Vartojimo kreditas: kodėl reikia atnaujinti ES taisykles
Europos Parlamento (EP) nariai priėmė naujas taiskykles, kuriomis siekiama apsaugoti vartotojus nuo kreditinių kortelių skolų ir sąskaitų pereikvojimų.
Parlamentas 2023 m. rugsėjį patvirtino naujas vartojimo kredito taisykles, remdamasis 2022 m. gruodžio mėnesį pasiektu susitarimu su ES Taryba.
Vartojimo kreditai – tai paskolos vartojimo prekėms ir paslaugoms įsigyti. Jais dažnai atsiskaitoma už automobilius, namų apyvokos prekes ir prietaisus bei keliones.
Galiojančios ES taisyklės
Esamomis ES taisyklėmis – Vartojimo kreditų direktyva – siekiama apsaugoti europiečius, kartu skatinant ES vartojimo paskolų rinką. Taisyklės apima vartojimo kreditus nuo 200 iki 75 000 eurų ir reikalauja, kad kreditoriai pateiktų informaciją, suteikiant skolininkams galimybę palyginti pasiūlymus ir priimti pagrįstus sprendimus. Vartotojai turi 14 dienų atsisakyti kredito sutarties ir gali grąžinti paskolą anksčiau negu nurodyta, taip sumažinant išlaidas.
Taisyklės buvo priimtos 2008 m. ir turėjo būti atnaujintos, kad atitiktų dabartinę situaciją.
Kodėl reikia pokyčių?
Dėl sudėtingos ekonominės padėties vis daugiau žmonių svarsto paskolas, o skaitmeninimas į rinkas pritraukė naujų žaidėjų ir produktų, įskaitant, pavyzdžiui, sutelktinio finansavimo paskolų programėles.
Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, nedideles paskolas internetu imti yra paprasčiau – tačiau vėliau jos gali pasirodyti brangios arba netinkamos. Tai taip pat reiškia, kad reikia ieškoti naujų būdų pateikti informaciją skaitmeniniu būdu ir įvertinti vartotojų kreditingumą naudojant dirbtinio intelekto sistemas ir netradicinius duomenis.
Dabartinės taisyklės nepakankamai apsaugo vartotojus, kurie yra pažeidžiami dėl pernelyg didelio įsiskolinimo rizikos. Be to, taisyklės nėra suderintos tarp ES šalių.
Naujos vartojimo kredito taisyklės
Naujose taisyklėse teigiama, kad kreditoriai privalo skaidriai užtikrinti standartinę informaciją vartotojams ir suteikti jiems galimybę lengvai matyti visą esminę informaciją bet kuriame įrenginyje, taip pat ir mobiliajame telefone.
Europarlamentarai pabrėžė, kad kreditų reklama neturėtų skatinti pernelyg įsiskolinusių vartotojų įsigyti kreditų ir turėtų aiškiai nurodyti, kad pinigų skolinimasis kainuoja.
Siekiant lengviau nustatyti, ar kreditas atitinka asmens poreikius ir galimybes prieš jį suteikiant, europarlamentarai ragino, kad būtų reikalaujama informacijos, tokios kaip esami įsipareigojimai ar pragyvenimo išlaidos, tačiau teigė, kad į socialinius tinklus ir sveikatos duomenis neturėtų būti atsižvelgiama.
Naujosios taisyklės įpareigoja:
- Tinkamą vartotojų kreditingumo vertinimą.
- Mokesčių apribojimą.
- 14 dienų besąlygiško sutarties atsisakymo galimybę.
- Teisę į išankstinį grąžinimą.
- Skelbimuose turi būti aiškiai įspėjama, kad skolinimasis kainuoja pinigus.
Naujosios taisyklės apima kreditus iki 100 tūkst. eurų, o viršutinę ribą kiekviena šalis nuspręstų pagal vietos sąlygas. EP nariai nori, kad būtų reguliuojami vis dažniau pasitaikantys kredito viršijimai, tačiau teigia, kad šalys turėtų nuspręsti, ar vartojimo kredito taisyklės būtų taikomos kai kurioms paskoloms, pavyzdžiui, mažoms paskoloms iki 200 eurų, paskoloms be palūkanų ir paskoloms, kurias reikia grąžinti per tris mėnesius ir su nedideliais mokesčiais.
ES Taryba taip pat patvirtins naująsias taisykles, prieš joms įsigaliojant.
Papildoma informacija
- Vartojimo kredito direktyva (2023 m. balandis)
- Teisėkūros procesas: Vartojimo kredito direktyvos peržiūrėjimas
- Trumpai: vartojimo kreditas (2023 m. rugsėjis)
- Pranešimas spaudai (2022 m. liepos 12 d.)
- EP tyrimų tarnyba: Vartojimo kredito direktyva (2021 m. spalis, anglų k.)
- Pranešėja Kateřina Konečná (Kairieji, Čekija)