DzԱá: Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (angol rövidítése alapján: CBAM) az EU öe arra, hogy visszaszorítsa a kibocsátásáthelyezést, vagyis azt a gyakorlatot, hogy a vállalatok kevésbé szigorú éghajlat-politikai szabályozással rendelkező nem uniós országokba helyezik át a termelésüket. Teszi ezt azáltal, hogy vámot vet ki a szén-dioxid-intenzív termékek, például az acél és a cement behozatalára. Az importőröknek szén-dioxid-tanúsítványt kell beszerezniük, amely igazolja a termékek előállításával járó valós kibocsátást. A rendszer ezáltal biztosítja a tisztességes versenyt, támogatja az EU éghajlat-politikai céljainak megvalósítását és ösztönzi a globális kibocsátáscsökkentést. Az importőrök 2023-tól kezdve nyújtanak be CBAM-jelentéseket, a rendszer teljes körű végrehajtása azonban 2026-tól esedékes.
Felső határ: Az egy adott szakpolitikai területen (fejezeten) belül programokra fordítható maximális összeg a költségvetésben. A felső határok segítenek a költségvetést tervezni és egyensúlyban tartani. A hosszú távú költségvetés a fő kiadási területekre (fejezetekre) vonatkozó felső határokat a teljes hétéves időszakra előre meghatározza. A kiadások felső határának két típusa van. Az egyik az egyes fejezetekre vonatkozó éves felső határ kötelezettségvállalási előirányzatokban kifejezve, amelyek jogilag kötelező erejű ígéretek az adott összegek kifizetésére. A kötelezettségvállalási előirányzatokat nem feltétlenül ugyanabban az évben költik el, azok több pénzügyi évre leosztva is folyósíthatók. A másik típus a teljes éves felső határ. Kötelezettségvállalási előirányzatok esetében ez az egyes fejezetek felső határainak összege, kifizetési előirányzatok esetében pedig az adott évben kifizetésre engedélyezett tényleges maximum.
dzéó: A kohéziós politika az EU fő beruházási kerete. Célja, hogy a gazdasági, társadalmi és területi kohézió előmozdítása révén csökkentse az uniós régiók közötti egyenlőtlenségeket. A kevésbé fejlett régióknak az infrastruktúra, az innováció, a munkahelyteremtés és a fenntartható fejlődés finanszírozásán keresztül nyújt támogatást. A kifizetések elsősorban az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és az Európai Szociális Alap (ESZA) forrásaiból történnek.
öٱٳٲéááǰ: A kötelezettségvállalási előirányzatok az adott pénzügyi évben tett jogi kötelezettségvállalások összes költségét fedező előirányzatok, amelyek a későbbi évekre nézve is pénzügyi következményekkel járhatnak.
Jogállamisági feltételrendszer: A társjogalkotók a jelenlegi többéves pénzügyi keretről folytatott tárgyalásokkal párhuzamosan 2020-ban állapodtak meg erről az új öről, amely 2021-ben lépett hatályba. A mechanizmust létrehozó uniós rendelet az uniós források folyósítását a jogállamiság és a demokratikus értékek tiszteletben tartásához köti. Ha egy tagállam megsérti ezeket az elveket, az EU felfüggesztheti vagy csökkentheti a pénzügyi támogatást. A rendszer célja annak biztosítása, hogy a tagállamok a szabályoknak megfelelően használják fel az uniós forrásokat és tiszteletben tartsák az alapvető uniós értékeket, valamint az, hogy Unió-szerte előmozdítsa a jó kormányzást és az elszámoltathatóságot.
Egyetértési eljárás: Az Európai Parlament egyetértése nélkül uniós jogi aktus nem fogadható el. Az egyetértési eljárás keretében tehát a Parlament vétójoggal rendelkezik. Ellenben az adott jogi aktust nem módosíthatja, csak jóváhagyhatja vagy elutasíthatja. A hosszú távú uniós költségvetésről szóló tárgyalások végén a Parlamentnek jóvá kell hagynia az EU következő többéves pénzügyi keretének (MFF) létrehozásáról szóló tanácsi rendeletet. A többéves pénzügyi keret esetében a Parlament egyetértéséhez a teljes képviselő-testület többségének a támogatása szükséges, nem elegendő a több más eljárásnál előírt egyszerű többség.
Konzultációs eljárás: A konzultáció egy különleges jogalkotási eljárás, amely eltér a legtöbb szakpolitikai területen követendő rendes jogalkotási eljárástól. Az eljárás keretében a Tanács köteles kikérni a Parlament véleményét, amelyet nem köteles figyelembe venni. A konzultáció elmaradása esetén azonban az érintett jogi aktus nem lesz jogszerű, és a Bíróságnak jogában áll azt megsemmisíteni. Ezt az eljárást kell követni az új saját forrásoknak a hosszú távú uniós költségvetésbe történő bevezetéséhez is.
Közös agrárpolitika (KAP): A KAP az uniós országok közös mezőgazdasági politikája. 1962-ben jött létre, így a legrégebbi működő uniós szakpolitika, mely a jelenlegi hosszú távú költségvetés mintegy 31%-át teszi ki. Célja, hogy a természeti erőforrások és a környezet megóvása mellett megfizethető, biztonságos és jó minőségű élelmiszerekkel lássa el az uniós polgárokat, és tisztességes életszínvonalat teremtsen a mezőgazdasági termelők számára. Mindezt közvetlen támogatások, piaci intézkedések és vidékfejlesztési támogatások révén biztosítja. 2024-ben a Parlament jóváhagyta az EU közös agrárpolitikájának reformját, melynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése.
ETS: Az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS) egy fix összkvótás kereskedési mechanizmus az üvegházhatásúgáz-kibocsátások költséghatékony csökkentésére. Ágazatonként (például az energiaszektorban és az ipari ágazatokban) meghatározza az összes kibocsátás felső határát, amelyet idővel fokozatosan csökkent. A vállalatok a működésükből eredő kibocsátások ellentételezésére kibocsátási egységeket vásárolnak vagy kapnak, amelyekkel adott esetben kereskedhetnek is (piaci alapon többet vehetnek, illetve értékesíthetik a felesleget). Ezáltal a rendszer pénzügyi ösztönzést teremt a kibocsátások csökkentésére, amivel végső soron az EU éghajlat-politikai céljait szolgálja.
Fejezetek: Az EU többéves pénzügyi keretének fejezetei azoknak az átfogó szakpolitikai kategóriáknak felelnek meg, amelyek egy adott időszakra (általában hét évre) meghatározzák az EU kiadási prioritásait. Az egyes fejezetek különböző uniós programok és alapok forrásait tartalmazzák.
Ѵdzáé: A mozgástér az EU által az uniós országoktól pénzügyi kötelezettségeinek fedezésére igényelhető pénzöök maximális összege (a saját források felső határa) és az adott időszakban elkölthető pénzöök maximális összege (a többéves pénzügyi keretből történő kifizetések felső határa) közötti különbség. Az Európai Helyreállítási Eszköz révén a saját források felső határa ideiglenesen (2058-ig) és kivételesen 2%-ra nőtt, ami 0,6 százalékpontos gyarapodást jelent.
MFF: A többéves pénzügyi keret (angol rövidítése alapján: MFF) az EU hosszú távú költségvetése. Általában hét évre szól. Az adott időszakra összességében és a különböző tevékenységi területekre egyenként, éves bontásban meghatározza az uniós kiadások felső korlátait. A kiadásokat olyan nagyobb kategóriákra (ún. fejezetekre) bontja, amelyek az EU prioritásainak és cselekvési területeinek felelnek meg.
NGEU: A Next Generation EU, más néven Európai Uniós Helyreállítási Eszköz az EU egyedülálló gazdasági helyreállítási csomagja, amely a Covid19-világjárvány és annak gazdasági következményei kapcsán hivatott támogatni a tagállamokat. Az ö teljes költségvetése 806,9 milliárd euró, amely 2026-ig használható fel.
Saját források: Ezek az uniós költségvetés fő bevételi forrásai. Ide tartoznak a vámok és a héabevételek, valamint a műanyagadóból származó bevételek és a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) bizonyos hányada. Az EU hosszú távú költségvetésének éves kiadásai nem haladhatják meg éves bevételeit (vagyis a költségvetésnek egyensúlyban kell maradnia), márpedig a kiadások egyre nőnek. Ezért az EU a költségei fedezésére olyan potenciális új forrásokat keres, mint például a digitális adó és a karbonvám (lásd fent). Ezekből a többletforrásokból az EU további programokat és szakpolitikákat finanszírozhat, egyszersmind csökkentheti a tagállamok befizetési terheit.
A saját források felső határa: A saját források felső határa meghatározza a saját források maximális összegét, amelyet az EU egy adott költségvetési időszakban az uniós kiadások finanszírozására a tagállamoktól kérhet. Ezeket a felső határokat egy, az uniós költségvetés finanszírozásának feltételeit meghatározó jogi aktus, a saját forrásokról szóló tanácsi határozat állapítja meg. A felső határokat az EU becsült bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) százalékában fejezi ki, amely utóbbi a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmeinek az összege.
ھé: A kifizetési előirányzatok az adott évben ténylegesen kifizetett összegek. Ebbe beletartoznak korábbi évekre vonatkozó kötelezettségvállalások is – ez az oka annak, hogy a többéves pénzügyi keret utolsó éveiben általában magasabb a kifizetések szintje.
Minősített többségi szavazás: Amikor az Európai Unió Tanácsa a Bizottságnak vagy az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének a javaslatáról szavaz, a jóváhagyáshoz minősített többségre van szükség. Ez két feltétel egyidejű teljesülését jelenti: a tagállamok 55%-ának (27-ből 15-nek) igennel kell szavaznia, és ezeknek az országoknak az EU teljes népességének legalább 65%-át kell képviselniük. A blokkoló kisebbséghez a Tanács legalább négy tagjának nemleges szavazata szükséges.
RRF: A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (angol rövidítése alapján: RRF) egy ideiglenes ö, melynek rendeltetése a Next Generation EU forrásainak megfelelő helyekre csatornázása. A forrásokat a Bizottság teremti elő tőkepiaci hitelfelvétellel (az EU nevében történő kötvénykibocsátással). Ezeket a forrásokat ezután ambiciózus reform- és beruházási programok céljára hitelek vagy vissza nem térítendő támogatások formájában bocsátja az uniós országok rendelkezésére.
Գéٱő: Adott képviselőcsoport EP-képviselője, aki arra kap megbízást, hogy egy jogalkotási vagy nem jogalkotási javaslat útját végigkísérje a Parlament jogalkotási eljárásának állomásain. A többi képviselőcsoport árnyék-jelentéstevőket jelöl ki, akik csoportjuk nézeteit képviselve együttműködnek az előadóval. Az EU Tanácsával folytatott tárgyalások alkalmával a Parlament tárgyalóküldöttségét szintén a jelentéstevő vezeti.
վéíé: Egyes tagállamoknak az uniós költségvetéshez való nettó hozzájárulásuk csökkentése érdekében nyújtott pénzügyi korrekció. Célja az uniós finanszírozás méltányosságának garantálása. A hozzájárulások és a juttatások egyensúlya gyakran képezi a költségvetési viták tárgyát. Ebben hivatott segíteni a visszatérítés mint ö. Jelenleg az EU-ban Ausztria, Dánia, Hollandia, Németország és Svédország kap költségvetési visszatérítést (egyösszegű korrekciót).
Rendelet: Olyan uniós jogi aktus, amely valamennyi uniós országban egyidejűleg és közvetlenül alkalmazandó. Az irányelv ezzel szemben csak elérendő célokat határoz meg a tagországok számára, a végrehajtó jogszabályokat maguk a tagállamok hozzák meg saját belátásuk és jogrendjük szerint.
Egységes piac: Az 1992-es Maastrichti Szerződés által létrehozott uniós egységes piac, amelyet belső piacnak is nevezünk, körülbelül 450 millió fogyasztót jelent. Nélküle nem születhetett volna meg az európai monetáris unió és a közös valuta, az euró. Alapvető rendeltetése egy olyan egységes gazdasági térség létrejötte, amelyen belül az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabadon mozoghatnak. Négy nem uniós ország – Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc – szintén része az egységes piacnak, jóllehet bizonyos területeken az önkéntes kívülmaradást választották.
Speciális öök: Rugalmasságot adnak az uniós költségvetésnek. Előre nem látható helyzetekben az uniós költségvetés kiadási felső határai speciális öök igénybevételével léphetők túl. Azonban a speciális öhöz tartozó kötelezettségvállalási előirányzatok ebben az esetben sem haladhatják meg a saját források felső határát. Ilyen speciális ö például az Európai Unió Szolidaritási Alapjának szolidaritási, illetve sürgősségisegély-tartaléka.
ܲ徱á: Az EU egyik alapelve, amely szerint a döntéseket lehetőleg a helyi szinthez legközelebb eső szinten kell meghozni. Azokon a területeken, amelyek nem tartoznak kizárólagos hatáskörébe, az Unió csak akkor és annyiban jár el, amennyiben a tervezett intézkedés céljait a tagállamok sem nemzeti, sem regionális vagy helyi szinten nem tudják kielégítően megvalósítani, vagy az az Unió szintjén hatékonyabban megvalósítható.
Բúá: A Tanácsnak számos érzékeny szakpolitikai területről, például az uniós tagságról, az adózásról, a saját forrásokról, a többéves pénzügyi keretről és a társadalombiztosítási rendszerek harmonizációjáról egyhangúlag kell határoznia. Egy vagy több tagállam tartózkodása azonban (mivel a tartózkodás nem számít szavazatnak) nem akadálya az egyhangú döntésnek.
További információ: