Парламентът иска мерки за защита на психичното здраве
Депутатите призовават да се обърне повече внимание на проблемите с психичното здраве, за да не прераснат те в нова здравна криза.
Все повече психичното здраве се разглежда като сериозен проблем в Европейския съюз, както и повод за притеснение в икономически и социален план.
Неблагоприятните условия на работа като претоварване, тормоз, дискриминация, а и несигурност за запазване на работното място могат също да бъдат предпоставки за нарушения в психичното здраве.
Нужда от интегрирана стратегия за психичното здраве
През декември 2023 г., в отговор на план на Европейската комисия от юни 2023 г. за подобряване на психичното здраве, депутатите призоваха Комисията да изготви дългосрочна, обстойна и интегрирана стратегия на ЕС за психичното здраве.
В резолюцията си Парламентът настойчиво прикани страните в ЕС да подобрят достъпа до услуги за подобряване на психичното здраве за уязвими групи от обществото - деца, юноши, хора с хронични заболявания и увреждания, възрастни хора, мигранти, етнически малцинства и хора от ЛГБТ общността.
Тъй като психичното здраве все още е обгърнато от стигма, депутатите изтъкнаха нуждата от незабавно изготвяне и провеждане на информационни кампании, повишаване осведомеността по темата, както и насърчаване на открити дискусии по въпроса.
Те също така изтъкнаха, че всички хора в ЕС трябва да имат достъп до пълен набор от качествени услуги в областта на психичното здраве, без да се сблъскват с финансови или административни пречки.
Парламентът отчете напредъка по темата на по повод на Световния ден на психичното здраве. Депутатите обсъдиха нуждата от всеобхватна стратегия на ЕС.
Влиянието на COVID-19 върху психическото здраве
Пандемията и последвалата икономическа криза предизвикаха сериозни проблеми за психичното здраве и благосъстоянието на много хора в Европа, които бяха подложени на повишени нива на стрес, безпокойство и депресия.
Въпреки това на психичното здраве не се обръщаше толкова внимание, колкото на физическото, посочи доклад за психичното здраве в цифровия свят на труда, приет от Европейския парламент през юли 2022 г.
Психическо натоварване в работата
Приетата през 2022 г. резолюция призова европейските институции и държави да отчетат високият брой на свързаните с работата психични проблеми и да намерят начини за тяхното предотвратяване.
Парламентът също така препоръча да бъдат въведени гъвкави правила за работното време, които да помагат за облекчаване на стреса. Служителите следва да получават обучение относно психичното здраве.
Европейският парламент е обявил психичното здраве за основно човешко право. През юли 2020 г. в доклад за здравната стратегия след COVID-19 депутатите поискаха план за действия в областта на прихичното здраве.
През януари 2021 г. Парламентът призова да се уреди правото на служителите да се откъсват от работата си след приключване на работния ден.
Допълнителна информация
- Материал на Изследователската служба на ЕП: Честване на световния ден на психичното здраве на 10 октомври 2024 г. (EN)
- Материал на Изследователската служба на ЕП: Психично здраве и устойчивост по време на пандемията от COVID-19 в ЕС (март 2022 г.) (EN)
- Материал на Изследователската служба на ЕП: Психичното здраве и пандемията (юли 2021 г.) (EN)