Ϸվ

Tri sosednje države vzhodnega partnerstva: Ukrajina, Moldavija in Belorusija

Politika vzhodnega partnerstva Evropske unije, vzpostavljena leta2009, vključuje šest nekdanjih sovjetskih držav, in sicer Armenijo, Azerbajdžan, Belorusijo, Gruzijo, Moldavijo in Ukrajino. Partnerstvo je bilo sklenjeno kot podpora prizadevanjem za politične, družbene in gospodarske reforme vteh državah, skaterimi bi okrepili demokratizacijo in dobro upravljanje, energetsko varnost, varstvo okolja ter gospodarski in družbeni razvoj. Vse članice, razen Belorusije, so vključene vparlamentarno skupščino Euronest.
Junija2023 je bil Moldaviji in Ukrajini podeljen status držav kandidatk za članstvo vEU, čemur je 14.decembra2023 sledil sklep Evropskega sveta, naj se stema državama začnejo pristopna pogajanja, ko bodo zadovoljivo izvedeni zadnji nedokončani zakonodajni koraki.

Ukrajina

Ukrajina je bila vzadnjem desetletju ključna partnerica Evropske unije zogromnim geopolitičnim pomenom in neprimerljivim vplivom na politike Unije. Evropski parlament odločno podpira njeno evropsko pot in je vzpostavil močne in tesne vezi zukrajinskim parlamentom vrhovna rada.

Dogodki, ki se vUkrajini odvijajo od novembra2013, so se začeli spro evropskimi protesti proti odločitvi takratnega predsednika Viktorja Janukoviča, da ne bo podpisal pridružitvenega sporazuma zEU. Gibanje Evromajdan je sčasoma privedlo do zamenjave vlade in do parlamentarnih volitev oktobra2014, ki so na oblast postavile pro evropske stranke in stranke, naklonjene reformam.

Marca2014 je Rusija nezakonito priključila Krim, vvzhodni Ukrajini pa so se vneli oboroženi spopadi, ki so jih zanetili separatisti spodporo Rusije.

Kljub sporazumom iz Minska, doseženim spogajanji leta2015, in oblikovanju pogajalskih okvirov, kot sta tristranska kontaktna skupina (Organizacija za varnost in sodelovanje vEvropi (OVSE), Rusija in Ukrajina) in normandijska četverica (Rusija, Ukrajina, Nemčija in Francija), je občasno še prihajalo do spopadov, zaradi česar je bila trajnost premirja vprašljiva. Gospodarske sankcije Evropske unije proti Rusiji so bile povezane stem, da Moskva vceloti upošteva sporazume iz Minska, in so se redno podaljševale.

Od junija2017, ko so bila izpolnjena referenčna merila iz akcijskega načrta za liberalizacijo vizumskega režima, lahko ukrajinski državljani zbiometričnim potnim listom potujejo vUnijo brez vizuma, pri čemer je potovanje omejeno na 90dni.

1.septembra2017 je začel veljati med EU in Ukrajino, potem ko se je začasno in delno uporabljal od 1.novembra2014. Eden od temeljev sporazuma – poglobljeno in celovito prostotrgovinsko območje – je začel vceloti delovati 1.januarja2016.

Poleg politične podpore med letom2014 in februarjem2022 so Unija in njene finančne institucije zagotovile za podporo reformnemu procesu vUkrajini. EU vokviru skupno oblikovanega programa reform pozorno spremlja napredek na številnih prednostnih področjih, kot so boj proti korupciji, reforma sodstva, ustavne in volilne reforme, energetska učinkovitost, reforma javne uprave in izboljšanje poslovnega okolja.

Volodimir Zelenski, ki je na predsedniških volitvah aprila2019 premagal predsednika Petra Porošenka, je razpustil parlament in julija2019 sklical predčasne volitve, na katerih je njegova stranka Služabnik ljudstva dobila absolutno večino sedežev. Poslanca stranke sta tako zasedla mesti predsednika parlamenta in predsednika vlade. Predsednik Zelenski se je marca2020 lotil obsežnega preoblikovanja vlade, vkateri je Denis Šmihal prevzel funkcijo predsednika.

Nova vlada je začela zambicioznim programom zakonodajnih reform, hkrati pa se je morala spoprijeti tudi zoboroženim konfliktom na vzhodu države, ki se je tam sspreminjajočo se intenzivnostjo odvijal od leta2014.

Po stalnem in grozečem kopičenju in koncentraciji ruskih vojaških sil vzdolž meje zUkrajino je ruska državna duma 21.februarja2022 uradno priznala neodvisnost samooklicanih ljudskih republik Doneck in Lugansk. Tri dni pozneje so ruske enote napadle iz več smeri in vdrle vUkrajino. Obsežna invazija ter bombardiranja in zračni napadi, ki so sledili, tudi na civilne cilje in kritično infrastrukturo, so zahtevali veliko število žrtev ter povzročili ogromno človeško trpljenje in množično razseljevanje.

Visoki komisar Združenih narodov za begunce (UNHCR) je , da je trenutno vUkrajini notranje razseljenih 3,7milijona ljudi, vEvropo pa se je zateklo 5,9milijona beguncev in prosilcev za azil, večinoma žensk in otrok. Vletu2024 bo 14,6milijona ljudi vUkrajini potrebovalo humanitarno pomoč, vključno sprebivalstvom, ki je ranljivo na več področjih.

Evropska unija je od začetka invazije večkrat najostreje obsodila neizzvano in neupravičeno vojaško agresijo Rusije proti Ukrajini ter zahtevala popolno spoštovanje ozemeljske celovitosti, suverenosti in neodvisnosti Ukrajine vnjenih mednarodno priznanih mejah. Svet EU je 23.februarja2022 sprejel nov sveženj sankcij vodziv na to, da je Rusija priznala neodvisnost upravnih območij Doneck in Lugansk in odredila napotitve ruskih oboroženih sil na ti območji. Unija je od 24.februarja2022 močno razširila omejevalne ukrepe vrazličnih sektorjih ter zoper posameznike in subjekte ssprejetjem zaporednih (aprila2024 je bilo teh svežnjev sankcij13). Ukrepi so na splošno zasnovani tako, da bi oslabili gospodarsko bazo Rusije, ji onemogočili dostop do kritičnih tehnologij in trgov ter znatno zmanjšali njeno zmožnost za vojskovanje. Unija je decembra2022 za posebnega mednarodnega odposlanca za izvajanje sankcij EU imenovala Davida O’Sullivana. Naloga posebnega odposlanca je stalno ozaveščati na visoki ravni in razpravljati stretjimi državami, da bi preprečili izmikanje ali celo izogibanje sankcijam proti Rusiji ter preprečili, da bi občutljivo blago za bojišča, ki je evropskega porekla, doseglo Rusijo.

Ukrajina je 28.februarja2022 vložila uradno prošnjo za članstvo vEU, 23.junija2022 pa ji je bil po soglasni odločitvi voditeljev 27držav članic EU . Ta zgodovinski sklep je temeljil na , objavljenem 17.junija2022, naj se Ukrajini dodeli status kandidatke pod pogojem, da bo izvedla sedem posebnih reform. Evropska komisija še naprej spremlja napredek Ukrajine pri izpolnjevanju pogojev, opredeljenih vnjenem mnenju oprošnji za članstvo. Junija2023 je podala vmesno ustno onapredku, 8.novembra2023 pa je Evropskemu svetu predložila , ki je del rednega širitvenega svežnja. Glede na rezultate, ki jih je Ukrajina dosegla vzvezi ssedmimi posebnimi priporočili, je Svetu predlagala, naj začne pristopna pogajanja. Poleg tega mu je ǰč, naj sprejme pogajalski okvir, ko bo Ukrajina sprejela nekatere ključne ukrepe na štirih posebnih področjih. Komisija je Svetu marca2024 ustno ǰča onapredku vzvezi stemi ukrepi in mu za Ukrajino in Moldavijo, hkrati pa je začela .

Svet Evropske unije je 4.marca2022 direktivo ozačasni zaščiti, da bi ljudem, ki bežijo pred vojno vUkrajini, ponudil hitro in učinkovito pomoč ter zagotovil, da bodo ukrajinski begunci uživali enake standarde in pravice vvseh državah članicah EU, med drugim pravico do nastanitve, zdravstvene oskrbe, dela in izobraževanja. Ta ukrep je bil ǻ岹š do 4.marca2025 na podlagi uradnega , ki 28.septembra2023. Maja2022 se je začela izvajati pobuda o med EU in Ukrajino, da bi Ukrajini omogočili izvoz kmetijskih proizvodov in uvoz blaga, ki ga potrebuje. Poleg tega Unija in Evropski parlament dosledno podpirata , pri kateri so posredovali Združeni narodi in ki omogoča prevoz znatne količine žita in hrane iz treh ključnih ukrajinskih pristanišč na Črnem morju na svetovne trge prek dogovorjenega črnomorskega koridorja. Ruska federacija je julija2023 zavrnila ǻ岹šje sporazuma, aje Ukrajini uspelo preprečiti, da bi se ruska mornarica približala zahodnemu delu Črnega morja, in država je avgusta2023 vzpostavila zaščiten pomorski koridor, ki ponovno omogoča izvoz žita.

Od začetka ruske agresije Evropska unija in njene države članice Ukrajino podpirajo vizjemnem obsegu, pri čemer so za finančno, humanitarno, gospodarsko in vojaško podporo ter podporo beguncem namenile več kot 98milijardEUR (april2024).

Ukrajina je bila vletih2022 in2023 upravičena do obsežnega programa makrofinančne pomoči EU vobliki nepovratnih sredstev in posojil za nujne potrebe države in zagotovitev njene finančne stabilnosti, ki je skupaj znašala 25,2milijardeEUR.

Unija bo od marca2024 vokviru , ki je namenski finančni instrument za obdobje 2024–2027, državi zagotavljala predvidljivo in stabilno podporo vvišini do 50milijardEUR (17milijardEUR nepovratnih sredstev in 33milijardEUR posojil). Stem instrumentom poskuša podpreti prizadevanja Ukrajine pri ohranjanju makrofinančne stabilnosti ter spodbuditi njeno okrevanje, obnovo in modernizacijo vpovezavi znatančno opredeljenim programom reform in pogoji iz načrta za Ukrajino. V, ki so ga pripravile in predložile ukrajinske oblasti, je določen podroben načrt reform in naložb vdržavi vnaslednjih štirih letih. Komisija ga je 15.aprila2024 in sprejela predlog izvedbenega sklepa Sveta onjegovi odobritvi. Ukrajina je 20.marca2024, preden so se lahko začela redna izplačila na podlagi rednih ocen vokviru instrumenta, posebno premostitveno finančno plačilo vznesku 4,5milijardeEUR.

Evropska unija je januarja2023 vzpostavila multilateralno platformo za usklajevanje med donatorji za Ukrajino ter za usklajeno, pregledno in odgovorno podporo ukrajinskemu procesu okrevanja in obnove.

EU in njene države članice so zbrale 33,1milijardeEUR za Ukrajino, tudi 11,1milijardeEUR vokviru . Poleg tega je bila 17.oktobra2022 ustanovljena misija Evropske unije za vojaško pomoč vpodporo Ukrajini (), da bi zobsežnim usposabljanjem 40.000članov vojaškega osebja okrepila vojaške zmogljivosti ukrajinskih oboroženih sil. Zanjo je bilo doslej namenjenih 362milijonovEUR.

Evropska unija je s30. majem2022 za eno leto začasno opustila vse uvozne dajatve za ukrajinski izvoz vEU (kar pomeni, da ima ta izvoz vceloti prost dostop, brez tarif in kvot), začasno pa je za eno leto opustila tudi vse protidampinške in zaščitne ukrepe EU, ki so veljali za ukrajinski izvoz jekla. Nato je bil ta koristni trgovinski preferencial, imenovan tudi „avtonomni trgovinski ukrep“, do junija2024. Komisija je januarja2024 , da bi ta ukrep podaljšali za še eno leto, in sicer do junija2025, hkrati pa bolj zaščitili nekatere občutljive kmetijske proizvode EU zaradi znatnega povečanja uvoza iz Ukrajine ter posledičnih protestov kmetov in blokade meje. Svet in Evropski parlament sta dosegla kompromis, ki sta ga dokončno odobrila aprila2024.

Decembra2014 je začela delovati , ki usklajuje mednarodno pomoč za sektor civilne varnosti. Izvaja operativne dejavnosti ter ukrajinskim organom strateško svetuje in nudi usposabljanje vzvezi zrazvojem vzdržnih, odgovornih in učinkovitih varnostnih storitev, skaterimi se krepi pravna država. Po ruski invaziji je Evropski svet spremenil mandat misije EUAM, da bi ji omogočil podporo Ukrajini pri preiskovanju in pregonu mednarodnih kaznivih dejanj.

Unija dosledno podpira vsa prizadevanja za pravico in odgovornost za hude kršitve človekovih pravic ter preiskavo morebitnih mednarodnih zločinov (vojnih hudodelstev in hudodelstev zoper človeštvo), storjenih zaradi ruske agresije.

Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je 2.februarja2023 na skupni tiskovni konferenci spredsednikom Zelenskim vKijevu ustanovitev mednarodnega centra za pregon kaznivega dejanja agresije (ICPA) vHaagu, ki bo usklajeval zbiranje dokazov in bo vključen vskupno preiskovalno skupino, ki jo podpira Eurojust. Center je 3.julija2023. 23.februarja2023 je bila vzpostavljena osrednja zbirka podatkov odokazih onajhujših mednarodnih kaznivih dejanjih (CICED). Na je bil vzpostavljen register za škodo, ki je nastala zaradi ruske vojaške agresije proti Ukrajini, kar je lahko eden od prvih korakov kmednarodnemu mehanizmu odškodnin za žrtve ruske vojaške agresije.

Drugi predobravnavni senat Mednarodnega kazenskega sodišča je 17.marca2023 izdal predsednika Ruske federacije Vladimirja Putina in komisarke za otrokove pravice vuradu predsednika Marije Lvove-Belove, sčimer je potrdil, da je mogoče utemeljeno domnevati, da sta predsednik Putin in Lvova-Belova kazensko odgovorna za nezakonito deportacijo in premestitev ukrajinskih otrok zzasedenih območij Ukrajine vRusijo. Mednarodno kazensko sodišče je 5.marca2024 dveh visokih ruskih vojaških poveljnikov.

VHaagu je 2.aprila2024 potekala ministrska oponovni vzpostavitvi pravičnosti za Ukrajino, ki so jo skupaj organizirale Ukrajina, Evropska komisija in Nizozemska, na kateri je sodelovalo 60držav. Cilj konference je bilo oceniti dosedanji napredek pri preiskovanju kaznivih dejanj, pregonu storilcev kaznivih dejanj in usklajevanju temu namenjenih mednarodnih prizadevanj.

Unija je razvila tudi obsežno sektorsko sodelovanje zUkrajino, zlasti na področju energije. Ukrajinska in moldavska električna omrežja so bila 16.marca2022 sinhronizirana zevropskim celinskim omrežjem. Unija je sprejela več ukrepov, da bi imela Ukrajina stabilno oskrbo zenergijo. Ukrajini je na primer dopustila dobavo plina prek fizične zmogljivosti povratnega toka in ji omogočila koristi od skupnega nakupa plina, utekočinjenega zemeljskega plina in vodika sstrani Unije.

Evropski svet je na zasedanju 17.in 18.aprila2024 sprejel , vkaterih je odločno obsodil nenehne ruske zračne in raketne napade na ukrajinsko civilno prebivalstvo ter civilno in kritično infrastrukturo, vključno znedavnim okrepljenim bombardiranjem energetskega sektorja. Voditelji EU so tudi izjavili, da bodo Unija in njene države članice okrepile dobavo humanitarne pomoči in pomoči civilne zaščite, zlasti električnih generatorjev in transformatorjev. Evropski svet je poudaril, da je Ukrajini nujno treba zagotoviti zračno obrambo ter pospešiti in okrepiti dobavo vse potrebne vojaške pomoči, tudi artilerijskega streliva in raket. Vsvojih sklepih je pozdravil tudi napredek pri predlogih, da se izredni prihodki, ki izhajajo iz imobiliziranih ruskih sredstev, uporabijo vkorist Ukrajine, ter pozval kčimprejšnjemu sprejetju predlogov.

A. Stališče Evropskega parlamenta

Evropski parlament je prepoznal grožnjo in vletu2021 sprejel resoluciji okopičenju ruske vojske na meji zUkrajino (prvo in drugo decembra2021). Konec januarja2022 je Ukrajino obiskala tudi delegacija članov Odbora za zunanje zadeve ter Pododbora za varnost in obrambo.

Po začetku obsežne ruske vojaške agresije proti Ukrajini 24.februarja2022 je imel Evropski parlament 1.marca2022 izredno plenarno zasedanje in sprejel ključno resolucijo, vkateri je opredelil svoje stališče:

  • najostreje je obsodil nezakonito, neizzvano in neupravičeno vojaško agresijo Rusije proti Ukrajini in vdor na njeno ozemlje, pa tudi vpletenost Belorusije vto agresijo;
  • zahteval je, da Rusija nemudoma konča vse vojaške dejavnosti vUkrajini, brezpogojno umakne vse vojaške in paravojaške enote in vojaško opremo scelotnega mednarodno priznanega ozemlja Ukrajine ter da vceloti spoštuje ozemeljsko nedotakljivost, suverenost in neodvisnost Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja;
  • poudaril je, da vojaška agresija in invazija pomenita resno kršitev mednarodnega prava, zlasti Ustanovne listine OZN, in pozval Rusijo, naj se vrne kizpolnjevanju odgovornosti stalne članice Varnostnega sveta OZN pri ohranjanju miru in varnosti ter kspoštovanju svojih zavez iz Helsinške sklepne listine, Pariške listine za novo Evropo in memoranduma iz Budimpešte;
  • menil je, da ruska invazija vUkrajini ni le napad na suvereno državo, temveč tudi na načela in mehanizem sodelovanja in varnosti vEvropi ter na mednarodni red, ki temelji na pravilih, kot je opredeljen vUstanovni listiniOZN;
  • institucije EU je pozval, naj si vskladu sčlenom49 Pogodbe oEvropski uniji in na podlagi zaslug prizadevajo, da se Ukrajini podeli status kandidatke za članstvo vEU, medtem pa naj si še naprej prizadevajo za njeno vključitev venotni trg EU vskladu spridružitvenim sporazumom;
  • pozdravil je, da je Svet hitro sprejel sankcije, vendar je vztrajal, da je treba sprejeti dodatne stroge sankcije.

Evropski parlament je pozorno spremljal razmere vUkrajini in zavzel politično stališče vveč resolucijah, zlasti vresoluciji, sprejeti 7.aprila2022, vkateri je med drugim pozvalk:

  • dodatnim kazenskim ukrepom, tudi ktakojšnjemu popolnemu embargu na uvoz ruske nafte, premoga, jedrskega goriva in plina, skupaj značrtom za zanesljivo oskrbo EU zenergijo, in kpopolni opustitvi plinovodov Severni tok1 in2;
  • diplomatski osamitvi Rusije ter njeni izključitvi iz skupineG20 in drugih večstranskih organizacij, kot so Svet OZN za človekove pravice, Interpol, Svetovna trgovinska organizacija, UNESCO in druge;
  • izključitvi ruskih bank iz sistema SWIFT in prepovedi vstopa ruskih morskih plovil vteritorialne vode in pristanišča Evropske unije;
  • prekinitvi sodelovanja zruskimi podjetji pri obstoječih in novih jedrskih projektih ter prekinitvi znanstvenega sodelovanja zruskimi energetskimi podjetji.

Redne parlamentarne razprave in izmenjave spredsednico Komisije, visokim predstavnikom ter komisarkami in komisarji so bile osredotočene na boj proti ruski agresiji ter na diplomatsko, vojaško in humanitarno podporo EU Ukrajini, učinkovitost sankcij in uporabo ruskih zamrznjenih sredstev, pravico in odgovornost za mednarodne zločine ter razmere vzvezi znezakonito deportacijo in prisilno odstranitvijo ukrajinskih otrok. Evropski parlament je sprejel vrsto resolucij oteh temah.

Vsvoji celoviti resoluciji zdne 29.februarja2024 je ponovno potrdil podporo doslednemu zagotavljanju vojaške pomoči Ukrajini, dokler bo to potrebno in vkakršni koli obliki bo ta država potrebovala pomoč za zmago, in sicer brez omejitev, ki bi si jih postavili sami. Še posebej je podprl predlog, da vse države članice EU in zaveznice iz Nata vojaško podprejo Ukrajino znajmanj 0,25% svojega BDP na leto. Poudaril je tudi, da je članstvo Ukrajine vUniji geostrateška naložba vzdruženo in močno Evropo. Pozval je kokrepitvi sankcij, zlasti sprepovedjo uvoza ruskega urana in metalurških proizvodov vUnijo ter sodelovanja zruskim jedrskim sektorjem in podjetjem Rosatom. Vresoluciji je pozval ktakojšnjemu in popolnemu embargu na ruski uvoz kmetijskih in ribiških proizvodov ter fosilnih goriv in utekočinjenega zemeljskega plina, ki se po morju prenašajo po plinovodih, vUnijo ter knadaljnjemu znižanju cenovne kapice za ruske naftne derivate vsodelovanju spartnerji skupine G7, da bi ustavili financiranje ruske vojne zdenarjem EU. Poslanci so tudi ponovili, da Parlament podpira formulo za mir, ki jo je predstavil ukrajinski predsednik. Vbesedilu so poudarili, da je nujno treba oblikovati trdno pravno ureditev, ki bo omogočala zaplembo ruskega državnega premoženja, ki ga je zamrznila EU, in njegovo uporabo za odpravo različnih posledic ruske agresije proti Ukrajini, tudi za obnovo države in za odškodnino žrtvam ruske agresije.

Kar zadeva pristop Ukrajine kEvropski uniji, je Parlament že zgodaj zavzel odločno stališče ter zagovarjal status Ukrajine kot kandidatke in proces širitve EU, ki temelji na dosežkih. Voditelji političnih skupin Evropskega parlamenta (konferenca predsednikov) so 9.junija2022 sprejeli izjavo, vkateri so odločno pozvali Evropski svet, naj Ukrajini podeli status kandidatke za članstvo vEU.

Poleg tega je Parlament priznal žrtvovanje in odpornost ukrajinskega ljudstva. Potem ko je leta2018 podelil prestižno nagrado Saharova za svobodo misli ukrajinskemu filmskemu režiserju Olegu Sencovu, je leta2022 nagrado podelil „pogumnemu ukrajinskemu narodu, ki ga zastopajo predsednik, izvoljeni voditelji in civilna družba“.

Evropski parlament je od leta2022 povečal tehnično pomoč in pomoč vnaravi za ukrajinski parlament, zlasti na področju informacijske tehnologije, komunikacij, pravne pomoči in prevajanja. Razvil je tudi več komunikacijskih orodij, kot sta , ki je na voljo vangleščini in ukrajinščini.

Parlament je sprejel tudi vrsto konkretnih ukrepov, da bi nagovoril in podprl ukrajinsko civilno družbo in prebivalstvo. Vsvoji stavbi Postaja Evropa vBruslju je odprl vozlišče ukrajinske civilne družbe in začel pobudo, imenovano Generatorji upanja, vokviru katere je 8.decembra2022 generator in sedem generatorjev neposredno poslal vukrajinski parlament.

B. Medparlamentarno sodelovanje

Izbruh obsežne vojne in podelitev uradnega statusa kandidatke za članstvo vEU Ukrajini sta privedla do bolj poglobljenega dialoga in več osebnih obiskov na vseh ravneh, tudi med voditelji obeh parlamentov, političnimi skupinami, parlamentarnimi odbori in drugimi ustreznimi organi ter vokviru pridružitvenega parlamentarnega odbora EU-Ukrajina.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je 1.aprila2022 postala prva voditeljica EU, ki je po ruski invaziji odpotovala vUkrajino. Obiskala je Kijev, kjer je ukrajinski parlament ter se srečala spredsednikom Zelenskim, predsednikom vlade Denisom Šmihalom in predstavniki političnih skupin ukrajinskega parlamenta. 28.julija2022 je ob dnevu ukrajinske državnosti nagovorila ukrajinski parlament prek video sporočila, vkaterem je ponovno potrdila zavezo EU, da bo pomagala pri okrevanju in obnovi Ukrajine. Ukrajinski predsednik vlade Denis Šmihal je 5.septembra2022 Evropski parlament ter se srečal spredsednico Roberto Metsola in voditelji političnih skupin, 14.septembra2022 pa se je Olena Zelenska, soproga predsednika Volodimirja Zelenskega, udeležila razprave vokviru govora ostanju Unije med plenarnim zasedanjem Parlamenta vStrasbourgu.

Predsednik Zelenski je 14.decembra2022 poslance Parlamenta na plenarnem zasedanju, na katerem so slovesno podelili nagrade Saharova, predsednica Metsola pa je istega dne zukrajinskim parlamentom onapredku Ukrajine kot države kandidatke za članstvo vEU. Parlament je 9.februarja2023 organiziral (slavnostno sejo), ki se ga je predsednik Zelenski osebno udeležil. Predsednica Metsola se je 4.marca2023 vLvovu in se srečala spomembnimi ukrajinskimi državniki, med drugim spredsednikom Volodimirjem Zelenskim, predsednikom parlamenta Ruslanom Stefančukom in generalnim tožilcem Andrijem Kostinom.

Delegacija članov Odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve in Pododbora za varnost in obrambo je 2.decembra2022 obiskala Kijev, kjer se je srečala sključnimi ukrajinskimi uradniki in poslanci ukrajinskega parlamenta. 20.februarja2023 je Kijev obiskalo šest članov Posebnega odbora otujem vmešavanju vvse demokratične procese vEU, tudi odezinformacijah, ter krepitvi integritete, preglednosti in odgovornosti vEvropskem parlamentu (ING2). Sodelovali so vintenzivnem programu srečanj, osredotočenim na tuje vmešavanje, dezinformacije in podporo EU Ukrajini med rusko vojaško agresijo ter status Ukrajine kot kandidatke za članstvo vUniji. Delegacija Pododbora za človekove pravice (DROI) je 22.in 23.oktobra2023 obiskala černigovsko območje in Kijev in sodelovala vrazpravah opravičnosti in odgovornosti ter skupni agendi očlovekovih pravicah zlokalnimi skupnostmi, tudi zžrtvami in pričami, ukrajinskim parlamentom, uradom predsednika, generalnim tožilcem in predstavniki civilne družbe. Člani Odbora za regionalni razvoj (REGI) so med 30.oktobrom in 1.novembrom2023 obiskali Ukrajino, da bi razpravljali ookrevanju in obnovi Ukrajine, njeni poti kpristopu kEU in stem povezanih reformah.

25.in 26.marca2024 je Kijev obiskala delegacija, vkateri so sodelovali člani več odborov, da bi zvisokimi predstavniki ukrajinske vlade, predsednikom in vodstvom ukrajinskega parlamenta ter civilnodružbenimi skupinami opravila pogovore ookrepitvi podporeEU.

Pridružitveni parlamentarni odbor EU-Ukrajina se od začetka obsežne ruske invazije redno sestaja. Njegova trinajsta, izredna seja je potekala 24.marca2022. Ukrajinski poslanci so se je udeležili na daljavo, na njej pa je bila sprejeta skupna izjava. Redni seji pridružitvenega parlamentarnega odbora EU-Ukrajina sta potekali vStrasbourgu junija2022 (glej skupno izjavo) in julija2023 (glej skupno izjavo). Evropski parlament je obiskalo več ad hoc delegacij iz ukrajinskega parlamenta, predsedstvo pridružitvenega parlamentarnega odbora, ki ga sestavljajo njegovi sopredsedniki in podpredsedniki, pa se je prav tako redno sestajalo po spletu.

Na pobudo predsednice Roberte Metsola in predsednika ukrajinskega parlamenta Ruslana Stefančuka sta oba parlamenta 12.aprila2023 organizirala prvo medodborno sejo, da bi okrepila stike med parlamentarnimi odbori vzvezi zizbrano potjo Ukrajine za evropsko povezovanje in njeno agendo za harmonizacijo zakonodaje.

Pravni okvir za podporo Evropskega parlamenta in dejavnosti razvoja zmogljivosti je bil določen vmemorandumu osoglasju, ki je bil zukrajinskim parlamentom podpisan 3.julija2015 in nazadnje obnovljen 28.novembra2023 (izjava konference predsednikov), ter vsporazumu oupravnem sodelovanju, ki sta ga generalna sekretarja obeh zakonodajnih organov podpisala marca2016.

Evropski parlament kot del dejavnosti vpodporo demokraciji vUkrajini izvaja daljnosežen program krepitve zmogljivosti za ukrajinski parlament. Ta prizadevanja temeljijo na priporočilih, pripravljenih med septembrom2016 in februarjem2017 vokviru misije za ugotavljanje potreb pod vodstvom nekdanjega predsednika Evropskega parlamenta Pata Coxa, ki še vedno tesno sodeluje pri izvajanju priporočil in nadaljnjem ukrepanju na podlagi teh priporočil.

Evropski parlament je leta2017 začel politični dialog in postopek mediacije, imenovan dialog Jeana Monneta. Dialog Jeana Monneta zUkrajino redno vključuje predsednika ukrajinskega parlamenta in voditelje političnih skupin vrazprave oizvajanju teh priporočil in onotranji reformi ukrajinskega parlamenta.

Evropski parlament vpričakovanju prizadevanj ukrajinske vrhovne rade za izvajanje predpristopnega načrta vlaga vprograme krepitve zmogljivosti, nedavno pa je začel izvajati vrsto spletnih seminarjev za ukrajinske poslance. Ti seminarji se osredotočajo na pravno usklajevanje, dobro prakso vzakonodajnih postopkih ter etiko in nasprotje interesov. Oba parlamenta tudi tesneje sodelujeta pri agendi za digitalizacijo, zmogljivostih strateškega predvidevanja in prevajalskih storitvah. Evropski parlament je razvil pomemben parlamentarni mehanizem, ki bo vključen vpristojnosti ukrajinskega parlamenta za nadzor in pregled in katerega cilj bo nadzor nad zunanjimi sredstvi, ki jih prejme Ukrajina. Delo na tem področju nadzoruje imenovani pristojni poslanec Evropskega parlamenta za podporo demokraciji Michael Gahler.

C. Opazovanje volitev

Svobodne in poštene volitve so temelj utrjene demokracije. Evropski parlament je vletih2014 in2015 vUkrajino napotil misije za opazovanje predsedniških, parlamentarnih in lokalnih volitev ter leta2019 predsedniških in parlamentarnih volitev.

EU in Evropski parlament sta pozorno spremljala volitve na nezakonito zasedenih ozemljih, zlasti volitve vruski državni zbor septembra2021, ki so zajemale zasedeni Krim. poudaril, da EU ne priznava tako imenovanih volitev na zasedenem Krimskem polotoku.

Vskladu zukrajinsko ustavo naj bi redne parlamentarne volitve potekale jeseni2023, predsedniške volitve spomladi2024 in lokalne volitve jeseni2025, vendar jih ni mogoče izvesti, dokler je razglašeno vojno stanje. Prve povojne volitve bodo izziv brez primere, saj je bil poškodovan velik del volilne infrastrukture, na milijone volivcev pa je bilo razseljenih vdržavi ali zunaj nje.

Prizadevanja za oceno učinkov vojne na volivce in volilno infrastrukturo vUkrajini ter priprave na novo volilno krajino so se že začela. Ukrajinski volilni organi prejemajo pomoč mednarodne skupnosti pri organizaciji volitev zunaj države. Evropski parlament je konec maja2023 na to temo organiziral parlamentarni volilni dialog vsodelovanju zMednarodnim inštitutom za demokracijo in pomoč pri volitvah (IDEA) in Mednarodno fundacijo za volilne sisteme, ki Ukrajini zagotavlja obsežno pomoč pri volitvah in državi pomaga pri določanju najboljšega modela za glasovanje zunaj države, ki se posebej osredotoča na ukrajinske begunce vtujini.

Moldavija

Evropska unija in Moldavija sta 27.junija2014 podpisali , vključno spoglobljenim in celovitim sporazumom oprosti trgovini, ki je začel veljati julija2016 in je utrdil politične in gospodarske vezi Moldavije zEU. Ssporazumom se je določil načrt reform na področjih, ki so bistvena za dobro upravljanje in gospodarski razvoj, ter poglobilo sodelovanje vštevilnih sektorjih. Moldavija se je spodpisom sporazuma zavezala reformi svojih domačih politik na podlagi zakonodaje in prakse EU. Časovni načrt za izvajanje pridružitvenega sporazuma je opredeljen vpridružitvenem načrtu, katerega zadnja različica – – je bila dogovorjena avgusta2022. Unija je daleč najpomembnejša trgovinska partnerica Moldavije, saj nanjo odpade 58,8% njenega izvoza in 43,9% njenega uvoza. Prav tako je EU tudi največja vlagateljica vdržavi.

Od začetka veljavnosti liberalizacije vizumskega režima za kratkoročno bivanje aprila2014 je več kot 2,5milijona državljanov Moldavije zbiometričnim potnim listom potovalo na schengensko območje brez vizuma, kar je spodbudilo turizem, poslovne odnose in stike med ljudmi.

Komisija je junija2021 objavila načrt EU za oživitev gospodarstva za Moldavijo, vkaterem je državi namenila 600milijonovEUR podpore za socialno-ekonomsko okrevanje po pandemiji covida-19, za spodbujanje zelenega in digitalnega prehoda ter za sprostitev neizkoriščenega gospodarskega potenciala.

Na predčasnih parlamentarnih volitvah 11.julija2021 je proevropsko usmerjena Stranka za ukrepanje in solidarnost (PAS) Maie Sandu prepričljivo zmagala. Parlament, vkaterem ima večino stranka PAS, je odobril imenovanje Natalie Gavrilița za predsednico vlade in podprl njen ambiciozni program, da posovjetsko državo reši dolgotrajne politične in gospodarske krize ter jo približa Evropski uniji – kar je njena najpomembnejša zunanjepolitična prednostna naloga – zdoslednim izvajanjem pridružitvenega sporazuma med EU in Moldavijo. Predsednica vlade Natalia Gavrilița je 10.februarja2023 odstopila in za novega predsednika vlade je bil imenovan Dorin Recean, pri tem pa je bila preoblikovana tudi vlada. Sedanja vlada si še naprej prizadeva za proevropsko usmeritev znovim poudarkom na državni varnosti in pospešitvi izvajanja reform kot del procesa pristopa kEU. Januarja2024 je odstopil podpredsednik vlade in minister za zunanje zadeve Nicu Popescu, nadomestil pa ga je nekdanji podpredsednik parlamenta Mihai Popșoi. Poleg tega je bil uveden nov položaj podpredsednika vlade, pristojnega za evropsko povezovanje. Na ta položaj je bila imenovana Cristina Gherasimov, ki je glavna pogajalka vpristopnem procesu Moldavije kEvropski uniji.

Moldavija je zaradi bližine še posebej izpostavljena ruski agresiji proti Ukrajini, kar je državo močno prizadelo. Zato je 3.marca2022 naredila zgodovinski korak, ko je uradno zaprosila za članstvo vEU. Na ji je bil podeljen status kandidatke, sčimer se je začela nova strateška faza odnosov med EU in Moldavijo.

Zaradi vojne vUkrajini je Unija solidarna zMoldavijo. Od oktobra2021 je državi izplačala vobliki nepovratnih sredstev in posojil. Evropska unija si prizadeva izboljšati odpornost, varnost, stabilnost, gospodarstvo in energetsko varnost Moldavije, poglobiti sodelovanje na področju varnosti in obrambe ter podpreti prizadevanja Moldavije za izvajanje reform in pridružitev EU. Komisija je januarja2022 predlagala sveženj makrofinančne pomoči Moldaviji vvišini 150milijonovEUR (od katerih sta bila dva obroka izplačana vobdobju 2022–2023), 24.januarja2023 pa je predlagala povečanje tega svežnja za največ 145milijonovEUR. Izplačilo makrofinančne pomoči se pogojuje zizvajanjem programa Mednarodnega denarnega sklada in političnih ukrepov, dogovorjenih v.

Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je pred vrhom Evropske politične skupnosti vMoldaviji 1.junija2023 , da bo Komisija okrepila podporo državi in da bo zdaj mobilizirala do 1,6milijardeEUR kot naložbo vokviru gospodarskega in naložbenega načrta za Moldavijo.

je na seji Odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve 28.junija2023 napovedal sveženj podpore Moldaviji, ki ima pet prednostnih nalog:

  • gospodarski razvoj in povezljivost,
  • podpiranje reform in krepitev upravnih zmogljivosti na poti Moldavije vEU,
  • energija,
  • varnost,
  • boj proti dezinformacijam in strateško komuniciranje.

Vzvezi stem je Komisija predlagala okrepitev pomoči Moldaviji pri vmesnem pregledu večletnega finančnega okvira, pri čemer bi se 600milijonovEUR vokviru Instrumenta za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje (NDICI) vobdobju 2024–2027 prerazporedilo za programe, namenjene povečanju podpore drugim državam vvzhodnem sosedstvu EU, tudi Moldaviji.

Moldavske oblasti skušajo pospešiti reforme, da bi izpolnile devet pogojev, določenih v oprošnji Moldavije za članstvo vEU, in uresničile cilje iz pridružitvenega načrta EU-Moldavija, ki je še naprej gonilo reform in usklajevanja spravnim redom EU. Priporočila iz prav tako usmerjajo prizadevanja države za reformo in približevanje.

VBruslju je 7.februarja2023 potekala . Na njej sta EU in Moldavija ponovno poudarili zavezanost hitrejšemu političnemu in gospodarskemu povezovanju. Osma seja pridružitvenega sveta bo 21.maja2024 vKišinjevu.

Komisija je 8.novembra2023 vokviru širitvenega svežnja uradno ǰča onapredku Moldavije. Svetu je , naj začne pristopna pogajanja zdržavo in sprejme pogajalske okvire, ko bo Moldavija sprejela nekatere ključne ukrepe.Komisija je ugotovila, da je bilo šest od devetih pogojev izpolnjenih. sprejel zgodovinsko odločitev . Svet je pozval, naj sprejme pogajalski okvir, ko bodo sprejeti trije ustrezni koraki iz priporočil Komisije. Komisija je marca2024 vokviru za Svet za splošne zadeve priznala, da je Moldavija izpolnila osem od teh devetih pogojev, še naprej pa mora znatno napredovati na treh področjih, ki so reforma pravosodja, boj proti korupciji in odprava oligarhičnih struktur.

Rusija je februarja2023 okrepila hibridno vojskovanje proti Moldaviji in od takrat odkrito poskuša destabilizirati proevropsko moldavsko vlado prek pridruženih enot zizvajanjem kibernetskih napadov, širjenjem dezinformacij, sejanjem družbenih nemirov in vmešavanjem vvolilne procese. Čeprav je bil pobegli oligarh Ilan Șor obsojen na 15let zapora in je bila njegova , ima vMoldaviji še vedno velik vpliv in si še naprej prizadeva za destabilizacijo države in njene proevropske vlade. Predsednica Maia Sandu je javno potrdila, da je prišlo do zarote za izvedbo oboroženega državnega udara, ki ga je podprla Rusija, da bi strmoglavili njo in njeno vlado. Vodziv na te poskuse je EU okrepila sodelovanje zMoldavijo na področju varnosti in obrambe, zlasti znapotitvijo , podvojitvijo svoje podpore vokviru ter posameznikov, ki destabilizirajo državo. Vzpostavljen je bil letni politični in varnostni dialog na visoki ravni med EU in Moldavijo, ki si prizadeva za podporo Unije na področju varnosti in obrambe Moldavije zaradi ruskih hibridnih ukrepov in groženj. Poleg tega je bilo julija2022 vzpostavljeno kot odziv na povečana tveganja za notranjo varnost, kot so nedovoljena trgovina sstrelnim orožjem, tihotapljenje migrantov, nedovoljen promet sprepovedanimi drogamiitd. Unija bo podporo zagotavljala tudi vletu2024.

Moldavske oblasti so 1.junija2023 vBulboaci gostile drugi vrh Evropske politične skupnosti. Srečanje je .

Za Moldavijo ostaja velik izziv separatistična pokrajina Pridnestrje, ki je enostransko razglasila neodvisnost leta1990, zlasti zaradi vojne vUkrajini, prisotnosti ruskih vojakov in odvisnosti Moldavije od električne energije iz Pridnestrja. Čeprav je pogajalski proces 5+2 orešitvi pridnestrskega konflikta od leta2022 dejansko zamrznjen, Unija še naprej podpira celovito in mirno rešitev na podlagi suverenosti in ozemeljske celovitosti Moldavije sposebnim statusom Pridnestrja. Poleg tega so že tako napeti odnosi med avtonomno regijo Gagauzija in osrednjo vlado vKišinjevu postali še bolj napeti zaradi ruske invazije na Ukrajino in bodo še naprej predstavljali izziv.

Leto2024 bo pomembno volilno leto, ki ga bodo zaznamovale , ki bodo potekali sočasno jeseni, kot je napovedala predsednica Maia Sandu. Pričakuje se, da bo Moldavija še naprej pod stalnim pritiskom Rusije in njenih pridruženih enot, hibridne grožnje pa naj bi se pred volitvami še stopnjevale.

A. Stališče Evropskega parlamenta

Evropski parlament je vresoluciji zdne 20.oktobra2020 priznal izboljšave, ki jih je Moldavija dosegla pri spodbujanju demokratičnih standardov in boju proti korupciji, hkrati pa ponovno pozval kneodvisnemu in nepristranskemu sodstvu. Mesec dni po tem, ko je Moldavija vložila prošnjo za članstvo vEU, je Parlament , vkateri je pozval institucije EU, naj Moldaviji podelijo status kandidatke za članstvo vUniji in jo vključijo venotni trg EU. Parlament je Komisijo tudi pozval, naj dodatno poveča finančno in tehnično pomoč Moldaviji, med drugim znovim predlogom omakrofinančni pomoči, ukrepi za liberalizacijo prometa in trgovine ter nadaljnjo podporo upravljanju begunskega vprašanja in humanitarnemu delu.

Parlament je po sprejetju 19.maja2022 ponovno pozval, naj se Moldaviji podeli status države kandidatke. Vporočilu je poudaril, da so bili sprejeti nekateri pomembni koraki za izvajanje reform, vendar je treba storiti še veliko več, zlasti za okrepitev ključnih državnih institucij. Ta poziv je ponovil v ostatusu držav kandidatk Ukrajine, Republike Moldavije in Gruzije.

Po povečanju hibridnih groženj, skaterimi se Moldavija sooča vokviru ruske vojne proti Ukrajini, je Parlament , vkateri je ponovno izrazil neomajno podporo neodvisnosti, suverenosti in ozemeljski celovitosti države vteh posebno težkih časih ter pozval Komisijo in Evropski svet, naj do konca leta2023 začneta pristopna pogajanja, potem ko bo izpolnjenih devet pogojev.

Evropski parlament je pred predstavitvijo širitvenega svežnja Komisije in decembrskim zasedanjem Evropskega sveta , vkateri je ponovno potrdil svojo zavezanost prihodnjemu članstvu Moldavije vEU in pozval, naj se pristopna pogajanja sto državo začnejo še pred koncem leta.

B. Medparlamentarno sodelovanje

Evropski parlament od začetka vojne vUkrajini neomajno podpira Moldavijo in je solidaren znjo. . Predsednica Roberta Metsola je 11.novembra2022 obiskala Moldavijo, kjer se je srečala spredsednico Maio Sandu, nekdanjo predsednico vlade Natalio Gavrilița in predsednikom moldavskega parlamenta Igorjem Grosujem ter nagovorila parlament. Med obiskom je odločno poudarila, da Evropski parlament podpira članstvo Moldavije vEU. Ob robu sedme seje pridružitvenega sveta EU-Moldavija se je 6.februarja2023 sestala tudi znekdanjo predsednico vlade Natalio Gavriliţa. Predsednica Metsola se je 21.maja2023 prvič srečala spredsednikom vlade Dorinom Receanom in predsednikom parlamenta Igorjem Grosujem, ko je obiskala Kišinjev vokviru nacionalnega shoda pod imenom Evropska Moldavija, ki ga je sklicala predsednica Maia Sandu. Na srečanju Evropske politične skupnosti vBulboaci 1.junija2023 je pozvala EU, naj do konca leta2023 začne pristopna pogajanja zMoldavijo, predsednica Maia Sandu pa je na vrhu izrazila evropske težnje svoje države in ponovno poudarila cilj države, da se do leta2030 pridruži Evropski uniji.

Predsednica Roberta Metsola se je spredsednikom parlamenta Igorjem Grosujem znova srečala vEvropskem parlamentu vBruslju 5.julija2023, ko se je delegacija moldavskega parlamenta udeležila študijskega obiska oprocesu pristopa kEU, ki ga je organizirala skupina Evropskega parlamenta za podporo demokraciji in usklajevanje volitev.

Odbori Parlamenta so veliko pozornosti namenili razmeram vMoldaviji, saj je vletih2022 in2023 državo obiskalo več delegacij. Maja2023 je delegacija Pododbora za varnost in obrambo odpotovala vMoldavijo in Romunijo, da bi obiskala misijo Evropske unije za pomoč na meji med Republiko Moldavijo in Ukrajino ter partnersko misijo EU vRepubliki Moldaviji. Člani Odbora za mednarodno trgovino in Odbora za proračun so se februarja2023 sestali zmoldavskimi sogovorniki, da bi razpravljali otrgovinskih odnosih med Evropsko unijo in Moldavijo ter oproračunski podpori vokviru ruske vojaške agresije proti Ukrajini. Istega tedna je vKišinjevu potekala skupščina Euronest, udeležila pa se je je velika delegacija Evropskega parlamenta.

Odbor za zunanje zadeve in Pododbor za varnost in obrambo sta marca in aprila2022 vMoldavijo poslala svojo prvo delegacijo po izbruhu vojne, kar je znak soglasne solidarnosti in podpore EU državi. Junija2023 so jo obiskali tudi člani Odbora za razvoj, da bi preučili položaj tam nameščenih ukrajinskih beguncev.

Spridružitvenim sporazumom EU-Moldavija je bil sčlenom440 ustanovljen pridružitveni parlamentarni odbor. Njegova prva seja je potekala 16.oktobra2014, 14.seja pa 29.novembra2023 vKišinjevu. Odkar je država marca2022 zaprosila za članstvo vEU, je pridružitveni odbor odločno podprl pot Moldavije kčlanstvu vEU.

Evropski parlament je Moldavijo opredelil kot prednostno državo pri podpori demokracije in zmoldavskim parlamentom izvaja širok spekter dejavnosti tako na politični kot upravni ravni. Okvir za te dejavnosti je določen vmemorandumu osoglasju, ki sta ga novembra2021 podpisala predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in predsednik moldavskega parlamenta Igor Grosu. Ta memorandum osoglasju dopolnjuje časovni načrt.

Številne dejavnosti Evropskega parlamenta vMoldaviji se osredotočajo na pomoč pri ukrepih za boj proti dezinformacijam in tujemu vmešavanju vdemokratične procese (program trikotnik za demokracijo), spodbujanje kulture dialoga in politične razprave vmoldavskem parlamentu (dialog Jeana Monneta) ter krepitev zmogljivosti na politični in upravni ravni.

C. Opazovanje volitev

Evropski parlament je poslal delegacijo vmednarodno misijo za opazovanje volitev pod vodstvom Urada za demokratične institucije in človekove pravice Organizacije za varnost in sodelovanje vEvropi, da bi 11.julija2021 spremljala moldavske parlamentarne volitve. Opazovalci so ugotovili, da so bile volitve kljub nekaterim pomanjkljivostim, ki jih je treba odpraviti, na splošno dobro organizirane, svobodne in konkurenčne.

Moldavski parlament je decembra2022 sprejel nov volilni zakonik, pri katerem je upošteval ključna ǰč mednarodnih in lokalnih strokovnih organizacij, tudi Beneške komisije. Novi zakonik je začel veljati 1.januarja2023 in zajema ǰč delegacije Evropskega parlamenta za opazovanje volitev, ki jo je vodil predsednik Odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve David McAllister.

Evropski parlament je poslal delegacijo za opazovanje volitev vmednarodno misijo za opazovanje volitev pod vodstvom Urada za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) Organizacije za varnost in sodelovanje vEvropi (OVSE), da bi spremljala moldavske regionalne volitve, ki so potekale 5.in 19.novembra2023. To je bila priložnost za oceno učinkovitosti in izvrševanja volilnega zakonika, saj so bile te lokalne volitve prve, ki so potekale vskladu znovimi pravili. Kljub napeti kampanji in izjemnim okoliščinam, ki so nastale zaradi ruskega hibridnega vojskovanja in ponavljajočega se vmešavanja vmoldavski volilni proces, je delegacija mednarodne misije za opazovanje volitev izjavila, da so bile volitve mirne in uspešno izpeljane, da je volilna uprava delovala pregledno in profesionalno ter da so kandidati večinoma lahko nemoteno vodili svoje kampanje in volivcem zagotovili različne alternative. Vodja delegacije Evropskega parlamenta za opazovanje volitev José Ramón Bauzá Díaz je priporočil, da odločitve oizključitvi kandidatov vzadnjem trenutku, kot so tiste, sprejete vzvezi sstranko Șansă (ki je povezana spobeglim oligarhom Ilanom Șorom), ne bi smele pomeniti trajnega precedensa in bi morale temeljiti zgolj na resnih pomislekih glede groženj nacionalni varnosti. Vimenu delegacije je izrazil tudi podporo Republiki Moldaviji pri izvajanju demokratičnih reform kljub izrednemu stanju, ki sta jo povzročili ruska invazija na Ukrajino in hibridna vojna, katere cilj je destabilizirati moldavske demokratične institucije.

Belorusija

Vzadnjih desetletjih so bili odnosi EU zBelorusijo zaradi stalnih kršitev človekovih in državljanskih pravic vtej državi občasno težavni. Vendar je Belorusija od leta2014 do leta2020 dozdevno kazala bolj odprt odnos do EU in vzhodnega partnerstva. Njeni odnosi zzahodnimi državami so se nekoliko izboljšali in imela je pomembno vlogo gostiteljice pogovorov pod okriljem EU okrizi vUkrajini. EU se je odzvala tako, da se je zavezala politiki „kritičnega sodelovanja“ zBelorusijo, kot je navedeno v Sveta zdne 15.februarja2016, vskladu skaterimi bodo konkretni ukrepi Belorusije za spoštovanje temeljnih svoboščin, pravne države, človekovih pravic, vključno ssvobodo govora, izražanja in medijev, in pravic delavcev še naprej odločilno vplivali na prihodnjo politiko EU do te države. Pogajanja opartnerstvu za mobilnost so se zaključila vletu2017, sporazuma opoenostavitvi vizumskih postopkov in ponovnem sprejemu, ki naj bi spodbudila stike med ljudmi, pa sta začela veljati 1.julija2020.

Kljub ponovnemu začetku dialoga očlovekovih pravicah med EU in Belorusijo, ustanovitvi usklajevalne skupine EU-Belorusija, ki so jo leta2016 sestavljali izkušeni strokovnjaki, in sprejetju akcijskega načrta za človekove pravice za obdobje 2016–2019 Belorusija žal ni izpolnila svoje zaveze na področju človekovih pravic, čeprav je dejavno sodelovala na dvo- in večstranskih srečanjih vzhodnega partnerstva. Še vedno je edina država na evropski celini, ki izvaja smrtno kazen, zaradi česar je pravno izključena iz Sveta Evrope. Redno potekajo razprave omoratoriju za smrtno kazen, ki bi lahko pripeljal do odprave te kazni vprihodnosti, vendar gre bolj za metanje peska voči, saj rezultatov zaenkratšeni.

EU je odločno obsodila nasilno zatiranje miroljubnih protestnikov vfebruarju in marcu leta2017. Predčasne parlamentarne volitve 18.novembra2019 so potekale vznamenju številnih nepravilnosti in pomanjkljivosti, zaradi česar opozicija vparlamentu nima predstavnikov. Predsedniške volitve 9.avgusta2020 je mednarodna skupnost označila za nesvobodne in nepoštene, pred volitvami je potekalo sistematično preganjanje članov opozicije, po njih pa je sledilo brutalno ravnanje zmiroljubnimi protestniki, predstavniki opozicije in novinarji, ki je bilo brez primere vzgodovini države. EU je zato uvedla proti 233posameznikom in 37subjektom, ki so sodelovali vvolilnih goljufijah in nasilnem zatiranju ter omogočili neupravičeno in neizzvano vojaško agresijo proti Ukrajini, ter izrazila pripravljenost, da sprejme nadaljnje omejevalne ukrepe proti subjektom in visokim uradnikom režima. Dvanajsti sveženj sankcij proti Rusiji, sprejet 19.decembra2023, se je nanašal tudi na 12beloruskih uradnikov, ki so povezani zbeloruskimi vojaško-industrijskimi institucijami. Med sankcioniranimi osebami so člani beloruskega varnostnega odbora in državnega vojaško-industrijskega odbora, ki prispevajo koskrbi ruskih oboroženih sil.

Po sprejetju , ki določajo novo politiko EU do Belorusije, je Unija na najmanjšo možno mero zmanjšala tudi obseg dvostranskega sodelovanja zbeloruskimi oblastmi na osrednji ravni, povečala podporo za prebivalstvo in civilno družbo vBelorusiji ter ustrezno ponovno odmerila dvostransko finančno pomoč. Vsklepih Sveta so nadaljnje politično delovanje EU, sektorsko sodelovanje in finančna pomoč Belorusiji pogojeni stem, da beloruski režim spoštuje načela demokracije, pravne države in človekovih pravic ter verodostojen in vključujoč politični proces, ki vodi do svobodnih in poštenih volitev pod opazovanjem OVSE/ODIHR.

Beloruski režim je vodziv na ukrepe Unije novembra2020 sprejel ukrepe za zmanjšanje ravni sodelovanja vpolitiki vzhodnega partnerstva. Junija2021 se je odločil, da bo vceloti prekinil sodelovanje vvzhodnem partnerstvu, pa tudi vdrugih obstoječih strukturah, kot sta dialog očlovekovih pravicah med EU in Belorusijo ter usklajevalna skupina EU-Belorusija. Lukašenko je hkrati svoje predstavnike pri EU odpoklical na posvetovanja vMinsk in „spodbujal“ veleposlanika EU vBelorusiji, naj zapusti državo.

Kar zadeva stanje na področju človekovih pravic, je zaradi nenehnih kršitev, ki jih izvaja Lukašenkov režim, še vedno kritično. Po podatkih je bilo marca2024 vdržavi več kot 1400političnih zapornikov. Poleg pridržanja vnečloveških razmerah, vključno zdolgotrajnim pridržanjem vsamicah, ki so sredstvo psihološkega pritiska, se političnim zapornikom prav tako zadrži njihova pošta, onemogočen jim je dostop do zdravil in zdravstvenega varstva ter zavrnjen stik združinskimi člani in odvetniki. Trenutno je že več kot leto dni vsamici pridržanih pet političnih zapornikov, kar je grobo kršenje mednarodnih standardov. Režim prav tako še naprej preganja, tudi sodno, običajne državljane, ki so sodelovali vprotestnem gibanju leta2020 ali kritizirajo Aleksandra Lukašenka pod pretvezo tako imenovanega „ekstremizma in kršitev javnega reda“.

Spremembe beloruske zakonodaje, ki jih je Aleksander Lukašenko podpisal 30.decembra2023, vzbujajo zaskrbljenost zaradi poslabšanja stanja na področju svobode vesti in prepričanja vBelorusiji. Nova zakonodaja določa obvezno registracijo verskih organizacij, pravna podlaga za odobritev registracije pa ni natančna. Nejasna opredelitev pogojev omogoča enostavno ukinitev katere koli verske ustanove pod pretvezo, da „razvrednoti Belorusijo, ponižuje nacionalno čast ali izvaja ekstremistične dejavnosti“. Poleg tega lahko tako organizacijo vodijo samo beloruski državljani. Od leta2020 je režim preganjal do sedemdeset duhovnikov ali pa so bili prisiljeni zapustiti državo.

Aleksander Lukašenko je januarja2024 podpisal nov zakon, ki mu podeljuje vseživljenjsko imuniteto pred kazenskim pregonom in preprečuje, da bi na prihodnjih predsedniških volitvah kandidirali opozicijski voditelji, ki živijo vizgnanstvu. Kandidirajo lahko samo beloruski državljani, ki vdržavi stalno prebivajo vsaj 20let in nikoli niso imeli dovoljenja za prebivanje vdrugi državi.

ԴDZ , sprejetih 19.februarja2024, je izražena globoko zaskrbljenost zaradi slabšanja razmer na področju človekovih pravic vBelorusiji ter so obsojeni nenehne kampanje preganjanja in ustrahovanja vseh delov beloruske družbe, raven represije brez primere in omejevanje politične udeležbe. Vnjih je poudarjena tudi odločenost EU, da bo še naprej podpirala belorusko civilno družbo, pri čemer Svet pozdravlja ustanovitev skupine EU za posvetovanja zbeloruskimi demokratičnimi silami in civilno družbo.

Svet je 26.februarja2024 sklenil podaljšati do 28.februarja2025. Sankcije so usmerjene proti 37subjektom in 233posameznikom, vključno zAleksandrom Lukašenkom. Hkrati je vodziv na vpletenost Minska vrusko vojaško agresijo proti Ukrajini sprejel ozačasni prekinitvi izvajanja Pogodbe oenergetski listini med Evropsko skupnostjo za atomsko energijo (Euratom) in katerim koli pravnim subjektom, ki je vlasti ali pod nadzorom prebivalcev ali državljanov Ruske federacije ali Republike Belorusije.

Parlamentarne volitve 25.februarja2024 so potekale vrazmerah strahu in nelojalne politične konkurence. Na podlagi zakona ospremembah volilnega zakonika Republike Belorusije, sprejetega 16.februarja2023, so bile norme volilnega zakonika spremenjene, da bi preprečili, da bi katera koli opozicijska politična sila izpodbijala Lukašenkov režim. Zato so samo štiri od petnajstih političnih strank pridobile poverilnice za „ponovno registracijo“.

Belorusija in Rusija sta najtesneje povezani državi vposovjetskem prostoru, tudi na področju vojaškega in obrambnega sodelovanja. Leta2023 sta izvedli glavne usmeritve za izvajanje določb Pogodbe oustanovitvi državne unije za obdobje 2021–2023 in 28sektorskih programov unije, da bi poenotili zakonodaji obeh držav na različnih področjih gospodarstva, podjetništva, finančnih in energetskih trgov, prometa ter industrijske in kmetijske politike. Leta2022 sta se državi dogovorili ovojaško-tehničnem programu sodelovanja do leta2025, ki določa številne dejavnosti, vključno sskupnimi raziskavami in razvojem novih modelov orožja in vojaške opreme ter izdelkov zdvojno rabo in posodobitvijo obstoječih.

Belorusija od začetka ruske vojaške agresije proti Ukrajini februarja2022 podpira Rusijo in ostaja tesno povezana znjo. Čeprav ne sodeluje neposredno vvojni, gosti do 30.000ruskih vojakov in Rusiji zagotavlja strelivo in vojaško opremo. Pomembno je, da je Belorusija ruskim oboroženim silam dovolila namestitev izstrelkov Iskander, ki se uporabljajo za napade na Ukrajino, na svojem ozemlju ter vzdrževanje zmogljivosti za zračno obrambo in objektov za usposabljanje letalskih sil vBelorusiji. Po sprejetju nove vojaške doktrine januarja2024 je bilo marca2024 na belorusko ozemlje napoteno rusko taktično jedrsko orožje. Aprila2024 so beloruske oborožene sile izvedle vojaške vaje vbližini ukrajinske, poljske in litovske meje vbližini mest Gomel in Grodno.

A. Stališče Evropskega parlamenta

Evropski parlament je že pred potvorjenimi predsedniškimi volitvami 9.avgusta2020 sprejel številne resolucije, vkaterih je Belorusijo kritiziral zaradi političnih zapornikov, omejevanja svobode medijev in civilne družbe, nespoštovanja človekovih pravic, vključno zohranjanjem smrtne kazni, in nepravilnosti na parlamentarnih volitvah. V je izrazil podporo kritičnemu sodelovanju EU zBelorusijo, če je pogojeno skonkretnimi ukrepi vsmeri demokratizacije in spoštovanja temeljnih svoboščin in človekovih pravic. Belorusijo je pozval, naj se pridruži svetovni pobudi za moratorij za smrtno kazen in tako naredi prvi korak knjeni trajni odpravi. Evropski parlament je v ponovno obsodil nadlegovanje in pridržanje novinarjev ter predstavnikov neodvisnih medijskih hiš in ponovno pozval kvečjemu spoštovanju demokratičnih načel, načela pravne države ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Evropski parlament je in sprejel resoluciji orazmerah vBelorusiji kot odziv na potvorjene predsedniške volitve 9.avgusta2020 in na nasilno ukrepanje, ki je sledilo po volitvah in je bilo uperjeno proti demokratičnim silam, aktivistom civilne družbe, svobodnim sindikatom, neodvisnim medijem in miroljubnim protestnikom. Vteh resolucijah je poudaril, da so volitve zaznamovale očitne kršitve vseh mednarodno priznanih standardov in da je večina beloruskih državljanov menila, da je dejansko izvoljena predsednica Belorusije kandidatka združene opozicije Svetlana Tihanovska. Poslanci so pozvali ktakojšnjim sankcijam EU proti uradnikom, ki so odgovorni za volilne goljufije in represijo, tudi proti nekdanjemu predsedniku Aleksandru Lukašenku. Izrazili so podporo koordinacijskemu svetu, ki ga je ustanovila Svetlana Tihanovska kot začasno predstavništvo ljudstva, ki zahteva demokratične spremembe. Poslanci so ta načelna stališča ponovili vsvojem oodnosih zBelorusijo.

Predsednik delegacije Evropskega parlamenta za odnose zBelorusijo (D-BY) in stalni poročevalec za Belorusijo sta podala številne skupne izjave, vkaterih sta obžalovala nadaljnje slabšanje razmer na področju človekovih pravic vdržavi in kritizirala Aleksandra Lukašenka zaradi nadaljnje zlorabe oblasti. Decembra2020 je Parlament opravil misijo za ugotavljanje dejstev oBelorusiji, da bi ugotovil, kakšne so potrebe beloruskih demokratičnih sil, in ocenil, kako jih lahko podpre na upravni in politični ravni. Ta misija je simbolično sovpadla stednom podelitve nagrade Saharova za leto2020, ki jo je tistega leta prejela demokratična opozicija vBelorusiji. Evropski parlament je zato vzpostavil platformo proti nekaznovanju kršitev človekovih pravic vBelorusiji pod okriljem Pododbora za človekove pravice ter vsodelovanju zOdborom za zunanje zadeve in Delegacijo za odnose zBelorusijo. Poleg tega je skupina za podporo demokraciji in usklajevanje volitev predlagala številne dejavnosti vpodporo demokraciji, prilagojene beloruskim demokratičnim aktivistom.

Evropski parlament je v osistematičnem zatiranju vBelorusiji in njegovih posledicah za evropsko varnost po ugrabitvah iz civilnega letala EU, ki so ga prestregle beloruske oblasti, obsodil pogoste kršitve človekovih pravic vBelorusiji in škandalozno spodbujanje nezakonitih migracij sstrani režima Aleksandra Lukašenka, da bi se destabilizirala EU. Ta stališča je ponovno potrdil v orazmerah vBelorusiji leto dni po protestih in njihovi nasilni zadušitvi, po novem valu aretacij pa v opregonu opozicijskih voditeljev in pridržanju vodij sindikatov vBelorusiji, resoluciji zdne ovztrajni represiji nad demokratično opozicijo in civilno družbo vBelorusiji, ododatnem zatiranju Belorusov, zlasti primerih Andrzeja Poczobuta in Alesa Bjaljackega, ter v onehumanem ravnanju zuglednim vodjem opozicije Viktarjem Babariko in njegovi hospitalizaciji. Evropski parlament je v oodnosih zBelorusijo pozval Mednarodno kazensko sodišče, naj izda nalog za prijetje Lukašenka zaradi vloge njegovega režima pri nezakoniti deportaciji in indoktrinaciji ukrajinskih otrok.

Evropski parlament je v oučinkovitosti sankcij ponovno obsodil vpletenost Belorusije vinvazijo vUkrajini ter pozval kcenovnim in količinskim omejitvam uvoza ruskih in beloruskih gnojil vEU. Sankcije in omejevalni ukrepi proti Lukašenkovemu režimu morajo biti usklajeni ssankcijami in omejevalnimi ukrepi proti Rusiji. Resolucija, ki je sledila 14.decembra2023, je bila osredotočena na položaj beloruskega političnega zapornika Mikalaja Statkeviča, dobitnika nagrade Saharova za leto2020, pridržanega brez dostopa do zdravstvenega varstva. Parlament je pozval kizpustitvi vseh političnih zapornikov in končanju represije nad beloruskimi državljani, hkrati pa ponovno poudaril, da odločno podpira beloruske demokratične sile. Poslanci so vresoluciji zdne 16.januarja2024 pozdravili odločitev oprekinitvi čezmejnega sodelovanja zRusijo in Belorusijo. Po množičnih aretacijah 200družinskih članov političnih zapornikov na podlagi obtožb ekstremizma januarja2024 je Parlament vresoluciji onovem valu množičnih aretacij opozicijskih aktivistov in njihovih družinskih članov vBelorusiji, sprejeti 8.februarja2024, pozval kokrepitvi sankcij proti beloruskemu režimu. Poslanci so zahtevali, naj se še naprej dokumentirajo kršitve človekovih pravic vBelorusiji in naj se pregled razmer Urada visokega komisarja za človekove pravice na področju človekovih pravic vBelorusiji ponovno spremeni vneodvisen mehanizem. Poleg tega Parlament vresoluciji zdne 29.februarja2024 onujni nadaljnji podpori EU Ukrajini dve leti po začetku ruske vojaške agresije proti Ukrajini ponovno poziva knadaljnjim prizadevanjem za ustanovitev posebnega sodišča za preiskovanje in pregon kaznivega dejanja agresije, ki so ga proti Ukrajini zagrešili ruski voditelji in njihovi zavezniki, vključno zbeloruskim režimom. Parlament je tudi odločno obsodil vpletenost Belorusije vprisilno deportacijo ukrajinskih civilistov, zlasti otrok, vRusijo, na ukrajinska ozemlja, ki jih začasno zaseda Rusija, in vBelorusijo.

B. Medparlamentarno sodelovanje

Evropski parlament nima uradnih odnosov zbeloruskim parlamentom, ker država večkrat ni bila sposobna izvesti poštenih in svobodnih volitev in izpolniti mednarodnih standardov na področju demokracije in pravne države, kar se je odrazilo vvalu protestov in brutalni represiji, ki so sledili nepoštenim parlamentarnim volitvam 18.novembra2019 in predsedniškim volitvam 9.avgusta2020. Prav tako poslanci beloruskega parlamenta še niso bili povabljeni na parlamentarno skupščino Euronest, saj je pogoj za to izpolnjevanje volilnih standardov Organizacije za varnost in sodelovanje vEvropi. Ne glede na to so predstavnike beloruskih demokratičnih sil redno vabili na seje parlamentarne skupščine Euronest.

Poleg tega Evropski parlament prek svoje Delegacije za odnose zBelorusijo vzdržuje aktiven in tesen dialog stamkajšnjimi predstavniki demokratičnih sil, neodvisnimi nevladnimi organizacijami in akterji civilne družbe, vključno sčlani koordinacijskega sveta in združenega prehodnega kabineta, ki ga je ustanovila Svetlana Tihanovska. VBruslju in Strasbourgu potekajo redna srečanja delegacije, da bi razpravljali orazvoju odnosov med EU in Belorusijo ter ocenili politične in gospodarske razmere vdržavi ter zadnje dogodke na področju demokracije, kršitev človekovih pravic in pravne države. Delegacija je junija2015 in julija2017 obiskala Minsk, predsedstvo Parlamenta pa ga je obiskalo oktobra2018 in februarja2020. Delegacija za odnose zBelorusijo je junija2022 delegacija izvedla ad hoc misijo vVilni, kjer se je sestala spredstavniki demokratičnih sil in civilne družbe vizgnanstvu ter ocenila razmere na meji med Unijo in Belorusijo. Maja2023 je izvedla ad hoc misijo vVilni, da bi ocenila grožnjo, ki jo Lukašenkov režim pomeni za varnost Evrope, in vpliv Rusije na Belorusijo. Od 18.do 21.decembra2023 je potekala še ena ad hoc misija vBerlinu in Varšavi, da bi spredstavniki beloruskih demokratičnih sil razpravljali onajboljši strategiji ob parlamentarnih in lokalnih volitvah vBelorusiji februarja2024, položaju beloruskih izgnancev vdržavah EU in učinkovitosti sankcij EU, uvedenih proti Lukašenkovemu režimu.

Med 11.in 14.marcem2024 je bila organizirana solidarnostna kampanja zBelorusijo #EPSTANDSBYYOU za ozaveščanje opoložaju beloruskih političnih zapornikov. Simbolično podporo poslancev Parlamenta je predstavljalo 600razglednic političnim zapornikom vBelorusiji. Ta kampanja je sledila prvi taki pobudi decembra2022, vkateri je sodelovala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola.

Ob dnevu svobode vBelorusiji 25.marca sta poslanec Juozas Olekas, ki je predsednik Delegacije za odnose zBelorusijo, in stalni poročevalec Parlamenta za Belorusijo Petras Auštrevičius objavila skupno izjavo, vkateri sta izrazila globoko zaskrbljenost zaradi dejanskega ruskega prevzema beloruske suverenosti na številnih področjih. Obžalovala sta trpljenje beloruskih političnih zapornikov, ki so podvrženi nečloveškemu ravnanju, in izrazila neomajno podporo prizadevanjem prehodnega kabineta pod vodstvom Svetlane Tihanovske za uresničitev svobodne in demokratične Belorusije.

C. Opazovanje volitev

Belorusija že od leta2001 Evropskega parlamenta ni povabila kopazovanju volitev. Kot je običajno vtakšnih primerih, se Evropski parlament zanaša na oceno, ki jo podajo parlamentarna skupščina Sveta Evrope, parlamentarna skupščina Organizacije za varnost in sodelovanje vEvropi (OVSE) in Urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR). Žal ti mednarodni opazovalci niso bili povabljeni kopazovanju predsedniških volitev 9.avgusta2020, čeprav se je pred tem beloruski režim zavezal, da jih bo povabil.

Belorusija je 8.januarja2024 uradno sporočila, da OVSE ne bo povabila kopazovanju parlamentarnih in lokalnih volitev 25.februarja. Volitve so opazovali delegacija Šanghajske organizacije za sodelovanje in poslanci Organizacije pogodbe okolektivni varnosti, medvladnega vojaškega zavezništva šestih nekdanjih sovjetskih držav vEvraziji. Po navedbah beloruskih oblasti je volilna udeležba dosegla 73,09%.

Vskupni izjavi oparlamentarnih „volitvah“ vBelorusiji leta2024, ki so jo podali predsednik Odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve David McAllister predsednik Delegacije za odnose zBelorusijo Jozuas Olekas ter stalni poročevalec Parlamenta za Belorusijo Petras Auštrevičius, je poudarjeno, da volitev, ki potekajo vtako omejevalnem in represivnem okolju, ni mogoče šteti za poštene in svobodne. EU, njene države članice in mednarodno skupnost so pozvali, naj ne priznajo legitimnosti „izvoljenih“ posameznikov.

Po podatkih OVSE nobene beloruske volitve od leta1995 niso potekale vskladu zmednarodnimi demokratičnimi standardi. Urad za demokratične institucije in človekove pravice je na predvečer omenjenih volitev Belorusijo pozval, naj spoštuje mednarodne obveznosti, ki izhajajo iz njenega članstva vOVSE, ter izrazil globoko zaskrbljenost zaradi preganjanja in nezakonitega pridržanja beloruskih novinarjev, zagovornikov človekovih pravic in članov politične opozicije.

Radka Hejtmankova / Vanessa Cuevas Herman / Levente Csaszi