Europol: bolje opremljen za boj proti kriminalu in terorizmu
Parlament podpira dodelitev večjih pristojnosti Europolu za boj proti terorizmu in organiziranemu kriminalu. Agencija se sooča z izzivi, povezanimi s pandemijo in digitalno preobrazbo.
Več moči za Europol
Naloga Europola je podpreti in okrepiti sodelovanje med organi pregona držav EU in ima med drugim pristojnosti na področju boja proti terorizmu, preprodaji drog, pranju denarja, trgovini z ljudmi ter spolnim zlorabam in izkoriščanju.
Zaradi dejavnikov, kot so nove tehnologije, globalizacija, povezljivost, digitalna transformacija in, zadnjih nekaj let, pandemija, se je obseg kibernetskega kriminala opazno povečal. Te spremembe predstavljajo pomembne izzive za organe pregona v EU in pomenijo, da je treba v boju proti kriminalu obdelovati velike zbirke podatkov in uporabljati nove tehnologije.
Parlament je pred časom pozval k okrepitvi agencij EU, med njimi tudi Europola, da se bodo lahko soočale z izzivi spletnega in finančnega kriminala. Na plenarnih zasedanjih med 2. in 5. majem in med 6. in 9. junijem so evropski poslanci podprli predloge, naj Europol pridobi večjo moč za boj proti kriminalu in terorizmu. To bi Europolu omogočilo, da izboljša deljenje informacij preko okrepljenega sodelovanja z zasebnimi strankami, boljšim obdelovanjem velikih in kompleksnih zbirk podatkov in okrepitvijo vloge agencije v raziskavah in inovacijah na področju kazenskega pregona.
Na področju ukrepanja glede terorističnih vsebin in spolne zlorabe otrok bo Europol lahko prejemal podatke od zasebnih podjetij, denimo od telekomunikacijskih podjetij. Trenutno lahko Europol prejema podatke od zasebnih strank le posredno. Poleg tega reforma vzpostavlja jasna pravila in pravno osnovo glede obdelave velikih in kompleksnih zbirk podatkov, kar bo pomagalo pri izzivih masovnih podatkov.
Z raziskavami in inovacijami bi Europol lahko tudi prepoznal, katere nove tehnologije bi lahko uporabljali organi pregona, in jih opremil s sodobnimi orodji, kot sta umetna inteligenca in algoritemsko odločanje.
Novi predpisi bodo omogočili tudi okrepljeno sodelovanje z državami izven EU, denimo s prejemanjem osebnih podatkov iz tretjih držav, saj imajo hude oblike kriminala in terorizem pogosto povezave izven EU.
Poleg tega bo Europol lahko predlagal, da države EU dodajo opozorila iz držav izven EU o osumljencih in kriminalcih, še posebej o tujih borcih, schengenski informacijski sistem (SIS). Poleg tega bi lahko Europol in države EU lahko delili več informacij s policisti na terenu o gibanju teroristov, ki niso državljani EU.
Varovalke glede deljenja informacij
V sklopu reforme mandata Europola je Parlament pozval k oblikovanju varovalk za zaščito temeljnih pravic in podatkov uporabnikov z okrepljenim okvirom zaščite podatkov.
ܲč skupini za skupni parlamentarni nadzor bo nad Europolom večji parlamentarni nadzor in zahteva za odgovornost. Europol bo imenoval uradnika za temeljne pravice,
evropski nadzornik za varstvo podatkov pa bo nadziral, kako Europol obdeluje podatke. Europol bo prav tako tesneje sodeloval z evropskim javnim tožilstvom.