Održivo poslovanje: što EU očekuje od poduzeća

Europska unija je uspostavila pravila kako bi poduzeća snosila veću odgovornost za svoj utjecaj na okoliš i lokalne zajednice.

A bird smeared in thick oil
Divlje životinje česte su žrtve onečišćenja. Direktive o održivosti zamišljene su kako bi zaštitile društvo i okoliš.

EU želi osigurati da poduzeća poštuju ljudska prava, štite planet i transparentno posluju.

U Direktivi o korporativnom izvješćivanju o održivosti i Direktivi o dužnoj pažnji za održivo poslovanje propisano je kako poduzeća trebaju poslovati i koje informacije moraju otkriti.

U veljači 2025. Europska komisija predložila je neke izmjene kako bi direktive bilo lakše provesti, pogotovo u manjim poduzećima. Povod je bila zabrinutost da se pravilima stvara prekomjerno administrativno opterećenje za neka poduzeća.

Europski parlament donio je odluku o odgodi primjene direktiva u ubrzanom postupku.


Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti

U skladu s Direktivom o korporativnom izvještavanju o održivosti, velika poduzeća moraju pružati transparentne podatke o svojem utjecaju na društvo i okoliš.

Neovisnom revizijom i certifikacijom osigurat će se da poduzeća pružaju pouzdane i digitalno dostupne informacije. Njihova financijska izvješća i izvješća o održivosti moraju biti u skladu s određenim normama kako bi ulagači imali pristup usporedivim podacima.

Europski parlament usvojio je direktivu u studenome 2022. Odredbe direktive provode se u fazama: najveća poduzeća moraju ih primijeniti prva, a manja poduzeća kasnije. U travnju 2025. Parlament je izglasao odgodu primjene te direktive za dvije godine za poduzeća iz druge i treće faze.


Direktiva o dužnoj pažnji za održivo poslovanje

EU je uveo i Direktivu o dužnoj pažnji za održivo poslovanje, kojom se od poduzeća zahtijeva da aktivno spriječe, otklone ili ublaže svoj negativni utjecaj na ljudska prava i okoliš. Primjeri takvog utjecaja su , dječji rad i gubitak bioraznolikosti.

Direktiva, koju je Europski parlament donio u travnju 2024., primjenjuje se na poduzeća iz EU-a s više od 1000 zaposlenih i globalnim prometom većim od 450 milijuna EUR te strana poduzeća čiji promet u EU-u premašuje 450 milijuna EUR.

U skladu s odredbama, poduzeća moraju izraditi prijelazni plan kako bi uskladila svoje poslovanje s ciljevima Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, a posebice s ograničavanjem globalnog zagrijavanja na 1,5 °C.

U Direktivi je naglašena važnost uključivanja održivosti u temeljne poslovne strategije: poduzeća će morati uzeti u obzir svoj dugoročni utjecaj na planet i društvo.

Uz to, poduzeća moraju provesti dubinsku analizu svojih poslovnih partnera (dobavljača, distributera i klijenata) kako bi se spriječili ili ublažili društveni i okolišni problemi.

Poduzećima koja ne poštuju obveze mogu se izreći novčane kazne u iznosu do 5 % njihova neto globalnog prometa. Također se od njih može tražiti da nadoknade štetu pogođenim pojedincima i zajednicama.

Kao i za Direktivu o korporativnom izvještavanju o održivosti, u travnju 2025. Parlament je izglasao odgodu primjene Direktive o dužnoj pažnji za održivo poslovanje. Najveća poduzeća, koja bi prva trebala početi primjenjivati Direktivu, dobila su jednu godinu odgode.