EP deputāti aicina rīkoties pret spiegprogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu (intervija)
Eiropas Parlamenta deputāti pauduši bažas par "Pegasus" un citu spiegprogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu un aicinājuši vērsties pret to.
2023. gada jūnijā pieņemtajā rezolūcijā Parlaments sniedza ieteikumus, lai nākotnē ierobežotu spiegprogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu. EP deputāti vēlas, lai tiktu pieņemti Eiropas Savienības noteikumi, kas ļautu izmantot spiegprogrammatūras tikai gadījumos, ja ir izpildīti stingri nosacījumi, tiek veikta rūpīga izmeklēšana par aizdomām par to ļaunprātīgu izmantošanu un sniegta palīdzība personām, kuras ir kļuvušas par to upuriem. ٱܳپ ierosina izveidot pilnvarotu Eiropas Savienības tehnoloģiju laboratoriju, lai izmeklētu nelikumīgus novērošanas gadījumus, kā arī aicina šajā jomā uzsākt koordinētu sadarbību ar trešām valstīm, piemēram, ASV un Izraēlu.
Sofija Intefelda (Renew Europe, Nīderlande) vadīja ziņojuma izskatīšanu Parlamentā. Lasi tālāk un iepazīsties ar izvilkumiem no intervijas, kurā deputāte stāsta par spiegprogrammatūru bīstamību.
Kas ir Pegasus?
Pegasus ir spiegprogrammatūra. Tā pilnībā pārņem jūsu telefonu. Tai ir pieeja jūsu ziņojumiem. Tā var aktivizēt jūsu kameru, jūsu mikrofonu. Tai ir pieeja jūsu attēliem, dokumentiem, lietotnēm: visam. Pastāv arī citas spiegprogrammatūras.
Kāds ir Pegasus un citu spiegprogrammatūru radītais apdraudējums?
Tas nav tikai uzbrukums mūsu privātumam. Tas ir arī uzbrukums demokrātijai, jo mums ir nepieciešami žurnālisti, kas var izmeklēt un atklāt noziegumus un pārkāpumus. Mums ir nepieciešami opozīcijas politiķi, kritiskas NVO, juristi. Mums nepieciešami cilvēki, kas var brīvi izvērtēt pie varas esošo rīcību. Tā ir demokrātiska kontrole.
Kas notiek, ja šādus cilvēkus izspiego?
Viņus var šantažēt vai diskreditēt, var traucēt viņu darbu. Tam ir nelabvēlīga ietekme. Cilvēki vairs nav tik atklāti, viņus uztrauc, ko tie satiek, kādu informāciju tie glabā savās ierīcēs.
Vai spiegprogrammatūru ļaunprātīga izmantošana var ietekmēt ES vēlēšanas?
Spiegprogrammatūras ļaunprātīga izmantošana noteikti apdraud vēlēšanu integritāti. Turklāt tas neattiecas tikai uz politiķiem. Kā vēlēšanas var būt godīgas, ja žurnālisti nespēj rūpīgi uzraudzīt valdības darbu un ziņot, ko valdība ir izdarījusi labi, bet ko nepareizi?
Kā Parlaments rīkojas pret spiegpogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu?
Parlamentārā uzraudzība ir viens no svarīgākajiem Eiropas Parlamenta uzdevumiem. Ir dažas valdības, kuras ļaunprātīgi izmanto spiegprogrammatūru. Šeit mums būtu jāsecina, ka daudzos gadījumos ir tikuši pārkāpti Eiropas likumi un Eiropas Komisija nav rīkojusies. Šis būtu brīdis, kad Eiropas Parlamentam patiešām būtu jāizdara spiediens uz Eiropas Komisiju, lai tā veiktu savu darbu.
Eiropas Parlamenta rīcība pret spiegprogrammatūru ļaunprātīgu izmantošanu
Ieteikumus izstrādāja Izmeklēšanas komiteja Pegasus un līdzvērtīgas novērošanas spiegprogrammatūras izmantošanas izmeklēšanai, ko Parlaments izveidoja pēc tam, kad atklājās, ka vairākas ES dalībvalstu valdības izmantoja Pegasus spiegprogrammatūru pret žurnālistiem, politiķiem, ierēdņiem un citām publiskām personām.
Maijā pieņemtajā galīgajā ziņojumā Izmeklēšanas komiteja pauda bažas par spiegprogrammatūras ļaunprātīgas izmantošanas ietekmi uz demokrātiju, pilsonisko sabiedrību un plašsaziņas līdzekļiem vairākās ES dalībvalstīs.