Priestor slobody, bezpečnosti spravodlivosti: všeobecné aspekty
Vzmluvách sa kladie veľký dôraz na budovanie priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti. Vroku2009 sa zaviedlo niekoľko dôležitých prvkov: efektívnejší demokratickejší rozhodovací proces, ktorý je reakciou na zrušenie starej pilierovej štruktúry; rozšírené právomoci Súdneho dvora EÚ nová úloha pre národné parlamenty. Základné práva posilňuje právne záväzná Charta základných práv Európskej únie.
Právny základ
V článku 3 ods. 2 Zmluvy oEurópskej únii (ZEÚ) sú vytýčené hlavné ciele EÚ vpriestore slobody, bezpečnosti spravodlivosti.
VZmluve ofungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti venujú články 67–89 hlavyV. Okrem všeobecných ustanovení obsahuje táto hlava osobitné kapitoly týkajúce sa:
- politík voblasti hraničných kontrol, azylu prisťahovalectva,
- justičnej spolupráce vobčianskych veciach,
- justičnej spolupráce vtrestných veciach,
- policajnej spolupráce[1].
Dánsko sa nezúčastňuje nprijímaní opatrení Radou podľa hlavy VZFEÚ ( – výnimka – oslobodzuje Dánsko od účasti na politike). Napriek tomu od roku2001 vykonáva schengenské acquis na medzivládnom základe. Pokiaľ ide ojustičnú spoluprácu vobčianskych veciach pravidlá upravujúce, ktoré súdy majú právomoc vprávnych sporoch občianskej alebo obchodnej povahy medzi jednotlivcami sbydliskom vrôznych členských štátoch (), Dánske kráľovstvo EÚ uzavreli 19.októbr2005 . Podľa článku3 ods.2 dohody musí Dánsko pri každom prijatí zmien doplnení oznámiť Komisii svoje rozhodnutie, či implementuje obsah týchto zmien doplnení. Írsko sa rozhodlo pre možnosť uplatňovania zúčastňuje sa len nprijímaní uplatňovaní špecifických opatrení ().
Okrem týchto ustanovení treba uviesť odkazy aj na iné články, ktoré úzko súvisia svytvorením priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti. Ide napríklad očlánok6 Zmluvy oEÚ, ktorý sa týka Charty základných práv Európskeho dohovoru oochrane ľudských práv základných slobôd[2], článok 8 ZFEÚ, ktorý sa týka boja proti nerovnostiam, článok15 ods.3 ZFEÚ, ktorý sa týka práva na prístup kdokumentom inštitúcií, článok16 ZFEÚ, ktorý sa týka ochrany osobných údajov[3], články18–25 ZFEÚ, ktoré sa týkajú nediskriminácie občianstva Únie[4]. VZFEÚ sa však zaviedlo aj niekoľko tzv. brzdiacich doložiek pre prípady, keď sa členský štát domnieva, ženávrhom právneho predpisu by mohli byť dotknuté základné aspekty jeho systému trestného súdnictva (článok82 ods.3 ZFEÚ), spoločné minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov sankcií zobzvlášť závažnú trestnú činnosť scezhraničným rozmerom (článok83 ods.3 ZFEÚ). Vpraxi to funguje takto: návrh smernice sa predloží Európskej rade riadny legislatívny postup sa pozastaví. Aksa dosiahne konsenzus, Európska rada vráti do štyroch mesiacov návrh Rade, čím sa skončí pozastavenie riadneho legislatívneho postupu.
Ciele
Ciele týkajúce sa priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti sú stanovené včlánku67 ZFEÚ:
- „Únia vytvára priestor slobody, bezpečnosti spravodlivosti pri rešpektovaní základných práv rozličných právnych systémov tradícií členských štátov.
- Zabezpečuje absenciu kontrol osôb na vnútorných hraniciach tvorí spoločnú politiku voblasti azylu, prisťahovalectva kontroly vonkajších hraníc, ktorá sa zakladá na solidarite medzi členskými štátmi ktorá je spravodlivá voči štátnym príslušníkom tretích krajín. Na účely tejto hlavy sa osoby bez štátnej príslušnosti považujú za štátnych príslušníkov tretích krajín.
- Únia sa usiluje ozabezpečenie vysokej úrovne bezpečnosti prostredníctvom opatrení na predchádzanie trestnej činnosti, rasizmu xenofóbie na boj proti nim prostredníctvom opatrení na koordináciu spoluprácu medzi policajnými justičnými orgánmi inými príslušnými orgánmi, ako aj vzájomným uznávaním rozsudkov vtrestných veciach vprípade potreby aj aproximáciou trestnoprávnych predpisov.
- Únia uľahčuje prístup kspravodlivosti najmä prostredníctvom zásady vzájomného uznávania súdnych mimosúdnych rozhodnutí vobčianskych veciach.“
Dosiahnuté výsledky
A. Najdôležitejšie zmeny vyplývajúce zLisabonskej zmluvy
1. Účinnejší demokratickejší rozhodovací postup
Lisabonskou zmluvou sa zrušil tretí pilier, ktorý bol založený na medzivládnej spolupráci, čím sa vpriestore slobody, bezpečnosti spravodlivosti zovšeobecnila metóda Spoločenstva. Vzásade sa prijímanie legislatívnych textov teraz vykonáva vsúlade sriadnym legislatívnym postupom ustanoveným včlánku294 ZFEÚ. Rada rozhoduje kvalifikovanou väčšinou Európsky parlament sa ako spoluzákonodarca vyjadruje vsúlade so spolurozhodovacím postupom.
2. Nová úloha pre národné parlamenty
Včlánku 12 Zmluvy oEÚ vprotokoloch č.1 2 sa stanovuje úloha národných parlamentov vEÚ. Národné parlamenty majú odteraz osem týždňov na to, aby preskúmali každý návrh legislatívneho aktu vzmysle zásady subsidiarity; až do uplynutia tejto lehoty nemožno onávrhu prijať žiadne rozhodnutie na úrovni EÚ. Pokiaľ ide opriestor slobody, bezpečnosti spravodlivosti, tento návrh sa musí znovu preskúmať, ak oto požiada jedna štvrtina národných parlamentov (článok7 ods.2 protokolu č.2).
Na Súdny dvor sa môžu podávať žaloby oneplatnosť, ak legislatívny akt porušuje zásadu subsidiarity.
Národné parlamenty sa zúčastňujú na hodnotení Eurojustu Europolu (články85 88 ZFEÚ).
3. Rozšírené právomoci Súdneho dvora Európskej únie[5]
Súdny dvor môže vsúčasnosti bez obmedzení rozhodovať vprejudiciálnych otázkach týkajúcich sa všetkých aspektov priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti. Po uplynutí päťročného prechodného obdobia po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti (t.j. od 1.decembr2014) môžu byť predmetom takéhoto postupu aj akty týkajúce sa policajnej justičnej spolupráce vtrestných veciach, ktoré boli prijaté vrámci predchádzajúcej zmluvy. Rovnaký systém sa uplatňuje aj na žaloby onesplnenie povinnosti (protokol č.36).
4. Posilnenie úlohy Komisie
Dôležitou zmenou pre Komisiu je možnosť podať žalobu za nesplnenie povinnosti voči členským štátom, ktoré nedodržiavajú ustanovenia týkajúce sa priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti, čo jej dáva novú právomoc dohliadať na riadne uplatňovanie právnych predpisov.
5. Potenciálne zasahovanie členských štátov do hodnotenia vykonávania politík voblasti priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti
V článku 70 ZFEÚ sa stanovuje, že Rada môže na návrh Komisie prijať opatrenia, podľa ktorých členské štáty vspolupráci sKomisiou vykonávajú objektívne nestranné hodnotenie vykonávania politík voblasti priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti orgánmi členských štátov.
B. Úloha Európskej rady pri tvorbe programov
Súbežne so zmenami, ktoré zaviedli postupne prijaté zmluvy, treba osobitne vyzdvihnúť úlohu Európskej rady vo vývoji pokroku, ktorý bol zaznamenaný vjednotlivých oblastiach priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti.
Na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady vTampere voktóbri1999 sa diskutovalo otom, ako by sa pri vytváraní priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti mohli využiť možnosti, ktoré poskytuje Amsterdamská zmluva.
V novembri2004 Európska rada prijala nový päťročný akčný plán pod názvom Haagsky program.
Vdňoch 10. 11.decembr2009 Európska rada prijala Štokholmský program. Tento nový viacročný program na obdobie rokov2010 až2014 bol zameraný na záujmy potreby občanov ostatných osôb, voči ktorým má EÚ zodpovednosť.
Lisabonskou zmluvou sa formálne uznáva popredná úloha Európskej rady, ktorá „vymedzuje strategické usmernenia pre legislatívne operačné plánovanie vrámci priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti (článok68 ZFEÚ).
C. Zriadenie osobitných subjektov na riadenie priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti: agentúry
Scieľom prispieť kriadeniu politík vniektorých dôležitých oblastiach priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti boli zriadené rôzne agentúry: pre policajnú spoluprácu; (CEPOL); pre justičnú spoluprácu vtrestných veciach; (FRA), ktorá sa zaoberá základnými právami diskrimináciou; (EMCDDA); (Frontex) zodpovedná za koordináciu kontroly vonkajších hraníc; (EUAA); [6] (eu-LISA).
Úloha Európskeho parlamentu
Parlament má kdispozícii škálu nástrojov právomocí, ktoré mu umožňujú plne vykonávať svoju úlohu:
- Právomoc vlegislatívnej oblasti: od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy vroku2009 Parlament pôsobí ako spoluzákonodarca vrámci riadneho legislatívneho postupu. To sa stalo všeobecným pravidlom, ale sniekoľkými výnimkami. Patria medzi ne opatrenia zamerané na zabezpečenie „administratívnej spolupráce medzi príslušnými útvarmi členských štátov“ (článok 74 ZFEÚ), na ktoré sa stále vzťahuje mimoriadny legislatívny postup, t.j. Rada koná na návrh Komisie alebo štvrtiny členských štátov poporade sParlamentom. Mimoriadny legislatívny postup (Rada sa uznáša jednomyseľne poporade sParlamentom) sa okrem toho uplatňuje pri opatreniach, ktorými sa stanovujú podmienky obmedzenia policajnej spolupráce (článok 89 ZFEÚ), alebo vprípade ustanovení ocestovných pasoch, preukazoch totožnosti povoleniach npobyt (článok 77 ods.3 ZFEÚ).
- Rozpočtová právomoc: Európsky parlament je spolu sRadou zodpovedný za stanovenierozpočtu EÚ preprogramy týkajúce sa priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti, ako aj za prevádzkové správne rozpočty uvedených agentúr.
- Kontrola činností agentúr EÚ, ktoré pôsobia vtejto oblasti politiky, napríklad možnosť vyslať do členských štátov alebo na vonkajšie hranice EÚ delegácie scieľom odhaliť problémy, najmä skontrolovať uplatňovanie právnych predpisov prijatých na úrovni EÚ.
- Právomoc podať na Súdny dvor žalobu oneplatnosť, ktorú Európsky parlament uplatnil napríklad scieľom žiadať ozrušenie niektorých ustanovení právnych aktov.
- Právomoc politickej iniciatívy schválením tzv. iniciatívnych správ uznesení otémach, ktorými sa Parlament rozhodne zaoberať.
Najdôležitejšie priority, ktoré Parlament vposledných rokoch neustále vyzdvihuje, možno zhrnúť takto:
- uznanie uvedomenie si čoraz väčšej dôležitosti priestoru slobody, bezpečnosti spravodlivosti vo vývoji EÚ,
- zrušenie tretieho piliera integrácia oblastí policajnej justičnej spolupráce vtrestných veciach do postupov práva EÚ scieľom umožniť Európskemu parlamentu, aby vlegislatívnom procese naplno vykonával svoju demokratickú úlohu,
- zrušenie zásady jednomyseľnosti vRade scieľom uľahčiť prijímanie rozhodnutí,
- zachovanie spravodlivej rovnováhy medzi ochranou základných práv občanov rezidentov požiadavkami nbezpečnosť boj proti terorizmu, ako aj zabezpečenie toho, abysa táto rovnováha odzrkadľovala vprávnych predpisoch ichvykonávaní,
- posilnenie ochrany podpory základných práv predovšetkým prijatím Charty základných práv EÚ so záväzným právnym účinkom vytvorením Agentúry pre základné práva, ako aj zriadením Vyšetrovacieho výboru na prešetrenie používania softvéru Pegasus rovnocenného špionážneho softvéru, ktorý posudzoval, ako používanie špionážneho softvéru proti občanom EÚ ovplyvnilo demokratické procesy individuálne práva občanov vEÚ.
Udo Bux / Pablo Abril Marti / Mariusz Maciejewski