Parlament poziva na zaštitu mentalnog zdravlja

Porast problema s mentalnim zdravljem znači da bi ovo mogla biti sljedeća zdravstvena kriza i zastupnici u Europskom parlamentu žele to spriječiti.

Mentalno zdravlje važno je pitanje koje utječe na javno zdravstvo, gospodarstvo i društvo u cjelini. Dio je i poslovnog okruženja, jer prekomjerno opterećenje poslom, poslovna nestabilnost, uznemiravanje i diskriminacija predstavljaju rizik za mentalno zdravlje radnika.

Parlament želi integriranu strategiju EU-a za mentalno zdravlje

U lipnju 2023. je plan za rješavanje problema mentalnog zdravlja. Kao odgovor, zastupnici su u prosincu 2023. pozvali Komisiju da izradi dugoročnu, sveobuhvatnu i integriranu strategiju EU-a za mentalno zdravlje.

Rezolucijom iz prosinca 2023. Parlament je pozvao države članice da shvate važnost i osiguraju lakši pristup uslugama povezanim s mentalnim zdravljem, posebno za ranjive skupine kao što su djeca, adolescenti, mladi, LGBTQIA+ osobe, pacijenti s kroničnim bolestima i invaliditetom, starije osobe, migranti i etničke manjine.

Mentalno zdravlje još uvijek je stigmatizirano, te su zastupnici poručili da postoji velika potreba za informativnim kampanjama, podizanjem svijesti i promicanjem otvorenih rasprava o problemima povezanim s mentalnim zdravljem.

Zastupnici inzistiraju na tome da svi građani EU-a imaju pristup cijelom rasponu kvalitetnih usluga povezanih s mentalnim zdravljem, bez da im one prouzroče financijske i administrativne poteškoće.

Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Parlament je na plenarnoj sjednici u listopadu 2024. . Zastupnici su raspravljali o potrebi za sveobuhvatnom strategijom EU-a.

Utjecaj pandemije koronavirusa na mentalno zdravlje

Zbog pandemije koronavirusa, koja je izbila 2020. godine, i gospodarske krize koja je uslijedila, povećali su se psihosocijalni rizici povezani s poslom. To je jako utjecalo na mentalno zdravlje i dobrobit ljudi, i dovelo do većih stopa stresa, anksioznosti i depresije.

Mentalno zdravlje ne smatra se prioritetom i ne tretira na isti način kao fizičko zdravlje, napomenuo je Parlament u rezoluciji o mentalnom zdravlju u digitalnom svijetu rada iz srpnja 2022.

Sprječavanje problema s mentalnim zdravljem uzrokovanih poslom

U rezoluciji iz 2022. Parlament poziva institucije i države članice EU-a na prepoznavanje problema s mentalnim zdravljem uzrokovanih poslom i pronalazak načina za njihovo sprječavanje. Naglašavaju i potrebu za iskorjenjivanjem nasilja, diskriminacije i uznemiravanja na radnom mjestu.

„Nikada ne možete učiniti dovoljno"

Parlament je preporučio fleksibilno radno vrijeme radi ublažavanja stresa povezanog s poslom, educiranje o mentalnom zdravlju i osposobljavanje poslodavaca.

Zastupnici smatraju da je mentalno zdravlje temeljno ljudsko pravo i pozvali su na donošenje akcijskog plana EU-a za mentalno zdravlje u rezoluciji o strategiji EU-a za javno zdravlje nakon koronavirusa donesenoj u srpnju 2020.

Osim toga, zastupnici su 2021. pozvali na pravo na isključivanje s posla izvan radnog vremena bez negativnih posljedica.