Znění, které vstoupí v platnost dne 16. července 2024
HLAVA I:POSLANCI, ORGÁNY PARLAMENTU A POLITICKÉ SKUPINY
KAPITOLA 4:POLITICKÉ SKUPINY
Článek 35a:Neoficiální seskupení
1.Jednotliví poslanci mohou vytvářet neoficiální seskupení za účelem neformálních výměn názorů na konkrétní otázky mezi různými politickými skupinami a s cílem podporovat kontakty mezi poslanci a občanskou společností.
2.Neoficiální seskupení musí vyvíjet svou činnost zcela transparentně. Nesmí se podílet na žádné činnosti, která by mohla vést k záměně s oficiálními činnostmi Parlamentu nebo jeho orgánů. Neoficiální seskupení zejména nesmí používat název ani logo Parlamentu. Nesmí pořádat ve třetích zemích akce ve stejnou dobu, kdy probíhá pracovní cesta oficiálního orgánu Parlamentu, včetně oficiálních delegací pro sledování průběhu voleb. Členové neoficiálních seskupení aktivně informují externí partnery o tom, že jednají jako jednotliví poslanci.
3.S výjimkou neoficiálních seskupení spojených se třetími zeměmi, pro něž existuje stálá meziparlamentní delegace podle článku 223 jednacího řádu, může politická skupina usnadňovat činnost neoficiálních seskupení tím, že jim poskytuje logistickou podporu.
Neoficiální seskupení spojená se třetími zeměmi, pro něž existuje stálá meziparlamentní delegace podle článku 223, nemohou pro svou činnost využívat zařízení Parlamentu.
Vztah ke třetí zemi může vyplývat z názvu nebo činnosti neoficiálního seskupení.
4.Neoficiální seskupení jsou povinna předložit do konce následujícího měsíce prohlášení o veškeré podpoře, včetně podpory peněžní či hmotné. Není-li takové prohlášení předloženo, předseda seskupení nebo, nemá-li seskupení předsedu, kterýkoli jeho člen předloží prohlášení o podpoře do deseti pracovních dnů po uplynutí této lhůty.
5.Na činnostech neoficiálního seskupení pořádaných v prostorách Parlamentu, jako je například účast na schůzích nebo akcích neoficiálního seskupení, poskytování podpory seskupení a spolupořádání jeho akcí, se smějí představitelé zájmových skupin podílet pouze tehdy, jsou-li zapsáni v rejstříku transparentnosti.
6.Kvestoři vedou veřejný rejstřík prohlášení uvedených v odstavci 4 a neoficiálních seskupení, která je předložila. Předsednictvo stanoví podrobná pravidla pro tento rejstřík a uvedená prohlášení a jejich zveřejňování na internetových stránkách Parlamentu.
7.Kvestoři dbají na řádné uplatňování tohoto článku.
8.V případě porušení tohoto článku mohou kvestoři neoficiálnímu seskupení zakázat využívat zařízení Parlamentu po dobu, která nesmí být delší než zbytek volebního období.