Europol: Jak jej lépe připravit na boj proti zločinu a terorismu?

Evropský policejní úřad by měl mít podle EP více pravomocí pro boj proti teroristům a organizovanému zločinu. Kvůli pandemii a digitální transformaci je totiž postaven před nové výzvy.

Logo Europolu na venkovní tabuli
Europol: Jak jej lépe připravit na boj proti zločinu a terorismu?

Více pravomocí pro Europol


Europol, jehož úkolem je podporovat a posilovat spolupráci v oblasti prosazování práva mezi členskými státy EU, má mimo jiné pravomoc bojovat proti terorismu, obchodování s drogami, praní špinavých peněz, obchodování s lidmi, sexuálnímu zneužívání a vykořisťování.

V důsledku faktorů, jako jsou nové technologie, globalizace, vzájemné propojování, digitální transformace a nedávno i pandemie, došlo k výraznému nárůstu počítačové kriminality. Tyto změny s sebou přináší zásadní výzvy pro prosazování práva v EU, jako například potřebu zpracovávat velké soubory údajů a používat šifrování pro boj proti trestné činnosti.

Parlament již dříve vyzval k posílení evropských agentur, včetně Europolu, aby bylo možné překonávat překážky pojící se s internetovou a finanční trestnou činností. Během plenárního zasedání v 챹ěٲԳ a červnu poslanci podpořili návrhy, aby Europol získal větší pravomoci v boji proti trestné činnosti a terorismu. To by Europolu umožnilo zlepšit výměnu informací prostřednictvím posílení spolupráce se soukromými subjekty, lepšího zpracování velkých a komplexních souborů údajů a posílení úlohy agentury ve výzkumu a inovacích v oblasti vymáhání práva.

Při řešení teroristického obsahu nebo sexuálního zneužívání dětí bude moci Europol získávat údaje od soukromých společností, například od poskytovatelů komunikačních služeb. V současnosti může Europol získávat údaje od soukromých subjektů jen nepřímo. Kromě toho jsou v rámci reformy stanovena jasná pravidla a právní základ pro zpracování velkých a komplexních souborů dat, díky čemuž je snazší překlenout problémy spojené s celkými daty (big data).

Prostřednictvím výzkumu a inovací by Europol mohl také identifikovat nové technologie, které by mohly využívat orgány při prosazování práva, a vybavit je moderními IT nástroji, jako je umělá inteligence nebo algoritmické rozhodování.

Nová pravidla rovněž umožní posílenou spolupráci se zeměmi mimo EU, například při přijímání osobních údajů ze třetích zemí, protože závažná trestná činnost a terorismus mají často vazby mimo EU.

Kromě toho bude Europol moci navrhnout, aby členské státy přidávaly do Schengenského informačního systému (SIS) záznamy ze zemí mimo EU o podezřelých a pachatelích trestné činnosti, zejména o zahraničních bojovnících.

Ochranná opatření pro výměnu informací


V rámci reformy mandátu Europolu Parlament požadoval záruky na ochranu základních práv a údajů uživatelů prostřednictvím posíleného rámce ochrany údajů.

Díky společné parlamentní kontrolní skupině bude posílen parlamentní dohled a odpovědnost. Europol jmenuje inspektora základních práv a inspektora ochrany údajů (EDPS), jehož pravomocí je dohlížet na ochranu údajů pro orgány EUm a tím pádem bude dohlížet i na zpracování údajů Europolem. Europol bude také blíže spolupracovat s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO).