Ϸվ

Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė: bendrieji aspektai

Sutartyse didelė svarba teikiama laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės kūrimui. 2009m. įdiegti keli nauji svarbūs elementai: veiksmingesnė ir demokratiškesnė sprendimų priėmimo procedūra, nustatyta panaikinus senąją ramsčių sistemą; išplėstos ES Teisingumo Teismo prerogatyvos ir naujas nacionalinių parlamentų vaidmuo. Pagrindines teises sustiprina teisiškai privaloma Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija.

Teisinis pagrindas

Europos Sąjungos sutarties (ES sutarties) 3straipsnio 2dalyje nustatomi pagrindiniai ES tikslai, susiję su laisvės, saugumo ir teisingumo erdve.

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo(SESV) Vantraštinė dalis (67–89straipsniai) skirta laisvės, saugumo ir teisingumo erdvei. Be bendrųjų nuostatų, šioje antraštinėje dalyje yra specialūs skyriai, skirti šioms sritims:

  • sienų kontrolės, prieglobsčio ir imigracijos politikai;
  • teisminiam bendradarbiavimui civilinėse bylose;
  • teisminiam bendradarbiavimui baudžiamosiose bylose;
  • policijos bendradarbiavimui[1].

Danija nedalyvauja priimant Tarybos priemones, nustatytas pagal SESV V antraštinę dalį (, atsisakymo dalyvauti nuostata leidžia Danijai nedalyvauti šioje politikos srityje). Nepaisant to, nuo 2001m. ji tarpvyriausybiniu pagrindu įgyvendina Šengeno acquis. Dėl teisminio bendradarbiavimo civilinėse bylose ir taisyklių, reglamentuojančių teismų jurisdikciją nagrinėti civilinio ar komercinio pobūdžio teisinius ginčus tarp skirtingose valstybėse narėse gyvenančių asmenų (), 2005m. spalio 19d. Danijos Karalystė ir ES sudarė . Kaip numatyta susitarimo 3straipsnio 2dalyje, tais atvejais, kai priimami pakeitimai, Danija turi pranešti Komisijai, ar ji nusprendė įgyvendinti tokių pakeitimų turinį. Airija dalyvauja tik priimant ir taikant specialias priemones po sprendimo dėlsutikimo dalyvauti ().

Be šių nuostatų reikėtų paminėti ir kitus, su laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės kūrimu neatskiriamai susijusius straipsnius. Tai ES sutarties 6straipsnis dėl ES pagrindinių teisių chartijos ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos[2], SESV 8straipsnis, skirtas kovai su nelygybe, SESV 15straipsnio 3dalis dėl teisės susipažinti su Sąjungos institucijų dokumentais, SESV 16straipsnis dėl asmens duomenų apsaugos[3] ir SESV 18–25straipsniai dėl nediskriminavimo ir ES pilietybės[4]. Vis dėlto SESV taip pat nustatytos kelios sustabdymo nuostatos, taikomos tais atvejais, kai valstybė narė mano, kad teisės akto projektas paveiktų pagrindinius jos baudžiamosios teisės sistemos aspektus (SESV 82straipsnio 3dalis), ir bendros minimalios taisyklės dėl nusikalstamų veikų ir sankcijų apibrėžimo ypač sunkių nusikaltimų, turinčių tarpvalstybinį pobūdį, srityse (SESV 83straipsnio 3dalis). Praktiškai tai veikia taip: direktyvos projektas pateikiamas Europos Vadovų Tarybai, o įprasta teisėkūros procedūra sustabdoma. Jei pasiekiamas bendras sutarimas, Europos Vadovų Taryba per keturis mėnesius grąžina projektą Tarybai ir ji nutraukia įprastos teisėkūros procedūros sustabdymą.

Tikslai

Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės tikslai išsamiai išdėstyti SESV 67straipsnyje:

  • „Sąjunga sukuria laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę, kurioje gerbiamos pagrindinės teisės bei skirtingos valstybių narių teisinės sistemos ir tradicijos.
  • Ji užtikrina, kad nebus asmenų kontrolės jiems kertant vidaus sienas, ir suformuluoja valstybių narių solidarumu paremtą bendrą prieglobsčio, imigracijos ir išorės sienų kontrolės politiką, kuri būtų teisinga trečiųjų šalių piliečiams. Šioje antraštinėje dalyje asmenys be pilietybės prilyginami trečiųjų šalių piliečiams.
  • Sąjunga stengiasi užtikrinti aukštą saugumo lygį prevencijos bei kovos su nusikalstamumu, rasizmu ir ksenofobija priemonėmis, taip pat policijos ir teisminių institucijų bei kitų kompetentingų valdžios institucijų veiklos koordinavimo ir bendradarbiavimo priemonėmis, taip pat tarpusavyje pripažįstant teismo sprendimus baudžiamosiose bylose, o prireikus derinant baudžiamuosius įstatymus.
  • Sąjunga sudaro palankias sąlygas pasinaudoti teisingumu, ypač taikydama teisminių ir neteisminių sprendimų civilinėse bylose tarpusavio pripažinimo principą.“

Pasiekimai

A. Lisabonos sutartimi įdiegtos pagrindinės naujovės

1. Veiksmingesnė ir demokratiškesnė sprendimų priėmimo procedūra

Lisabonos sutartimi panaikintas trečiasis ramstis, kuris buvo grindžiamas tarpvyriausybiniu bendradarbiavimu, taigi Bendrijos metodas laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje tapo bendrai plačiai taikomas. Nuo šiol teisės aktai iš principo priimami pagal SESV 294straipsnyje aprašytą įprastą teisėkūros procedūrą. Taryba sprendžia kvalifikuota balsų dauguma, o Europos Parlamentas, kaip vienas iš teisės aktų leidėjų, savo nuomonę išreiškia pagal bendro sprendimo procedūrą.

2. Naujas nacionalinių parlamentų vaidmuo

ES sutarties 12straipsnyje ir Protokoluose Nr.1 ir Nr.2 tiksliau apibrėžtas nacionalinių parlamentų vaidmuo. Vadovaujantis subsidiarumo principu dabar bet kuriam pasiūlymui dėl teisėkūros procedūra priimamo akto išnagrinėti nacionaliniams parlamentams skiriamas aštuonių savaičių terminas. ES lygmeniu sprendimas dėl minėtojo pasiūlymo negali būti priimtas, kol nesibaigs šis terminas. Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srities teisės akto projektai turi būti persvarstomi, jeigu to paprašo ketvirtadalis nacionalinių parlamentų (Protokolo Nr.2 7straipsnio 2dalis).

ES Teisingumo Teismui gali būti pateikiamas ieškinys dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo pažeidžiamas subsidiarumo principas, panaikinimo.

Nacionaliniai parlamentai dalyvauja vertinant Eurojusto ir Europolo veiksmus (SESV 85 ir 88straipsniai).

3. Išplėstos ES Teisingumo Teismo prerogatyvos[5]

Teisingumo Teismui nuo šiol gali būti be apribojimų pateikiami prašymai priimti prejudicinį sprendimą visais laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės klausimais. Pasibaigus penkerių metų laikotarpiui nuo Lisabonos sutarties įsigaliojimo, t.y. nuo 2014m. gruodžio 1d., tokie ieškiniai taip pat gali būti teikiami dėl pagal ankstesnę sutartį priimtų teisės aktų dėl policijos bendradarbiavimo ir teismų bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose. Ta pati sistema taikoma ir Teisingumo Teismui teikiamiems ieškiniams dėl įsipareigojimų nevykdymo (Protokolas Nr.36).

4. Sustiprintas Komisijos vaidmuo

Svarbi naujovė, suteikianti naujus įgaliojimus teisės aktų įgyvendinimo stebėsenos srityje– Komisija gali teikti ieškinius dėl valstybių narių įsipareigojimų nevykdymo, jeigu jos nevykdo savo pareigų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srityje.

5. Valstybės narės gali dalyvauti vertinant laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės politikos įgyvendinimą.

SESV 70straipsnyje nustatyta, kad Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, gali patvirtinti priemones, nustatančias sąlygas, kuriomis valstybės narės, bendradarbiaudamos su Komisija, objektyviai ir nešališkai vertina, kaip valstybių narių valdžios institucijos įgyvendina politiką laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srityje.

B. Europos Vadovų Tarybos vaidmuo rengiant programas

Tuo metu, kai vyko pokyčiai, susiję su viena po kitos priimtomis sutartimis, Europos Vadovų Taryba atliko ypač svarbų vaidmenį keičiantis padėčiai ir siekiant pažangos įvairiose laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srityse.

Europos Vadovų Tarybos susitikime Tamperėje (1999m. spaliomėn.) įvyko specialus posėdis, kuriame buvo aptariama, kaip sukurti laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę pasinaudojant visomis Amsterdamo sutarties suteiktomis galimybėmis.

2004m. lapkričiomėn. Europos Vadovų Taryba priėmė naują penkerių metų veiklos programą– Hagos programą.

2009m. gruodžio 10–11d. Europos Vadovų Taryba priėmė Stokholmo programą. Šioje daugiametėje 2010–2014m. laikotarpio programoje daugiausia dėmesio buvo skiriama piliečių ir kitų asmenų, už kuriuos ES yra atsakinga, interesams ir poreikiams.

Lisabonos sutartyje oficialiai pripažįstamas lemiamas Europos Vadovų Tarybos vaidmuo: „Europos Vadovų Taryba apibrėžia laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės teisėkūros ir veiksmų planavimo strategines gaires“ (SESV 68straipsnis).

C. Specialių laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės valdymo subjektų įsteigimas: agentūros

Siekiant padėti valdyti politiką tam tikrose svarbiose laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srityse įsteigtos įvairios ES agentūros: , policijos bendradarbiavimo agentūra; (CEPOL); , teismų bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose agentūra; (FRA), užsiimanti pagrindinėmis teisėmis ir kova su diskriminavimu; (EMCDDA); (FRONTEX), atsakinga už išorės sienų kontrolės koordinavimą; (EUAA); [6] ir (eu-LISA).

Europos Parlamento vaidmuo

Parlamentas turi keletą priemonių ir įgaliojimus savo vaidmeniui visapusiškai atlikti:

  • teisėkūros kompetenciją– nuo tada, kai 2009m. įsigaliojo Lisabonos sutartis, pagal įprastą teisėkūros procedūrą Parlamentas veikia kaip viena iš teisėkūros institucijų. Tai tapo bendrąja taisykle, tačiau su keliomis išimtimis. Tai apima priemones, kuriomis siekiama užtikrinti „valstybių narių atitinkamų padalinių administracinį bendradarbiavimą“ (SESV 74straipsnis) ir kurioms taip pat taikoma speciali teisėkūros procedūra, pagal kurią Taryba sprendžia remdamasi Komisijos arba ketvirtadalio valstybių narių pasiūlymu ir pasikonsultavusi su Parlamentu. Be to, speciali teisėkūros procedūra (Taryba, pasikonsultavusi su Parlamentu, sprendžia vieningai) taikoma priemonėms, kuriomis nustatomos policijos bendradarbiavimo sąlygos ir apribojimai (SESV 89straipsnis), arba nuostatoms dėl pasų, asmens tapatybės kortelių ir leidimų gyventi (SESV 77straipsnio 3dalis);
  • kompetenciją biudžeto srityje: Europos Parlamentas kartu su Taryba sudaro laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės srities programų ES biudžetą, taip pat pirmiau minėtų agentūrų veiklos ir administracinį biudžetą;
  • vykdo šioje politikos srityje veikiančių ES agentūrų veiklos kontrolę, pavyzdžiui, siunčia delegacijas į valstybes nares ar prie ES išorės sienų siekdamas nustatyti problemas ir patikrinti, kaip įgyvendinami ES lygmeniu priimti teisės aktai;
  • įgaliojimus kreiptis į Teisingumo Teismą teikiant ieškinį dėl teisės akto panaikinimo, pavyzdžiui, Europos Parlamentas pasinaudojo šia teise prašydamas panaikinti tam tikras teisėkūros procedūra priimamų aktų nuostatas;
  • politinės iniciatyvos teisę, kurią Parlamentas įgyvendina teikdamas pranešimus savo iniciatyva ir rezoliucijas temomis, kurias nusprendžia nagrinėti.

Per pastaruosius kelerius metus Parlamentas nuolat pabrėžė pagrindinius prioritetus. Juos galima apibendrinti taip:

  • pripažinti didėjančią laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės svarbą ES raidoje ir į ją atsižvelgti;
  • panaikinti trečiąjį ramstį ir įtraukti policijos bendradarbiavimo bei teismų bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose sritis į ES procedūrų ir teisės aktų taikymo sritį, siekiant padėti Europos Parlamentui visapusiškai atlikti demokratinės institucijos vaidmenį teisėkūros procese;
  • siekiant palengvinti sprendimų priėmimą, nebetaikyti vieningo balsavimo Taryboje taisyklės;
  • išlaikyti tinkamą pusiausvyrą tarp piliečių ir gyventojų pagrindinių teisių apsaugos ir saugumo bei kovos su terorizmu reikalavimų ir užtikrinti, kad ši pusiausvyra atsispindėtų teisės aktuose ir juos įgyvendinant;
  • stiprinti pagrindinių teisių apsaugą ir rėmimą, ypač priimant teisiškai privalomą Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją bei įsteigiant Pagrindinių teisių agentūrą, taip pat įsteigiant Tyrimo komitetą programos „Pegasus“ ir lygiaverčių šnipinėjimo programų naudojimui tirti, kuris vertintų, kaip šnipinėjimo programų naudojimas prieš ES piliečius paveikė demokratinius procesus ir piliečių asmenines teises Europos Sąjungoje.

[1]Žr.faktų suvestines: 4.2.2, 4.2.3, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.7.
[2]Žr.faktų suvestinę 4.1.2.
[3]Žr.faktų suvestinę 4.2.8.
[4]Žr.faktų suvestinę 4.1.1.
[5]Žr.faktų suvestinę 1.3.10.
[6]Žr.faktų suvestinę 4.2.6.

Udo Bux / Pablo Abril Marti / Mariusz Maciejewski