Kobiety w budowaniu pokoju: jak zwiększyć ich udział i rolę?

Kobiety mogą przyczyniać się do osiągnięcia trwałego pokoju, jednak niewiele z nich bierze udział w negocjacjach pokojowych. Dowiedz się, jak Parlament Europejski chce to zmienić.

Ilustracja na Międzynarodowy Dzień Kobiet na temat roli kobiet w bezpieczeństwie, obronie i budowaniu pokoju
6 marca 2025 r.Parlament Europejski organizował konferencję na temat roli kobiet w zakresie obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju.

Badania wykazały, że aktywny udział kobiet w zawieraniu porozumień pokojowych zwiększa prawdopodobieństwo ich trwałości i skuteczności. Społeczeństwa, które kładą nacisk na równość płci, cieszą się lepszym zdrowiem, silniejszym wzrostem gospodarczym i większym bezpieczeństwem.

Mimo to, w przeszłości liczba kobiet zaangażowanych w negocjacje i misje pokojowe była niska, a w ostatnich latach odnotowano jedynie powolną poprawę w tym zakresie.

Aby omówić, w jaki sposób można wzmocnić rolę kobiet w budowaniu pokoju, Parlament Europejski zorganizował konferencję na ten temat z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Co powstrzymuje kobiety przed odgrywaniem aktywnej roli w działaniach pokojowych?

Chociaż kobiety mogą wnieść istotny wkład w osiąganie pokoju, często nie są w centrum negocjacji.

Gdy negocjowane są zawieszenia broni lub ograniczenia działań wojennych, zazwyczaj to walczące strony prowadzą negocjacje. Jednak osiągnięcie trwałego pokoju wiąże się z tworzeniem atmosfery bezpieczeństwa oraz wznowieniem działań społeczno-gospodarczych - kobiety mogą wspierać trwałe rozwiązania pokojowe i zbiorowe pojednanie.

Nierówności, np. ekonomiczne lub w zakresie prawodawstwa, to również powód, dla którego kobiety mogą nie móc brać udziału w porozumieniach pokojowych. Gdy status prawny kobiet jest taki sam jak mężczyzn oraz gdy są postrzegane jako niezależne finansowo i odnoszące sukcesy, prawdopodobieństwo, że odegrają znaczącą rolę w budowaniu pokoju, jest większe.

Zbyt mało kobiet na stanowiskach decyzyjnych

Nadal niewiele kobiet uczestniczy w krajowych, regionalnych i międzynarodowych strukturach decyzyjnych. Nie ma kobiet na najwyższych stanowiskach dowódczych w operacjach wojskowych i misjach UE; bardzo niewiele zostało mianowanych szefami misji cywilnych UE.

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski w październiku 2020 r. ws. równouprawnienia płci w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE stwierdza, że ​​kobiety stanowiły zaledwie 13% negocjatorów w ważnych procesach pokojowych w latach 1992–2018, 4% sygnatariuszy i 3% mediatorów.

Rezolucja podkreśliła znaczenie kobiet w promowaniu dialogu, budowaniu pokoju i przedstawianiu różnych perspektyw na temat znaczenia pokoju i bezpieczeństwa.

Praca Parlamentu nad wspieraniem kobiet w budowaniu pokoju

Parlament Europejski popiera aktywny udział kobiet w budowaniu pokoju. W rezolucji z grudnia 2024 r. posłowie i posłanki do PE zaapelowali o politykę zagraniczną, bezpieczeństwa i rozwoju UE, która uwzględnia głosy kobiet.

Również w 2024 r. ruch arabsko-żydowski „Women Wage Peace” i palestyński ruch „Women of the Sun” zostały nominowane przez posłów i posłanki do PE do grona trzech finalistów Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli. Obie organizacje współpracują na rzecz pokojowego i pełnego szacunku rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyną.

Inna rezolucja, przyjęta przez Parlament w marcu 2022 r., podkreśliła ważny wkład kobiet i społeczeństwa obywatelskiego w promowanie dialogu na rzecz pokoju i przedstawianie różnych perspektyw na temat tego, co oznaczają pokój i bezpieczeństwo, w szczególności w zapobieganiu konfliktom, ich rozwiązywaniu i odbudowie po zakończeniu konfliktu.

Rezolucja Parlamentu z października 2020 r., która badała rolę kobiet w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE, wezwała Komisję Europejską, Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i delegacje UE na całym świecie do uznania dziewcząt i kobiet za siłę napędową zmian. Posłowie i posłanki do PE podkreślili pozytywną rolę kobiet w osiąganiu trwałego pokoju i spójności społecznej.

Kobiety, pokój i bezpieczeństwo

W 2000 r. , która ustanowiła agendę ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” (ang. "The Women, Peace, and Security Agenda”). Dokument ten miał na celu zapewnienie, że prawa, sprawczość i ochrona kobiet i dziewcząt na całym świecie są zawsze przestrzegane.

, aby wspierać równouprawnienie i wzmacniać pozycję kobiet poprzez wszystkie działania zewnętrzne Unii Europejskiej, a także realizować agendę dot. kobiet, pokoju i bezpieczeństwa.

W swojej rezolucji ws. bieżącego planu działania na rzecz równości płci z marca 2022 r., Parlament wezwał UE do wsparcia lokalnych inicjatyw dla budowania pokoju prowadzonych przez kobiety i obrończynie praw człowieka.

Konferencja Parlamentu nt. kobiet w obronności i budowaniu pokoju

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w 2025 r. parlamentarna Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia zorganizowała 6 marca konferencję nt. roli kobiet w obronności, bezpieczeństwie i budowaniu pokoju [EN].

Przedstawiciele i przedstawicielki krajów UE, instytucji europejskich, posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych omawiali różne sposoby, w jakie kobiety mogą przyczynić się do zwalczania nierówności i wzmocnienia przyszłych pokoleń.
W centrum uwagi była potrzeba zapewnienia pełnego udziału kobiet w procesach decyzyjnych, w szczególności w zakresie obronności, bezpieczeństwa i budowania pokoju.


Zapoznaj się z programem konferencji .

Udostępnij ten artykuł przez: