Wszystko, co trzeba wiedzieć o długoterminowym budżecie Unii Europejskiej 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Ta część zestawu prasowego ma pomóc w zrozumieniu, czym jest długoterminowy budżet Unii Europejskiej, ponieważ negocjacje pomiędzy państwami członkowskimi oraz instytucjami Unii, w sprawie kolejnego takiego budżetu, powinny rozpocząć się w 2025 roku.

  • Zgodnie z wieloletnie ramy finansowe (WRF) to dokument, w którym określa się budżet Unii Europejskiej na okres co najmniej pięciu lat. Zapewnia on przewidywalność dochodów i wydatków, a także pozwala dostosować wydatki Unii do jej strategicznych priorytetów i głównych wyzwań, np. walki ze zmianą klimatu, kwestii bezpieczeństwa i obrony, zarządzania migracją i tworzenia miejsc pracy. Głównym celem budżetu unijnego jest wspieranie wzrostu gospodarczego i solidarności w Unii Europejskiej.

    W długoterminowym budżecie określa się maksymalne kwoty, które Unia może każdego roku przeznaczyć na różne obszary działalności Unii. Obejmuje on zazwyczaj okres siedmiu lat. W WRF ustala się maksymalne kwoty („pułapy”), jakie Unia może wydać w każdej z głównych kategorii wydatków („działy”). W przeciwieństwie do budżetów krajowych WRF nie mogą zakładać deficytu. W obecnym budżecie na lata 2021–2027 przewidziano 1,21 bln euro w środkach na zobowiązania. Oznacza to, że właśnie tę kwotę Unia może zobowiązać się wydać we wspomnianym okresie (w cenach z 2018 roku).

    Czemu służy budżet unijny?

    Budżet unijny uzupełnia budżety krajowe. Wspiera inicjatywy, które można skuteczniej realizować na szczeblu Unii. Dzięki niemu państwa członkowskie wykorzystują korzyści skali i unikają powielania działań. Budżet unijny to pula zasobów, z której korzysta się, aby rozwiązywać wspólne problemy i osiągać ogólnounijną wartość dodaną. Główny nacisk kładzie się w nim na inwestycje: około 93% środków służy obywatelom, regionom, miastom, rolnikom, uniwersytetom i przedsiębiorstwom. Unijne wydatki administracyjne pochłaniają mniej niż 7% całego budżetu. Aby poprawnie ocenić, czy państwa członkowskie więcej czerpią z budżetu unijnego, niż do niego wpłacają, należy uwzględnić także korzyści, jakie odnoszą z jednolitego rynku, strefy Schengen oraz polityki spójności. Z 2019 roku wynika, że korzyści finansowe, jakie państwa członkowskie czerpią z jednolitego rynku, są ponad sześciokrotnie wyższe niż ich wkłady do budżetu.

    Pierwszy śródokresowy przegląd WRF i fundusz odbudowy

    Obecny budżet Unii Europejskiej obejmuje lata 2021–2027. Od czasu jego przyjęcia w 2020 roku Unia musiała stawić czoła bezprecedensowym i nieoczekiwanym zdarzeniom, np. skutkom rosyjskiej napaści na Ukrainę, wysokiej inflacji i wzrostowi stóp procentowych. W odpowiedzi na te wyzwania unijni prawodawcy zgodzili się dodatkowo zasilić budżet unijny w kilku najważniejszych obszarach. Decyzje te zapadły podczas tzw. śródokresowego przeglądu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027.

    Po wybuchu pandemii COVID-19 unijni przywódcy i prawodawcy przyjęli wyjątkowy pakiet bodźców fiskalnych. to instrument tymczasowy, który ma pomóc Unii uporać się ze skutkami pandemii. Jego głównym elementem jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dzięki wspólnym pożyczkom Unia może udostępnić państwom członkowskim 806,9 mld euro (750 mld euro w cenach z 2018 roku). Posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego sprawują nad tym procesem nadzór parlamentarny, aby zagwarantować, że pieniądze wydatkuje się rozsądnie.

    Informacje dodatkowe

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – Wieloletnie ramy finansowe

    Długoterminowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027 – aktualna sytuacja (w j. ang.)

    Pierwszy w historii przegląd długoterminowego budżetu Unii Europejskiej

    Nadzór parlamentarny nad WRF

    Dokumenty i linki dotyczące WRF

  • Pierwszą propozycję długoterminowego budżetu Unii sporządza Komisja Europejska. Przedstawia w niej główne priorytety i zasady oraz określa, ile Unia może wydać w poszczególnych obszarach (np. na rolnictwo, badania naukowe, politykę spójności). Wskazuje też, jaki okres powinien obejmować nowy budżet – zazwyczaj jest to siedem lat. Pakiet przygotowany przez Komisję obejmuje zwykle wniosek w sprawie tzw. zasobów własnych. Określa się w nim, jakimi metodami Unia będzie pozyskiwać dochody na swój użytek.

    Zanim Komisja Europejska przedstawi kolejny wniosek, oczekiwany w lipcu 2025 roku, Parlament Europejski określi swoje priorytety w rezolucji (projekt sprawozdania 19 lutego 2025 roku w Komisji Budżetowej). W odpowiedzi na wniosek Komisji Europejskiej Parlament przyjmie też wstępne sprawozdanie, w którym przedstawi swoje stanowisko. Projekt rozporządzenia w sprawie WRF musi przyjąć jednogłośnie Rada, w której reprezentowane są rządy wszystkich państw Unii. Negocjacje między władzami krajów Unii nie są łatwe, a rozmowy na ten temat prowadzą często głowy państw lub szefowie rządów. Na forum Rady Europejskiej negocjują oni ostateczne porozumienie polityczne między państwami członkowskimi. Następnie WRF musi zatwierdzić Parlament. Konieczna jest zgoda absolutnej większości posłów, czyli więcej niż ma to miejsce w innych procedurach zgody. Dlatego przez cały ten czas w Parlamencie trwają negocjacje. Ostatecznie posłowie mogą zatwierdzić lub odrzucić stanowisko Rady, ale nie mogą wprowadzić do niego poprawek. Parlament podejmuje decyzję w tej sprawie większością głosów swoich posłów. Jeżeli Parlament odrzuci wniosek Rady, państwa członkowskie muszą zmienić projekt rozporządzenia. Następnie ponownie przekazują go Parlamentowi.

    Decyzję w sprawie zasobów własnych musi jednogłośnie zatwierdzić Rada. Konieczna jest też opinia Parlamentu, a przed wejściem decyzji w życie – ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie.

    Pakiet WRF obejmuje również przepisy dotyczące różnych programów dotyczących unijnych polityk. Są one negocjowane razem z innymi przepisami wchodzącymi w skład pakietu. Po zatwierdzeniu ogólnego porozumienia w sprawie WRF instytucje Unii przyjmują przepisy dotyczące konkretnych programów sektorowych, np. „Horyzont Europa” dla projektów badawczych lub Erasmus+ dla edukacji. Programy te rozdzielają środki zgodnie z priorytetami WRF.

    W ramach długoterminowego budżetu Unii Komisja proponuje też budżety roczne, które corocznie negocjują i przyjmują Parlament i Rada. Wykonaniem budżetów zajmuje się Komisja, a Parlament i Rada kontrolują wydatki i mogą na bieżąco zatwierdzać zmiany w budżecie.

    Informacje dodatkowe:

    Parlament Europejski po wejściu w życie Traktatu z Lizbony – większa rola w kształtowaniu Europy

    Rada Europejska i wieloletnie ramy finansowe

    Historia budżetu Unii Europejskiej


    • Pierwsze sprawozdanie Parlamentu w sprawie priorytetów dotyczących kolejnego długoterminowego budżetu Unii Europejskiej – przedstawiono 19 lutego 2025 roku
    • Pierwsza debata przywódców Unii na temat długoterminowego budżetu – marzec 2025 roku
    • Pierwsze sprawozdanie Parlamentu w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu Unii Europejskim – głosowanie na posiedzeniu plenarnym najprawdopodobniej w maju 2025 roku
    • Kolejna debata przywódców Unii na temat długoterminowego budżetu – czerwiec 2025 roku
    • Wniosek Komisji dotyczący budżetu na lata 2028–2034 – najprawdopodobniej w lipcu 2025 roku
    • Sprawozdanie Parlamentu w sprawie wniosku Komisji – jesień 2025 roku
    • Negocjacje muszą zakończyć się do końca 2027 roku
  • Początkowo budżet Unii na lata 2021–2027 określono na 1,211 bln euro (1,074 bln euro w cenach z 2018 roku). Następnie uzupełniono go o 806,9 mld euro (750 mld euro w cenach z 2018 roku) z tymczasowego unijnego instrumentu odbudowy Next Generation EU. Ostatecznie wynosi on zatem 2,018 bln euro w (1,8 bln euro w cenach z 2018 roku).

    W wyniku przeglądu budżetu z 2024 roku do długoterminowego budżetu dodano 64,6 mld euro na wsparcie Ukrainy, ustanowienie Platformy na rzecz technologii strategicznych dla Europy, poprawę zarządzania migracjami, sprostanie wyzwaniom zewnętrznym oraz pokrycie dodatkowych kosztów finansowania Next Generation EU.

    Ponieważ niektóre projekty trwają wiele lat, w budżecie unijnym rozróżnia się środki na zobowiązania (koszt wszystkich zobowiązań prawnych zaciągniętych w danym roku budżetowym) i środki na płatności (pieniądze faktycznie wypłacone w ciągu roku, często w celu wykonania zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach). Dlatego poziom płatności jest zazwyczaj wyższy w ostatnich latach cyklu WRF, kiedy projekty dobiegają końca i wypłaca się środki na podstawie wcześniejszych zobowiązań.

    Informacje dodatkowe:

    Zgoda Parlamentu w sprawie przeglądu WRF na lata 2021–2027

    Pierwszy w historii przegląd długoterminowego budżetu Unii Europejskiej (w j. ang.)

    Komunikat prasowy – Parlament zatwierdza znaczącą pomoc finansową dla Unii i Ukrainy

    Budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027 (w j. ang.)

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – Wieloletnie ramy finansowe

  • Chociaż w porównaniu z budżetami krajowymi budżet Unii jest stosunkowo niewielki, odgrywa ważną rolę w osiąganiu wspólnych celów europejskich. Roczny budżet unijny odpowiada ok. 1% dochodu narodowego brutto (DNB) państw członkowskich. W latach 2021–2027 to około 160–180 mld euro rocznie. Natomiast krajowe wydatki publiczne państw Unii pochłaniają średnio prawie 50% ich DNB. 160–180 mld euro to kwota do budżetu Danii, czyli kraju zamieszkanego przez 5,6 mln osób, a o 30% mniejsza niż budżet mającej 38 mln mieszkańców Polski. Z budżetu Unii Europejskiej korzysta 27 państw, w których mieszka łącznie 450 mln osób. Podkreśla to ograniczenia budżetu Unii w porównaniu z budżetami krajowymi.

    Budżet Unii został zaprojektowany w celu uzupełniania budżetów krajowych w dziedzinach, w których wspólne działania unijne przynoszą wartość dodaną, takich jak badania naukowe, infrastruktura i rolnictwo. Dzięki łączeniu zasobów budżet Unii pomaga realizować cele, których państwa członkowskie być może nie osiągnęłyby samodzielnie. Podziałem środków finansowych na te cele zarządza się za pośrednictwem WRF.

    Informacje dodatkowe:

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – dochody Unii

  • Budżet unijny zasilają tzw. zasoby własne. Mniej więcej dwie trzecie dochodów Unii Europejskiej pochodzi ze składek krajowych, które oblicza się na podstawie DNB każdego państwa. Zgodnie z tym systemem zamożniejsze kraje wnoszą większy wkład niż państwa uboższe, odpowiadający ich sytuacji gospodarczej. Pozostała część budżetu, czyli jedna trzecia, pochodzi głównie z ceł nakładanych na produkty przywożone z państw trzecich. Unia czerpie też niewielkie dochody z podatku od tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi. Ponadto trafia do niej mały odsetek podatku od wartości dodanej (VAT) pobieranego przez każde państwo członkowskie. Ostatnimi czasy pojawiły się apele i wnioski, aby wprowadzić nowe rodzaje zasobów własnych. Dzięki temu Unia mogłaby w większym stopniu finansować działania na rzecz osiągnięcia wspólnych celów oraz zaciągać pożyczki, nie obciążając dodatkowo budżetów krajowych i obywateli.

    Informacje dodatkowe:

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – dochody Unii

    Stanowisko Parlamentu w sprawie ewentualnych nowych zasobów własnych (w j. ang.)

  • W 2020 roku podczas negocjacji w sprawie obecnych WRF instytucje unijne oraz rządy państw członkowskich uzgodniły dotyczący nowych zasobów własnych. Wprowadzona w 2021 roku opłata od tworzyw sztucznych była pierwszym nowym źródłem dochodów Unii Europejskiej od 1988 roku. W swoim z 2023 roku (aktualizacji wniosku z 2021 roku) Komisja zaproponowała kolejne trzy źródła zasobów własnych. Opierałyby się one na dochodach z handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, zyskach przedsiębiorstw i unijnym mechanizmie dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. Proces wprowadzania nowych zasobów własnych utknął jednak w martwym punkcie ze względu na opór państw członkowskich.

    Kwestia nowych zasobów własnych ma coraz większe znaczenie. Zgodnie z planem odbudowy Next Generation EU Unia może bowiem zaciągnąć na rynkach kapitałowych pożyczki na kwotę do 800 mld euro, które trzeba będzie spłacić do 2058 roku. Przewiduje się, że całkowite koszty spłaty kapitału i odsetek od 2028 roku będą wynosić około 20–30 mld euro rocznie.

    Parlament poparł wniosek Komisji z 2023 roku w opinii, którą przyjął w procedurze konsultacji. Aby przepisy mogły wejść w życie, muszą zgodzić się na nie władze wszystkich państw Unii. Następnie poszczególne kraje będą musiały je ratyfikować.

    Informacje dodatkowe:

    Komunikat prasowy: Zasoby własne – Stanowisko Parlamentu w sprawie nowych dochodów Unii Europejskiej (w j. ang.)

    System zasobów własnych Unii Europejskiej (w j. ang.)

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – dochody Unii

    Think Tank Parlamentu Europejskiego: System zasobów własnych Unii Europejskiej: zmieniony wniosek ustawodawczy

  • Środki przydzielone w WRF wypłaca się za pośrednictwem budżetów rocznych. Roczny budżet Unii Europejskiej zatwierdzają dwa organy władzy budżetowej, którym w rocznej procedurze budżetowej przysługują równe prawa – Rada (reprezentująca kraje Unii) i Parlament.

    Roczne budżety Unii muszą być zgodne z pułapami WRF dla różnych programów i unijnych polityk, takich jak polityka spójności, rolnictwo, stosunki zewnętrzne itp. Budżet zawiera również specjalne instrumenty, które mają zapewnić Unii dodatkową elastyczność budżetową. Dzięki nim Unia może reagować na nieprzewidziane zdarzenia, np. kryzysy migracyjne i finansowe lub klęski żywiołowe.

    Chociaż Komisja nadzoruje przydział środków, ponad połową z nich zarządza we współpracy z władzami krajowymi. W praktyce władze krajowe są odpowiedzialne za bieżące zarządzanie dużą częścią funduszy Unii, a Komisja monitoruje, czy pieniądze wydaje się prawidłowo. W latach 2021–2027 organy krajowe i Komisja zarządzają wspólnie 56% środków budżetowych („zarządzanie dzielone”), Komisja, jej agencje i delegatury Unii – 37% („zarządzanie bezpośrednie”), a inne organizacje międzynarodowe, agencje krajowe i państwa trzecie – 7% („zarządzanie pośrednie”).

    Informacje dodatkowe:

    Wydatki Unii Europejskiej

    Infografika – uprawnienia budżetowe

  • Państwa członkowskie i ich obywatele czerpią z członkostwa w Unii Europejskiej i jej budżetu. Budżet unijny zapewnia środki na niezbędną infrastrukturę, np. umożliwił budowę mostu nad Dunajem łączącego Bułgarię i Rumunię oraz ekologizację holenderskich, francuskich, niemieckich i portugalskich portów. Dzięki temu budżetowi hodowcy bydła mlecznego otrzymują dotacje, a małe gospodarstwa i młodzi rolnicy korzystają z kierowanych do nich programów. Tysiące studentów i praktykantów bierze udział w programie Erasmus+. Środki unijne trafiają też do europejskiego przemysłu filmowego i organizacji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Ponadto Unia wspiera współpracę w najważniejszych obszarach, takich jak klimat, obrona i migracja.

    Patrzenie na budżet Unii jedynie w kategoriach tego, ile dany kraj do niego wpłaca i ile z niego otrzymuje, nie oddaje pełnego obrazu sytuacji. Perspektywa ta nie uwzględnia bowiem wszystkich korzyści gospodarczych i niepieniężnych, jakie państwa członkowskie czerpią z członkostwa w Unii. Nawet według najbardziej ostrożnych szacunków wszystkie państwa Unii czerpią większe korzyści z jednolitego rynku, niż wpłacają do budżetu unijnego.

    W wielu kwestiach o charakterze transgranicznym wspólne działania na szczeblu Unii pomagają osiągnąć lepsze rezultaty niż inicjatywy krajowe o ograniczonym zasięgu. Bez jednolitego rynku PKB Unii byłoby o 8,7% niższe, a każdy obywatel Unii miałby rocznie do dyspozycji średnio 840 euro mniej.

    Informacje dodatkowe:

    Dwa biliony euro dywidendy w Europie – zarys kosztów braku działań na poziomie europejskim, 2019–2024

  • Parlament określi swoje priorytety w sprawozdaniu. Jego wstępny projekt Komisja Budżetowa omówiła 19 lutego 2025 roku. Głosowanie komisji w tej sprawie zaplanowano na kwiecień, a całego Parlamentu – na sesję plenarną w maju. Posłowie odpowiedzą również na wniosek Komisji Europejskiej w sprawie budżetu Unii, gdy tylko zostanie on opublikowany, i przygotują bardziej szczegółowe sprawozdanie okresowe.

    Za negocjacje budżetowe i przyjęcie rocznego budżetu w imieniu Parlamentu odpowiada Komisja Budżetowa, która reprezentuje Parlament w negocjacjach z Radą. W negocjacjach dotyczących budżetu Unii na lata 2021–2027 posłowie dopilnowali, aby najważniejsze unijne programy (dotyczące badań, edukacji, ochrony środowiska i klimatu, infrastruktury, MŚP, cyfryzacji i prawa socjalnych) otrzymały więcej funduszy. Negocjatorzy Parlamentu zadbali również o zobowiązanie do stworzenia nowych zasobów własnych, które mają pomóc w pokryciu kosztów pożyczek na fundusz odbudowy po COVID-19. Dopilnowali, aby Parlament miał uprawnienia do kontroli wydatków z tego funduszu, i przyjęli przepisy wprowadzające nowy mechanizm ochrony budżetu Unii przed naruszeniami praworządności.

    Informacje dodatkowe:

    Projekt sprawozdania Parlamentu Europejskiego w sprawie zmienionego budżetu długoterminowego Unii w zmieniającym się świecie

    Komunikat prasowy – odpowiedzialni za budżet posłowie do Parlamentu Europejskiego popierają elastyczny budżet i domagają się silnego nadzoru parlamentarnego (w j.ang.)

  • Unia i państwa członkowskie współpracują ze sobą, by chronić interesy finansowe Unii. Dzięki temu obywatele mają pewność, że ich pieniądze są wydawane we właściwy sposób. Po przyjęciu budżetu Unii za jego wykonanie odpowiada Komisja Europejska (inne instytucje są odpowiedzialne za własne budżety administracyjne). Ponieważ znaczną częścią budżetu Unii zarządzają państwa członkowskie, wstępną kontrolę wydatków w dużej mierze prowadzą władze krajowe.

    Procedura udzielania absolutorium to bardzo ważny mechanizm, za pomocą którego Parlament Europejski sprawuje demokratyczny nadzór nad wykonaniem budżetu. Służy ona do rozliczania Komisji Europejskiej i innych instytucji Unii z zarządzania unijnymi funduszami i ich wydatkowania.

    Najpierw Komisja Europejska i przygotowują swoje sprawozdania z wykonania budżetu. Następnie Komisja Kontroli Budżetowej (CONT) Parlamentu ocenia zarządzanie budżetem Unii w danym roku budżetowym, analizuje nieprawidłowości i przeprowadza wysłuchania odpowiednich urzędników. Następnie komisja CONT zaleca udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium z wykonania budżetu. Parlament w pełnym składzie głosuje nad zatwierdzeniem lub odrzuceniem tych decyzji. Odmowa udzielenia absolutorium może pociągać za sobą działania naprawcze, bardziej rygorystyczne kontrole finansowe lub konsekwencje polityczne. Proces ten zapewnia przejrzystość i rozliczalność oraz pozwala zagwarantować, że środki podatników wydaje się prawidłowo.

    Mechanizm warunkowości w zakresie praworządności

    Unia wprowadziła mechanizm warunkowości w zakresie praworządności w styczniu 2021 roku, po głosowaniu plenarnym w grudniu 2020 roku. Stanowi on część ram budżetowych i finansowych Unii. Mechanizm wiąże wypłatę funduszy Unii z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie. Tym samym dba o to, by unijne pieniądze nie były niewłaściwie wykorzystywane w krajach, w których niezależność sądownictwa, środki antykorupcyjne lub zasady demokratyczne są zagrożone lub osłabione. Mechanizm ten pozwala Komisji Europejskiej zaproponować zawieszenie lub zmniejszenie finansowania unijnego, jeżeli naruszenia praworządności w państwie członkowskim mogą zagrozić należytemu zarządzaniu budżetem. Po raz pierwszy Komisja zastosowała ten mechanizm w 2022 roku wobec Węgier. ze względu na obawy dotyczące korupcji i nieprawidłowości w sądownictwie.

    Zwalczanie nadużyć finansowych

    Unia ustanowiła solidne mechanizmy ochrony swoich interesów finansowych, które służą skutecznemu i zgodnemu z prawem wykorzystaniu unijnych funduszy. Najważniejszymi organami, które zajmują się zwalczaniem nadużyć finansowych, są i (OLAF). Prokuratura Europejska działa niezależnie we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich. Prowadzi dochodzenia i ściga poważne przestępstwa, takie jak transgraniczne oszustwa związane z VAT, sprzeniewierzenia publicznych funduszy i korupcja, które mają wpływ na budżet Unii. Dzięki jej działaniom sprawcy stają przed sądem, a niewłaściwie wykorzystane środki można odzyskać. W ten sposób Prokuratura Europejska wzmacnia praworządność i rozliczalność w całej Unii. OLAF prowadzi z kolei dochodzenia administracyjne i wykrywa nadużycia finansowe, przypadki korupcji i nieprawidłowości w programach i instytucjach finansowanych przez Unię. Wydaje zalecenia dotyczące odzyskiwania funduszy i poprawy środków zwalczania nadużyć finansowych i ściśle współpracuje z władzami krajowymi i organami Unii.

    Parlament odgrywa ważną rolę w nadzorowaniu tych działań. Za pośrednictwem Komisji Kontroli Budżetowej monitoruje skuteczność Prokuratury i OLAF-u, ocenia ich sprawozdania i dba o to, by państwa członkowskie i instytucje Unii podejmowały na podstawie ich ustaleń niezbędne działania. Parlament opowiada się również za usprawnieniami legislacyjnymi, które poprawiłyby skuteczność walki z nadużyciami finansowymi i wzmocniły jakość zarządzania finansami Unii. Wspólnie instytucje te tworzą skoordynowany system, który ma chronić budżet Unii oraz zapewnić przestrzeganie zasad przejrzystości i rozliczalności.

    Informacje dodatkowe:

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – kontrola budżetowa

    Noty tematyczne o Unii Europejskiej – zwalczanie nadużyć i ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej

    Briefing EPRS – procedura udzielania absolutorium z wykonania budżetu Unii Europejskiej; kontrola polityczna wykonania budżetu (w j. ang.)

    Notatka „W skrócie” – Unijna struktura zwalczania nadużyć finansowych – rola podmiotów na szczeblu unijnym, ich współpraca i stojące przed nimi wyzwania (w j. ang.)

  • ٳł: Dział w wieloletnich ramach finansowych Unii (WRF) odnosi się do szerokich kategorii polityki, które określają priorytety wydatków Unii na określony okres (zwykle siedem lat). Każdy dział obejmuje środki na różne unijne programy i fundusze.

    Głosowanie kwalifikowaną większością głosów: Gdy Rada Unii głosuje nad wnioskiem Komisji lub Wysokiego Przedstawiciela do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, do jego zatwierdzenia potrzebne jest poparcie większości kwalifikowanej. Wymaga to spełnienia dwóch warunków jednocześnie: za musi głosować 55% państw członkowskich (15 z 27), a państwa te muszą reprezentować co najmniej 65% całkowitej populacji Unii. Mniejszość blokująca musi obejmować co najmniej czterech członków Rady.

    Instrumenty szczególne: To narzędzia, które mają zapewnić elastyczność budżetu Unii. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń można przekroczyć pułapy wydatków w budżecie Unii, aby ułatwić korzystanie z instrumentu szczególnego. Jednak nawet wtedy środki na zobowiązania w instrumentach szczególnych nie mogą przekraczać pułapu zasobów własnych. Dwa przykłady tego mechanizmu to rezerwa solidarnościowa na wypadek klęsk żywiołowych i rezerwa na pomoc humanitarną.

    Jednolity rynek: Jednolity rynek Unii, ustanowiony traktatem z Maastricht z 1992 roku, często nazywany rynkiem wewnętrznym, obejmuje około 450 mln konsumentów. Był on prekursorem europejskiej unii walutowej i euro jako jednej waluty. Ma stworzyć jednolitą przestrzeń gospodarczą, w której Unia będzie jednym terytorium ze swobodnym przepływem towarów, kapitału, usług i osób. W jednolitym rynku uczestniczą cztery państwa spoza Unii: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Wynegocjowały one pewne klauzule opt-out.

    ԴdzśԴść: Rada musi podejmować decyzje jednomyślnie w kilku newralgicznych obszarach polityki, takich jak członkostwo w Unii, opodatkowanie, własne zasoby, WRF oraz harmonizacja systemów ubezpieczeń społecznych. Gdy jedno lub kilka państw wstrzyma się od głosu, nie stanowi to przeszkody w podjęciu jednomyślnej decyzji.

    Margines elastyczności: Margines elastyczności to różnica między maksymalną kwotą środków, o które Unia może wystąpić do krajów członkowskich w celu pokrycia swoich zobowiązań finansowych (pułapy zasobów własnych), a maksymalną kwotą środków, które można wydać w danym okresie (długoterminowe pułapy płatności budżetowych). W Next Generation EU pułap zasobów własnych tymczasowo (do 2058 roku) i wyjątkowo zwiększono o 0,6 punktu procentowego, do 2%.

    Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla: Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla jest narzędziem Unii do walki z ucieczką emisji, czyli sytuacją, kiedy firmy przenoszą produkcję do krajów spoza Unii o mniej rygorystycznych przepisach klimatycznych. Przewiduje cła na import produktów wysokoemisyjnych, takich jak stal i cement. Importerzy muszą kupować świadectwa emisji dwutlenku węgla odzwierciedlające ich emisje. Zapewnia to uczciwą konkurencję, wspiera cele klimatyczne Unii i zachęca do zmniejszania emisji na całym świecie. Raportowanie mechanizmu rozpoczęło się w 2023 roku, a pełne wdrożenie nastąpi w roku 2026.

    Mechanizm warunkowości: Współprawodawcy uzgodnili ten nowy instrument w 2020 roku, równolegle z negocjacjami w sprawie obecnych WRF, i wszedł on w życie w roku 2021. Przepisy te wiążą dostęp do funduszy Unii z poszanowaniem praworządności i wartości demokratycznych. Jeśli państwo członkowskie naruszy te zasady, Unia może zawiesić lub zmniejszyć wsparcie finansowe. Mechanizm ten ma przyczynić się do tego, by zasoby Unii były właściwie wykorzystywane, a państwa członkowskie przestrzegały podstawowych wartości Unii. Promuje dobre zarządzanie i rozliczalność w całej Unii.

    NGEU: Next Generation EU (NGEU) to wyjątkowy unijny pakiet odbudowy gospodarczej, który ma pomagać państwom członkowskim radzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19 i jej konsekwencjami gospodarczymi. Nazywa się go też NextGenerationEU, NextGenEU lub Instrumentem Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy. Opiewa na 806,9 mld euro. Z funduszy tych można korzystać do 2026 roku.

    łٲԴś: Środki na płatności to pieniądze faktycznie wypłacone w danym roku, w tym zobowiązania zaciągnięte w poprzednich latach. Z tego powodu poziom płatności jest zwykle wyższy w ostatnich latach wieloletnich ram finansowych.

    ʴdzdzԾść: Unijna zasada, zgodnie z którą decyzje należy podejmować na jak najbardziej lokalnym szczeblu. Wyklucza interwencję Unii — tam, gdzie Unia nie ma wyłącznej kompetencji — w sytuacjach, które państwa członkowskie mogą skutecznie rozwiązać na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym. Dopuszcza jednak działania Unii (nawet w sprawach należących do niewyłącznej kompetencji Unii), gdy państwa członkowskie nie są w stanie osiągnąć celów, które mogą być lepiej realizowane na szczeblu unijnym.

    Procedura konsultacji: Konsultacje to specjalna procedura ustawodawcza, stanowiąca wyjątek od zwykłej procedury ustawodawczej stosowanej do aktów prawnych w większości obszarów polityki. Wymaga ona, by Rada zwróciła się do Parlamentu o opinię, choć nie jest nią związana. Brak konsultacji sprawiłby, że akt byłby niezgodny z prawem i mógłby zostać unieważniony przez Trybunał Sprawiedliwości. Wprowadzenie nowych zasobów własnych w długoterminowym budżecie Unii wymaga konsultacji z Parlamentem.

    Procedura zgody: W toku procedury zgody Parlament ma prawo weta, czyli nie może zmieniać aktu prawnego, ale może go zatwierdzić lub odrzucić. Aby akt prawny został przyjęty, Parlament musi się na niego zgodzić. Pod koniec negocjacji w sprawie długoterminowego budżetu Unii Parlament musi zatwierdzić rozporządzenie Rady ustanawiające kolejne wieloletnie ramy finansowe Unii (WRF). W przypadku WRF zgoda Parlamentu wymaga pozytywnego głosowania większości wszystkich posłów do PE, ale nie jest to standard w przypadku procesu budżetowego. Inne głosowania nad zgodą mogą wymagać zwykłej większości głosów.

    ʳł: Maksymalna kwota, jaką można wydać na programy w danym obszarze polityki (dziale). Pułapy ułatwiają planowanie budżetu i utrzymanie finansów pod kontrolą. Długoterminowy budżet określa te maksymalne kwoty dla całej Unii i dla kluczowych obszarów wydatków (działów) w okresie siedmiu lat. Istnieją dwa rodzaje pułapów wydatków. Pierwszy to roczny pułap dla każdego działu, wyrażony w środkach na zobowiązania, które są prawnie wiążącymi obietnicami wydatkowania pieniędzy. Środki na zobowiązania niekoniecznie wydaje się tym samym roku – mogą być wydatkowane w ciągu kilku lat budżetowych. Drugi to ogólny pułap roczny: pułap środków na zobowiązania, który odpowiada sumie pułapów każdego działu, plus pułap środków na płatności, który określa maksymalne rzeczywiste kwoty zatwierdzone do wypłaty w danym roku.

    Pułap zasobów własnych: Pułap zasobów własnych określa maksymalną kwotę zasobów własnych, o jaką Unia może wystąpić do państw członkowskich, by sfinansować swoje wydatki w danym okresie budżetowym. Pułapy dochodów określono w decyzji w sprawie zasobów własnych – tekście prawnym, który określa warunki finansowania budżetu Unii. Pułapy zasobów własnych wyraża się jako procent szacowanego dochodu narodowego brutto (DNB) Unii, czyli sumy DNB wszystkich państw członkowskich.

    Rabat: Mechanizm, który pozwala zmniejszyć składki netto, jakie do budżetu unijnego muszą wpłacać niektóre państwa członkowskie. Ma gwarantować sprawiedliwy stosunek wysokości składek do odnoszonych korzyści. Rabaty negocjuje się podczas prac nad budżetem. Obecnie Unia przyznaje rabaty budżetowe (zwane również „obniżkami ryczałtowymi”) Danii, Niemcom, Austrii, Holandii i Szwecji.

    RRF: Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF) to tymczasowy instrument, który jest głównym narzędziem wydatkowania funduszy Next Generation EU. Komisja pozyskuje fundusze, zaciągając pożyczki na rynkach kapitałowych (emituje obligacje w imieniu Unii). Następnie udostępnia te fundusze krajom Unii w formie pożyczek lub dotacji w oparciu o ambitne programy reform i inwestycji.

    dzǰąԾ: Unijny akt prawny, który obowiązuje natychmiast po wejściu w życie we wszystkich krajach Unii jednocześnie. Z kolei dyrektywa to unijny akt prawny określający cel, który muszą osiągnąć kraje Unii. Krajowi prawodawcy mogą następnie zdecydować we własnych aktach prawnych, jak osiągnąć te cele.

    óԴść: Polityka spójności to główne narzędzie inwestycyjne Unii. Ma zmniejszać różnice między regionami Unii dzięki temu, że zwiększa spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Koncentruje się na wspieraniu słabiej rozwiniętych regionów – finansuje infrastrukturę i innowacje, tworzy miejsca pracy i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Środki finansowe na tę politykę pochodzą głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

    Sprawozdawca: Poseł do Parlamentu wyznaczony do kierowania pracami nad aktem ustawodawczym lub nieustawodawczym w toku procedury ustawodawczej Parlamentu. Kontrsprawozdawców wyznaczają inne grupy polityczne niż ta, do której należy sprawozdawca. Kontrsprawozdawcy pracują razem ze sprawozdawcą i wyrażają opinie danej grupy. Sprawozdawca kieruje zespołem negocjacyjnym Parlamentu w rozmowach z Radą Unii.

    Unijny system handlu uprawnieniami do emisji: Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) to system pułapów i handlu, który ma prowadzić do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w opłacalny sposób. Ustanawia on limit całkowitych emisji z sektorów takich jak energetyka i przemysł, który jest z czasem stopniowo zmniejszany. Firmy muszą kupować lub otrzymywać uprawnienia do emisji, a w razie potrzeby nimi handlować, aby pokryć koszty swojej działalności. Tworzy to finansową zachętę do redukcji emisji i wspiera cele klimatyczne Unii.

    WRF: WRF (wieloletnie ramy finansowe) to nazwa długoterminowego budżetu Unii, który zazwyczaj obejmuje siedmioletni okres budżetowy. Określają one limity wydatków Unii jako całości i dla różnych obszarów działalności w tym okresie. Wydatki Unii podzielone są na szerokie kategorie

    („działy”), które odpowiadają priorytetom i obszarom działania Unii. Dla każdego roku objętego WRF istnieją ustalone limity wydatków, czyli pułapy.

    Wspólna polityka rolna (WPR): WPR to jednolita polityka rolna w krajach Unii. Ustanowiono ją w 1962 roku. Jest najstarszą działającą polityką Unii. Przeznaczono na nią 31% obecnego budżetu długoterminowego. Ma zapewniać obywatelom Unii przystępną cenowo, bezpieczną żywność wysokiej jakości, a rolnikom – odpowiedni poziom życia, przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych i poszanowaniu środowiska. WPR obejmuje wsparcie bezpośrednie, interwencje na rynku i środki na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W 2024 roku Parlament zatwierdził reformy, które mają zmniejszyć obciążenia administracyjne ciążące na rolnikach w Unii.

    Zasoby własne: Są to główne źródła dochodów budżetu Unii. Roczne wydatki długoterminowego budżetu Unii nie mogą przekraczać jego dochodów, co oznacza, że budżet jest zrównoważony. Zasoby własne to cła, część dochodów z podatku VAT i dochodów z podatku od tworzyw sztucznych oraz część krajowego dochodu narodowego brutto (DNB). Unia bada potencjalne nowe źródła, takie jak podatki cyfrowe i dochody z dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (patrz wyżej). Zasoby te finansują polityki i programy Unii i mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na wkłady państw członkowskich.

    ܴDzǷɾąԾ: Środki na zobowiązania to koszt wszystkich zobowiązań prawnych zaciągniętych w bieżącym roku budżetowym, z możliwymi skutkami finansowymi na przyszłe lata.

    Informacje dodatkowe:

 
 

Udostępnij tę stronę: