Ϸվ

Teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse poliitika

ELi teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse poliitika on algusest peale olnud ELi õigusloomes olulisel kohal. Seda laiendati 1980. aastatel Euroopa teadusuuringute raamprogrammiga. 2014. aastal koondati suurem osa ELi teadusuuringute rahastamisest programmi „Horisont 2020“ alla, mis hõlmas perioodi 2014–2020 ja mille eesmärk oli tagada ELi ülemaailmne konkurentsivõime. Selle järeltulija programm „Euroopa horisont“, praegune ELi teadusuuringute ja innovatsiooni programm ajavahemikuks 2021–2027, käivitus 2021. aastal.

Õiguslik alus

(edaspidi „ELi toimimise leping“) artiklid 179–190.

ä

ELi teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse poliitika eesmärk on suurendada ELi tööstuse ülemaailmset konkurentsivõimet. ELi toimimise lepingu artiklis 179 on öeldud: „Liidu eesmärk on tugevdada oma teaduslikke ja tehnoloogilisi aluseid, luues Euroopa teadusruumi, kus teadlased, teaduslik teave ja tehnoloogia vabalt liiguvad“.

Saavutused

A. Teadusuuringute raamprogrammid

Esimene raamprogramm kehtestati 1983. aastal ning järgmiste aastakümnete jooksul on ELi teadus- ja innovatsioonipoliitika rakendamist rahaliselt toetatud järjestikuste raamprogrammidega. Raamprogrammide eesmärk on muutunud – piiriülese teadus- ja tehnoloogiakoostöö toetamiselt on üle mindud tõeliselt üleeuroopalisele tegevuse ja meetmete kooskõlastamisele. Ajavahemikku 2021–2027 hõlmav praegune üheksas raamprogramm, , on senistest suurim ja ambitsioonikaim ning selle eelarve on üle 93miljardi euro. Teadusuuringutega seotud võimalusi pakuvad ka ühtekuuluvuspoliitika ja muud ELi programmid, sh Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondid, programm „Erasmus+“, programm LIFE, Euroopa ühendamise rahastu ja ELi terviseprogrammid.

B. (Rahvusvaheline) koordineerimine ja koostöö

Euroopa teadusruumi võrgustik (ERA-NET) käivitati 2002. aastal, et toetada liikmesriikide ja assotsieerunud riikide riiklike ja piirkondlike teadusprogrammide koostööd võrgustike loomise, ühismeetmete rakendamise ja programmide vastastikuse avamise abil. Samast põhimõttest lähtudes on EL rahastanud Euroopa teaduse ja tehnika alast koostööd (), mille eesmärk on aidata luua teadusvõrgustikke teadlaste koostööks kogu Euroopas (ja rahvusvahelisel tasandil).

Programm „Euroopa horisont“ on 2021. aastal ELi vastu võetud peamine vahend, mille eesmärk on luua reeglitel ja väärtustel põhinev teadus- ja innovatsioonikeskkond ning tagada vastastikkus ja võrdsed tingimused kõikides koostöövaldkondades. Üldise lähenemisviisi osana ning teadusjulgeoleku suurendamiseks muutunud rahvusvahelises kontekstis avaldas komisjon 2022. aastal .

C. Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut

(EIT) loodi 2008. aastal, et tugevalt lõimitud asutades edendada ja rakendada maailmatasemel innovatsiooni. Teadmus- ja innovatsioonikogukonnad koondavad kõrgkoolide esindajaid, teadlasi, ettevõtjaid, investoreid, avalik-õiguslikke organisatsioone ja mittetulundusühendusi, et luua uudseid innovatsioonimudeleid, mis võivad teistele eeskuju anda.

Osalemine

Tüüpilisse ELi rahastatavasse projekti on kaasatud juriidilised isikud, st ülikoolid, teaduskeskused, ettevõtted (kaasa arvatud väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted – VKEd) ning mitme liikmesriigi, samuti assotsieerunud ja kolmandate riikide teadlased. ELil on mitmeid vahendeid teadus- ja innovatsioonipoliitika eesmärkide saavutamiseks järgmiste eriprogrammide raames:

  • otsesed meetmed, mida rahastab täielikult EL;
  • kaudsed meetmed, mis võivad olla järgmised: i)teaduskoostööprojektid, mida viivad ellu liikmesriikide, assotsieerunud ja kolmandate riikide juriidiliste isikute konsortsiumid; ii)tippkeskuste võrgustikud (ühised uurimisprogrammid, mida rakendab mitu teadusorganisatsiooni, kes tegutsevad asjaomases valdkonnas ühiselt); iii)koordineerimis- ja toetusmeetmed; iv)üksikprojektid (toetus nn eesliiniuuringutele) või v) teadlaste koolitamiseks ja karjääri kujundamiseks antav toetus, mida kasutatakse peamiselt rakendamiseks.

Programm „Horisont 2020“

Ajavahemikku 2014–2020 hõlmanud oli ELi esimene teadusuuringute ja innovatsiooni lõimimise programm, millega suurendati toetust avaliku ja erasektori partnerlustele ja uuenduslikele VKEdele ning rahastamisvahendite kasutamisele. Programmis „Horisont 2020“ võeti kasutusele ühtsed reeglid, mis muutsid ühiskondlikele probleemidele reageerimise lihtsamaks, lähendades teadusuuringuid ja turgu, näiteks aidates innovaatilistel ettevõtjatel kujundada oma tehnoloogilised läbimurded elujõulisteks äripotentsiaaliga toodeteks. Samuti püüti laiendada uuemate liikmesriikide ja kolmandate riikide osalemist EL programmides.

Programmi „Horisont 2020“ esialgne eelarve oli 77 miljardit eurot, mida 2015. aastal vähendati 74,8 miljardi euroni, ning programm keskendus kolmele peamisele sambale:

  • tipptasemel teadus: sellega toetati ELi üleilmset juhtpositsiooni teaduses ja suurendati (ERC) eraldatavaid vahendeid;
  • juhtpositsioon tööstuses: investeeringud peamistesse tehnoloogiatesse ja innovatsiooni;
  • ühiskondlikud väljakutsed:

Et VKEsid osalema ergutada, lõi komisjon sihtotstarbelise rahastamisvahendi, millest anti tagastamatut abi teadus- ja arendustegevuseks ning selle tulemuste turustamiseks, seda nii kapitali kättesaadavaks muutmisega (varase ja kasvufaasi investeeringute rahastamine) kui ka laenuvõimaluste loomisega (laenud ja tagatised).

Programm „Euroopa horisont“

A. Programm „Euroopa horisont“ 2021–2027

suurendab ELi konkurentsivõimet ja aitab tal saavutada strateegilisi prioriteete, mis jagunevad kolme samba vahel.

  • Tipptasemel teadus: jätk programmi „Horisont 2020“ tipptasemel teaduse sambale, mis hõlmab Euroopa Teadusnõukogu, Marie Skłodowska-Curie meetmeid ja teadustaristut.
  • Üleilmsed probleemid ja tööstuse konkurentsivõime: konkreetsete ühiskondlike probleemide lahendamiseks üleeuroopaliste teadusprojektide elluviimine järgmistes teemavaldkondades:
  • Innovatiivne Euroopa: eesmärk on muuta Euroopa turgu loovate uuenduste eestvedajaks, arendada innovatsiooni ökosüsteemi ning tugevdada Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) positsiooni, et edendada ettevõtete, teadusuuringute, kõrghariduse ja ettevõtluse lõimimist.

Pärast 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistiku muutmist, mille käigus kohandati Ukrainale antavat abi, suurendati Euroopa Kaitsefondi assigneeringuid ja loodi Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP), otsustati alates 2025. aastast vähendada programmi „Euroopa horisont“ eelarvet esialgselt 95,5 miljardilt eurolt 93,4 miljardile eurole.

Programmi „Euroopa horisont“ teises, , mis 2024. aasta märtsis, on programmi prioriteetidena välja toodud kolm põhiteemat: 1)rohepööre, 2)digiüleminek ning 3)vastupidavam, konkurentsivõimelisem, kaasavam ja demokraatlikum Euroopa. Lisaks suunavad kõigis kolmes valdkonnas investeeringute tegemist sellised üldpõhimõtted nagu avatud strateegiline autonoomia ja Euroopa juhtiva rolli kindlustamine elutähtsa tehnoloogia arendamisel ja kasutuselevõtmisel.

B. Kolmandate riikide osalemine programmis „Euroopa horisont“

ELi ja Ühendkuningriigi annab Ühendkuningriigile sõnaselgelt juurdepääsu viiele ELi rahastamisprogrammile, sealhulgas programmile „Euroopa horisont“[1]. Ühendkuningriik maksab nn assotsieerunud riigi staatuse eest, mis anti 16-le varem programmiga „Horisont 2020“ ühinenud ELi mittekuuluvale riigile. Ühendkuningriigi osalemine programmis „Euroopa horisont“ peatati 2021. aastal, kuni peeti läbirääkimisi Põhja-Iirimaa protokolli rakendamise üle. 2023. aasta septembris saavutati , mis tagas programmi „Euroopa horisont“ rahastamisele alates 1. jaanuarist 2024.

ELi ja Šveitsi kahepoolsete suhete laiemas raamistikus programmis „Euroopa horisont“ ning Šveitsi üksustele anti võimalus osaleda alates 2024. aastast Euroopa Teadusnõukogu konkursikutsetes assotsieerunud riigi üksustele kehtivate tingimuste alusel, kuni toetuslepingud on ette valmistatud.

Hiljuti viidi lõpule läbirääkimised potentsiaalsete uute – 2023. aasta novembris (programmiga ühinemiseks 2024. aastal) ja 2024. aasta märtsis (programmiga ühinemiseks 2025. aastal).

Euroopa Parlamendi roll

Juba rohkem kui 20 aastat on Euroopa Parlament soovinud näha ambitsioonikamat ELi teadus- ja innovatsioonipoliitikat ning liikmesriikides teadusuuringutele tehtavate kogukulutuste olulist suurendamist, et säilitada ja tugevdada ELi rahvusvahelist konkurentsivõimet. Parlament on toetanud ka suuremat koostööd ELi mittekuuluvate partneritega, struktuurifondide ja raamprogrammide meetmete tihedat lõimimist ning sihipärast tegevust VKEde optimaalseks kaasamiseks ja nõrgemate, ent paljutõotavate ettevõtjate osalemise hõlbustamiseks. Lisaks on parlament nõudnud menetluste lihtsustamist ning raamprogrammide paindlikumaks muutmist, et võimaldada vahendite ümbersuunamist perspektiivikamatesse valdkondadesse ning reageerida muutuvatele oludele ja uutele teadusuuringute prioriteetidele.

Programmi „Horisont 2020“ üle peetud läbirääkimistel õnnestus parlamendiliikmetel läbi suruda mitu muudatust, eelkõige kaks uut eesmärki omaette struktuuri ja eelarvereaga:

  • tugevdada teadusringkondade ja ühiskonna koostööd ja dialoogi ning muuta teadus- ja arendustegevuse valdkonna karjäärivõimalused noortele huvipakkuvamaks;
  • laiendada institutsioonidevaheliste töörühmade moodustamise, teadustöötajate partnerluse ja parimate tavade vahetamise teel programmis osalejate ringi.

Lisaks pidi VKEdele eraldatama vähemalt 20% kahe samba („juhtpositsioon tööstuses“ ja „ühiskondlikud väljakutsed“) eelarvete kogusummast.

Euroopa Parlament kiitis 2021. aastal heaks programmi „Euroopa horisont“, mille eelarve on 95,5miljardit eurot, sh 5,4miljardit eurot Euroopa majanduse taastekavast . Komisjon on alates 1. jaanuarist 2021 programmi juba ajutiselt rakendama asunud.

Euroopa Parlament tunnistas oma 2021. aasta juulikuises , et loomise lõpuleviimine teadlaste vaba liikumise ning teaduslike teadmiste ja tehnoloogia vaba liikumise saavutamisega on ELi üks peamisi prioriteete. Parlament rõhutas, kui oluline on sünergia kõrgharidusasutuste, teadusasutuste ja kodanikuühiskonna organisatsioonide ning tööstusliitude vahel. Samuti juhtis parlament tähelepanu olulisele rollile, mida teadusuuringud ja innovatsioon etendasid COVID-19 pandeemia ajal, kui kriisist ülesaamiseks käidi välja mitut sektorit ja valdkonda hõlmavad lahendused.

Oma 2022. aasta aprillikuises tuletas Euroopa Parlament meelde vajadust pidevalt investeerida teadlaste oskustesse ja karjäärivõimalustesse. Samuti rõhutati resolutsioonis reeglitel põhineva mitmepoolse koostöö vajadust ning toonitati, et programmi „Euroopa horisont“ alusel võib assotsieerimislepinguid sõlmida üksnes riikidega, kes on võtnud kohustuse järgida õigusnormidel põhinevat avatud turumajandust, sealhulgas käsitleda intellektuaalomandi õigusi õiglaselt ja erapooletult ja austada inimõigusi, ning kellel on demokraatlikud institutsioonid.

Oma 2022. aasta märtsikuises nõudis Euroopa Parlament, et viivitamata peatataks või lõpetataks Venemaaga toimuv teadus- ja innovatsioonikoostöö programmide rahastamine ELi vahenditest ning katkestataks piirkondadevahelised programmid.

Oma 2023. aasta oktoobrikuises resolutsioonis ELi ja Šveitsi suhete kohta rõhutas parlament ELi ja Šveitsi teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni alase koostöö tähtsust ning kutsus pooli üles valima pragmaatilise lähenemisviisi, et võimaldada Šveitsi osalemist. Parlament rõhutas ELi ja Šveitsi ühiste jõupingutuste olulisust tegelemisel teadus- ja arendustegevuse kaudu selliste ülemaailmsete probleemidega nagu kliimamuutused, tervishoid ning energiajulgeolek.

Lisateavet selle teema kohta võib leida tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni (ITRE) veebisaidilt.

[1]Kaubandus-ja koostöölepingu artiklid 719 ja 720.

Kristi Polluveer