Poslanci EP vyzývajú na prijatie opatrení proti zneužívaniu špionážneho softvéru (rozhovor)

Poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili obavy zo zneužívania programu Pegasus a iného špionážnych softvéru a vyzvali na prijatie opatrení.

Poslanci EP chcú stanoviť základné pravidlá, kedy a ako by sa mal spyware používať. Poslankyňa Sophie in 't Veld odpovedá na vaše otázky.

V júni 2023 prijal Parlament odporúčania pre budúce opatrenia proti zneužívaniu špionážneho softvéru (ztv. spyware). Poslanci EP požadujú pravidlá EÚ, ktoré by umožňovali používanie spywaru len po splnení prísnych podmienok, z dôvodu dôkladného vyšetrovania podozrení zo zneužívania a umožnia pomôcť ľuďom, ktorí sa stali terčom útokov. Vyzvali tiež na vytvorenie technického laboratória EÚ, ktoré by pomáhalo odhaľovať nezákonné sledovanie, a na koordináciu s tretími krajinami, ako sú USA a Izrael.

Sophie in 't Veld (Renew, Holandsko), ktorá viedla správu v Parlamente, vysvetľuje viac o nebezpečenstvách spywaru vo videu. Úryvky si môžete prečítať nižšie.

Čo je to Pegasus?

Pegasus je značka špionážneho softvéru. Úplne ovládne váš telefón. Má prístup k vašim správam. Môže aktivovať váš fotoaparát, mikrofón. Má prístup k vašim fotkám, dokumentom, aplikáciám: ku všetkému. Existujú aj iné značky špionážneho softvéru.

Aké nebezpečenstvo predstavuje Pegasus a iný spyware?

Nie je to len útok na naše súkromie. Je to aj útok na demokraciu. Pretože potrebujeme novinárov, ktorí môžu vyšetrovať a odhaľovať trestné činy a priestupky. Potrebujeme opozičných politikov, potrebujeme kritické mimovládne organizácie, potrebujeme právnikov. Potrebujeme ľudí, ktorí môžu slobodne kontrolovať moc a brať ju na zodpovednosť. Je to súčasť demokratickej kontroly.

Čo sa stane, ak budú takíto ľudia špehovaní?

Môžu byť vydieraní, môžu byť zdiskreditovaní alebo prenasledovaní. Behá z toho mráz po chrbte. Ľudia už nie sú takí otvorení, obávajú sa, s kým sa stretávajú, aké informácie si ukladajú do svojich zariadení...

Mohlo by zneužívanie špionážneho softvéru ovplyvniť voľby v EÚ?

Zneužívanie spywaru určite ohrozuje integritu volieb. A netýka sa to len politikov, pretože ako môžu byť voľby spravodlivé, ak novinári nemôžu kontrolovať vládu a informovať o tom, čo vláda urobila dobre a čo zle?

Čo robí Parlament v súvislosti so zneužívaním špionážneho softvéru v EÚ?

Úloha parlamentného strážcu je jednou z veľmi dôležitých úloh Európskeho parlamentu. Existuje niekoľko vlád, ktoré zneužívajú spyware... Európske zákony boli porušené a Európska komisia nekonala. Európsky parlament musí skutočne vyvíjať tlak na Európsku komisiu. Mala by si plniť svoju úlohu.

Kroky Európskeho parlamentu proti zneužívaniu spywaru

Odporúčania vypracoval Vyšetrovací výbor pre vyšetrovanie softvéru Pegasus a iného špionážneho softvéru (PEGA), ktorý zriadil Európsky parlament po odhalení, že viaceré vlády EÚ používali špionážny softvér Pegasus proti novinárom, politikom, úradníkom a iným verejným činiteľom.

Vo svojej záverečnej správe prijatej v máji výbor vyjadril obavy z vplyvu zneužívania špionážneho softvéru na demokraciu, občiansku spoločnosť a médiá vo viacerých členských štátoch EÚ.