HLAVA I:POSLANCI, ORGÁNY PARLAMENTU A POLITICKÉ SKUPINY
KAPITOLA 4:POLITICKÉ SKUPINY
Článok 35a:Neoficiálne zoskupenia
1.Jednotliví poslanci môžu vytvárať neoficiálne zoskupenia s cieľom uskutočňovať neformálne výmeny názorov rôznych politických skupín o špecifických otázkach, pričom tieto zoskupenia tvoria členovia rôznych parlamentných výborov, a ich cieľom je aj podpora kontaktov medzi poslancami a občianskou spoločnosťou.
2.Činnosť neoficiálnych zoskupení musí byť úplne transparentná. Nemôžu sa zúčastňovať na žiadnych činnostiach, ktoré by mohli viesť k zámene s oficiálnymi činnosťami Parlamentu alebo jeho orgánov. Predovšetkým nesmú používať názov ani logo Parlamentu. Nesmú organizovať podujatia v tretích krajinách, ktoré sa konajú v rovnakom čase ako služobná cesta oficiálneho orgánu Parlamentu vrátane oficiálnej volebnej pozorovateľskej delegácie. Poslanci, ktorí sa zúčastňujú na neoficiálnych zoskupeniach, aktívne informujú externých partnerov o tom, že konajú ako individuálni poslanci.
3.Politická skupina môže uľahčiť činnosť neoficiálnych zoskupení tým, že im poskytne logistickú podporu, s výnimkou neoficiálnych zoskupení týkajúcich sa tretích krajín, pre ktoré existuje stála medziparlamentná delegácia podľa článku 223.
Neoficiálne zoskupenia týkajúce sa tretích krajín, pre ktoré existuje stála medziparlamentná delegácia podľa článku 223, nevyužívajú na svoju činnosť žiadne priestory Parlamentu.
Vzťah k tretej krajine môže vyplývať z názvu alebo činnosti neoficiálneho zoskupenia.
4.Od neoficiálnych zoskupení sa vyžaduje, aby do konca nasledujúceho mesiaca oznámili akúkoľvek podporu, a to aj peňažnú alebo vecnú. Ak takéto vyhlásenie chýba, predseda zoskupenia, alebo ak zoskupenie nemá predsedu, ktorýkoľvek poslanec, ktorý je jeho účastníkom, vydá vyhlásenie o podpore do 10 pracovných dní od uplynutia danej lehoty.
5.Na činnostiach neoficiálnych zoskupení usporiadaných v priestoroch Parlamentu sa môžu zúčastniť len zástupcovia záujmových skupín, napríklad účasťou na stretnutiach alebo podujatiach neoficiálneho zoskupenia, poskytovaním podpory neoficiálnemu zoskupeniu alebo spoločnou organizáciou podujatí, ak sú zapísané v registri transparentnosti.
6.Kvestori vedú verejný register vyhlásení uvedených v odseku 4 a neoficiálnych zoskupení, ktoré ich predložili. Predsedníctvo prijme podrobné pravidlá týkajúce sa tohto registra a týchto vyhlásení a ich uverejňovania na webovom sídle Parlamentu.
7.Kvestori zabezpečia účinné presadzovanie tohto článku.
8.V prípade porušenia tohto článku môžu kvestori uložiť neoficiálnemu zoskupeniu zákaz používania priestorov Parlamentu na obdobie, ktoré nesmie presiahnuť zvyšok volebného obdobia.