PREPORUKAo Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice
23.1.2020-(12199/2019 – C9-0001/2020 – )-***
Odbor za ribarstvo
Izvjestitelj: Nuno Melo
NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE EUROPSKOG PARLAMENTA
o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice
(12199/2019 – C9-0001/2020 – )
(Suglasnost)
Europski parlament,
–uzimajući u obzir Nacrt odluke Vijeća (12198/2019),
–uzimajući u obzir Protokol o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice (12202/2019),
–uzimajući u obzir zahtjev Vijeća za davanje suglasnosti u skladu s člankom 43., člankom 218. stavkom 6. drugim podstavkom točkom (a) podtočkom v. te člankom 218. stavkom 7. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (C9-0001/2020),
–uzimajući u obzir članak 105. stavke 1. i 4. te članak 114. stavak 7. Poslovnika,
–uzimajući u obzir mišljenja Odbora za razvoj i Odbora za proračune,
–uzimajući u obzir preporuku Odbora za ribarstvo (A9-0001/2020),
1.daje suglasnost za sklapanje Protokola;
2.nalaže svojem predsjedniku da stajalište Parlamenta proslijedi Vijeću, Komisiji te vladama i parlamentima država članica i Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea.
鴡ܳŽ
Uvod
Europska unija (EU) potpisala je niz sporazuma o partnerstvu u ribarstvu i protokola sa zemljama koje nisu članice EU-a. Tim sporazumima EU pruža financijsku i tehničku potporu u zamjenu za ribolovna prava na višak stokova u isključivom gospodarskom pojasu (IGP) te zemlje u pravno reguliranom okružju. Ti su sporazumi također usmjereni na očuvanje resursa i održivost okoliša, jamče da sva plovila EU-a podliježu istim pravilima kontrole i transparentnosti te podržavaju politiku održivog ribarstva partnerske zemlje. Istodobno je u sve protokole uz sporazume o ribarstvu uvrštena klauzula o poštovanju ljudskih prava.
Sporazum o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice stupio je na snagu 29.kolovoza2011. i od tada se prešutno produljuje. Posljednji protokol uz Sporazum između te dvije stranke, koji je stupio na snagu 23.svibnja2014., prestao je važiti 22.svibnja2018.
Komisija je pregovarala s vladom Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea (dalje u tekstu „Sveti Toma i Prinsipe”) u cilju sklapanja novog Protokola uz Sporazum. Nakon tih pregovora novi je Protokol parafiran 17.travnja2019. Protokol obuhvaća razdoblje od pet godina od datuma početka njegove privremene primjene, to jest od datuma njegova potpisivanja.
Sadržaj Protokola
U skladu s prioritetima reforme ribarstvene politike novim se Protokolom osiguravaju ribolovne mogućnosti za plovila Unije u vodama Svetog Tome i Prinsipea na temelju najboljih raspoloživih znanstvenih savjeta i poštujući preporuke Međunarodne komisije za očuvanje atlantskih tuna (ICCAT). U novom su Protokolu u obzir uzeti rezultati evaluacije prethodnog Protokola (2014.–2018.) i procjene za budućnost u okviru koje je analizirana potreba za sklapanjem novog Protokola[1]. Protokol će Europskoj uniji i Svetom Tomi i Prinsipeu omogućiti bližu suradnju na promicanju odgovornog iskorištavanja ribolovnih resursa u vodama Svetog Tome i Prinsipea te poduprijeti rad te zemlje na razvoju svojega ribarstva, u interesu obiju stranaka.
Ribolovne mogućnosti
Protokolom se predviđaju ribolovne mogućnosti u sljedećim kategorijama: 28 tunolovaca plivaričara s hladnjačom (16 za Španjolsku i 12 za Francusku) i 6 plovila s plutajućim parangalima (5 za Španjolsku i jedna dozvola za Portugal).
Financijski doprinos
Godišnji financijski doprinos EU-a iznosi 840000EUR te obuhvaća:
– referentnu tonažu od 8000 tona godišnje, za koju je utvrđen iznos od 400000EUR godišnje za pristup tijekom trajanja Protokola i
– potporu razvoju sektorske ribarstvene politike Svetog Tome i Prinsipea u iznosu od 440000EUR godišnje tijekom trajanja Protokola.
Ribarstvo u Svetom Tomi i Prinsipeu
Sektor ribarstva jedan je od pokretača rasta u Svetom Tomi i Prinsipeu. Radi se o isključivo artizanalnom sektoru u kojem se iskorištavaju obalni i izrazito migracijski resursi. Nedavno je procijenjeno da domaći ulovi premašuju 12000 tona, uključujući 3300 tona tune. Sav ulov prodaje se na domaćem tržištu jer izvoz ne postoji. Flota za artizanalni ribolov razvila se u proteklih nekoliko godina zahvaljujući većem broju iskrcaja i prijelazu s ribolova za vlastite potrebe na komercijalniji pristup.
Osim plovila iz EU-a Sveti Toma i Prinsipe daje pristup i tunolovcima iz zemalja koje nisu članice EU-a. U proteklih nekoliko godina vlasti Svetog Tome i Prinsipea zaključile su protokole sa subjektima koji predstavljaju tunolovce plivaričare za približno 15 plovila. Ti protokoli, koje su vlasti podijelile s autorima evaluacije, obuhvaćaju uvjete plaćanja koji su drukčiji od onih za plovila EU-a, načine praćenja usklađene s onima koji se primjenjuju na plovila EU-a i klauzule kojima se podupire zapošljavanje državljana Svetog Tome i Prinsipea na plovilima.
Uprava nadležna za ribarstvo u Svetom Tomi i Prinsipeu raspolaže samo nacionalnim financijskim sredstvima i u velikoj mjeri ovisi o vanjskoj pomoći kako bi razvila svoj sustav upravljanja ribarstvom te poštovala međunarodne standarde. Partnerstvo s EU-om važno je kako bi ta zemlja poboljšala upravljanje ribarstvom i kako bi se borila protiv nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova.
Zaključci i preporuke
Komisija je 2017. provela ex post evaluaciju važećeg protokola uz Sporazum o partnerstvu u ribarstvu sa Svetim Tomom i Prinsipeom te ex ante evaluaciju eventualne obnove protokola.[2]
U evaluaciji je zaključeno da u sektoru Unije za ribolov tune postoji snažan interes za ribolov u Svetom Tomi i Prinsipeu te da bi obnavljanje Protokola pomoglo jačanju praćenja, kontrole i nadzora te doprinijelo boljem upravljanju ribarstvom u regiji. Predviđeni novi Protokol još je relevantniji zbog važnosti IGP-a u Gvinejskom zaljevu za sektor Unije za ribolov tune te za partnersku zemlju.
Radi se o važnom sporazumu zahvaljujući kojem EU može poboljšati upravljanje oceanima u toj regiji te upotpuniti mjere u okviru ICCAT-a, s obzirom na to da južno od Gvinejskog zaljeva, vrlo važnog ribolovnog područja (Ekvatorska Gvineja, Gabon i Angola), ne postoje drugi sporazumi o partnerstvu u ribarstvu.
Borba protiv nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova prioritet je EU-a (vidi Uredbu 1005/2008[3]). Unija bi u tom pogledu trebala znatno poboljšati svoje djelovanje protiv takvog ribolova i poboljšati usklađenost s pravilima zajedničke ribarstvene politike osiguranjem primjerene kontrole ribolovnih aktivnosti plovila EU-a i drugih flota koje djeluju u vodama Svetog Tome i Prinsipea. U tom bi kontekstu prisutnost promatrača iz nacionalnih tijela Svetog Tome i Prinsipea na plovilima mogla biti veća (Doprinos gospodarskom i socijalnom razvoju).
Vlasti Svetog Tome i Prinsipea trebale bi promicati provedbu pravila EU-a o rezanju peraja morskim psima koje vrše strane flote[4].
Potreban je stabilan okvir za pristup plovila EU-a ribolovnim resursima u tom području kako bi se dugoročno ulagalo u regionalne strategije ribarstva. Osim toga, plovilima EU-a potrebna su prava pristupa popraćena snažnim pravnim instrumentom koji pruža pravnu jasnoću u pogledu prava i obveza uključenih stranaka (plovila i obalne države).
Na temelju analize sporazuma o partnerstvu u ribarstvu[5] Revizorskog suda, izvjestitelj želi istaknuti opažanja Revizorskog suda i naglasiti važnost pouzdanih informacija o ribljim stokovima i podacima o ulovu kako bi se poštovali načela i ciljevi ZRP-a i sporazuma o partnerstvu u ribarstvu te donijeli čvrsti zaključci u pogledu evaluacije tih sporazuma.
Na kraju, izvjestitelj naglašava da Parlament mora u svakoj fazi biti odmah i u potpunosti obaviješten o postupcima koji se odnose na Protokol. Parlamentu i Vijeću bi jedanput godišnje trebalo podnijeti izvješće o rezultatima višegodišnjeg sektorskog programa iz članka 4. Protokola, kao i o ispunjavanju zahtjeva za izvješćivanje o ulovu.
MIŠLJENJE ODBORA ZA RAZVOJ(20.12.2019)
upućeno Odboru za ribarstvo
o Prijedlogu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice
( – C9-0000/2019 – )
Izvjestitelj za mišljenje: Bernhard Zimniok
KRATKO 鴡ܳŽ
Europska unija (EU) potpisala je niz sporazuma o partnerstvu u ribarstvu i protokola sa zemljama koje nisu članice EU-a. Tim sporazumima EU daje financijsku i tehničku potporu u zamjenu za ribolovna prava na višak stokova u isključivom gospodarskom pojasu (IGP) te zemlje u pravno reguliranom okružju. Ti su sporazumi također usmjereni na očuvanje resursa i ekološku održivost te jamče da sva plovila EU-a podliježu istim pravilima kontrole i transparentnosti i podržavaju politiku održivog ribarstva partnerske zemlje. Istodobno je u sve protokole uz sporazume o ribarstvu uvrštena klauzula o poštovanju ljudskih prava.
Sporazum o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice stupio je na snagu 29.kolovoza2011.[6] i od tada se prešutno produljuje. Posljednji protokol uz Sporazum između te dvije stranke, koji je stupio na snagu 23.svibnja2014., prestao je važiti 22.svibnja2018.
Komisija je provela pregovore s vladom Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea (dalje u tekstu „Sveti Toma i Prinsipe”) radi sklapanja novog protokola uz postojeći Sporazum o partnerstvu u ribarstvu. Nakon tih pregovora novi je Protokol parafiran 17.travnja2019. Protokol važi pet godina od datuma početka njegove privremene primjene, to jest od datuma njegova potpisivanja.
Ribolovne mogućnosti
Protokolom se predviđaju ribolovne mogućnosti u sljedećim kategorijama: 28 tunolovaca plivaričara s hladnjačom (16 za Španjolsku i 12 za Francusku) i 6 plovila s plutajućim parangalima (5 za Španjolsku i jedna dozvola za Portugal).
Financijski doprinos
Godišnji financijski doprinos EU-a iznosi 840000EUR te obuhvaća:
– referentnu tonažu od 8000 tona godišnje, za koju je utvrđen iznos za pristup od 400000EUR godišnje tijekom trajanja Protokola i
– potporu razvoju sektorske ribarstvene politike Svetog Tome i Prinsipea u iznosu od 440000EUR godišnje tijekom trajanja Protokola.
Ribarstvo u Svetom Tomi i Prinsipeu
Sektor ribarstva jedan je od pokretača rasta u Svetom Tomi i Prinsipeu. Radi se o isključivo artizanalnom sektoru u kojem se iskorištavaju obalni i izrazito migracijski resursi. Prema najnovijim procjenama, domaći ulovi premašuju 12000 tona, uključujući 3300 tona tune. Sav ulov prodaje se na domaćem tržištu jer izvoz ne postoji. Flota za artizanalni ribolov razvila se u proteklih nekoliko godina zahvaljujući većem broju iskrcaja i prijelazu s ribolova za vlastite potrebe na komercijalniji pristup.
Osim plovilima iz EU-a Sveti Toma i Prinsipe daje pristup i tunolovcima iz zemalja koje nisu članice EU-a. U proteklih nekoliko godina vlasti Svetog Tome i Prinsipea zaključile su protokole sa subjektima koji predstavljaju tunolovce plivaričare za približno 15 plovila. Ti protokoli, koje su vlasti podijelile s autorima evaluacije, obuhvaćaju uvjete plaćanja koji su drukčiji od onih za plovila EU-a, načine praćenja usklađene s onima koji se primjenjuju na plovila EU-a i klauzule kojima se podupire zapošljavanje državljana Svetog Tome i Prinsipea na plovilima.
S obzirom na važnost gospodarskih, socijalnih i okolišnih izazova s kojima se suočava Sveti Toma i Prinsipe, izvjestitelj smatra da bi Protokol i cjelokupni financijski doprinos EU-a trebali podupirati sljedeće prioritete:
– promicanje: održivog gospodarstva, s posebnim naglaskom na mali lokalni ribolov; modernizacije lučke infrastrukture, osobito u vezi s obradom i sigurnim odlaganjem izrazito onečišćujućih tvari, primjerice motornog ulja; te jednakog postupanja prema svima zaposlenima u ribarstvu s posebnim naglaskom na ugrožene skupine.
– poboljšanje saznanja o toj oceanskoj regiji i znanstvene suradnje, prvenstveno omogućavanjem lokalnim znanstvenicima i znanstvenicima iz EU-a da se ukrcaju na plovila koja djeluju u tom području; to također znači detaljno poznavanje kumulativnih učinaka različitih sporazuma o ribarstvu koje je Sveti Toma i Prinsipe sklopio s trećim zemljama na stanje ribolovnih resursa u toj oceanskoj regiji, kako bi se osigurao daljnji održivi razvoj ribolovne industrije a da se pritom prekomjernim iskorištavanjem ne ugrožava morski život;
– bolje praćenje, nadzor i provedba mjerodavnih zakona u cilju iskorjenjivanja nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova; u tom bi pogledu trebalo olakšati blisku koordinaciju sa svim drugim programima potpore u tom području;
– transparentnost u korištenju financijskim sredstvima koje EU doprinosi postići će se poštovanjem svih mjerodavnih pravila EU-a kao i Kodeksa fiskalne transparentnosti MMF-a u cilju postizanja što veće koristi za stanovništvo Svetog Tome i Prinsipea, ali i za ekosustav i morski život regije.
Izvjestitelj se nada da novi Protokol ima potencijal potaknuti odgovorno i održivo zakonito raspolaganje ribolovnim resursima, uz postizanje što veće koristi i jamčenje visokog stupnja fiskalne transparentnosti u pogledu korištenja sredstvima EU-a.
*
Odbor za razvoj poziva Odbor za ribarstvo da kao nadležni odbor preporuči davanje suglasnosti za Prijedlog odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice.
POSTUPAK U ODBORU KOJI DAJE MIŠLJENJE
Naslov |
Sklapanje, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice |
|||
Referentni dokumenti |
|
|||
Nadležni odbor
|
PECH
|
|
|
|
Izvjestitelj(ica) za mišljenje Datum imenovanja |
Bernhard Zimniok 14.11.2019 |
|||
Razmatranje u odboru |
2.12.2019 |
|
|
|
Datum usvajanja |
3.12.2019 |
|
|
|
Rezultat konačnog glasovanja |
+: –: 0: |
22 1 2 |
||
Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju |
Hildegard Bentele, Dominique Bilde, Charles Goerens, Pierrette Herzberger-Fofana, György Hölvényi, Martin Horwood, Rasa Juknevičienė, Beata Kempa, Pierfrancesco Majorino, Lukas Mandl, Norbert Neuser, Michèle Rivasi, Louis Stedman-Bryce, Marc Tarabella, Tomas Tobé, Miguel Urbán Crespo, Chrysoula Zacharopoulou, Bernhard Zimniok |
|||
Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju |
Alessandra Basso, Stéphane Bijoux, Marlene Mortler, Rory Palmer, Caroline Roose, Patrizia Toia, Carlos Zorrinho |
POIMENIČNO KONAČNO GLASOVANJE U ODBORU KOJI DAJE MIŠLJENJE
22 |
+ |
PPE |
Hildegard Bentele, György Hölvényi, Rasa Juknevičienė, Lukas Mandl, Marlene Mortler, Tomas Tobé |
S&D |
Pierfrancesco Majorino, Norbert Neuser, Rory Palmer, Marc Tarabella, Carlos Zorrinho |
Renew |
BStéphane Bijoux, Charles Goerens, Martin Horwood, Chrysoula Zacharopoulou |
Verts/ALE |
Pierrette Herzberger-Fofana, Michèle Rivasi, Caroline Roose |
ID |
Alessandra Basso, Bernhard Zimniok, Dominique Bilde |
ECR |
Beata Kempa |
NI |
|
1 |
- |
NI |
Louis Stedman-Bryce |
2 |
0 |
S&D |
Patrizia Toia |
GUE/NGL |
Miguel Urbán Crespo |
Korišteni znakovi:
+:za
-:protiv
0:ܳžԾ
MIŠLJENJE ODBORA ZA PRORAČUNE(26.11.2019)
upućeno Odboru za ribarstvo
o Prijedlogu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice
( – C9-0000/2019 – )
Izvjestitelj za mišljenje: José Manuel Fernandes
KRATKO 鴡ܳŽ
Sporazum o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice[7] stupio je na snagu 29.kolovoza2011.[8] i od tada se prešutno produljuje. Prethodni protokol uz Sporazum stupio je na snagu 23.svibnja2014. i prestao je važiti 22.svibnja2018.
Na temelju odgovarajućih pregovaračkih smjernica Komisija je pregovarala s vladom Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea u cilju sklapanja novog Protokola uz Sporazum. Nakon tih pregovora novi je Protokol parafiran 17.travnja2019. Protokolom je obuhvaćeno razdoblje od pet godina. Njime se osiguravaju ribolovne mogućnosti za plovila Unije u vodama Svetog Tome i Prinsipea na temelju najboljih raspoloživih znanstvenih savjeta i poštujući preporuke Međunarodne komisije za očuvanje atlantskih tuna (ICCAT). U novom Protokolu uzeti su u obzir rezultati evaluacije prethodnog Protokola (2014.–2018.) i procjene za budućnost u okviru koje je analizirana potreba za sklapanjem novog Protokola. Obje evaluacije proveli su vanjski stručnjaci. Protokol će Europskoj uniji i Svetom Tomi i Prinsipeu omogućiti užu suradnju u području promicanja odgovornog iskorištavanja ribolovnih resursa u vodama Svetog Tome i Prinsipea te poduprijeti napore Svetog Tome i Prinsipea za razvoj njegova ribarstva, u interesu obiju stranaka.
Protokolom se predviđaju ribolovne mogućnosti u sljedećim kategorijama:
– 28tunolovaca plivaričara s hladnjačom,
– 6 plovila s plutajućim parangalima.
Pregovori o novom Protokolu uz Sporazum o partnerstvu u ribarstvu sa Svetim Tomom i Prinsipeom vode se u okviru vanjskog djelovanja Unije prema afričkim, karipskim i pacifičkim zemljama (AKP), posebno uzimajući u obzir ciljeve Unije u pogledu poštovanja demokratskih načela i ljudskih prava.
Godišnji financijski doprinos Europske unije iznosi 840000EUR, a obuhvaća sljedeće:
(a) referentnu tonažu od 8000 tona godišnje, za koju je utvrđen iznos za pristup od 400000EUR godišnje tijekom čitavog trajanja Protokola;
(b) potporu razvoju sektorske ribarstvene politike Svetog Tome i Prinsipea u iznosu od 440000EUR godišnje tijekom čitavog trajanja Protokola. Ta je potpora u skladu s nacionalnom politikom u području održivog upravljanja ribolovnim resursima unutarnjih voda i morskim ribolovnim resursima Svetog Tome i Prinsipea tijekom cijelog trajanja Protokola.
Godišnji iznos odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i plaćanje utvrđuje se u okviru godišnjeg proračunskog postupka, uključujući pričuvnu liniju za protokole koji nisu stupili na snagu na početku godine[9].
Komisiji bi se dale ovlasti da u ime Unije odobri izmjene Protokola koje donosi Zajednički odbor osnovan na temelju Sporazuma o partnerstvu.
*
Odbor za proračune poziva Odbor za ribarstvo da kao nadležni odbor preporuči davanje suglasnosti za Nacrt odluke Vijeća o sklapanju Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice.
POSTUPAK U ODBORU KOJI DAJE MIŠLJENJE
Naslov |
Sklapanje, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice |
|||
Referentni dokumenti |
|
|||
Nadležni odbor
|
PECH
|
|
|
|
Izvjestitelj(ica) za mišljenje Datum imenovanja |
José Manuel Fernandes 30.9.2019 |
|||
Razmatranje u odboru |
6.11.2019 |
|
|
|
Datum usvajanja |
25.11.2019 |
|
|
|
Rezultat konačnog glasovanja |
+: –: 0: |
28 1 3 |
||
Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju |
Rasmus Andresen, Clotilde Armand, Robert Biedroń, Olivier Chastel, Lefteris Christoforou, David Cormand, Paolo De Castro, José Manuel Fernandes, Eider Gardiazabal Rubial, Valentino Grant, Francisco Guerreiro, Valerie Hayer, Niclas Herbst, John Howarth, Mislav Kolakušić, Moritz Körner, Zbigniew Kuźmiuk, Hélène Laporte, Pierre Larrouturou, Janusz Lewandowski, Margarida Marques, Siegfried Mureşan, Jan Olbrycht, Karlo Ressler, Nicolae Ştefănuță, Nils Ušakovs, Angelika Winzig |
|||
Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju |
Matteo Adinolfi, Derk Jan Eppink, Henrike Hahn, Eero Heinäluoma, Younous Omarjee |
POIMENIČNO KONAČNO GLASOVANJE U NADLEŽNOM ODBORU
28 |
+ |
ECR |
Derk Jan Eppink, Zbigniew Kuźmiuk |
NI |
Mislav Kolakušić |
PPE |
Lefteris Christoforou, José Manuel Fernandes, Niclas Herbst, Janusz Lewandowski, Siegfried Mureşan, Jan Olbrycht, Karlo Ressler, Angelika Winzig |
RENEW |
Clotilde Armand, Olivier Chastel, Valerie Hayer, Moritz Körner, Nicolae Ştefănuță |
S&D |
Robert Biedroń, Paolo DeCastro, Eider Gardiazabal Rubial, Eero Heinäluoma, John Howarth, Pierre Larrouturou, Margarida Marques, Nils Ušakovs |
VERTS/ALE |
Rasmus Andresen, David Cormand, Francisco Guerreiro, Henrike Hahn |
1 |
- |
GUE/NGL |
Younous Omarjee |
3 |
0 |
ID |
Matteo Adinolfi, Valentino Grant, Hélène Laporte |
Korišteni znakovi:
+:za
-:protiv
0:ܳžԾ
POSTUPAK U NADLEŽNOM ODBORU
Naslov |
Sklapanje, u ime Europske unije, Protokola o provedbi Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice |
|||
Referentni dokumenti |
12199/2019 – C9-0001/2020 – |
|||
Datum savjetovanja / zahtjeva za odobrenje |
20.12.2019 |
|
|
|
Nadležni odbor Datum objave na plenarnoj sjednici |
PECH 13.1.2020 |
|
|
|
Odbori koji daju mišljenje Datum objave na plenarnoj sjednici |
DEVE 13.1.2020 |
BUDG 13.1.2020 |
|
|
Izvjestitelji Datum imenovanja |
Nuno Melo 22.10.2019 |
|
|
|
Razmatranje u odboru |
24.9.2019 |
2.12.2019 |
|
|
Datum usvajanja |
21.1.2020 |
|
|
|
Rezultat konačnog glasovanja |
+: –: 0: |
22 2 2 |
||
Zastupnici nazočni na konačnom glasovanju |
Clara Aguilera, Christian Allard, Pietro Bartolo, Izaskun Bilbao Barandica, Rosanna Conte, Richard Corbett, Chris Davies, Filip De Man, Diane Dodds, Giuseppe Ferrandino, João Ferreira, Søren Gade, Francisco Guerreiro, Niclas Herbst, France Jamet, Pierre Karleskind, Nosheena Mobarik, Cláudia Monteiro de Aguiar, Manuel Pizarro, Ruža Tomašić, Peter van Dalen |
|||
Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju |
Nicolás González Casares, Nuno Melo, Caroline Roose, Maria Walsh |
|||
Zamjenici nazočni na konačnom glasovanju prema čl. 209. st. 7. |
Jeroen Lenaers, Antonio López-Istúriz White |
|||
Datum podnošenja |
23.1.2020 |
POIMENIČNO KONAČNO GLASOVANJE U NADLEŽNOM ODBORU
22 |
+ |
ECR |
Nosheena Mobarik, Ruža Tomašić |
GUE/NGL |
João Ferreira |
PPE |
Peter van Dalen, Niclas Herbst, Jeroen Lenaers, Antonio López-Istúriz White, Nuno Melo, Cláudia Monteiro de Aguiar, Maria Walsh |
RENEW |
Izaskun Bilbao Barandica, Chris Davies, Søren Gade, Pierre Karleskind |
S&D |
Clara Aguilera, Pietro Bartolo, Richard Corbett, Giuseppe Ferrandino, Nicolás González Casares, Manuel Pizarro |
VERTS/ALE |
Christian Allard, Francisco Guerreiro |
2 |
- |
ID |
Filip De Man, France Jamet |
2 |
0 |
ID |
Rosanna Conte |
NI |
Diane Dodds |
Korišteni znakovi:
+:za
-:protiv
0:ܳžԾ
-
[1] Ex post i ex ante ocjene Protokola uz Sporazum o partnerstvu u održivom ribarstvu između Europske unije i Svetog Tome i Prinsipea (Autori: Benoit Caillart, Philippe Tous i Christelle Le Grand, 22. rujna 2017.).
-
[2] Ex post i ex ante ocjene Protokola uz Sporazum o partnerstvu u održivom ribarstvu između Europske unije i Svetog Tome i Prinsipea (Autori: Benoit Caillart, Philippe Tous i Christelle Le Grand, 22. rujna 2017.).
- [3] Uredba Vijeća (EZ) br.1005/2008 od 29.rujna2008. o uspostavi sustava Zajednice za sprečavanje, suzbijanje i zaustavljanje nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova, o izmjeni uredaba (EEZ) br. 2847/93, (EZ) br.1936/2001 i (EZ) br.601/2004 i o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br.1093/94 i (EZ) br.1447/1999.
- [4] Uredba Vijeća (EZ) br.1185/2003 od 26.lipnja2003.
- [5] Tematsko izvješće Revizorskog suda EU-a: „Upravlja li Komisija dobro sporazumima o partnerstvu u ribarstvu?”, Ured za publikacije, Luxembourg (listopad 2015.).
- [6] Uredba Vijeća (EZ) br.894/2007 o sklapanju Sporazuma o partnerstvu u ribarstvu između Demokratske Republike Svetog Tome i Prinsipea i Europske zajednice (SL L205, 7.8.2007., str.35.).
- [7]SLL205, 7.8.2007., str.36.
- [8]SLL31, 31.1.2013., str.1.
- [9]U skladu s Međuinstitucijskim sporazumom o suradnji u vezi s proračunskim pitanjima (2013/C 373/01).