    Üääܲ – kui Euroopa Liidu Nõukogu otsustab eriti tundlike küsimuste üle, nagu ELi liikmesus, maksud, omavahendid, mitmeaastane finantsraamistik ja sotsiaalkindlustuse ühtlustamine, tuleb otsused langetada ühehäälselt, st ettepanekuga peavad nõustuma kõik liikmesriigid. Ühehäälse otsuse saab siiski teha ka juhul, kui üks või mitu liikmesriiki hääletamisest loobub.

    Ühine põllumajanduspoliitika (Üʱ) kehtestati 1962. aastal ja on vanim ikka veel kasutusel olev ELi eelarverubriik. Selle eesmärk on võimaldada eurooplastele taskukohane, ohutu ja kvaliteetne toit, tagada põllumajandustootjatele piisav elatustase ning hoida loodusvarasid ja keskkonda. Üʱ hõlmab otsetoetusi, turumeetmeid ja maaelu arengu toetust ning selle kulud moodustavad praegusest pikaajalisest eelarvest ligikaudu 31%. 2024. aastal kiitis parlament Üʱ raames heaks näiteks reformid, millega leevendati talunike halduskoormust.

    ÜٱܱܱܳܲDZپ첹 on ELi peamine investeerimisraamistik. Selle eesmärk on vähendada ELi piirkondade majanduslikke ja sotsiaalseid erinevusi. Liit investeerib mahajäänud piirkondades taristusse, innovatsiooni, töökohtade loomisse ja kestliku arengu projektidesse ning rahastab neid investeeringuid peamiselt Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF) ja Euroopa Sotsiaalfondist (ESF).

    Ühtne turg on ELi ühtne majandusruum, kus on kokku umbes 450 miljonit tarbijat. See loodi 1992. aastal Maastrichti lepinguga ja sageli nimetatakse seda ka siseturuks. Ühtne turg tähendab, et EL toimib ühtse territooriumina, kus kaubad, kapital, teenused ja inimesed saavad piiranguteta liikuda. See oli ELi rahaliidu ja euro ühisrahaga arveldamise eelkäija. Neli ELi mittekuuluvat riiki – Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits – on samuti ühtse turu liikmed, kuid teatavate eranditega.

    Ü𳾳ää on maksimaalne summa, mille võib mingisse poliitikavaldkonda (ehk rubriiki) kuuluvatele programmidele aastas kulutada. Kuna mitmeaastane finantsraamistik seab ülemmäärad korraga mitme järjestikuse aasta eelarvele (praeguse pikaajalise eelarve kohaselt seitsme aasta kohta), on aastaeelarveid lihtsam planeerida ja kulusid kontrolli all hoida.

    Ü𳾳ää kehtestatakse esiteks iga kuluvaldkonna ehk rubriigi kohta. Määr kehtib kulukohustuste assigneeringutele. Nende all mõeldakse summasid, mille ulatuses võib liit endale teataval aastal lepingulisi kohustusi võtta. Assigneeringutega seotud kulukohustusi ei pruugita täita ehk välja maksta tingimata samal aastal, vaid reaalseid väljamakseid võidakse teha hiljem, kas või mitme eelarveaasta jooksul.

    Teiseks kehtestatakse iga aasta kohta ka kõiki rubriike hõlmav üldine ülemmäär. Seda väljendatakse kahes eri summas: kulukohustuste assigneeringutes ja maksete assigneeringutes. Maksete assigneeringu on summad, mille ulatuses võib võetud lepinguliste kohustuste täitmiseks teha makseid.

    Lisalugemist:

    Õigusaktide kokkuvõtete sõnastik

  • Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade parlamendi tööst aastate 2021–2027 mitmeaastase finantsraamistiku muutmisel
    /thinktank/et/document/EPRS_ATA(2024)759581

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade kehtiva ELi pikaajalise eelarve läbivaatamise püüdest 1. veebruari 2024. aasta seisuga
    /thinktank/et/document/EPRS_ATA(2024)757622

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade 2027. aasta järgse mitmeaastase finantsraamistiku prioriteetidest
    /thinktank/et/document/IPOL_BRI(2024)766172

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade võimaliku ELi laienemise maksumusest

    /thinktank/et/document/IPOL_BRI(2024)766224

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade võimalustest muuta ELi eelarve paindlikumaks
    /thinktank/et/document/IPOL_BRI(2024)766170

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade võlakohustuste haldamisest ELi eelarves 2027. aasta järgses mitmeaastases finantsraamistikus
    /thinktank/et/document/IPOL_BRI(2024)766173

    Teabeleht mitmeaastase finantsraamistiku kohta
    /thinktank/et/document/04A_FT(2017)N50675

    Teabeleht ELi kulude kohta
    /thinktank/et/document/04A_FT(2017)N50650

    Teabeleht ELi eelarvemenetluse kohta
    /thinktank/et/document/04A_FT(2017)N54571

    Euroopa Parlamendi uuringuteenistuse ülevaade ELi eelarve ajaloost
    /thinktank/et/document/IPOL_STU(2024)636475

  • Teabeleht Euroopa Liidu rahastamise kohta

    /factsheets/et/section/188/financing

    ELi saavutusi tutvustav veebiplatvorm „Mida Euroopa minu heaks teeb?

    Euroopa Komisjoni portaal Kohesio