Nagroda im. Sacharowa 2020: nominacje

Przeczytaj o tegorocznych kandydatach do Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli przyznawanej przez Parlament Europejski.

Jewher Ilham odbiera Nagrodę im. Sacharowa 2019 w imieniu swojego ojca Ilhama Tohtiego.
Jewher Ilham odbiera Nagrodę im. Sacharowa 2019 w imieniu swojego ojca Ilhama Tohtiego.

Parlament przyznaje Nagrodę im. Sacharowa co roku, aby wyróżnić wyjątkowe osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. W 2019 r. nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.


Nominacje do nagrody im. Sacharowa mogą zgłaszać grupy polityczne i/lub grupy co najmniej 40 posłów do PE.

Grupy polityczne przedstawiły tegorocznych kandydatów do Nagrody na parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Rozwoju oraz Podkomisji Praw Człowieka w Brukseli 28 września 2020 roku.


Nominowani do Nagrody im. Sacharowa 2020 za wolność myśli:


Nominacja

ܲłą

Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywę odważnych kobiet oraz polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego

EPL, S&D, Renew Europe

Wielebny Najeeb Michaeel, Arcybiskup Mosulu (Irak)

ID

Aktywiści z Guapinolu oraz Berta Caceres z Hondurasu

Zieloni/WSE, GUE/NGL

Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Swiatłanę Cichanouską

EKR

Polscy aktywiści LGBTI Jakub Gawron, Paulina Pająk, Paweł Preneta i Kamil Maczuga, założyciele portalu Atlas Nienawiści

Malin Björk, Terry Reintke, Marc Angel, Rasmus Andresen oraz 39 innych posłów



Demokratyczną opozycję na Białorusi reprezentuje Rada Koordynacyjna, inicjatywa odważnych kobiet, główna kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska; laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz; muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; aktywistki polityczne Olga Kowalkowa i Weranika Capkała oraz postacie ze świata polityki i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego: wideobloger i więzień polityczny Siergiej Tichanowski; założyciel białoruskiej organizacji praw człowieka „Wiosna” Alaksandr Bialacki; Siergiej Dylewski; założyciel kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła oraz więzień polityczny i kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 r. Mikoła Statkiewicz.

Swiatłana Cichanouska to nauczycielka, działaczka na rzecz praw człowieka i polityk, która po aresztowaniu męża wzięłą udział w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 r. jako główna kandydatka opozycji. Aleksander Łukaszenko został oficjalnie ogłoszony zwycięzcą mimo wielu zarzutów o oszustwa wyborcze, a Cichanouska po zaapelowaniu o ponowne przeliczenie głosów musiała w obawie przed więzieniem uciec na Litwę. W odpowiedzi na zarzuty o oszustwach wyborczych w całym kraju wybuchły pokojowe protesty, które reżim zwalcza z bezprecedensową przemocą. W międzyczasie powstała Rada Koordynacyjna reprezentująca społeczeństwo Białorusi i wspierająca pokojowe przekazanie władzy.

„Białoruskie społeczeństwo zasługuje na Nagrodę im. Sacharowa, bo Białorusini wszystkich pokoleń zbuntowali się przeciwko dyktaturze Łukaszenki. (…) Przemoc nie powstrzyma Białorusinów w żądaniu wolnych wyborów i demokratycznych zmian” powiedziała łotewska eurodeputowana Sandra Kalniete (EPL). Holenderska posłanka Kati Piri (S&D), powiedziała: ​​„nominacja ta dowodzi silnego poparcia dla uzasadnionych żądań i aspiracji Białorusinów dotyczących nowych, wolnych i uczciwych wyborów, demokratycznych rządów, praw podstawowych i zakończenia autorytarnych represji na kontynencie europejskim”.


Estoński poseł Urmas Paet (Renew Europe), dodał: „Białoruska opozycja demokratyczna to szerokie pojęcie, a ta nominacja to wszechstronna wizję odzwierciedlającą rzeczywistość różnorodnej opozycji i wyraźnie wspiera odwagę ich społeczeństwa obywatelskiego”.


Polska eurodeputowana Anna Fotyga (EKR) wyjaśniła decyzję jej grupy o poparciu nominacji opozycji demokratycznej na Białorusi, reprezentowanej przez Swiatłanę Cichanouską: „Przez te wszystkie lata, ponad podziałami politycznymi popieraliśmy w Parlamencie Europejskim społeczeństwo demokratyczne, demokratyczną opozycję na Białorusi. To była ich decyzja (…) aby wybrać Swiatłanę Cichanouską na ich liderkę i przedstawicielkę demokratycznej opozycji”.

Kiedy Państwo Islamskie dotarło do Mosulu w sierpniu 2014 r., Arcybiskup Mosulu, wielebny Najeeb Michaeel, zapewnił ewakuację chrześcijan oraz wyznawców katolickich Kościołów Wschodnich do irackiego Kurdystanu i zabezpieczył ponad 800 historycznych rękopisów pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku. Te rękopisy zostały później zdigitalizowane i wystawione we Francji i Włoszech. Od 1990 r. przyczynił się do zabezpieczenia 8 000 kolejnych rękopisów i 35 000 dokumentów Kościoła Wschodniego.

„To prawdziwa okazja, aby przyznać tę nagrodę odważnej osobie, niestrudzonemu obrońcy chrześcijan w tym kraju, aby docenić i podkreślić wysiłek tego księdza, który przeciwstawił się barbarzyństwu i ocalił te irackie rękopisy” powiedział francuski poseł Nicolas Bay (ID).


Działacze na rzecz środowiska z Guapinolu - Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez i Jeremías Martínez Díaz - są członkami Miejskiego Komitetu Obrony Dóbr Wspólnych i Publicznych Tocoa. Przebywają w więzieniu za udział w pokojowym obozie protestacyjnym przeciwko firmie wydobywczej, której działalność doprowadziła do skażenia rzek Guapinol i San Pedro. Podczas gdy inni więźniowie zostali uwolnieni, obrońcy Guapinolu są nadal przetrzymywani, mimo że prokuratura nie przedstawiła żadnych solidnych dowodów uzasadniających.


Zamordowana w marcu 2016 r. Berta Cáceres była odważną ekolog i wybitną działaczką na rzecz prawa do ziemi z rdzennej społeczności Lenka w Hondurasie. Była współzałożycielką Rady Ludności Rdzennej Hondurasu (COPINH). Przez ponad dwie dekady walczyła z przejmowaniem ziemi, nielegalnymi wyrębami i megaprojektami. W 2015 r. otrzymała nagrodę Goldman Environmental Award.

Tilly Metz, luksemburska posłanka z grupy Zielonych/WSE, opisała ciężkie czasy, jakie przechodzą obrońcy praw człowieka w Hondurasie: „To dwa symboliczne przykłady niesprawiedliwości i bezkarności w Hondurasie... Honduras ma najwyższy wskaźnik zabójstw na mieszkańca, co czyni go najbardziej niebezpiecznym krajem na świecie dla obrońców ziemi i środowiska”.

Polscy aktywiści LGBTI Jakub Gawron, Paulina Pająk, Paweł Preneta i Kamil Maczuga założyli w 2019 r. witrynę Atlas Nienawiści z interaktywną mapą Polski, na której zaznaczyli samorządy w Polsce, które przyjęły, odrzuciły lub pracują nad uchwaleniem „deklaracji anty-LGBTI", oraz przekazali te informacje aktywistom, mediom i politykom. Dziś ponad 100 polskich gmin i samorządów ogłosiło się „strefami wolnymi od LGBT” lub przyjęło tak zwaną Samorządową Kartę Praw Rodzin. W 2020 r. Gawron, Pająk i Prenet zostali pozwani do sądu przez pięć samorządów za naruszenie dóbr sobistych; lokalne władze zażądały też przeprosin i rekompensaty ekonomicznej dla „organizacji przyjaznych rodzinie” w ich regionach.

Szwedzka eurodeputowana Malin Björk (GUE/NGL) powiedziała: „Ta nominacja dotyczy szerszej perspektywy: poszanowania praworządności, demokracji, praw podstawowych, czyli tego, czego powinna dotyczyć ta nagroda. Ci aktywiści są obecnie pozywani do sądu właśnie za ich działania mające na celu uwidocznienie dyskryminacji, z jaką mają do czynienia osoby LGBTI ”.

Harmonogram

  • 22 października: Konferencja Przewodniczących ogłasza zwycięzcę.
  • 16 grudnia: ceremonia wręczenia Nagrody im. Sacharowa w Strasburgu

Następne kroki

Na podstawie oficjalnych nominacji, parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Rozwoju wybiorą trzech finalistów. Następnie Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych, wybierze laureata.

Więcej informacji

Udostępnij ten artykuł przez: