Europol: większe uprawnienia w walce z przestępczością i terroryzmem
Parlament popiera zwiększenie uprawnień Europolu do walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, ze względu na nowe wyzwania związane z transformacją cyfrową i pandemią COVID-19.
Więcej uprawnień dla Europolu
Zadaniem Europolu jest wspieranie i wzmacnianie współpracy organów ścigania między krajami UE, m.in. w walce z terroryzmem, handlem narkotykami, praniem brudnych pieniędzy, handlem ludźmi i wykorzystywaniem seksualnym.
Nowe technologie, globalizacja, łączność, transformacja cyfrowa, a ostatnio pandemia spowodowały zauważalny wzrost cyberprzestępczości. To poważne wyzwanie dla organów ścigania w UE, powodujące konieczność przetwarzania dużych zbiorów danych i wykorzystywania szyfrowania do zwalczania przestępczości.
Parlament wzywał już do wzmocnienia agencji UE, w tym Europolu, aby sprostać wyzwaniom związanym z przestępczością internetową i finansową. Na sesjach plenarnych w maju i czerwcu posłowie poparli propozycje zwiększenia uprawnień Europolu do walki z przestępczością i terroryzmem. Umożliwiłoby to agencji usprawnienie wymiany informacji poprzez zwiększoną współpracę z podmiotami prywatnymi, lepsze przetwarzanie dużych i złożonych zbiorów danych oraz wzmocnienie roli agencji w badaniach i innowacjach na rzecz organów ścigania.
Europol będzie mógł otrzymywać dane od prywatnych firm, na przykład dostawców usług komunikacyjnych, w przypadku treści o charakterze terrorystycznym lub wykorzystywania seksualnego dzieci. Obecnie Europol może otrzymywać dane od podmiotów prywatnych wyłącznie pośrednio. Ponadto, aby sprostać wyzwaniom związanym z dużymi zbiorami danych, reforma ustanawia jasne zasady i podstawę prawną przetwarzania dużych i złożonych zbiorów danych.
ٳę쾱 badaniom i innowacjom Europol mógłby również identyfikować nowe technologie do wykorzystania przez organy ścigania i wyposażać je w nowoczesne narzędzia informatyczne, takie jak sztuczna inteligencja lub algorytmiczne podejmowanie decyzji.
Nowe przepisy umożliwią również wzmocnioną współpracę z krajami spoza UE, na przykład otrzymywanie danych osobowych z tych krajów, ponieważ poważna przestępczość i terroryzm często mają powiązania poza UE.
Ponadto Europol będzie mógł zaproponować państwom członkowskim dodanie wpisów z krajów spoza UE dotyczących podejrzanych i przestępców, w szczególności zagranicznych bojowników, do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Europol i kraje UE mogłyby również udostępniać funkcjonariuszom działającym na pierwszej linii więcej informacji na temat przemieszczania się terrorystów niebędących obywatelami UE.
Gwarancje wymiany informacji
W ramach reformy uprawnień Europolu, Parlament zażądał gwarancji ochrony praw podstawowych i danych użytkowników poprzez wzmocnienie ochrony danych.
ٳę쾱 grupie ds. wspólnej kontroli parlamentarnej Europolu wzmocniony zostanie nadzór parlamentarny i odpowiedzialność. Europol wyznaczy urzędnika ds. praw podstawowych, a Europejski Inspektor Ochrony Danych - urząd ochrony danych dla organów UE - będzie nadzorował przetwarzanie danych przez Europol. Europol będzie również ściślej współpracował z Prokuraturą Europejską.